>

Overmax BaseCore 10 – test tabletu 10″ z pełnowymiarowym USB

Overmax BaseCore 10 został uzbrojony w sprawdzoną konfigurację dwurdzeniowego procesora, o taktowaniu 1,6 GHz oraz układu Mali-400 MP4. Na pokładzie znajdziemy dwie kamerki oraz podwójny głośnik. Dodatkowo duża konstrukcja pomieściła pełnowymiarowy port USB.

Overmax Basecore 10 / fot. tabletManiaK.pl

Jeśli chcecie wiedzieć, jak sprzęt się sprawuje w praktyce i czy jest wart uwagi – zapraszamy do lektury maniaKalnej recenzji.

Wideo recenzja Overmax BaseCore 10

Budowa / jakość wykonania

Duży, masywny i ciężki – oto Basecore 10 w pełnej krasie.

Overmax BaseCore 10 należy do segmentu tabletów, które nazywam tabletami kanapowymi. Jest duży, masywny i ciężki. Konstrukcja mierzy około 14 mm w najgrubszym punkcie. To więcej, niż większość tabletów 10 calowych. Projektanci mieli jednak w tym zamysł – zmieszczenie pełnowymiarowego portu USB. Warto natomiast zauważyć, że na pierwszy rzut oka sprzęt prezentuje się przyzwoicie. Profilowane powierzchnie uatrakcyjniają wzornictwo. Efekt psują trochę mocno lakierowane wykończenia.

Sprzęt jest sztywny, choć w budowie przeważają plastiki. Jakość wykonania stoi na przeciętnym poziomie. Tylny panel ugina się lekko pod naciskiem – podobnie jak front. Pod taflą ochronną ekranu tworzy się efekt „jacuzzi”. Ponadto linie montażowe nie są równe na całej długości, a dolne łączenie boku i frontu ma tendencję do rozwarstwiania się. Oznaczenia producenta są w miarę oszczędne chociaż projektanci mogli zrezygnować z napisu 2.0 Mega przy tylnej kamerce.

Tablet oferuje komfortową pracę. Ekran nie stawia oporu pod palcem podczas pracy, a obudowa się nie nagrzewa do temperatur, które uznać można za niekomfortowe. Ze względu na odczuwalną wagę urządzenia, najwygodniej się korzysta się z niego opierając na kolanach lub stoliku. Przyciski i porty zostały skupione w nietypowym miejscu – na dolnej belce. Znajdziemy tu tylko dwa przyciski. Kontrola głośności została przesunięta do wirtualnego interfejsu, na pasek systemowy.

Na liście wyposażenia znajdziemy dwie kamerki. Zostały umieszczone symetrycznie w jednym z rogów ekranu. To jednostki standardowe dla segmentu budżetowego. Frontowy aparat charakteryzuje się rozdzielczością 0,3 megapikseli i pozwoli przeprowadzić wideokonferencję. Drugi aparat oferuje natomiast rozdzielczość 2 megapikseli i nie ma modułu AF. W obu przypadkach przy filmowaniu możemy liczyć na standard VGA. Ponadto nie zabraknie dwóch głośników ulokowanych na spodzie.

Ekran

Tablet został wyposażony w matrycę TN.

Tablet został wyposażony w panoramiczny ekran LCD, o przekątnej 10,1 cali i rozdzielczości 1024 x 600 pikseli. Podobnie jak większość matryc TN, oferuje wąski zakres użytecznych kątów widzenia (deformacja kolorów i kontrastu jest widoczna przy odchyleniu w każdym kierunku), pozostałe parametry obrazu stoją zaś na średnim poziomie. Wyświetlony materiał jest przejrzysty, a kolory lekko oziębione.

Overmax Basecore 10 / fot. tabletManiaK.pl

Maksymalna jasność matrycy to 197 cd/m2 (przy 100-procentowej sile podświetlenia), co jest słabym wynikiem. To oznacza, że komfortowa praca będzie możliwa dopiero przy pełnej sile podświetlenia. Nierównomierność podświetlenia sięga 15%. Jasność możemy zmieniać płynnie w szerokim zakresie, a najmniejsza wartość to 22 cd/m2 (co oznacza, że przy najniższym ustawieniu jasności komfort pracy będzie znacznie obniżony). Matryca nie migoce w żadnym punkcie, nie zauważyłem również przebarwień i “martwych pikseli”.

