Vido N80RK to przedstawiciel nowej fali budżetowych tabletów. Wyceniony na 769 zł sprzęt został uzbrojony w czterordzeniowy procesor i popularny układ graficzny Mali-400 MP4. Duetowi towarzyszą 2 gigabajty pamięci RAM oraz ekran IPS. Brzmi zachęcająco? Dodajmy zatem do tego wydajną baterię, która we wstępnych testach wytrzymała do 9 godzin jednostajnej pracy.
Niedawno sprzęt zagościł w naszej redakcji. Jeśli chcecie wiedzieć, jak się sprawuje w praktyce i czy jest wart uwagi – zapraszamy do lektury maniaKalnej recenzji.
Tablet może się pochwalić eleganckim wzornictwem i mocną konstrukcją z ekranem G+G
Tablet jest utrzymany w białej, jednolitej i półmatowej kolorystyce. Tylny panel został mocno wyprofilowany, przez co łączy się z frontem za pośrednictwem cienkiej ramki z tworzywa sztucznego, z pominięciem belek bocznych. Przód jest całkowicie przykryty taflą ochronną. Wszystkiemu towarzyszą eleganckie wykończenia, których przykładem może być tylna kamerka obudowana metalowym kołnierzem.
Projektanci zdecydowali się na metalowy szkielet oraz tylny panel z tworzywa sztucznego. Obudowa ugina się lekko pod naciskiem, a pod ekranem można zauważyć efekt „jacuzzi” (charakterystyczne bąble powietrze pod ekranem). Jakość montażu stoi na wysokim poziomie. Linie montażowe są szczelne i równe na całej długości. Ruchome elementy zostały dobrze spasowane i nie są obluzowane. Front tworzy szkło w technologii G+G.
Vido N80RK charakteryzuje się poręcznymi gabarytami oraz sensowną smukłością. Obudowa jest jednak stosunkowo śliska, co w pewnym stopniu rzutuje na komfort pracy. Przedni panel nie stawia dużego oporu pod palcem, dzięki czemu nie będziemy mieli problemów z nawigacją i charakterystycznymi dla Androida gestami. Warto też wspomnieć o tym, że większość portów (prócz audio i DC) została ukryta pod specjalną zaślepką z tworzywa sztucznego, zamocowaną na silikonowych zawiasach.
Na liście wyposażenia znajdziemy dwie kamerki. Zostały umieszczone niesymetrycznie. To jednostki standardowe dla segmentu budżetowego. Frontowy aparat charakteryzuje się rozdzielczością 0,3 megapikseli i pozwoli przeprowadzić wideokonferencję. Drugi aparat oferuje natomiast rozdzielczość 2 megapikseli. W obu przypadkach przy filmowaniu możemy liczyć na standard VGA. Ponadto nie zabraknie ulokowanego na tylnym panelu pojedynczego głośnika (maksymalny poziom dźwięku to 86 dB) oraz mikrofonu.
Ekran IPS oferuje dobre kąty widzenia.
Vido N80RK został wyposażony w 8-calowy ekran IPS, o rozdzielczości 1024 x 768 pikseli. Technologia In-plane Switching oferuje szerokie kąty widzenia, dzięki czemu możemy liczyć na brak zauważalnej zmiany kontrastu i nasycenia barw przy zmianie perspektywy. Przejrzystość wyświetlanego materiału jest wysoka. Pozostałe parametry obrazu w ogólnym rozrachunku wypadają na dobrym poziomie.
Maksymalna jasność matrycy to około 218 cd/m2, przy 100-procentowej sile podświetlenia, przy czym nierównomierność podświetlenia sięga aż 31%. Jasność możemy zmieniać płynnie – najmniejsza wartość to 14 cd/m2. Na pokładzie nie znajdziemy czujnika oświetlenia. Matryca nie migoce w żadnym punkcie, nie zauważyłem również przebarwień i „martwych pikseli”.
Ekran obsługuje technologię multidotyku z pięcioma punktami nacisku. Rozdzielczość punktów jest wysoka. Czujnik został dobrze skalibrowany i nie gubi się przy klasycznych dla Androida gestach (przesunięcie, uszczypnięcie, rozciągnięcie itp.). Dotyk zazwyczaj jest rozpoznawany bez opóźnień. Jedyne problemy zauważyłem podczas podłączenia tabletu do zasilania – czujnik dotyku zaczyna wtedy reagować samoistnie, dlatego też najlepiej ładować tablet w stanie uśpienia lub całkowitego wyłączenia.
Projektanci uzbroili urządzenie w port microUSB z obsługą standardu OTG.
Vido N80RK został wyposażony w standardowy zestaw portów – gniazdo Minijack 3,5 mm (do którego możemy podpiąć słuchawki lub głośniki), slot kart microSD (obsługuje nośniki o pojemności do 32 GB), złącze microUSB (pełniące również rolę gniazda zasilania) oraz gniazdo miniHDMI. Port microUSB obsługuje przenośne pamięci, urządzenia wskazujące oraz koncentratory USB. Poradził sobie również z dyskami zewnętrznymi z własnym zasilaniem. Tablet po połączeniu z komputerem jest widziany jako pamięć masowa.
