Kruger&Matz KM0970 to ciekawa propozycja dla miłośników mobilnych urządzeń. Duży, blisko 10-calowy ekran IPS oferuje wysoką ergonomię pracy, a na pokładzie urządzenia znajdziemy procesor Rockchip 2918 cortex A8 oraz układ graficzny marki Vivante. Podobną konfigurację widzieliśmy przy okazji modelu KM0711, którego test opublikowaliśmy już na łamach naszego serwisu. Jak w praktyce sprawdza się większy model i czy jest wart inwestycji? Poznajcie naszą opinię o Krüger&Matz KM0970.
Wideo recenzja Kruger&Matz KM0970
Budowa / jakość wykonania
Muszę przyznać że Krüger&Matz KM0970 pozytywnie mnie zaskoczył. Biorąc to urządzenie do ręki nie przyjdzie nam do głowy, że jest to tablet za przeszło 700 złotych. Solidna konstrukcja została dobrze zaprojektowana. Wzornictwo odznacza się spartańską prostotą i elegancją półmatowych wykończeń. Proste wyokrąglenia naroży o małym promieniu dobrze się komponują z profilowanym tylnym panelem. Boczne ścianki zostały ścięte tak, aby zlewały się z frontem i spodem obudowy. Tablet wizualnie sprawia dobre wrażenie – zachęca do pracy i nie odstrasza zbędnymi i nadmiernymi ozdobami. Producent ograniczył się do umieszczenia skromnego logo i nadruku na odwrocie.
Nie musimy się bać o aspekty konstrukcyjne – wygląd idzie w parze z trwałością. Chociaż w budowie wykorzystano głównie tworzywo sztuczne, urządzenie odznacza się wysoką sztywnością i odpornością na zarysowania. Poszczególne elementy zostały dobrze spasowane, a elementy montażowe nie grożą rozklejeniem lub rozłamaniem. Szczeliny łączeniowe są niewielkie, co stanowi obietnicę łatwego utrzymania urządzenia w czystości. Cały front został przykryty taflą ochronną. Oznacza to konieczność noszenia ze sobą miękkiej szmatki do wycierania odcisków palców, które niestety są mocno widoczne na szkle.
Krüger&Matz KM0970 odznacza się wysoką ergonomią pracy. Duży, blisko 10-calowy ekran ma format znany nam chociażby z iPada. Gwarantuje komfortową pracę bez względu na to czy korzystamy z układu pionowego, czy horyzontalnego. Na pokładzie znajdziemy bogaty zestaw przycisków ulokowanych głównie na górnej belce – pod palcem wskazującym. Włącznik został na bocznej ściance, zaraz obok interfejsu komunikacyjnego. Projektanci zmniejszyli jednak jego wymiary do formy małego, okrągłego guzika, dzięki czemu nie grozi nam przypadkowe wyłączenie sprzętu podczas pracy. 13-milimetrowa obudowa może się wydawać trochę gruba. Z drugiej strony transport urządzenia i tak będzie wymagał listonoszki lub teczki, przez co brak smukłości nie rzutuje na wygodę.
Krüger&Matz KM0970 odznacza się wysoką ergonomią pracy.
Głośniki przesunięto na tylny panel, niemal u nasady urządzenia. Tych również nie zakryjemy dłonią. Mikrofon został wycelowany w bok, z tego samego bocznego panelu, na którym znajdziemy wszystkie porty. Warto na niego uważać podczas wideokonferencji. Te zaś umożliwi kamerka internetowa umieszczona w lewym górnym rogu, pod taflą ochronną. Charakteryzuje się rozdzielczością 2 megapikseli, co stanowi wysoki standard dla tej klasy urządzeń. Drugi aparat znajdziemy symetrycznie, po drugiej stronie urządzenia. Ten model oferuje dostęp do zdjęć o rozmiarze 2048 x 1536 pikseli, z jakością znaną nam ze smartfonów.