Maksymalna siła podświetlenia / fot. tabletManiaK.pl

Minimalna siła podświetlenia / fot. tabletManiaK.pl

Ekran obsługuje technologię multidotyku z dziesięcioma punktami nacisku. Rozdzielczość punktów jest wysoka. Czujnik został dobrze skalibrowany i nie gubi się przy klasycznych dla Androida gestach (przesunięcie, uszczypnięcie, rozciągnięcie itp.) – nawet podczas ładowania tabletu. Dotyk zazwyczaj jest rozpoznawany bez opóźnień.

Wyposażenie

Overmax BaseCore 10 został wyposażony w pełnowymiarowy port USB.

Powodem dla którego tablet charakteryzuje się masywną konstrukcją, jest między innymi obecność pełnowymiarowego portu USB. Dzięki niemu podłączymy do urządzenia bezpośrednio pamięci przenośne oraz urządzenia wskazujące. Tablet nie wykrył jednak dysków zewnętrznych, a po podłączeniu koncentratora USB wyłączył się. Ponadto możemy liczyć na następujący zestaw portów – złącze zasilania, slot kart microSD, miniHDMI, miniUSB oraz gniazdo minijack 3,5 mm (do którego możemy podpiąć słuchawki lub głośniki). Przez komputer sprzęt jest wykrywany jako pamięć masowa.

Overmax Basecore 10 / fot. tabletManiaK.pl

W kwestii komunikacji bezprzewodowej możemy liczyć na kartę WiFi oraz Bluetooth. W czasie testów połączenie było stabilne, chociaż siła sygnału WiFi była niska. Z poziomu ustawień możemy nakazać karcie ciągłą pracę także przy wyłączonym wyświetlaczu. Dzięki obsłudze zewnętrznych modemów 3G możemy liczyć na mobilny dostęp do internetu, urządzenie bez trudu można również w fabrycznej konfiguracji przygotować do pracy z Aero2. Nie zanotowałem skoków napięcia i przerw transferu danych wynikających z problemów sprzętowych (funkcja testowana na bazie modelu Huawei E173-u2).

Akumulator

Overmax BaseCore 10 został wyposażony w pojemny akumulator litowo-jonowy.

Tablet został wyposażony w zintegrowany z obudową akumulator litowo-jonowy. Charakteryzuje się pojemnością 5000 mAh. Wyniki wszystkich przeprowadzonych testów (przy jasności ustawionej na 120 cd/m2, co stanowi ok. 56% maksymalnej siły podświetlenia) podaję poniżej.

Powyższe oszacowanie wydajności baterii może ulec zmianie, jeśli zdecydujemy się pracować przy pełnej mocy podświetlenia wyświetlacza. Tablet charakteryzuje się wysoką wydajnością zasilania. Nawet z włączonym WiFi możemy liczyć na przeszło 9 godzin oglądania filmów, co jest wynikiem wartym zanotowania. Zdecydowanie gorzej urządzenie wypada przy aktywnym połączeniu 3G.

Wydajność

Tablet oferuje zadowalającą płynność oraz wysoką funkcjonalność – zarówno w aplikacjach codziennego użytku, jak w i grach.

Tablet zbudowany jest w oparciu o dwurdzeniowy procesor Rockchip RK3066 zaprojektowany w architekturze ARMv7. Jednostka obliczeniowa charakteryzuje się nominalnym taktowaniem 1,6 GHz. Na każdy rdzeń procesora przypadają dwa rdzenie układu graficznego Mali-400 MP4. Poszczególne procesy i aplikacje mogą korzystać z 1 gigabajta pamięci RAM DDR3. Po odjęciu stałych systemowych procesów zostaje około 600 MB. Jako magazyn danych wykorzystać możemy 8 GB pamięci użytkowej – ta ostatnia podzielona jest na tzw. pamięć wewnętrzną (1 GB) i pamięć magazynową (tam przechowujemy nasze dane). Istnieje możliwość przenoszenia aplikacji z pamięci wewnętrznej do pamięci magazynowej. Oczywiście część przestrzeni magazynowej jest już w fabrycznej konfiguracji zajęta przez system operacyjny oraz zainstalowane aplikacje.

Na tablecie znajdziemy system Android w wersji 4.1.1 (Jelly Bean). Konfiguracja podzespołów zapewnia płynną oraz stabilną pracę. Można zauważyć drobne, sporadyczne przestoje i zmrożenia ekranu – zwykle podczas uruchamiania aplikacji – ale nie rzutują one na wydajność urządzenia. Informacja o dotyku i gestach jest przetwarzana bez zauważalnego opóźnienia. Przeciąganie okienek odbywa się szybko.

