Kruger & Matz KM1060 został oparty na sprawdzonym układzie podzespołów, ale nie jest to po prostu kolejna konstrukcja z procesorem Rockchip 3066 i układem Mali-400 MP4. Urządzenie zostało wyposażone w matrycę IPS, o rozdzielczości HD oraz 5-megapikselowy aparat z lampą błyskową. Jeśli chcecie wiedzieć, jak sprzęt się sprawuje w praktyce i czy jest wart uwagi – zapraszamy do lektury maniaKalnej recenzji.
Wideo recenzja Kruger & Matz KM1060
Budowa / jakość wykonania
Tablet prezentuje się nieźle.
Kruger & Matz KM1060 może się pochwalić miłym dla oka wzornictwem, co w tym segmencie cenowym jest rzadko spotykane. Smukła sylwetka oraz profilowane naroża podkreślają wizerunek urządzenia. Srebrno-szara obudowa została podzielona na wyraźne części konstrukcyjne, przy czym tylny panel pokryto deseniem szczotkowanego aluminium. Oznaczenia producenta zostały namalowane białą farbą, ale nie rzucają się mocno w oczy. Wszystkiemu towarzyszą eleganckie wykończenia.
Pomimo wysokiej smukłości, urządzenie zachowuje odpowiednią sztywność. Metalowy szkielet zapobiega wyginaniu się obudowy, w czym zapewne ma też swój udział aluminiowy tylny panel. Linie montażowe są równe na całej długości i tablet sprawia wrażenie dobrze zmontowanego. Zauważymy jednak pod ekranem charakterystyczny efekt „jacuzzi” (bąble powietrza). Ruchome elementy nie są obluzowane, a porty zostały dobrze spasowane z resztą konstrukcji. Egzemplarz testowy był pozbawiony niedoróbek.
Komfort pracy stoi na zadowalającym poziomie. Pomimo dużych gabarytów, urządzenie dobrze leży w dłoni, co jest po części zasługą antypoślizgowych łat z tworzywa sztucznego na tylnym panelu. Ekran nie stawia oporu pod palcem podczas pracy. Obudowa grzeje się podczas pracy, ale w granicach tolerancji. Wszystkie przyciski (oraz porty) zostały skupione na dłuższym boku urządzenia, co osobiście uważam za praktyczne rozwiązanie. Mamy dostęp do nietypowego układu guzików, składającego się z włącznika i funkcji Escape.
Na liście wyposażenia znajdziemy dwie kamerki. Zostały umieszczone symetrycznie przy dłuższym boku urządzenia. Stanowią jeden z wyróżników tabletu. Frontowy aparat charakteryzuje się rozdzielczością 5 megapikseli i został uzbrojony w system AF. Drugi aparat oferuje natomiast rozdzielczość 2 megapikseli . W obu przypadkach przy filmowaniu możemy liczyć na standard VGA. Ponadto nie zabraknie dwóch głośników (maksymalny poziom dźwięku to 83 dB) ulokowanych na spodzie.
|
|
Ekran
Jedną z zalet urządzenia jest ekran IPS, o rozdzielczości HD.
Kruger & Matz KM1060 został wyposażony w 10,1-calowy ekran IPS, o rozdzielczości 1280 x 752 pikseli. Technologia In-plane Switching oferuje szerokie kąty widzenia. Możemy liczyć na brak zauważalnej zmiany kontrastu i nasycenia barw przy zmianie perspektywy. Przejrzystość wyświetlanego materiału jest wysoka. Pozostałe parametry obrazu w ogólnym rozrachunku wypadają na dobrym (dla tego segmentu urządzeń) poziomie.
Maksymalna jasność matrycy to 467 cd/m2 (przy 100-procentowej sile podświetlenia), co jest wartością rzadko spotykaną nie tylko w tym segmencie sprzętu, ale też w laptopach czy monitorach. To oznacza, że komfortowa praca będzie możliwa już przy 25-procentowej sile podświetlenia. Nierównomierność podświetlenia sięga 17%. Jasność możemy zmieniać płynnie w bardzo szerokim zakresie, a najmniejsza wartość to 88 cd/m2 (co oznacza, że przy najniższym ustawieniu jasności nadal da się korzystać z urządzenia). Na pokładzie znajdziemy ponadto czujnik oświetlenia, który nam z pewnością pomoże wydłużyć żywotność baterii. Matryca nie migoce w żadnym punkcie, nie zauważyłem również przebarwień i “martwych pikseli”.
