>

Acer Iconia Tab A100: test tabletManiaKa

Multimedia i wydajność

Acer Iconia Tab A100, z tego względu że posiada praktycznie identyczne wyposażenie co A500, oferuje również bardzo zbliżoną wydajność. Na korzyść modelu A100 przemawia dodatkowo system Android 3.2, który w praktyce sprawdza się nieco lepiej niż Android 3.1, który mieliśmy okazję sprawdzić podczas testów tabletu Acer Iconia Tab A500. Przypomnę raz jeszcze, że Acer A100 wyposażony został w dwurdzeniowy procesor ARM Cortex A9, taktowany zegarem o częstotliwości 1 GHz, oparty na platformie nVidia Tegra 2. Urządzenie to otrzymało 1 GB pamięci operacyjnej RAM, z czego użytkownik do dyspozycji ma niecałe 400 MB. Podobnie wygląda sprawa z pamięcią wewnętrzną. Nasz egzemplarz posiadał wbudowany dysk twardy eMMC o pojemności 8 GB, z czego do wykorzystania mieliśmy niespełna 5.38 GB. Na szczęście Acer 100 wyposażony został w czytnik kart pamięci microSD, który umożliwia rozbudowanie pamięci wewnętrznej o dodatkowe 32 GB.

Takie wyposażenie jest w zupełności wystarczające, aby zapewnić w pełni stabilną i komfortową pracę. Dzięki temu, że w naszym urządzeniu znajduje się platforma nVidia Tegra 2, sprzęt otrzymał dostęp do strefy Tegra Zone, gdzie znajdują się specjalne gry, przygotowane głównie z myślą o wykorzystaniu dwurdzeniowego procesora oraz niezwykle wydajnego układu graficznego, znajdującego się w naszym tablecie. Większość testowanych przeze mnie gier działa naprawdę bardzo dobrze. Co prawda wybór nie jest zbyt duży, gdyż w ofercie znajduje się zaledwie 20 gier, z czego 3 są darmowe, ale na pocieszenie możemy bez trudu zaopatrzyć się w całą gamę innych gier, za pośrednictwem sklepu Android Market. Dodatkową zaletą tabletu Acer Iconia Tab A100 jest pełne wsparcie dla technologii Adobe Flash 11 która umożliwi nam między innymi oglądanie materiałów wideo pochodzących z serwisu YouTube, bezpośrednio na stronie internetowej, a nie w specjalnej aplikacji.

Tablet radzi sobie również z odtworzeniem plików w formacie .PDF. Należy jednak pamiętać, że im większy plik weźmiemy, tym dłużej będzie się on otwierał i mniej komfortowe stanie się jego przeglądanie. Acer A100 doskonale radzi sobie z uruchomieniem standardowych plików pakietu Office’a, dzięki obecności programu „Docs To Go”. Mocne wyposażenie sprzętu pozwala nam również na samodzielną edycję zdjęć (do tego najlepszy wydaje się darmowy Photoshop, który możemy pobrać z Android Market) oraz materiałów wideo.

Czystą przyjemnością jest również czytanie e-booków, słuchanie muzyki czy nawigacja, która działa bez zarzutów. Ale najciekawszym elementem są chyba niezwykle interesujące gry, pochodzące z platformy Tegra Zone. Te działają rewelacyjnie – zwłaszcza Galaxy on Fire 2 THD, Fruit Ninja oraz Dungeon Defenders. Miłośnicy serii „Angry Birds” również będą się świetnie bawili, a fani popularnych FPS-ów z pewnością ucieszą się ze zbliżającej się premiery tytułu „Shadowgun”.

Sporo kontrowersji i zamieszania wprowadza natomiast wbudowany odtwarzacz wideo. Jeszcze przed oficjalną premierą Androida 3.2 mówiło się, że system ten w końcu pozwoli nam na odtwarzanie materiałów wideo w jakości 1080p. Tak się jednak nie stało, a w przypadku naszego tabletu było jeszcze gorzej. Otóż, standardowy odtwarzacz wideo nie działa tak, jak powinien, gdyż nie radzi sobie z podstawowymi formatami, a .mkv omija szerokim łukiem. Większość uruchomionych filmów nie działa płynnie, pomijane są klatki lub po prostu nie działa dźwięk. Tu z pomocą przychodzi Android Market i jeden z najlepszych odtwarzaczy wideo na Androida – MX Video Player, wraz z bogatą biblioteką kodeków.

Z takim arsenałem można rozpocząć walkę z materiałami wideo. Rezultat? Jest o niebo lepiej. Tablet poradził sobie ze wszystkimi plikami, jakie tylko mogłem mu zaserwować – włącznie z 4 GB plikiem .mkv i ponad 2,5-godzinnymi filmami pełnometrażowymi. Acer A100 płynnie odtwarza również materiały wideo pochodzące z serwisu YouTube, ale tylko w maksymalnej jakości 720p. Filmy te możemy oglądać bezpośrednio ze strony internetowej, choć standardowa aplikacja YouTube w Androidzie Honeycomb jest naprawdę bardzo dobra.