Wydajność tabletu tradycyjnie zmierzyłem z pomocą trzech popularnych aplikacji: AnTutu, An3DbenchXL oraz najnowszego benchmarka firmy Futuremark – 3DMark. Wyniki znajdziecie poniżej – wszystkie wartości podane są w punktach, przy czym im więcej punktów, tym lepiej.

W układzie pionowym urządzenie jest dobrym narzędziem do czytania PDFów i przeglądania stron, do pisania lepiej raczej korzystać z układu poziomego – zwłaszcza że sprzęt obsługuje multidotyk do 10 punktów.

Overmax Basecore 10 / fot. tabletManiaK.pl

Urządzenie z powodzeniem można nazwać tabletem uniwersalnym. Jednakowo dobrze posłuży jako mobilny odtwarzacz muzyki, jak i konsola oraz narzędzie do edycji dokumentów. Obsługuje większość aplikacji codziennego użytku oraz pozwala przeglądać PDFy (również te „ciężkie”, bogate w elementy multimedialne). Na pokładzie znajdziemy zestaw użytecznych aplikacji, dzięki którym nie będziemy musieli na starcie odwiedzać platformy Google Play. Jeśli jednak ściągniemy stamtąd zaawansowane graficznie gry, możemy liczyć na płynne animacje oraz pełną obsługę tekstur i modeli. Sprzęt bez problemów uruchamia i obsługuje aplikację Skype, nie wykorzystuje jednak pełnej mocy głośników.

Wczytywanie stron w czasie przeglądania sieci odbywa się z zadowalającą płynnością, a do tego tablet już w fabrycznej konfiguracji obsługuje technologię Adobe Flash oraz strumieniowanie audio i video (opcję sprawdziłem na stronach oferujących streaming wideo – np. drhtv.com.pl). Mogą się jednak pojawić problemy z uruchomieniem gier bazujących na tym sofcie (testowane na bazie gry Settlers Online).

Przetestowałem pliki multimedialne o następującej charakterystyce:

  • mkv, 1080p, h264; 40mbps
  • mkv, 1080p, h264, 10mbps, dts; napisy
  • mp4, 720p, h264, 6mbps, ac3;
  • mkv, 720p, h264, 3mbps, vorbis, napisy;
  • mkv, 720p, h264, 600kbps; aac / mp3.

Tablet bez większych problemów odtworzył powyższe pliki – również te o wysokiej przepustowości (rzędu 10, a nawet 40 mbps). Może zatem z powodzeniem posłużyć za mobilny odtwarzacz plików multimedialnych, zwłaszcza że możemy go podpiąć za pomocą kabla HDMI do większego ekranu. Nie zauważyłem też żadnych problemów z dźwiękiem, ani z wbudowanymi napisami.

Podsumowanie, ocena i opinia

Overmax BaseCore 10 to bardzo dobra propozycja dla osób szukających tabletu do domu bądź pracy. Urządzenie zadowalająco radzi sobie przy obsłudze aplikacji codziennego użytku, jak i podczas odtwarzania klipów. Wątpliwości budzi jedynie średniej klasy matryca TN, ale zawsze możemy podpiąć urządzenie do większego ekranu za pomocą portu HDMI.

Każdy z najważniejszych elementów składowych został oceniony w skali od 1 do 10 punktów, gdzie 1 prezentuje poziom bardzo słaby, 5 jest odpowiednikiem standardów rynkowych, a 10 jest notą najwyższą. Średnia ocen stanowi ocenę całkowitą.

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • WYGLĄD / JAKOŚĆ WYKONANIA6
  • EKRAN6
  • WYDAJNOŚĆ ZASILANIA9
  • WYDAJNOŚĆ8
  • OPROGRAMOWANIE8
  • WYPOSAŻENIE8

Haier HaiPad D85 3G

Ocena końcowa testu: 7.6

ZALETY
  • Solidna konstrukcja;
  • Głośniki stereofoniczne;
  • pełnowymiarowe złącze USB;
  • Dobra wydajność zasilania;
  • Wsparcie dla Aero2;
  • Wsparcie dla szerokiej gamy standardów multimedialnych;
  • miniHDMI.
WADY
  • Matryca TN o niskiej jasności;
  • Brak autofocusa;
  • Nagrywanie filmów VGA.
Arkadiusz Marcjanek

Komentarze

  • ładowarka strasznie szybko się psuje a inaczej nie można go naładować a tak poza tym jest bardzo dobry i wytrzymały mi spadł już mnóstwo razy i nadal działa można podłączyć do niego pendriva i oglądać np. podczas podróży wystarczy tylko zakupić uchwyt ale z ładowaniem są problemy...

