Modecom FreeTab 8001 to urządzenie dla osób, które potrzebuję sprzętu łączącego w sobie funkcjonalność tabletu i telefonu. Sprzęt został wyposażony w wydajny, sprawdzony układ podzespołów, ekran IPS i wbudowany moduł 3G, który pozwala wykonywać połączenia głosowe oraz SMS-ować. Brzmi zachęcająco? Warto zatem dodać do tego jeszcze fakt, że w sklepie tablet znajdziemy za niecałe 790 złotych.
Niedawno sprzęt zagościł w naszej redakcji. Jeśli chcecie wiedzieć, jak się sprawuje w praktyce i czy jest wart uwagi – zapraszamy do lektury maniaKalnej recenzji.
Wideo recenzja Modecom FreeTab 8001 IPS X2 3G
Budowa / jakość wykonania
FreeTab 8001 może się pochwalić solidną jakością wykonania.
Na pierwszy rzut oka tablet wygląda solidnie. Projektanci postarali się, aby utrzymana w ciemnej kolorystyce obudowa była neutralna. Jednolita, ładnie wyprofilowana konstrukcja nie przyciąga wzroku zbędnymi ozdobami, a półmatowe wykończenia dodają charakteru. Front został w całości przykryty przez taflę ochronną. Tylny panel został mocno wyokrąglony na bokach, przez co belki boczne w praktyce nie istnieją.
Tablet może się również pochwalić dobrą jakością wykonania. Linie montażowe są wąskie i równe na całej długości. Poszczególne elementy zostały dobrze wykrojone i szczelnie spasowane. Nie uświadczymy tu żadnych niedociągnięć. Konstrukcja została częściowo wykonana z metalu, a tafla ochronna to szkło, co w efekcie nadaje całości odpowiednią sztywność. Sprzęt nie trzeszczy podczas pracy, a pod ekranem nie zauważymy efektu „jacuzzi” (charakterystycznych bąbli powietrza) – nawet pod silnym naciskiem.
Modecom FreeTab 8001 IPS X2 3G jest urządzeniem poręcznym i dobrze leży w dłoni, na co ma wpływ między innymi specjalna, antypoślizgowa łatka z tworzywa sztucznego, zdobiąca jeden z krótszych boków. Większość portów została schowana pod zaślepką zamocowaną na silikonowych zawiasach. Na wierzchu pozostało tylko wykorzystywane najczęściej złącze audio. Interfejs użytkownika to klasyczny, trójprzyciskowy układ włącznika i kontroli głośności. Guziki zostały umieszczone na dłuższym boku, co może utrudniać do nich dostęp w układzie horyzontalnym.
Na liście wyposażenia znajdziemy dwie kamerki. Zostały umieszczone symetrycznie w prawym górnym rogu urządzenia. To jednostki standardowe dla segmentu budżetowego. Frontowy aparat charakteryzuje się rozdzielczością 0,3 megapikseli i pozwoli przeprowadzić wideokonferencję. Drugi aparat oferuje natomiast rozdzielczość 2 megapikseli. W obu przypadkach przy filmowaniu możemy liczyć na standard VGA. Ponadto nie zabrakło stereofonicznych głośników ulokowanego na tylnym panelu oraz mikrofonu. Przy rozmowach głosowych polecam jednak korzystać z dołączonych do zestawu słuchawek z zewnętrznym mikrofonem.
Ekran
Ekran IPS oferuje świetne kąty widzenia.
Modecom FreeTab 8001 został wyposażony w 8-calowy ekran IPS, o rozdzielczości 1024 x 768 pikseli. Technologia In-plane Switching oferuje szerokie kąty widzenia. Możemy liczyć na brak zauważalnej zmiany kontrastu i nasycenia barw przy zmianie perspektywy. Przejrzystość wyświetlanego materiału jest wysoka. Pozostałe parametry obrazu w ogólnym rozrachunku wypadają na dobrym poziomie.
Maksymalna jasność matrycy to około 175 cd/m2, przy 100-procentowej sile podświetlenia, przy czym nierównomierność podświetlenia sięga 21%. Jasność możemy zmieniać płynnie w bardzo szerokim zakresie, przy czym najmniejsza wartość to 0 cd/m2, czyli całkowite wygaszenie ekranu. Na pokładzie nie znajdziemy czujnika oświetlenia. Matryca nie migoce w żadnym punkcie, nie zauważyłem również przebarwień i „martwych pikseli”.
Ekran obsługuje technologię multidotyku z pięcioma punktami nacisku. Rozdzielczość punktów jest wysoka. Czujnik został dobrze skalibrowany i nie gubi się przy klasycznych dla Androida gestach (przesunięcie, uszczypnięcie, rozciągnięcie itp.) – nawet podczas ładowania tabletu. Dotyk zazwyczaj jest rozpoznawany bez opóźnień.
Wyposażenie
Tablet został „uzbrojony” w modem 3G z funkcją dzwonienia.