Ekran obsługuje technologię multidotyku z dziesięcioma punktami nacisku. Rozdzielczość punktów jest wysoka. Czujnik został dobrze skalibrowany i nie gubi się przy klasycznych dla Androida gestach (przesunięcie, uszczypnięcie, rozciągnięcie itp.) – nawet podczas ładowania tabletu. Dotyk zazwyczaj jest rozpoznawany bez opóźnień.
Wyposażenie
Na pokładzie urządzenia znajdziemy dwa złącza microUSB.
KM1060 został wyposażony w rozbudowany zestaw portów – dedykowane złącze zasilania, slot kart microSD, miniHDMI oraz gniazdo minijack 3,5 mm (do którego możemy podpiąć słuchawki lub głośniki). Ponadto możemy liczyć na dwa gniazda microUSB – jedno w standardzie HOST, drugie obsługujące technologię OTG. Sprzęt poprawnie wykrywa i obsługuje pamięci przenośne, urządzenia wskazujące, dyski zewnętrzne z zasilaniem oraz koncentratory USB. Przez komputer tablet jest wykrywany jako pamięć masowa.
W kwestii komunikacji bezprzewodowej możemy liczyć na kartę WiFi oraz Bluetooth. W czasie testów połączenie było stabilne. Z poziomu ustawień możemy nakazać karcie ciągłą pracę także przy wyłączonym wyświetlaczu. Dzięki obsłudze zewnętrznych modemów 3G możemy liczyć na mobilny dostęp do internetu. Urządzenie oferuje przy tym wsparcie dla sieci Aero2, przy bezproblemowej konfiguracji. Nie zanotowałem skoków napięcia i przerw transferu danych wynikających z problemów sprzętowych (funkcja testowana na bazie modelu Huawei E173-u2).
Akumulator
Zaskakuje rozpiętość wyników w teście akumulatora.
Tablet został wyposażony w zintegrowany z obudową akumulator litowo-jonowy. Charakteryzuje się pojemnością 3800 mAh. Wyniki wszystkich przeprowadzonych testów (przy jasności ustawionej na 120 cd/m2, co stanowi ok. 8% maksymalnej siły podświetlenia) podaję poniżej.
Powyższe oszacowanie wydajności baterii może ulec zmianie, jeśli zdecydujemy się pracować przy pełnej mocy podświetlenia wyświetlacza. Akumulator bardzo szybko traci moc podczas pracy tabletu. Możemy liczyć na około 3 godziny oglądania filmów przy aktywnym połączeniu WiFi. Warto zwrócić uwagę na zaskakującą rozpiętość wyników pomiędzy scenariuszami. Może to być związane zarówno z optymalizacją oprogramowania, jak i z większym zużyciem energii przez podzespoły odpowiadające za wyświetlanie obrazu na matrycy HD (surfowanie po sieci jest mniej dynamiczne, niż gra, bądź oglądanie filmów).
Wydajność
Tablet oferuje zadowalającą płynność oraz wysoką funkcjonalność – zarówno w aplikacjach codziennego użytku, jak w i grach.
Tablet zbudowany jest w oparciu o dwurdzeniowy procesor Rockchip RK3066 zaprojektowany w architekturze ARMv7. Jednostka obliczeniowa charakteryzuje się nominalnym taktowaniem 1,6 GHz. Na każdy rdzeń procesora przypadają dwa rdzenie układu graficznego Mali-400 MP4. Poszczególne procesy i aplikacje mogą korzystać z 1 gigabajta pamięci RAM DDR3. Po odjęciu stałych systemowych procesów zostaje około 600 MB. Jako magazyn danych wykorzystać możemy 8 GB pamięci użytkowej – ta ostatnia podzielona jest na tzw. pamięć wewnętrzną (1 GB) i pamięć magazynową (tam przechowujemy nasze dane). Istnieje możliwość przenoszenia aplikacji z pamięci wewnętrznej do pamięci magazynowej. Oczywiście część przestrzeni magazynowej jest już w fabrycznej konfiguracji zajęta przez system operacyjny oraz zainstalowane aplikacje.
Na tablecie znajdziemy system Android w wersji 4.1.1 (Jelly Bean). Konfiguracja podzespołów zapewnia płynną oraz stabilną pracę. Można zauważyć drobne, sporadyczne przestoje i zmrożenia ekranu – zwykle podczas uruchamiania aplikacji – ale nie rzutują one na wydajność urządzenia. Informacja o dotyku i gestach jest przetwarzana bez zauważalnego opóźnienia. Przeciąganie okienek odbywa się szybko.