W kwestii komunikacji bezprzewodowej możemy liczyć na kartę WiFi. Stabilność połączenia jest zadowalająca – nie zanotowałem nawet chwilowej utraty łączności i wahań prędkości transferu danych. Z poziomu ustawień możemy nakazać karcie ciągłą pracę, nawet przy wyłączonym wyświetlaczu. To czego mi tu zabrakło to modułu Bluetooth. Możemy za to liczyć na obsługę zewnętrznego modemu 3G (funkcję sprawdzałem na modelu Huawei E173-u2 i sieci Aero2).
Vido N80RK może się pochwalić wydajną baterią.
Vido N80RK został wyposażony w zintegrowany z obudową akumulator litowo-jonowy, charakteryzujący się pojemnością 4000 mAh. Wyniki wszystkich przeprowadzonych testów (przy jasności ustawionej na 50%) podaję poniżej.
Powyższe oszacowanie wydajności baterii może ulec zmianie o kilka procent, jeśli zdecydujemy się pracować przy pełnej mocy podświetlenia wyświetlacza.
Tablet został wyposażony w wydajny procesor Rockchip 3188.
Tablet zbudowany jest w oparciu o 4-dzeniowy procesor Rockchip 3188 zaprojektowany w architekturze ARMv7. Jednostka obliczeniowa charakteryzuje się nominalnym taktowaniem 1,6 GHz. Na każdy rdzeń procesora przypadają dwa rdzenie układu graficznego Mali-400 MP4. Poszczególne procesy i aplikacje mogą korzystać z 2 gigabajtów pamięci RAM DDR2. Po odjęciu stałych systemowych procesów zostaje około 1200 MB. Jako magazyn danych wykorzystać możemy 8 lub 16 GB (w zależności od wariantu) pamięci użytkowej – ta ostatnia podzielona jest na tzw. pamięć wewnętrzną (2 GB) i pamięć magazynową (tam przechowujemy nasze dane). Istnieje możliwość przenoszenia aplikacji z pamięci wewnętrznej do pamięci magazynowej. Oczywiście część przestrzeni magazynowej jest już w fabrycznej konfiguracji zajęta przez system operacyjny oraz zainstalowane aplikacje.
Na tablecie znajdziemy system Android w wersji 4.1.1 (Jelly Bean). Konfiguracja podzespołów zapewnia bardzo płynną pracę bez zbędnych przestojów, nawet podczas uruchamiania aplikacji. Informacja o dotyku i gestach jest przetwarzana natychmiast. Przeciąganie okienek odbywa się szybko.
Uwaga: Domyślnie (po przywróceniu fabrycznych ustawień) wybrany jest język chiński. Można to jednak bez problemu zmienić z poziomu ustawień. Wystarczy wybrać ikonę przedstawiającą zębatki, potem wybieramy z lewego menu trzecią opcję, w trzeciej sekcji. Po prawej stronie wybieramy zaś pierwszą opcję z góry i szukamy języka polskiego.
Wydajność tabletu tradycyjnie zmierzyłem z pomocą czterech popularnych aplikacji: Quadrant Professional, AnTutu, An3DbenchXL oraz najnowszego benchmarka firmy Futuremark – 3DMark. Wyniki znajdziecie poniżej – wszystkie wartości podane są w punktach, przy czym im więcej punktów, tym lepiej.
Klawiatura ekranowa składa się z czterech rzędów przycisków. Bez względu na układ, klawisze są równomiernie rozłożone na całej szerokości wyświetlacza. Po obróceniu tabletu o 90 stopni urządzenie jest dobrym narzędziem do czytania PDFów i przeglądania stron, do pisania lepiej raczej korzystać z układu poziomego.
Vido N80RK radzi sobie bez trudu w codziennych zadaniach – czy to w kontekście odtwarzania muzyki, przeglądania zdjęć czy też lektury stron internetowych i PDF-ów (także tych „ciężkich”, bogatych w elementy multimedialne). Możecie również liczyć na odrobinę elektronicznej rozrywki – w czasie testów sprawdziłem dla Was takie tytuły, jak Mass Effect: Infiltrator, Dead Trigger, Elder Signs czy Death Dome.
Przeglądarka internetowa pracuje bez zarzutu – płynnie wczytuje poszczególne strony, a jedyne przestoje wynikają z jakości połączenia internetowego. Już w fabrycznej konfiguracji obsługuje technologię Adobe Flash oraz strumieniowanie audio i video (sprawdziłem na stronach oferujących streaming wideo – np. drhtv.com.pl). W przypadku gier musimy się liczyć jedynie z wolno przetwarzanymi danymi (sprawdziłem na bazie gry Settlers Online).