Ekran
Ekran urządzenia stanowi jedną z jego największych zalet. Zaprojektowany w technologii IPS wyświetlacz charakteryzuje się wysoką jasnością i rewelacyjnymi kątami widzenia. Zapewnia jednakową przejrzystość materiału, bez względu na perspektywę. Tym samym w grę wchodzi grupowe oglądanie filmów i klipów. Matryca nie migoce w żadnym punkcie. Nie zauważyliśmy też martwych pikseli. Odwzorowanie kolorów jest wierne – nie są nadmiernie ocieplone lub oziębione. Po kilkugodzinnej pracy ze sprzętem nie narzekałem na ból głowy lub oczu. Rozdzielczość 1024 x 768 pikseli to dobrze wymierzony standard dla tej wielkości urządzeń mobilnych.
Podświetlenie ekranu jest jednolite na całej powierzchni. Jego siła pozwala pracować już przy 30-procentowej jasności. Optymalne ustawienie to 40-50 procent. Jeśli wyjdziemy na słońce, zawsze pozostanie nam solidny bufor mocy, który możemy wykorzystać aby poprawić przejrzystość obrazu. W takich chwilach ekrany LCD zamieniają się w ciemne lustro. Tymczasem na matrycy IPS możemy wciąż pracować nie przysłaniając dłonią wyświetlacza.
Zaprojektowany w technologii IPS wyświetlacz charakteryzuje się wysoką jasnością i rewelacyjnymi kątami widzenia.
Krüger&Matz KM0970 obsługuje technologię multidotyku z dziesięcioma punktami nacisku. Niewiele aplikacji wykorzystuje tą funkcję. Jednakże sklep Google rozwija się z każdym kolejnym dniem, a potencjał urządzenia pozostaje niepodważalny. Czujnik dotyku został dobrze skalibrowany i działa bez zarzutu. Rozdzielczość punktów jest wysoka, a tablet nie gubi się przy klasycznych dla Androida gestach (przesunięcie, uszczypnięcie, rozciągnięcie itp.). Warto zanotować, że podczas testów nie zauważyłem charakterystycznego efekt „jacuzzi” (bąbli powietrza pod ekranem) nawet przy silnym nacisku. To zjawisko często spotykane w tabletach budżetowych. Za wyeliminowanie go, projektantom należą się brawa.
Wyposażenie
Na pokładzie Krüger&Matz KM0970 znajdziemy rozbudowany interfejs komunikacyjny. Wszystkie gniazda ulokowano na bocznym panelu. Zaczynając od góry mamy gniazdo zasilania (dostosowane pod ładowarkę sieciową 9V), slot kart microSD, port micro-HDMI, audio jack 3,5 mm, złącze mini-USB oraz pełnowymiarowe złącze USB pracujące w roli Hosta. Ostatni z wymienionych elementów stanowi kolejny wyróżnik tabletu spośród konkurencji. W przeciwieństwie do rywali, sprzęt nie potrzebuje przejściówki do podpięcia zewnętrznych akcesoriów.
Co możemy zrobić z wymienionymi portami? Projektanci oddali w nasze ręce szeroką gamę możliwości. Zacznijmy od rozszerzenia pamięci użytkowej o nośniki microSD, pamięci przenośne Flash oraz zewnętrzne dyski twarde wymagające zasilania sieciowego. Sprzęt poprawnie wykryje podłączoną do niego myszkę, co z pewnością ucieszy osoby które bez tego się nie mogą obyć. Poprzez HDMI wyświetlimy obraz z tabletu na większych ekranie (np. telewizorze). Wymienione przykłady oczywiście nie wyczerpują wszystkich możliwości.
Na pokładzie Krüger&Matz KM0970 znajdziemy (…) pełnowymiarowe złącze USB pracujące w roli Hosta.
KM0970 został wyposażony w moduł Bluetooth oraz kartę WiFi obsługującą standard b/g/n na kanale 2,4 GHz. Standardowo łączność bezprzewodową sprawdziliśmy na bazie małych i dużych pakietów. Nie zanotowaliśmy spadków napięcia, ani utraty stabilności połączenia. Jednakże przeglądarka z niewielkim opóźnieniem reagowała na polecenia, a strony ładowały się wolno. Z poziomu ustawień możemy nakazać karcie ciągłą pracę, nawet przy wyłączonym wyświetlaczu. Na pokładzie nie znajdziemy takich usprawnień, jak GPS, czy też modem 3G. Jest to jednak uzasadnione niską ceną urządzenia.
