Kruger & Matz KM0973G to jeden z tabletów formatu 9,7″, który został wyposażony w modem 3G. Urządzenie przyciąga uwagę sprawdzonym układem procesora i GPU oraz ekranem IPS o dużej jasności. Ponadto już po wstępnych testach wyszło na jaw, że modem obsługuje Aero2, a zintegrowana bateria charakteryzuje się wysoką wydajnością.
Niedawno sprzęt zagościł w naszej redakcji. Jeśli chcecie wiedzieć, jak się sprawuje w praktyce i czy jest wart uwagi – zapraszamy do lektury maniaKalnej recenzji.
Wideo recenzja Kruger & Matz KM0973G
Budowa / jakość wykonania
Projektanci nadali urządzeniu unikalny charakter.
Tego typu urządzenia nazywam tabletami kanapowymi – są duże, grube, ciężkie, ale za to oferują przejrzysty ekran i komfort dużego pulpitu roboczego. Sprzęt charakteryzuje się przy tym ciekawym wzornictwem. Obudowa wyraźnie jest podzielona na poszczególne części, różniące się nie tylko kolorem, ale też materiałem. Na tylnym panelu znajdziemy zaś charakterystyczny deseń szczotkowanego aluminium. Wykończenia są półmatowe bądź matowe, a kluczowe miejsca łagodnie wyprofilowane.
Konstrukcja sprawia wrażenie solidnej. Jest to głównie zasługa dużej grubości oraz wykorzystanych w budowie materiałów. Znajdziemy tu szczotkowane aluminium i szkło, a elementy kluczowe dla ergonomii wykonano z tworzywa sztucznego. Tablet jest odpowiednio sztywny, a jakość montażu stoi na średnim poziomie. Pod ekranem widać efekt „jacuzzi” (charakterystyczne bąble powietrza). Chromowane przyciski nie są obluzowane, a poszczególne części zostały dobrze spasowane.
Tablet oferuje komfortową pracę. Ekran nie stawia oporu pod palcem podczas pracy, a obudowa się nie nagrzewa do temperatur, które uznać można za niekomfortowe. Ze względu na odczuwalną wagę urządzenia, najwygodniej się korzysta się z niego opierając na kolanach lub stoliku. Niemal wszystkie przyciski (prócz włącznika) zostały skupione na krótszym boku urządzenia. Mamy dostęp do klasycznego (dla Androida 4.x) układu guzików, rozszerzonego o funkcję Wstecz i Home.
Na liście wyposażenia znajdziemy dwie kamerki. Zostały umieszczone symetrycznie w jednym z rogów ekranu. To jednostki standardowe dla segmentu budżetowego. Frontowy aparat charakteryzuje się rozdzielczością 0,3 megapikseli i pozwoli przeprowadzić wideokonferencję. Drugi aparat oferuje natomiast rozdzielczość 2 megapikseli i nie ma modułu AF. W obu przypadkach przy filmowaniu możemy liczyć na standard VGA. Ponadto nie zabraknie dwóch głośników (maksymalny poziom dźwięku to 87 dB) ulokowanych nietypowo, na froncie.
Ekran
Jedną z zalet urządzenia jest duży ekran IPS.
Kruger & Matz KM0973G został wyposażony w 9,7-calowy ekran IPS, o rozdzielczości 1024 x 768 pikseli. Technologia In-plane Switching oferuje szerokie kąty widzenia. Możemy liczyć na brak zauważalnej zmiany kontrastu i nasycenia barw przy zmianie perspektywy. Przejrzystość wyświetlanego materiału jest wysoka. Pozostałe parametry obrazu w ogólnym rozrachunku wypadają na średnim (dla tego segmentu urządzeń) poziomie – kolory są lekko oziębione, a kontrast stosunkowo niski.
Maksymalna jasność matrycy to 475 cd/m2 (przy 100-procentowej sile podświetlenia), co jest wartością rzadko spotykaną nie tylko w tym segmencie sprzętu, ale też w laptopach czy monitorach. To oznacza, że komfortowa praca będzie możliwa już przy 25-procentowej sile podświetlenia. Warto też zauważyć, że pomimo dużej jasności, nierównomierność podświetlenia sięga tylko 13%. Jasność możemy zmieniać płynnie w bardzo szerokim zakresie, a najmniejsza wartość to 74 cd/m2 (co oznacza, że przy najniższym ustawieniu jasności nadal da się korzystać z urządzenia). Na pokładzie nie znajdziemy czujnika oświetlenia. Matryca nie migoce w żadnym punkcie, nie zauważyłem również przebarwień i “martwych pikseli”.
Ekran obsługuje technologię multidotyku z dziesięcioma punktami nacisku. Rozdzielczość punktów jest wysoka. Czujnik został dobrze skalibrowany i nie gubi się przy klasycznych dla Androida gestach (przesunięcie, uszczypnięcie, rozciągnięcie itp.) – nawet podczas ładowania tabletu. Dotyk zazwyczaj jest rozpoznawany bez opóźnień.