  • A artykule napisano że działa z Huawei E173-u2 i areo2 tym czasem mam taki tablet i nie wykrywa tego modemu. Serwis twierdzi, że nie współpracuje z tym modemem mimo że jest na liście obsługiwanych modemów 3G, dodatkowo serwis twierdzi, że tablet nie działa z Areo2.... Wiec kto tu kłamie serwis czy autorzy artykułu......

    • W czasie testów sprawdziliśmy modem Huawei E173-u2 (wersja z gniazdem antenowym na boku, dystrybucja Play) i nie zanotowaliśmy problemów z łącznością w testowym egzemplarzu - pomiar czasu pracy w trybie 3G robiony był właśnie z użyciem wspomnianego modemu. Pozdrawiam

  • Tablet ogólnie ok. choć miałem problem z zasilaniem, odesłałem na serwis i muszę powiedzieć, ze porządnie chłopaki podeszli do tematu- naprawa sprawna i wszystko smiga jak powinno.

  • Szkoda tylko ze nie ma matrycy IPS, GPS-a i wbudowanego modemu 3g. Dla mnie bylby idealny. Swoja droga czy mozecie polecic jakis tablet:
    - od 7-10 cali,
    - z ekranem IPS, (rozdzielczość od 1024x600)
    - wbudowanym modemem 3G, (dzialajacy w aero2 lub play)
    - micro lub mini hdmi,
    - dwurdzeniowym procesorem,
    - pamiec wewnetrzna od 4GB + port na karty pamieci
    - nawigacja gps (z zainstalowana automapa, lub czymkolwiek innym, tylko nie google maps)
    - w miare żywotna bateria
    - opcjonalnie DVB-T

    Zalezy mi glownie na GPS i modemie 3G, rowniez czesto ogladam filmy w podrozy na laptopie ale to niewygodne. Dlatego chcialbym, aby tablet odtwarzal wiekszosc formatow wideo oraz nie mial problemu z dzwiekiem DTS w plikach mkv.

    • Zobacz Acer Iconia A1-810 8 calowy, jest już w Polsce do kupienia w X-KOMie z 3g i 8gb chyba za 800 zł. Co prawda nie ma chyba hdmi, ale reszta jest (czterordzeniowy procek też ;))

Najnowsze artykuły

Świąteczny poradnik zakupowy 2023. Wybieramy najlepsze prezenty pod choinkę!

Świąteczny poradnik zakupowy techManiaK.pl to mnóstwo ciekawych pomysłów na prezent pod choinkę w 2023 roku…

30 listopada 2023

Jaką konsolę wybrać? Poradnik przed Black Friday

Znudziło Ci się już granie na komputerze? A może chcesz poprawić swoje wrażenia z cyfrowej…

6 listopada 2023

Tablety premium – na jaki model postawić?

Tablet to wielofunkcyjne urządzenie, które łączy w sobie mobilność z możliwościami komputera. Sprzęt z tej…

29 września 2023

iPad – wszechstronne urządzenie mobilne dla Ciebie i Twojej rodziny

W dzisiejszych czasach mobilność jest kluczowa. Niezależnie od tego, czy jesteś studentem, pracownikiem, czy rodzicem…

22 maja 2023

Bogowie, co za bestia. Xiaomi stawia na LTPO 144 Hz, 120 W i SD8+G1, a to nawet nie jest flagowiec!

Xiaomi Pad 6 (Pro 5G) dostanie ekran LTPO AMOLED 144 Hz, ładowanie 120 W, i…

30 maja 2022

To już dziś! Gdzie oglądać finał Ligi Mistrzów w 4K?

Odliczamy godziny do finału Ligi Mistrzów, gdzie zmierza się ze sobą Real Madryt i Liverpool.…

28 maja 2022

Wraz z naszymi partnerami stosujemy pliki cookies i inne pokrewne technologie, aby zapewnić jak najlepszą obsługę naszej strony internetowej. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane na urządzeniu końcowym. Używamy plików cookies, aby wyświetlać swoim Użytkownikom najbardziej dopasowane do nich oferty i reklamy oraz w celach analitycznych i statystycznych. Jeśli korzystasz z naszej strony internetowej bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza to, że nie masz nic przeciwko otrzymywaniu wszystkich plików cookies z naszej strony internetowej oraz naszych partnerów. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień dotyczących cookies.

Polityka Cookies