Samsung Galaxy Tab 2 7 P3110 to niedrogi tablet 7″ zbudowany na bazie procesora Espresso ARMv7 i GPU PowerVR SGX 540. W przeciwieństwie do swojego kuzyna oznaczonego sygnaturą P3100, pozbawiony jest modemu 3G – nie zabrakło za to układu GPS.
Wideo recenzja tabletu Samsung Galaxy Tab 2 7.0
Budowa / jakość wykonania
Styl i klasa w każdym calu.
Konstrukcję oparto na metalowym szkielecie, znacząco zwiększającym trwałość i odporność tabletu na uszkodzenia. Wszystkie elementy zostały ze sobą dobrze spasowane. Zaokrąglone narożniki i boczne listwy przechodzące w tylny panel nadają urządzeniu opływowy, miły dla oka kształt. Przy grubości niespełna 11 mm, Galaxy Tab 2 waży tylko 350 gramów, co w sprzęcie typowo mobilnym jest ważnym czynnikiem.
7-calowa konstrukcja wydaje się być złotym środkiem pomiędzy funkcjonalnością, mobilnością i ergonomią pracy. Głośniki stereofoniczne zostały ulokowane u nasady tabletu, tak, że co najmniej jeden z nich będzie zawsze odsłonięty. Klawiatura ekranowa, zarówno w pozycji domyślnej, jak i poziomej jest wygodna w użytkowaniu. Na przednim panelu znajdziemy kamerkę internetową ulokowaną w prawym górnym rogu ekranu – producent zdecydował się na 1-megapikselową matrycę, umożliwiającą rejestrowanie obrazu w formacie HD.
Wbudowany mikrofon dobrze zbiera głos. Niestety zarówno przy internetowych połączeniach warto korzystać ze słuchawek. Głośniki sprawdzające się rewelacyjnie w większości przypadków, akurat przy rozmowach stają się bezużyteczne. Ponadto na tylnym panelu została ulokowana druga kamerka. W tym przypadku, matryca charakteryzuje się rozdzielczością 3,2 megapikseli.
Ekran
Możecie liczyć na dobre kąty widzenia i dużą jasność.
Tablet został wyposażony w 7-calowy ekran opracowany w technologii PLS, o rozdzielczości 1024 x 600 pikseli. Wyświetlony obraz jest ostry, jasny i przejrzysty, a barwy żywe i głębokie. Ponadto specyfika ekranu pozwala uzyskać szersze kąty widzenia, niż w przypadku klasycznych LCD. Warto przy tym zauważyć, że matryca w żadnym punkcie nie migoce, ani nie traci na jasności – podświetlenie jest jednolite i stałe na całej powierzchni.
Tablet obsługuje funkcję multidotyku. Rozmieszczone pod matrycą czujniki rozpoznają jednocześnie do dziesięciu punktów nacisku. To potencjał, którego raczej nie wykorzystamy przy 7-calowej konstrukcji, ale też świadczy o klasie sprzętu.
Wyposażenie
Zamiast micro-USB Samsung oferuje unikalny port.
Lista portów zainstalowanych w tablecie jest krótka i bardzo uboga. Nie znajdziemy tu mini-HDMI, czy też nawet mini-USB. Jest za to unikalne gniazdo, do którego podłączymy przejściówkę na USB. Dopiero wtedy jesteśmy w stanie podpiąć tablet do zasilania (przez dedykowaną ładowarkę USB) lub do komputera.
Na pokładzie znajdziemy ponadto slot kart SD i gniazdo jack 3,5 mm. Całość uzupełnia karta WiFi, moduł Bluetooth i moduł GPS – wszystkie trzy układy przetestowaliśmy i nie zanotowaliśmy problemów ze stabilnością.
Akumulator
Do 10 godzin na jednym ładowaniu? To możliwe.
Na pokładzie urządzenia znajdziemy akumulator litowo-polimerowy, o pojemności 4000 mAh. Największe zużycie prądu zarejestrowaliśmy na czujnikach dotyku. Przy 100% jasności ekranu, tablet wykorzystywany jako czytnik PDFów, wykazał mniejszą żywotność, niż w przypadku ciągłego przetwarzania filmu Full HD, przy jasności 40%.
Wyniki wszystkich przeprowadzonych testów (przy jasności ustawionej na 120 cd/m2) znajdziecie poniżej.
Producent dołączył oczywiście do zestawu dedykowany zasilacz sieciowy USB. Orientacyjny czas naładowania akumulatora do 100% to około 3,5 godzin, co jest przeciętnym, ale spodziewanym wynikiem.
Wydajność
Na stabilność działania nie można narzekać.