Wyposażenie
Na pokładzie urządzenia znajdziemy między innymi slot kart SIM oraz dwa złącza miniUSB.
KM0973G został wyposażony w rozbudowany zestaw portów – dedykowane złącze zasilania, sloty kart SIM i microSD, miniHDMI oraz gniazdo minijack 3,5 mm (do którego możemy podpiąć słuchawki lub głośniki). Tablet jest na tyle gruby, aby pomieścić pełnowymiarowe złącze USB, ale zamiast niego znajdziemy dwa miniUSB – jedno w standardzie HOST, drugie obsługujące technologię OTG. Sprzęt poprawnie wykrywa i obsługuje pamięci przenośne, urządzenia wskazujące, dyski zewnętrzne z zasilaniem oraz koncentratory USB. Przez komputer tablet jest wykrywany jako pamięć masowa.
W kwestii komunikacji bezprzewodowej możemy liczyć na kartę WiFi oraz Bluetooth. W czasie testów połączenie było stabilne, choć antena nie zaskakuje ponadprzeciętną siłą. Z poziomu ustawień możemy nakazać karcie ciągłą pracę także przy wyłączonym wyświetlaczu. Dzięki modemowi 3G możemy liczyć na mobilny dostęp do internetu. Urządzenie oferuje przy tym wsparcie dla sieci Aero2, przy bezproblemowej konfiguracji. Nie zanotowałem skoków napięcia i przerw transferu danych wynikających z problemów sprzętowych.
Akumulator
Tablet może się pochwalić wysoką wydajnością zasilania.
Tablet został wyposażony w zintegrowany z obudową akumulator litowo-jonowy. Charakteryzuje się pojemnością 3500 mAh. Wyniki wszystkich przeprowadzonych testów (przy jasności ustawionej na 120 cd/m2, co stanowi ok. 12% maksymalnej siły podświetlenia) podaję poniżej.
Powyższe oszacowanie wydajności baterii może ulec zmianie, jeśli zdecydujemy się pracować przy pełnej mocy podświetlenia wyświetlacza. Biorąc pod uwagę fakt, że na tablecie będziemy w stanie oglądać filmy przez ponad 14 godzin, wydajność akumulatora ocenić można wysoko – to niewątpliwie zaleta KM0973G.
Wydajność
Tablet oferuje zadowalającą płynność oraz wysoką funkcjonalność – zarówno w aplikacjach codziennego użytku, jak w i grach.
Tablet zbudowany jest w oparciu o dwurdzeniowy procesor Rockchip RK3066 zaprojektowany w architekturze ARMv7. Jednostka obliczeniowa charakteryzuje się nominalnym taktowaniem 1,6 GHz. Na każdy rdzeń procesora przypadają dwa rdzenie układu graficznego Mali-400 MP4. Poszczególne procesy i aplikacje mogą korzystać z 1 gigabajta pamięci RAM DDR3. Po odjęciu stałych systemowych procesów zostaje około 700 MB. Jako magazyn danych wykorzystać możemy 8 GB pamięci użytkowej – ta ostatnia podzielona jest na tzw. pamięć wewnętrzną (2 GB) i pamięć magazynową (tam przechowujemy nasze dane). Istnieje możliwość przenoszenia aplikacji z pamięci wewnętrznej do pamięci magazynowej. Oczywiście część przestrzeni magazynowej jest już w fabrycznej konfiguracji zajęta przez system operacyjny oraz zainstalowane aplikacje.
Na tablecie znajdziemy system Android w wersji 4.1.1 (Jelly Bean). Konfiguracja podzespołów zapewnia płynną pracę, której towarzyszą sporadyczne przestoje i zmrożenia ekranu – zwykle podczas uruchamiania aplikacji. Informacja o dotyku i gestach jest przetwarzana bez zauważalnego opóźnienia. Przeciąganie okienek odbywa się szybko.
Wydajność tabletu tradycyjnie zmierzyłem z pomocą czterech popularnych aplikacji: Quadrant Professional, AnTutu, An3DbenchXL oraz najnowszego benchmarka firmy Futuremark – 3DMark. Wyniki znajdziecie poniżej – wszystkie wartości podane są w punktach, przy czym im więcej punktów, tym lepiej.
Klawiatura ekranowa składa się z czterech rzędów przycisków. Bez względu na układ, klawisze są równomiernie rozłożone na całej szerokości wyświetlacza. Po obróceniu tabletu o 90 stopni urządzenie jest dobrym narzędziem do czytania PDFów i przeglądania stron, do pisania lepiej raczej korzystać z układu poziomego.