Warto zanotować, że łatwiej znaleźć kompatybilny z tym sprzętem modem 3G, niż tablet o parametrach KM0970 z wbudowanym slotem kart SIM. Podczas testów udało nam się bez większych problemów skonfigurować i nawiązać połączenie z siecią Aero2. Wykorzystaliśmy w tym celu adapter Huawei E173u-2. Urządzenie zostało poprawnie wykryte i po szybkim ustawieniu APN, mogliśmy surfować po sieci.
Akumulator
Tablet został wyposażony w zintegrowany z obudową akumulator litowo-jonowy. Producent nie chwali się nigdzie jego wydajnością, ani nawet orientacyjnym czasem pracy. Niestety ma ku temu powód. Z naszych testów wynika, że sprzęt wytrzyma tylko nieco ponad 4 godziny ciągłego odtwarzania filmu Full HD. Jest to poniekąd wytłumaczalne zapotrzebowaniem energetycznym ekranu IPS i procesorów odpowiedzialnych za przetwarzanie obrazu. Jeśli zaprzęgniemy jeszcze do tego czujnik dotyku, wydajność drastycznie spadnie. Dla potwierdzenia wniosków, przeprowadziłem kilka testów, których wyniki podaję poniżej.
- praca w trybie konsoli(włączona i aktywna łączność WiFi, uruchomiona zaawansowana graficznie gra, w tle działający pakiet standardowych usług, jasność ekranu 40%) – ubytek 24% w przeciągu godziny;
- praca w trybie odtwarzania filmów(włączona i aktywna łączność WiFi, odtwarzany film Full HD w trybie pełnoekranowym, w tle działający pakiet standardowych usług, jasność ekranu 40%) – ubytek 20% w przeciągu godziny;
- praca w trybie czytnika(włączona i aktywna łączność WiFi, wyświetlony wielowarstwowy, „ciężki” plik PDF i uruchomiony odtwarzacz muzyki, w tle działający pakiet standardowych usług, jasność ekranu 100%) – ubytek 70% w przeciągu godziny;
- praca w trybie przeglądarki(włączona i aktywna łączność WiFi, uruchomiona przeglądarka internetowa, tryb energooszczędny) – ubytek 42% w przeciągu godziny;
- praca w trybie przeglądarki 3G (włączona i aktywna łączność 3G przez zewnętrzny modem, uruchomiona przeglądarka internetowa, tryb energooszczędny) – ubytek 77% w przeciągu godziny.
Krüger&Matz KM0970 nie jest sprzętem długodystansowym. Nie nadaje się więc na dłuższe podróże, zapewniając intensywną, ale krótką rozrywkę. W zestawie z urządzeniem znajdziemy 9-voltową ładowarkę sieciową. Warto pamiętać, że stosunkowo długi czas ładowania nie pozwoli nam na szybką regenerację ogniw w znalezionym po drodze gniazdku.
Wydajność
Sercem tabletu jest procesor Rockchip RK29 zaprojektowany w architekturze ARMv7. Jednostka obliczeniowa charakteryzuje się taktowaniem 1,2 GHz i współpracuje z układem graficznym Vivante Corporation GC800. Projektanci przeznaczyli na poszczególne procesy i aplikacje 1 gigabajt pamięci RAM. Po odjęciu stałych systemowych procesów zostaje około 600 MB. Jako magazyn danych wykorzystać możemy 8 GB pamięci użytkowej rozdzielonej na dwa nośniki. W praktyce użytkownik ma dostęp do łącznie około 6 GB przestrzeni – pozostała część jest zajęta przez zainstalowane aplikacje i system operacyjny Android 4.0.3 (Ice Cream Sandwich).