Modecom FreeTab 8001 został wyposażony w rozbudowany zestaw portów. Na pierwszy plan wysuwa się gniazdo audio combo Minijack 3,5 mm, które poprawnie obsługuje słuchawki z mikrofonem. Pozostałe gniazda to slot kart microSD (obsługuje nośniki o pojemności do 32 GB), złącze microUSB (pełniące również rolę gniazda zasilania) oraz gniazdo miniDMI. Port microUSB obsługuje standard OTG, a tym samym poprawnie wykrywa przenośne pamięci, urządzenia wskazujące oraz koncentratory USB – w czasie testów jedynym nie wykrytym akcesorium okazał się dysk zewnętrzny bez własnego zasilania.
W kwestii komunikacji bezprzewodowej możemy liczyć na kartę WiFi oraz moduł Bluetooth. W czasie testów nie zanotowałem nawet chwilowej utraty łączności i wahań prędkości transferu danych – połączenie było stabilne. Z poziomu ustawień możemy nakazać karcie ciągłą pracę, nawet przy wyłączonym wyświetlaczu. To jednak nie wszystko. Listę podzespołów uzupełniają moduł GPS oraz wbudowany modem 3G. Ostatni z wymienionych obsługuje pasma o częstotliwości 850 i 2100 MHz (nie jest zatem zapewnić wsparcia dla sieci Aero2) i oferuje funkcję dzwonienia i SMS-owania. GPS łapie sygnał stosunkowo szybko – podczas testów czekałem około 2 minut na pierwszy sygnał, kolejne pomiary sprzęt aktualizował już na bieżąco.
Akumulator
FreeTab 8001 oferuje baterię o pojemności 3800 mAh.
Modecom FreeTab 8001 został wyposażony w zintegrowany z obudową akumulator litowo-jonowy. Charakteryzuje się pojemnością 3800 mAh. Przetestowałem sprzęt w kilku scenariuszach użytkowych zakładających normalne „codziennie” korzystanie z tabletu. Wyniki wszystkich przeprowadzonych testów (przy jasności ustawionej na 50%) podaję poniżej.
Powyższe oszacowanie wydajności baterii może ulec zmianie o kilka procent, jeśli zdecydujemy się pracować przy pełnej mocy podświetlenia wyświetlacza.
Wydajność
Tablet oferuje zadowalającą płynność oraz wysoką funkcjonalność – zarówno w aplikacjach codziennego użytku, jak w i grach.
Tablet zbudowany jest w oparciu o dwurdzeniowy procesor Rockchip RK3066 zaprojektowany w architekturze ARMv7. Jednostka obliczeniowa charakteryzuje się nominalnym taktowaniem 1,4 GHz. Na każdy rdzeń procesora przypadają dwa rdzenie układu graficznego Mali-400 MP4. Poszczególne procesy i aplikacje mogą korzystać z 1 gigabajta pamięci RAM DDR3. Po odjęciu stałych systemowych procesów zostaje około 600 MB. Jako magazyn danych wykorzystać możemy 16 GB pamięci użytkowej – ta ostatnia podzielona jest na tzw. pamięć wewnętrzną (1 GB) i pamięć magazynową (tam przechowujemy nasze dane). Istnieje możliwość przenoszenia aplikacji z pamięci wewnętrznej do pamięci magazynowej. Oczywiście część przestrzeni magazynowej jest już w fabrycznej konfiguracji zajęta przez system operacyjny oraz zainstalowane aplikacje.
Na tablecie znajdziemy system Android w wersji 4.1.1 (Jelly Bean). Konfiguracja podzespołów zapewnia płynną pracę, której towarzyszą sporadyczne przestoje i zmrożenia ekranu – zwykle podczas uruchamiania aplikacji. Informacja o dotyku i gestach jest przetwarzana bez zauważalnego opóźnienia. Przeciąganie okienek odbywa się szybko.
Wydajność tabletu tradycyjnie zmierzyłem z pomocą czterech popularnych aplikacji: Quadrant Professional, AnTutu, An3DbenchXL oraz najnowszego benchmarka firmy Futuremark – 3DMark. Wyniki znajdziecie poniżej – wszystkie wartości podane są w punktach, przy czym im więcej punktów, tym lepiej.
Klawiatura ekranowa składa się z czterech rzędów przycisków. Bez względu na układ, klawisze są równomiernie rozłożone na całej szerokości wyświetlacza. Po obróceniu tabletu o 90 stopni urządzenie jest dobrym narzędziem do czytania PDFów i przeglądania stron, do pisania lepiej raczej korzystać z układu poziomego.
Modecom FreeTab 8001 IPS X2 3G radzi sobie bez trudu w codziennych zadaniach – czy to w kontekście odtwarzania muzyki, przeglądania zdjęć czy też lektury stron internetowych i PDF-ów (także tych „ciężkich”, bogatych w elementy multimedialne). Możecie również liczyć na odrobinę elektronicznej rozrywki – w czasie testów sprzęt płynnie radził sobie z takimi tytułami, jak Mass Effect: Infiltrator, Dead Trigger, Elder Signs, a także Death Dome.
