Spis treści
- Wstęp, Wygląd i wykonanie
- Ekran i system
- Internet, multimedia, bateria
Ekran
Z tego względu, że większość z was oczekuje od nas, że będziemy pisali rzetelne i bardzo obiektywne recenzje, powiem krótko i bez owijania w bawełnę. Ekran Acera Iconia Tab A100 jest fatalny. Tablet co prawda wywarł na mnie dobre, pierwsze wrażenie, lecz im bardziej się mu przyglądałem, i stawiałem przed nim coraz to trudniejsze wyzwania, sprawdzał się coraz gorzej. Dlaczego? Właśnie przez kiepskiej jakości ekran.
Acer Iconia Tab A100 wyposażony został w 7-calowy, pojemnościowy ekran dotykowy LCD, pracujący z natywną rozdzielczością 1024 x 600 pikseli. Matryca ta wspierana jest dodatkowo przez technologię multi-touch, a dzięki wykorzystaniu 4-kierunkowego akcelerometru, możliwa jest rotacja wyświetlaną na ekranie treścią we wszystkich możliwych kierunkach. Ekran Acera A100 jest bardzo czuły na dotyk, co w praktyce oznacza, że wystarczy delikatne muśnięcie, aby ten zareagował – to bez wątpienia bardzo ważny element, gdyż nie musimy niepotrzebnie męczyć się z matrycą, aby wykonać dany ruch. Sam wyświetlacz jest bardzo jasny, przejrzysty i generuje niezwykle ostre oraz czyste kolory, co niewątpliwie zasługuje na wyższe uznanie zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że Acer A100 nie posiada matrycy IPS – w przeciwieństwie do urządzeń konkurencji.
Dostaliśmy dużo zgłoszeń z prośbą o dokładniejsze sprawdzenie ekranu Acera A100 i porównanie go z matrycą IPS oraz ekranami konkurencyjnych urządzeń. Powiem krótko – Iconia Tab A100 wypada bardzo blado na tle konkurencji. Jeśli chodzi o jasność i generowanie kolorów, to ekran naszego urządzenia nie odbiega za bardzo od normy. Problemy pojawiają się w momencie, gdy chcemy zabrać nasz tablet na świeże powietrze. W standardowych warunkach, a więc przy ustawieniu standardowej jasności ekranu, widoczność jest słaba. Poprawia się natomiast w momencie, gdy ustawimy maksymalną jasność ekranu, lecz jednocześnie rezygnujemy z „długiej” żywotności baterii. Wtedy tablet nadaje się do użytku – nawet w pełnym słońcu.
Jednym z najsłabszych elementów jest natomiast zakres kątów widzenia. Gdy trzymamy tablet w pozycji pionowej, bez problemu możemy dostrzec to, co dzieje się na naszym ekranie. Problem pojawia się w momencie, gdy obrócimy ekran i korzystamy z naszego urządzenia w pozycji poziomej. Wtedy nawet najdrobniejsze przesunięcie ekranu powoduje, że obraz staje się ciemniejszy i nieczytelny, a kolory tracą swoją barwę. Przyznam szczerze, że dawno nie miałem do czynienia z tabletem, który oferuje tak słabe kąty widzenia. Wystarczy drobna zmiana kąta nachylenia, aby jakość wyświetlanego obrazu spadła praktycznie do zera.
System i interfejs
Android 3.2 Honeycomb jest najlepszym, najwydajniejszym i najstabilniejszym systemem operacyjnym firmy Google, jaki do tej pory ujrzał światło dzienne. Nic więc dziwnego, że tak długo musieliśmy czekać na premierę systemu, który stworzony został całkowicie od podstaw i specjalnie na potrzeby nowoczesnych, multimedialnych tabletów internetowych – takich jak Acer Iconia Tab A100. Warto również dodać (jako ciekawostkę), że testowany przez nas tablet, jako pierwszy na świecie pojawił się na sklepowych półkach z tym właśnie systemem operacyjnym na pokładzie.
Pomiędzy wcześniejszą odsłoną Androida Honeycomb – wersją 3.1 – a najnowszą 3.2 nie znajdziemy zbyt wielu zmian i udoskonaleń, jeśli chodzi o wygląd zewnętrzny czy zmiany w interfejsie. Android 3.2, jak wspominaliśmy podczas jego oficjalnej premiery powstał głównie na potrzeby 7-calowych tabletów, które miały poważne problemy z obsługą Androida 3.0 i 3.1 – dlatego premiera Acera A100 opóźniła się o prawie pół roku, ale warto było. Android 3.2 jest ładny i pozwala na spore możliwości personalizacji, co sprawia, że tablet staje się dla nas jeszcze bardziej osobisty.
A teraz przechodząc do rzeczy. Acer nie postarał się za bardzo, aby jakoś dodatkowo urozmaicić interfejs systemowy Androida. Zastosowano natomiast dokładnie te same rozwiązania, co w modelu A500 (ogromne zaskoczenie). Dodano więc kilka widżetów, skrótów, ikonek systemowych, a wśród nich znajdziemy między innymi: Clear.fi – bezprzewodowy serwer multimedialny Acera, folder „Multimedia”, w którym znajdziemy standardowe aplikacje, umożliwiające nam dostęp do szeroko rozumianych multimediów (YouTube, odtwarzacz wideo, MusicA), Social – zawierający aplikację szybkiego dostępu do portali społecznościowych, eReading – z aplikacjami do odtwarzania e-booków oraz Game Zone – strefa dla miłośników gier.
Jedną z najciekawszych aplikacji, jakie znajdziemy w naszym Acerze A100 jest tak zwany “Planner”, czyli bardzo rozbudowany kalendarz z osobistym notatnikiem, który możemy dodatkowo połączyć z naszym prywatnym kontem e-mailowym. Dzięki niemu na bieżąco możemy śledzić wydarzenia z całego świata, sprawdzić aktualną pogodę, stworzyć osobiste notatki czy przypomnienia o spotkaniach. Aplikacja ta może nam naprawdę ułatwić życie, jeśli żyjemy w ciągłym ruchu.
Jak już wcześniej wspomniałem, Android 3.2 Honeycomb jest najstabilniejszym systemem, z jakim do tej pory miałem do czynienia. Dodatkowo dzięki temu, że Acer A100 otrzymał platformę Tegra 2, a więc wydany układ graficzny i dwurdzeniowy procesor 1 GHz (wszystko to wspomagane przez 1 GB pamięci operacyjnej RAM), system działa bardzo sprawnie, płynnie i bez dłuższych przestojów. Co jakiś czas zdarzały mi się sytuacje, w których tablet dostawał lekkiej zadyszki, lecz najczęściej działo się to przy zbyt wielu uruchomionych aplikacjach jednocześnie.
Spis treści
- Wstęp, Wygląd i wykonanie
- Ekran i system
- Internet, multimedia, bateria
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
Test acerManiaKa nie wspominał o niektórych stronach A100. Stąd też powyższa publikacja.
Tamten test był z redaKcji AcerManiaKa. Ten jest nasz – TabletKaniaKa 😉
co Wy – 3 dni mineło i kolejny test tego Acera 100
😀 Kiedy następny? 😉