Przetestowałem pliki multimedialne o następującej charakterystyce:
Tablet bez większych problemów odtworzył powyższe pliki – również te o wysokiej przepustowości (rzędu 10, a nawet 40 mbps). Może zatem z powodzeniem posłużyć za mobilny odtwarzacz plików multimedialnych, zwłaszcza że możemy go podpiąć za pomocą kabla HDMI do większego ekranu. Nie zauważyłem też żadnych problemów z dźwiękiem. Napotkałem natomiast na kłopoty z wyświetlaniem wbudowanych w klipy napisów.
Vido N80RK jest zdecydowanie tabletem wartym uwagi. Wśród zalet urządzenia na pierwszy plan wysuwa się wysoka wydajność, gwarantująca płynną pracę systemu i aplikacji, a także duże wsparcie dla multimediów. Do tego dochodzi mocna bateria, która pomimo standardowej na ten segment pojemności, utrzymuje tablet „na chodzie” przez około 10 godzin jednostajnej pracy.
Każdy z najważniejszych elementów składowych został oceniony w skali od 1 do 10 punktów, gdzie 1 prezentuje poziom bardzo słaby, 5 jest odpowiednikiem standardów rynkowych, a 10 jest notą najwyższą. Średnia ocen stanowi ocenę całkowitą.
ZALETY
|
WADY
|
Tablet zasługuje naszym zdaniem na wyróżnienie “Dobry zakup“.
Jeśli wciąż szukacie wydajnego tabletu 8-calowego, a nie macie zaufania do marki Vido, możecie rozważyć zakup tabletu Modecom FreeTab 8014 – również uzbrojonego w czterordzeniowy procesor. Jeśli zaś zależy wam na wbudowanym modemie 3G, zerknijcie na model Overmax Solution8.
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
Świąteczny poradnik zakupowy techManiaK.pl to mnóstwo ciekawych pomysłów na prezent pod choinkę w 2023 roku…
Znudziło Ci się już granie na komputerze? A może chcesz poprawić swoje wrażenia z cyfrowej…
Tablet to wielofunkcyjne urządzenie, które łączy w sobie mobilność z możliwościami komputera. Sprzęt z tej…
W dzisiejszych czasach mobilność jest kluczowa. Niezależnie od tego, czy jesteś studentem, pracownikiem, czy rodzicem…
Xiaomi Pad 6 (Pro 5G) dostanie ekran LTPO AMOLED 144 Hz, ładowanie 120 W, i…
Odliczamy godziny do finału Ligi Mistrzów, gdzie zmierza się ze sobą Real Madryt i Liverpool.…
Wraz z naszymi partnerami stosujemy pliki cookies i inne pokrewne technologie, aby zapewnić jak najlepszą obsługę naszej strony internetowej. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane na urządzeniu końcowym. Używamy plików cookies, aby wyświetlać swoim Użytkownikom najbardziej dopasowane do nich oferty i reklamy oraz w celach analitycznych i statystycznych. Jeśli korzystasz z naszej strony internetowej bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza to, że nie masz nic przeciwko otrzymywaniu wszystkich plików cookies z naszej strony internetowej oraz naszych partnerów. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień dotyczących cookies.
Polityka Cookies
Komentarze
W sekcji "Wydajność" proszę poprawić kwestię: "Poszczególne procesy i aplikacje mogą korzystać z 2 gigabajtów pamięci RAM DDR2.".
Tablet ten jest wyposażony w pamięć DDR3 ;)
Specyfikacja po angielsku dostępna jest na stronie: "http://www.window88.com/chinese/pro_show.asp?pid=54&p_name=" ( odnośnik do angielskiej wersji serwisu producenta: "http://www.yuandaocn.com/"
Właśnie kupiłem ten tablecik i za kilka dni będę się nim bawił więc jak ktoś będzie miał jakieś pytania to pomogę.
A może na taki tablet warto zwrócić uwagę Archos ChefPad, ponoć daje sporo możliwości i jest odporny http://rtvagd.wp.pl/kat,1032161,title,Archos-ChefPad-odporny-tablet-dla-szefa-kuchni,wid,15644178,wiadomosc.html
W istocie. Do jednego z akapitów wkradł się błąd. Procesor jest oczywiście czterordzeniowy, tak jak pisałem we wstępie. Pozdrawiam.
"Tablet zbudowany jest w oparciu o dwurdzeniowy procesor Rockchip 3188 zaprojektowany w architekturze ARMv7. Jednostka obliczeniowa charakteryzuje się nominalnym taktowaniem 1,6 GHz. Na każdy rdzeń procesora przypadają dwa rdzenie układu graficznego Mali-400 MP4.
3188 jest czterordzeniowy. a taktowanie to chyba 1,8 GHz a nie 1,6.
Modemy zewnętrzne generalnie dość mocno nagrzewają się i chyba dlatego bateria trzyma tak krótko. Może na innych modemach, albo przy bliższej odległości do stacji bazowej będzie lepiej z tym czasem pracy?
no ładnie, ładnie... ponad rok czekałem na coś takiego
cztery jajka i aero :)
Szkoda tylko, że na zewnętrznym modemie bateria jest tak mocno obciążona. Z drugiej strony lepiej mieć 3G na 1,5h, niż nie mieć wcale. ;)