Wydajność tabletu tradycyjnie zmierzyłem z pomocą czterech popularnych aplikacji: Quadrant Professional, AnTutu, An3DbenchXL oraz najnowszego benchmarka firmy Futuremark – 3DMark. Wyniki znajdziecie poniżej – wszystkie wartości podane są w punktach, przy czym im więcej punktów, tym lepiej.
Klawiatura ekranowa składa się z czterech rzędów przycisków. Bez względu na układ, klawisze są równomiernie rozłożone na całej szerokości wyświetlacza. Z uwagi na panoramiczny format tabletu, w praktyce klawiatura jest wygodna tylko przy układzie horyzontalnym. Po obróceniu tabletu o 90 stopni, przyciski stają są zbyt zbite, co obniża komfort pracy. W układzie pionowym urządzenie jest dobrym narzędziem do czytania PDFów i przeglądania stron, do pisania lepiej raczej korzystać z układu poziomego – zwłaszcza że sprzęt obsługuje multidotyk do 10 punktów.
Urządzenie z powodzeniem można nazwać tabletem uniwersalnym. Jednakowo dobrze posłuży jako mobilny odtwarzacz muzyki, jak i konsola oraz narzędzie do edycji dokumentów. Obsługuje większość aplikacji codziennego użytku oraz pozwala przeglądać PDFy (również te „ciężkie”, bogate w elementy multimedialne). Na pokładzie znajdziemy zestaw użytecznych aplikacji, dzięki którym nie będziemy musieli na starcie odwiedzać platformy Google Play. Jeśli jednak ściągniemy stamtąd zaawansowane graficznie gry, możemy liczyć na płynne animacje oraz pełną obsługę tekstur i modeli. Sprzęt bez problemów uruchamia i obsługuje aplikację Skype. Warto jednak skorzystać z dołączonych do zestawu słuchawek.
Wczytywanie stron w czasie przeglądania sieci odbywa się z zadowalającą płynnością, a do tego tablet już w fabrycznej konfiguracji obsługuje technologię Adobe Flash oraz strumieniowanie audio i video (opcję sprawdziłem na stronach oferujących streaming wideo – np. drhtv.com.pl). Mogą się jednak pojawić problemy z uruchomieniem gier bazujących na tym sofcie (testowane na bazie gry Settlers Online).
Przetestowałem pliki multimedialne o następującej charakterystyce:
- mkv, 1080p, h264; 40mbps
- mkv, 1080p, h264, 10mbps, dts; napisy
- mp4, 720p, h264, 6mbps, ac3;
- mkv, 720p, h264, 3mbps, vorbis, napisy;
- mkv, 720p, h264, 600kbps; aac / mp3.
Tablet bez większych problemów odtworzył powyższe pliki – również te o wysokiej przepustowości (rzędu 10, a nawet 40 mbps). Może zatem z powodzeniem posłużyć za mobilny odtwarzacz plików multimedialnych, zwłaszcza że możemy go podpiąć za pomocą kabla HDMI do większego ekranu. Nie zauważyłem też żadnych problemów z dźwiękiem, ani z wbudowanymi napisami.
Podsumowanie, ocena i opinia
Kruger & Matz KM1060 nie jest po prostu kolejną konstrukcją z Rockchipem i GPU Mali-400. To udany tablet oparty na sprawdzonych podzespołach. Dobra matryca, wydajne podzespoły oraz przede wszystkim stabilność systemu przemawiają za zakupem urządzenia. Ponadto możemy liczyć na użyteczny aparat 5 Mpix, który przyda się tam gdzie trzeba będzie zeskanować „na szybko” jakiś dokument.
Każdy z najważniejszych elementów składowych został oceniony w skali od 1 do 10 punktów, gdzie 1 prezentuje poziom bardzo słaby, 5 jest odpowiednikiem standardów rynkowych, a 10 jest notą najwyższą. Średnia ocen stanowi ocenę całkowitą.
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- WYGLĄD / JAKOŚĆ WYKONANIA9
- EKRAN8
- WYDAJNOŚĆ ZASILANIA4
- WYDAJNOŚĆ8
- OPROGRAMOWANIE9
- WYPOSAŻENIE8
ZALETY
|
WADY
|
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
Leave a Reply