Tablet zbudowany jest w oparciu o dwurdzeniowy procesor Espresso oparty na architekturze ARMv7. Nominalne taktowanie wynosi 1 GHz. Za grafikę odpowiada układ PowerVR SGX 540 i 1 gigabajt pamięci RAM. Jako magazyn danych wykorzystać możemy 8 GB pamięci użytkowej. Na pokładzie znajdziemy system operacyjny Android w wersji ICS. nakładka producencka zmienia w małym stopniu oprawę wizualną OSu, ale przede wszystkim wzbogaca jego funkcjonalność o użyteczne gadżety – narzędzie do wykonywania screenshotów i wysuwany pasek skrótów.
Powyższa konfiguracja sprzętowa sprawuje się bardzo dobrze. Sygnał z czujników dotyku jest przetwarzany bez żadnych opóźnień, strony PDFów ładują się bardzo szybko, a na tablecie uruchomimy najbardziej zaawansowane graficznie pozycje z Google Play – również te napisane z myślą o układach Tegra. Wszystko oczywiście potwierdzają cyfry w popularnych benchmarkach:
Projektanci postarali się o solidny zestaw aplikacji, pozwalający cieszyć się ze sprzętu już od chwili zakupu. To czego zabraknie znajdziemy w sklepie Google Play. Producent oferuje ponadto własną platformę software’ową działającą na identycznych zasadach. Osoby, które nie mogą zostawić za sobą internetowych społeczności, w każdej chwili mogą wejść z poziomu przeglądarki (lub odpowiedniej aplikacji) na Facebooka, Twittera i YouTube’a. Standard Adobe Flash działa na tym urządzeniu bez zastrzeżeń. Wysoka mobilność oraz wszechstronność przejawia się również w postaci nawigacji GPS. Wystarczy odpowiednia aplikacja, chwila na złapanie sygnału i możemy z powodzeniem wykorzystać tablet jako cyfrowego pilota na trasie.
W kwestii odtwarzania multimediów również jest nieźle. Przez tablet przepuściliśmy zestaw maniaKalnych plików wideo
- mkv, 480p, xvid, 1mbps, he aac, napisy;
- mkv, 720p, h264, 600kbps, aac / mp3 dual audio;
- mp4, 720p, h264, 3mbps, aac;
- mkv, 720p, h264, 3mbps, vorbis, napisy;
- mp4, 720p, h264, 6mbps, ac3;
- mkv, 1080p, h264, 10mbps, dts (brak wsparcia dla dts);
- mts, 1080p, h264, 12mbps, stereo;
- mkv, 1080p, h264, 40mbps (obraz nie ma płynności).
Jedyne problemy, jakie zanotowaliśmy, dotyczą dźwięku DTS.
Podsumowanie, ocena i opinia
7-calowy Samsung Galaxy Tab 2 to niewątpliwie sprzęt bardzo udany, a do tego atrakcyjnie wyceniony. Pomimo nie pierwszej już młodości, nadal pozostaje jednym z liderów w swojej klasie – dlatego też otrzymuje od nas stosowne wyróżnienie.
Każdy z najważniejszych elementów składowych został oceniony w skali od 1 do 10 punktów, gdzie 1 prezentuje poziom bardzo słaby, 5 jest odpowiednikiem standardów rynkowych, a 10 jest notą najwyższą. Średnia ocen stanowi ocenę całkowitą.
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- WYGLĄD / JAKOŚĆ WYKONANIA7
- EKRAN8
- WYDAJNOŚĆ ZASILANIA10
- WYDAJNOŚĆ7
- OPROGRAMOWANIE9
- WYPOSAŻENIE7
ZALETY
|
WADY
|
Wyróżnienie redaKcji techManiaK.pl
Tablet zasługuje naszym zdaniem na wyróżnienie “Wybór redaKcji“.
Ceny Samsung Galaxy Tab 2 P3110
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
Ludzie co wy piszecie? To jeden z najlepszych i najwytrzymalszych tabletów.Polecam wszystkim na 100%.
Kupiłem samsunga Tab 2 3110 z G3 i GPS ale nie mam ikonki GPS czy musze wgrać z Pleya aplikacje czy może niechcący dzieciak mnie usunął to jak to odzyskać
Tablety Samsung pomimo wszelkich promocji są nadal niewspółmiernie drogie do funkcjonalności którą oferują. Ich jakość techniczna też pozostawia wiele do życzenia. Mój był już dwukrotnie naprawiany. A prawdziwym kuriozum jest polityka menadżerów Samsunga dotycząca sprzedaży akcesoriów dodatkowych. Wtyczka przejściówka do podłączenia zewnętrznych urządzeń USB kosztuje prawie 100 złotych, u innych można ją kupić za około 12zł. Trzeba być naprawdę ślepym miłośnikiem Samsunga aby się z tym pogodzić. Naprawdę żałuję, że pospieszyłem się z zakupem. To są dinozaury które wymrą wyparte przez ssaki, takie jak chociażby nasze rodzime OVERMAX, MANTA, jeśli nie dopasują się do realiów rynku.