Internet

Standardowa przeglądarka systemu Android Honeycomb podoba mi się. Bardzo. Jest znacznie lepsza niż ta w poprzednich wersjach Androida, a Opera czy Skyfire nie dorównuje jej do pięt. Pytanie tylko, czy 7-calowy ekran o stosunkowo niskiej rozdzielczości, bo wynoszącej niespełna 1024 x 600 pikseli jest wystarczający, aby możliwe było komfortowe przeglądanie stron internetowych? Odpowiedź brzmi – jak najbardziej, jednakże osoby, które nie są przyzwyczajone do „miniatur” mogą mieć z początku sporo problemów.

Acer Iconia Tab A100 oferuje pełne wsparcie dla technologii Adobe Flash. Jeszcze do niedawna cieszyliśmy się aktualizacją do wersji 10.3, a już firma Adobe udostępniła kolejną odsłonę Flasha – oznaczoną symbolem 11. Dzięki pełnemu wsparciu tej technologii, bez trudu możemy przeglądać właściwie wszystkie strony internetowe, które wykorzystują Flasha, a także możliwe jest oglądanie materiałów wideo w tym formacie bezpośrednio na stronie, na której się znajduje.

W najnowszej przeglądarce internetowej Androida 3.2 zastosowano bardzo ciekawe rozwiązanie. Strony internetowe na 7-calowym ekranie znacznie lepiej przegląda się w pozycji poziomej – wtedy wyświetlana treść znakomicie dopasowuje się do szerokości ekranu, przez co obraz jest czytelny i nie musimy dodatkowo powiększać całej strony, aby cokolwiek zobaczyć. Problemem jest pasek narzędzi, ustawień oraz URL, który jest cały czas widoczny, a to skutecznie zabiera nam kawałek ekranu. Wymyślono więc ciekawe rozwiązanie, jakim jest „szybkie sterowanie”, dzięki któremu pasek widoczny jest tylko wtedy, jeśli przesuniemy kciukiem od lewej lub prawej strony krawędzi ekranu. Do tego niestety też trzeba się przyzwyczaić, ale zyskujemy dzięki temu kilka, ładnych centymetrów ekranu.

Warto wspomnieć jeszcze kilka słów na temat klawiatury ekranowej. Z tego względu, że nasz tablet posiada stosunkowo niewielką matrycę obawiałem się, że klawiatura ekranowa będzie albo relatywnie mała, albo też zajmie większą połowę ekranu, przez co pozostała, wyświetlana na ekranie treść stanie się nieczytelna. Klawiatura faktycznie zajmuje 50% całego ekranu, jednakże jest ona na tyle dobrze skonstruowana, że bardzo wygodnie się z niej korzysta. Pomiędzy poszczególnymi przyciskami znajduje się niewielka przerwa, dzięki której istnieje niewielka szansa, że przez pomyłkę wybierzemy niewłaściwy przycisk, lub wciśniemy oba jednocześnie. Korzystanie z klawiatury ekranowej jest naprawdę bardzo komfortowe i jest ona jedną z lepszych, z na jakich miałem okazję pracować.

Głośniki

Acer Iconia Tab A100, podobnie jak 10-calowa wersja A500 wyposażony został w dwa głośniki, wspomagane dodatkowo przez system Dolby Mobile. Jednakże w przeciwieństwie do swojego większego brata, głośniki te nie zostały zamontowane z tyłu urządzenia, lecz na jednej z krawędzi tabletu. W praktyce takie rozwiązanie sprawdza się dobrze, lecz nie otrzymujemy efektu dźwięku przestrzennego. Czy jakość wydobywanego dźwięku byłaby lepsza, gdyby producent umieścił je w tym samym miejscu, co w Acerze A500? Nie sądzę, jeśli tak, to różnica byłaby niewielka.

Dwa, wbudowane głośniki oferują dobrą jakość dźwięku. Nie jest on ani lepszy, ani też gorszy, w porównaniu do urządzeń konkurencji. Taki zestaw pozwala jednak na komfortowe słuchanie muzyki czy oglądanie materiałów wideo. Muszę jednak przyznać, że wydobywany z głośników dźwięk jest stosunkowo cichy nawet, gdy ustawimy maksymalną głośność. Dodatkowy system Dolby Mobile niewiele zmienia. Jest ciekawym dodatkiem, ale właściwie usłyszymy żadnej, wyraźnej różnicy. Zestaw w zupełności wystarczający.

Bateria

Wysoka wydajność ma jednak pewne dość wyraźne wady i ograniczenia. Aby utrzymać względnie niską wagę urządzenia, producent zastosował standardową baterię o pojemności 1530 mAh (11,3 Wh), która zgodnie z zapewnieniami powinna pozwolić na maksymalnie 4,5-godziny nieustannej pracy. Czas pracy jest naprawdę różny i zależy głównie od tego, co aktualnie robimy i jak często korzystamy z urządzenia. Standardowa bateria w naszym tablecie nie należy jednak do najlepszych i trzeba przyznać, że jest to jeden z najsłabszych elementów całego tabletu.