Kruger & Matz KM0973G podczas testów wykazał się w pełni zadowalającą wydajnością – zarówno w aplikacjach codziennego użytku, jak i grach. Urządzenie sprawdzi się równie dobrze w kontekście odtwarzania muzyki, jak i przeglądania zdjęć czy też lektury stron internetowych i PDF-ów (także tych “ciężkich”, bogatych w elementy multimedialne). Nie natrafiłem również na jakiekolwiek problemy z uruchomieniem bądź kompatybilnością aplikacji. Pracę w trybie konsoli badałem na bazie takich tytułów jak Mass Effect: Infiltrator, Dead Trigger, Elder Signs, a także Death Dome. Skype pracuje poprawnie, chociaż aplikacja nie wykorzystuje pełnej siły głośników. Przy rozmowie niezbędne okażą się słuchawki dołączone do zestawu.
Wczytywanie stron w czasie przeglądania sieci odbywa się z zadowalającą płynnością, a do tego tablet już w fabrycznej konfiguracji obsługuje technologię Adobe Flash oraz strumieniowanie audio i video (opcję sprawdziłem na stronach oferujących streaming wideo – np. drhtv.com.pl oraz na bazie gry Settlers Online).
Przetestowałem pliki multimedialne o następującej charakterystyce:
- mkv, 1080p, h264; 40mbps
- mkv, 1080p, h264, 10mbps, dts; napisy
- mp4, 720p, h264, 6mbps, ac3;
- mkv, 720p, h264, 3mbps, vorbis, napisy;
- mkv, 720p, h264, 600kbps; aac / mp3.
Tablet bez większych problemów odtworzył powyższe pliki – również te o wysokiej przepustowości (rzędu 10, a nawet 40 mbps). Może zatem z powodzeniem posłużyć za mobilny odtwarzacz plików multimedialnych, zwłaszcza że możemy go podpiąć za pomocą kabla HDMI do większego ekranu. Nie zauważyłem też żadnych problemów z dźwiękiem. Napotkałem natomiast na kłopoty z wyświetlaniem wbudowanych w klipy napisów.
Podsumowanie, ocena i opinia
Kruger & Matz KM0973G to bardzo dobry tablet. Nie polecałbym go osobom szukającym urządzenia ultra-mobilnego, ale świetnie się sprawdzi w każdym innym scenariuszu pracy – zwłaszcza, że możemy liczyć na darmowy internet w postaci Aero2. Sprzęt jest wydajny, a do tego cechuje się dobrym stosunkiem ceny do jakości. Dlatego też tablet otrzymuje od nas specjalne wyróżnienie.
Każdy z najważniejszych elementów składowych został oceniony w skali od 1 do 10 punktów, gdzie 1 prezentuje poziom bardzo słaby, 5 jest odpowiednikiem standardów rynkowych, a 10 jest notą najwyższą. Średnia ocen stanowi ocenę całkowitą.
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- WYGLĄD / JAKOŚĆ WYKONANIA8
- EKRAN7
- WYDAJNOŚĆ ZASILANIA8
- WYDAJNOŚĆ8
- OPROGRAMOWANIE8
- WYPOSAŻENIE9
ZALETY
|
WADY
|
Wyróżnienie redaKcji techManiaK.pl
Tablet zasługuje naszym zdaniem na wyróżnienie “Dobry zakup“.
Odpowiadamy na pytania CzytelniKów
none: 3500 mAh to jakiś bug? NA konkurencyjnym portalu piszą o 7000 mAh. Mi osobiście zależałoby na teście AERO2.
Pojemność jest wartością orientacyjną. Szczegółowe testy akumulatora można znaleźć w odpowiednim rozdziale recenzji. Ze swojej strony mogę zapewnić, że sprzęt ma wysoką wydajność zasilania. Jedynie przy aktywnym połączeniu 3G będzie można zauważyć drastyczne zużycie energii, ale nie jest to niczym nowym w tym segmencie urządzeń. W kwestii Aero2, można liczyć na pełne wsparcie tej sieci oraz bezproblemową konfigurację.
Asia: Czekam z niecierpliwością na test. Mnie najbardziej interesowałaby jakość mikrofonu i głośników oraz wygoda obsługi dużych pdf-ów (kilkadziesiąt MB, wielowarstwowe oraz skany) – jakość wyświetlania i sprawność przewijania.
Mikrofon oraz głośniki wypadają na średnim poziomie. Dzięki ulokowaniu głośników na froncie akustyka wypada lepiej niż w modelach generujących dźwięk na boki lub do tyłu – zwłaszcza przy oglądaniu filmów. Sprzęt obsługuje poprawnie duże i „ciężkie” PDFy. Strony wczytują się z niewielkim opóźnieniem nie rzutującym mocno na komfort pracy.
Tedi: Jeżeli faktycznie taka mała bateria to ten tablet odpada. biorąc pod uwagę 3g – zeżre baterie w godzine.
Przy jasności ustawionej na 120 cd/m2 (około 12% maksymalnego podświetlenia, co wciąż pozostaje na poziomie użytecznym dla tego tabletu), aktywne połączenie 3G wyczerpie baterię w około 4,5 godziny.
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
Leave a Reply