Przeglądarka internetowa pracuje bez zarzutu – płynnie wczytuje poszczególne strony, a jedyne przestoje wynikają z jakości połączenia internetowego. Już w fabrycznej konfiguracji obsługuje technologię Adobe Flash oraz strumieniowanie audio i video (sprawdziłem na stronach oferujących streaming wideo – np. drhtv.com.pl). W przypadku gier musimy się liczyć jedynie z wolno przetwarzanymi danymi (sprawdziłem na bazie gry Settlers Online).
Przetestowałem pliki multimedialne o następującej charakterystyce:
- mkv, 1080p, h264; 40mbps
- mkv, 1080p, h264, 10mbps, dts; napisy
- mkv, 720p, h264, 3mbps, vorbis, napisy;
- mp4, 720p, h264, 6mbps, ac3;
- mkv, 720p, h264, 600kbps; aac / mp3.
Tablet bez większych problemów odtworzył powyższe pliki – również te o wysokiej przepustowości (rzędu 10, a nawet 40 mbps). Może zatem z powodzeniem posłużyć za mobilny odtwarzacz plików multimedialnych, zwłaszcza że możemy go podpiąć za pomocą kabla HDMI do większego ekranu. Nie zauważyłem też żadnych problemów z dźwiękiem. Napotkałem natomiast na kłopoty z wyświetlaniem wbudowanych w klipy napisów.
Podsumowanie, ocena i opinia
Modecom FreeTab 8001 IPS X2 3G to sprzęt zdecydowanie atrakcyjny. Za niespełna 800 złotych otrzymujemy w pełni funkcjonalny i przede wszystkim wydajny tablet, który z powodzeniem możemy zabrać w podróż. Obok poprawnie działającego modułu GPS możemy liczyć na modem 3G z funkcją dzwonienia. Zniechęcać może jedynie słaba bateria. Jest to jednak wada, z którą można się przy tej cenie pogodzić.
Każdy z najważniejszych elementów składowych został oceniony w skali od 1 do 10 punktów, gdzie 1 prezentuje poziom bardzo słaby, 5 jest odpowiednikiem standardów rynkowych, a 10 jest notą najwyższą. Średnia ocen stanowi ocenę całkowitą.
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- WYGLĄD / JAKOŚĆ WYKONANIA8
- EKRAN8
- WYDAJNOŚĆ ZASILANIA4
- WYDAJNOŚĆ8
- OPROGRAMOWANIE8
- WYPOSAŻENIE10
ZALETY
|
WADY
|
Wyróżnienie redaKcji techManiaK.pl
Tablet zasługuje naszym zdaniem na wyróżnienie “Dobry zakup“.
Odpowiadamy na pytania CzytelniKów
Piotr: Odnośnie testu: standardowo ile trzyma bateria na korzystanie z 3G oraz Wifi. Jak się sprawdza modem z kartą Aero2, jak szybko łapie GPS. Jak z jakością wykonania tabletu. Czy będzie się nadawał jako gps do samochodu.
Przy połączeniu WiFi bateria wystarczy na nieco ponad 3 godziny pracy tabletu. Po zaprzęgnięciu do pracy modemu 3G, czas ten skróci się do około 160 minut. Sprzęt nie obsługuje sieci Aero2. GPS łapie stosunkowo szybko (podczas testów wystarczyło poczekać 2 minuty na pierwszy sygnał, następnie sprzęt aktualizował położenie na bieżąco). Jakość wykonania tabletu stoi na dobrym, solidnym poziomie. Według mnie urządzenie ma duży potencjał, by służyć jako GPS do samochodu (dobry ekran, funkcjonalny GPS i modem 3G). Producent nie dołącza jednak do zestawu uchwytu samochodowego, ani ładowarki samochodowej.
morovar: Prośba do redakcji czy można sprawdzić w teście na ile sprawnie tablet radzi sobie z dużymi plikami pdf (100-200MB)?
Tablet obsługuje duże pliki pdf (przykładowy został pokazany na filmiku). Czasami przyjdzie nam chwilę odczekać, aż następna strona się załaduje, ale w ogólnym rozrachunku sprzęt pod tym względem wypada dobrze.
Marcel: Ja poproszę info czy działa jako telefon – skoro ma słuchawki z mikrofonem to może? Do tego info odnośnie podziału pamięci wbudowanej na appki/dane – jest czy nie ma i jak z rozszerzeniem kartą – da się na niej coś instalować czy tylko na dane.
Tablet oferuje funkcję dzwonienia i SMS-owania. Słuchawki z mikrofonem działają poprawnie. Pamięć wbudowana jest podzielona na tzw. pamięć wewnętrzną (1 GB) i pamięć magazynową (czyli tam gdzie przechowujemy dane). Istnieje możliwość przenoszenia aplikacji z pamięci wewnętrznej do pamięci magazynowej.
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
Leave a Reply