Tablet pozwala na płynną nawigację na poziomie interfejsu, choć występują sporadyczne opóźnienia reakcji na polecenia. Jest to spowodowane zapychaniem bufora pamięci – warto zatem pamiętać o zaopatrzeniu się w porządnego appkillera, który pomoże wyłączyć niechciane procesy działające w tle. Odpowiednia, właściwa kontrola pamięci RAM zagwarantuje nam bezstresową pracę.
Warto zobrazować wydajność tabletu cyferkami. Przeprowadziliśmy trzy popularne benchmarki – zaczynając od lewej strony mamy wyniki dla Quadrant (1423 pkt.), AnTutu (2253 pkt.) i An3DbenchXL (14334 pkt.). Poniżej możecie zobaczyć zestawienie testowanych przez nas tabletów podobnej klasy.
Quadrant | AnTutu | An3DbenchXL | |
Krüger&Matz KM0970 | 1423 | 2253 | 14334 |
Viewsonic Viewpad 10e | 1695 | 1844 | 10711 |
GoClever TAB A971 | 1526 | 2893 | 22354 |
GoClever TAB A103 | 1762 | – | 21769 |
Klawiatura ekranowa to standardowa nakładka systemowa. Składa się z czterech rzędów przycisków równomiernie rozłożonych na całej szerokości wyświetlacza. Dzięki formatowi 4:3, jest wygodna zarówno przy układzie horyzontalnym, jak i pionowym. Do przeglądania sieci, gry i oglądania filmów polecam stosować pierwszy z wymienionych. Do czytania e-książek lepiej odwrócić ekran o 90 stopni. Warto tu zanotować, że czujnik pozycji reaguje z niewielkim opóźnieniem. Może to na początku trochę denerwować, ale w ogólnym rozrachunku zapobiegnie niekontrolowanemu obracaniu obrazu pod byle wahnięciem.
Jako magazyn danych wykorzystać możemy 8 GB pamięci użytkowej.
Podczas testów tablet pozwolił nam bez problemu uruchomić zaawansowane graficznie pozycje z Google Play, takie jak Blood and Glory, czy też Dead Trigger. Płynność rozgrywki stoi na dobrym poziomie, co jest miłym zaskoczeniem po niskich wynikach w benchmarkach. Wielofunkcyjność urządzenia to nie tylko gry. Sprzęt odtwarza filmy Full HD oraz inne multimedia. Z niewielkim opóźnieniem wczytuje kolejne strony „ciężkiego” PDFu. Prostsze, pozbawione skomplikowanych grafik dokumenty wyświetla szybko. Nie zauważyliśmy co prawda nigdzie pakietu biurowego, producent oferuje jednak szereg innych, użytecznych aplikacji – na przykład narzędzie do edycji filmów. Brakujący soft pobierzemy zaś z internetu.
Podsumowanie, ocena i opinia
Krüger&Matz KM0970 zainteresuje wszystkich szukających taniego i dobrego tabletu. Konfiguracja podzespołów może nie przysporzyć urządzeniu tytułu „demona szybkości”, ale gwarantuje obsługę większości procesów i zadań, jakie przed nim postawimy. To sprzęt na każdą okazję, a lista zalet rekompensuje nieliczne wady i niedociągnięcia.
Każdy z najważniejszych elementów składowych został oceniony w skali od 1 do 10 punktów, gdzie 1 prezentuje poziom bardzo słaby, 5 jest odpowiednikiem standardów rynkowych, a 10 jest notą najwyższą. Średnia ocen stanowi ocenę całkowitą.
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- WYGLĄD / JAKOŚĆ WYKONANIA9
- EKRAN9
- WYDAJNOŚĆ ZASILANIA5
- WYDAJNOŚĆ6
- OPROGRAMOWANIE7
- WYPOSAŻENIE8
ZALETY
|
WADY
|
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
I oto chodzi aby wypełniać niszę na rynku. Są tablety dyskontowe i potem za ok 1k. Nie każdy chce wydać ponad tys., a jak widać można dobrze i tanio. Tak samo jest z słuchawkami mają w przyzwoitej cenie i bardzo dobre.