Do naszej ManiaKalnej redakcji trafił właśnie pewien niezwykle ciekawy, aczkolwiek budżetowy tablet – Coby Kyros MID8024. Jednakże jak się okazuje, sprzęt, który otrzymaliśmy jest znacznie lepszy pod względem technologicznym od testowanego przez nas wcześniej aPada, lecz nie dorównuje Samsungowi Galaxy Tab i ViewPadowi 7. Czego więc możemy spodziewać się po tablecie Coby Kyros MID8024?
O firmie Coby chyba jeszcze mało kto słyszał, ale wszystko wskazuje na to, że już niebawem do sprzedaży trafi całą gama interesujących tabletów tego producenta. W ofercie znajdą się między innymi modele wyposażone w 7,-calowy, 8-calowy oraz 10-calowy ekran, więc z pewnością każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. Zaletą tabletów z serii Kyros może okazać się również stosunkowo niska cena – adekwatna do jakości i niezawodności tabletu – ale o tym innym razem i przy okazji.
Szczegółowa specyfikacja Lenovo ThinkPad X201:
- Ekran: 8-calowy, dotykowy LCD o natywnej rozdzielczości SVGA – 800 x 600 pikseli, matryca rezystancyjna bez technologii multi-touch
- Procesor: Samsung S5PV210 – ARM Cortex A8 1GHz
- Pamięć: 512 MB DDR2 RAM
- Dysk twardy: 4GB NAND Flash z możliwością rozbudowy do 32 GB
- Łączność bezprzewodowa: WiFi 802.11a/g/n
- Inne: kamera internetowa VGA, czytnik kart pamięci microSD, złącze mini HDMI, mini USB,
- Bateria: do 4,5 godzin wideo, 6 godzin przeglądania www lub do 15 odtwarzania muzyki
- Wymiary: 225 mm x 176 mm x 14 mm
- Waga: 530 gramów
- OS: Google Android 2.2 Froyo
Po zakupie naszego tabletu, Coby Kyros MID8024 dostaniemy w kolorowym i całkiem zgrabnym pudełku z dość bogatym wnętrzem. W skład zestawu oprócz samego urządzenia wchodzi również standardowa ładowarka wraz z przejściówką, kabel mini USB, zestaw słuchawkowy, rysik, ściereczka do czyszczenia ekranu, a także ochronny pokrowiec, który jak się okazuje, bardzo dobrze spełnia swoją funkcję. Wszystko to prezentuje się ciekawie i wydaje się, że do pełni szczęścia niczego już nie trzeba. Ale czy oby na pewno?
Prezentowany przez nas tablet co prawda posiada całkiem interesujący, 8-calowy ekran, który świetnie nadaje się do przeglądania stron www oraz czytania e-booków, ale matryca ta jest rezystancyjna, co dla mnie jest całkowitym nieporozumieniem. Przeważająca większość tabletów budżetowych posiada taki właśnie ekran, ponieważ jest on tańszy, a co za tym idzie – znacznie gorszy. Obsługuje się go paskudnie, bo musimy mocno wcisnąć ekran paznokciem (!) – tak producent napisał w instrukcji obsługi – lub przy pomocy dołączonego rysika. Ten z kolei możemy zastąpić zwykłą wykałaczką lub kawałkiem ściosanej gałęzi, a i tak nikt nie zauważy różnicy. Koszt produkcji i jakość wykonania rysika jest chyba taka sama.
Skoro producent pozwala sobie na zamontowanie 1 GHz procesora, 4 GB wbudowanej pamięci, złącza HDMI i systemu operacyjnego Google Android 2.2, to dlaczego dodaje do tego ekran oporowy o całkowicie niezrozumiałej rozdzielczości 800 x 600 pikseli? Trudno zrozumieć intencje producenta, ale na pewno nie chodzi o kwestię oszczędności. Wspomniałem również, że tablet posiada Androida 2.2. Sprzęt nie otrzymał dostępu do Android Market, ale w zamian mamy coś na wzór sklepu Androida – sprawdza się, ale bez rewelacji. Na koniec coś, czego obawiałem się od początku. Coby Kyros MID8024 nie posiada wsparcia dla Flash’a 10.1, ani żadnej innej wersji. Co to oznacza w praktyce? Niestety nic dobrego, ale Apple iPad też nie posiada Flasha, więc podobno można jakoś z tym żyć.
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
Witam ja posiadam Tablecik Creativa Ziio 7 z oporowym wyswwietlaczem i smiga az milo 🙂 polecam Androida 2.2 Froyo.
Mam telefon z Androidem już blisko rok, właśnie stałem się posiadaczem tabletu i muszę przyznać, że brak obsługi Flasha nie przeszkodził mi ani razu, stąd moje zaskoczenie tak krytycznym nastawieniem względem braku obsługi tej technologii przez tablet Kyros. Obsługa wideo YouTube wystarczy 99% użytkowników, gdyż gier w markecie jest dostatek. Co do braku natywnego marketu, to tu też nie widzę problemu. W sieci bardzo łatwo znajdziemy pliki .apk interesujących nas aplikacji, a developerzy i tak bardzo często preferują zakupy u siebie, bo nie płacą prowizji Google. Gameloft namawia do tego oficjalnie w swoich filmikach.
Co do ekranu rezystyncyjnego też bym nie przesadzał. Fakt, pewne aplikacje, jak Swype, nie spisują się dobrze. Z doświadczenia jednak wiem, że można się do tego przyzwyczaić. Mam ekran opornościowy w tablecie a pojemnościowy w telefonie i nie chodzę po ulicach z osikowym kołkiem w kieszeni 🙂 wszyscy jesteśmy w stanie przywyknąć do tego, że na jednym urządzeniu wciskamy klawisze, a na innym dotykamy.
Pozdrawiam!
Niestety nie otrzymałem jeszcze informacji gdzie tablet możemy kupić, natomiast jeśli chodzi o cenę prezentowanego przez nas egzemplarza, to wynosi ona 781 złotych.
ekran oporowy – da się na tym popracować, to jedynie kwestia przyzwyczajenia do obsługi, nie jest źle. ja używam bez rysika, jedynie palcami, jest OK – choć znam zalety ekranów pojemnościowych.
brak flasha? hmmm, you tube chodzi bez zarzutu, aplikacje napisane pod Androida także. strony www, także bankowe zupełnie OK.
pamięć wbudowna tylko 4GB …ale na szczeście można dołożyć do 32GB na microSD.
no tylko jeszcze powiedzcie gdzie to można kupić i za ile???