Korzystanie z tabletu jako czytnika e-booków pozwoli nam na niespełna 5 godzin pracy, przy ustawieniu minimalnej jasności ekranu. Ustawienie automatycznej jasności sprawia, że nasz tablet wytrzyma 4 godziny i 20 minut, natomiast maksymalna jasność skraca żywotność baterii do 4 godzin. Oglądanie materiałów wideo w jakości HD skutecznie wyczerpie baterię naszego tabletu w 3 godziny i 10 minut (do poziomu 10%), co pozwoli jeszcze na 10 minut oglądania filmu. Odtwarzacz muzyczny umożliwi natomiast dokładnie 4 godziny i 15 minut nieprzerwanej pracy. Przeglądanie stron internetowych, przy ustawieniu automatycznej jasności ekranu wyczerpie baterię po 3 godzinach i 50 minutach. Sporadyczne korzystanie z urządzenia lub pozostawienie tabletu w trybie stand-by sprawi, że bateria rozładuje się dopiero po kilkudziesięciu godzinach (nawet do 72 godzin).

Aparat i kamera

Zostało nam jeszcze kilka elementów, które warto omówić. Jednym z wymogów, aby w danym tablecie pojawił się system operacyjny Google Android Hoenycomb jest obecność aparatu cyfrowego oraz kamery internetowej. Acer Iconia Tab A100 spełnił te wymagania i otrzymał dokładnie ten sam zestaw co Acer A500, a więc kamerę internetową 2.0 MPix, umieszczoną z przodu urządzenia, oraz główny aparat cyfrowy z lampą błyskową LED z tyłu tabletu. Taki zestaw jest już właściwie standardem, choć niektórzy producenci montują nieco słabsze kamery internetowe. Np. w Asusie Transformer znajdziemy tylko 1,3 MPix, ale to właściwie nic nieznaczący szczegół. Jakość prowadzonych rozmów jest właściwie taka sama.

Jeśli chodzi o aparat cyfrowy, zamontowany w naszym tablecie, to powiem krótko. Nie należy oczekiwać od niego zbyt wiele. Maksymalna rozdzielczość zdjęcia, wykonanego przy 5 MPix wynosi dokładnie 2592 x 1944 pikseli. Do wyboru mamy również dwa tryby ostrości – nieskończony oraz automatyczny. Tablet oferuje również kilka różnych trybów „sceny”, 5 różnych efektów koloru, tyle samo balansów bieli oraz 8-krotny zoom cyfrowy. Klasyczny standard. Poniżej prezentujemy wam kilka zdjęć testowych wykonanych aparatem cyfrowym tabletu Acer Iconia Tab A100. Więcej zdjęć znajdziecie tutaj.

Mateusz

Komentarze

Najnowsze artykuły

Świąteczny poradnik zakupowy 2023. Wybieramy najlepsze prezenty pod choinkę!

Świąteczny poradnik zakupowy techManiaK.pl to mnóstwo ciekawych pomysłów na prezent pod choinkę w 2023 roku…

30 listopada 2023

Jaką konsolę wybrać? Poradnik przed Black Friday

Znudziło Ci się już granie na komputerze? A może chcesz poprawić swoje wrażenia z cyfrowej…

6 listopada 2023

Tablety premium – na jaki model postawić?

Tablet to wielofunkcyjne urządzenie, które łączy w sobie mobilność z możliwościami komputera. Sprzęt z tej…

29 września 2023

iPad – wszechstronne urządzenie mobilne dla Ciebie i Twojej rodziny

W dzisiejszych czasach mobilność jest kluczowa. Niezależnie od tego, czy jesteś studentem, pracownikiem, czy rodzicem…

22 maja 2023

Bogowie, co za bestia. Xiaomi stawia na LTPO 144 Hz, 120 W i SD8+G1, a to nawet nie jest flagowiec!

Xiaomi Pad 6 (Pro 5G) dostanie ekran LTPO AMOLED 144 Hz, ładowanie 120 W, i…

30 maja 2022

To już dziś! Gdzie oglądać finał Ligi Mistrzów w 4K?

Odliczamy godziny do finału Ligi Mistrzów, gdzie zmierza się ze sobą Real Madryt i Liverpool.…

28 maja 2022

Wraz z naszymi partnerami stosujemy pliki cookies i inne pokrewne technologie, aby zapewnić jak najlepszą obsługę naszej strony internetowej. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane na urządzeniu końcowym. Używamy plików cookies, aby wyświetlać swoim Użytkownikom najbardziej dopasowane do nich oferty i reklamy oraz w celach analitycznych i statystycznych. Jeśli korzystasz z naszej strony internetowej bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza to, że nie masz nic przeciwko otrzymywaniu wszystkich plików cookies z naszej strony internetowej oraz naszych partnerów. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień dotyczących cookies.

Polityka Cookies