Amazon przygotował „krytyczną” aktualizację dla swoich czytników. Użytkownicy mają czas do 22 marca, więc warto się pospieszyć. O co jednak dokładnie chodzi?
Kindle to czytnik e-booków, z którego na co dzień korzysta dużo osób w naszym kraju. Samo urządzenie cechuje się świetnym działaniem oraz częstymi aktualizacjami oprogramowania, które tylko zwiększają jego funkcjonalność. Jeżeli jednak jesteście właścicielami starszych modeli, a konkretnie tych z 2012 roku i starszych to warto szybko zapoznać się z wiadomością o aktualizacji, która jest wymagana przez Amazon. Niezależnie od faktycznej ilości czasu poświęcanej na korzystanie z urządzenia warto ją zainstalować bowiem w przeciwnym razie nie będziemy mogli później skorzystać z niektórych funkcji samego czytnika.
Sama aktualizacja rozwiązuje szereg problemów z zabezpieczeniami oraz bezpieczną transmisją internetową przy pomocy czytnika. Jeżeli nie zdecydujemy się na zainstalowanie aktualizacji, nie będziemy w stanie połączyć się z internetem za pomocą Kindle’a. To na pewno niedobra wiadomość dla osób, które kupują często książki z opcją wysyłki na czytnik. Sam przesyłam publikacje poprzez kabel, jednak zdarzało mi się wykorzystać również drugi sposób na transfer multimediów. Przez większość czasu wszystkie aktualizacje dostępne na Kindle’a były opcjonalne, jednak po raz pierwszy mamy do czynienia z sytuacją, w której sam Amazon uważa, iż nowy update jest „krytyczny”.
Na swojej oficjalnej stronie Amazon tak naprawdę nie daje konkretnego powodu, dlaczego niejako zmusza użytkowników do instalacji. W pewnym sensie jest to ciekawa strategia wymuszająca aktualizację, jednak dzieje się to nie bez powodu. Osoby, które nie wgrają nowego oprogramowania do 22 marca tego roku mogą spotkać się z komunikatem, iż Kindle nie jest w stanie połączyć się z siecią. Urządzenie będzie cały czas zalecało, abyśmy znaleźli się w zasięgu Wi-Fi i spróbowali ponownie. Nic to jednak nie da. Ani podejście bliżej do routera ani ponowny restart urządzenia. Nasz czytnik straci możliwość łączenia się z internetem.
Lista modeli, które muszą zostać zaktualizowane:
- Kindle 1st Generation (2007)
- Kindle 2nd Generation (2009)
- Kindle DX 2nd Generation (2009)
- Kindle Keyboard 3rd Generation (2010)
- Kindle 4th Generation (2011)
- Kindle 5th Generation (2012)
- Kindle Touch 4th Generation (2011)
- Kindle Paperwhite 5th Generation (2012)
Aby zaktualizować sprzęt należy przejść na dedykowaną stronę Amazonu, gdzie znajdziemy więcej informacji dotyczących samego sposobu wgrania nowego programowania. Najczęściej wszystko ogranicza się do podpięcia czytnika za pomocą kabla USB i wykonywania instrukcji przedstawionych po kolei na ekranie.
Wszystkie osoby, które zapomną po aktualizacji będą miały szansę ponownie rozwiązać problem. Po 22 marca wystarczy, że podłączymy się za pomocą kabla i spróbujemy nawiązać połączenie z serwerami Amazonu. Mimo problemów producent zapewnia, iż powinno udać nam się zaktualizować czytnik i cieszyć się nowym oprogramowaniem. Jak widać, nie wszystko stracone.
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe. Jesteśmy Partnerem Amazon i otrzymujemy wynagrodzenie z tytułu określonych zakupów dokonywanych za pośrednictwem linków.
A to jest legalne? W końcu, kiedy kupowałem sprzęt to miał on połączenie WIFI. Teraz mi się je zabiera. Od kiedy to instalowanie aktualizacji jest konieczne do działania sprzętu?