Colorovo Citytab Vision zwrócił naszą uwagę nie tylko specyfikacją techniczną, ale również bogatym zestawem akcesoriów (producent dołączył do zestawu między innymi kabel HDMI). Urządzenie może się pochwalić dwurdzeniowym procesorem i czterordzeniowym układem graficznym.
Niedawno sprzęt zagościł w naszej redakcji. Jeśli chcecie wiedzieć, jak się sprawuje w praktyce i czy jest wart uwagi – zapraszamy do lektury maniaKalnej recenzji.
Wideo recenzja Colorovo Citytab Vision
Budowa / jakość wykonania
Tablet, choć sprawia wrażenie prostego, jest dobrze zaprojektowany.
Colorovo Citytab Vision wizualnie jest urządzeniem prostym. Charakteryzuje się sztabkową formą (lekko trapezową w przekroju) z płasko ściętymi ściankami bocznymi i niewielkimi wyokrągleniami. Linie montażowe wyraźnie oddzielają od siebie trzy elementy składowe obudowy. Tylny panel jest utrzymany w metalicznej, srebrnej kolorystyce kontrastującej z frontem oraz z czarną okową spinającą całe urządzenie. Szare oznaczenia nadrukowane na spodzie zlewają się z tłem. Wykończenia są matowe i nie odbijają światła, przez co mamy wrażenie, że pomimo prostoty, sprzęt jest elegancki.
Projektanci postarali się, aby elementy zostały dobrze spasowane i nie trzeszczały pod naciskiem. Konstrukcja sprawia wrażenie wytrzymałej, na co mają głównie wpływ wykorzystane w budowie materiały. Tylny panel wykrojono ze stopu aluminium, a belki boczne wykonano ze wzmocnionego tworzywa sztucznego. Front przykrywa szklana warstwa ochronna. Nie przylega ona dokładnie do ekranu, przez co przy silnym nacisku można zaobserwować charakterystyczny efekt „jacuzzi” (bąble powietrza pod taflą, w miejscu dotyku).
Poprzez wykorzystanie w konstrukcji metalu oraz szkła, tablet pomimo swej smukłości jest zauważalnie ciężki. Tylny panel nie jest jednak śliski i nie nagrzewa się mocno podczas intensywnej pracy. Dzięki temu sprzęt dobrze leży w dłoni i nie męczy nadgarstków. Wszystkie przyciski zgrupowano na ściankach bocznych w lewym górnym narożniku. Są w zasięgu palców, chociaż osobiście zamieniłbym miejscami włącznik i przycisk „wstecz”.
Na liście wyposażenia znajdziemy dwie kamerki. Zostały umieszczone niesymetrycznie po obu stronach urządzenia. Frontową wmontowano na środku urządzenia, tuż nad ekranem. Tylną przesunięto do lewego narożnika. Charakteryzują się rozdzielczością odpowiednio 0,3 i 2 Mpix przy zdjęciach i nie oferują wsparcia ze strony systemu AF. W trybie filmowania przechwytują obraz w standardzie VGA. Listę wyposażenia uzupełnia mikrofon oraz stereofoniczne głośniki umieszczone na froncie – po obu stronach ekranu (raczej nie przykryjemy ich dłońmi podczas pracy).
Ekran
Colorovo Citytab Vision wyposażono w dobry wyświetlacz IPS z rozdzielczością HD.
Nieczęsto spotyka się tablety tej klasy, uzbrojone w ekran HD. Colorovo Citytab Vision jest jednak przykładem takiego ewenementu, czym zasłużył sobie na naszą uwagę. Wyświetlacz o przekątnej 10,1 cali został zaprojektowany w technologii IPS i charakteryzuje się rozdzielczością 1280 x 800 pikseli. Matryca zapewnia dobrą przejrzystość materiału i gwarantuje odpowiedni komfort pracy. Kąty widzenia są bardzo dobre, a kolory bliskie rzeczywistym. Obraz nie mgli przy zmianie perspektywy. Parametry obrazu w ogólnym rozrachunku wypadają na wysokim poziomie.
Siła podświetlenia plasuje się na średnim poziomie. Możemy ją zmieniać płynnie, ale w stosunkowo szerokim zakresie. Komfortowa praca jest możliwa już przy niższych wartościach. Na pokładzie nie znajdziemy czujnika oświetlenia. Matryca nie migoce w żadnym punkcie. Nie widać nigdzie przebarwień, ani zauważalnie jaśniejszych lub ciemniejszych pól. Nie odnotowaliśmy w egzemplarzu testowym „martwych pikseli”.
Ekran obsługuje technologię multidotyku z dziesięcioma punktami nacisku, co powinno ucieszyć osoby piszące szybko na ekranie dotykowym. Rozdzielczość punktów jest wysoka. Czujnik został dobrze skalibrowany i nie gubi się przy klasycznych dla Androida gestach (przesunięcie, uszczypnięcie, rozciągnięcie itp.) – nawet podczas ładowania tabletu. Dotyk zazwyczaj jest rozpoznawany bez opóźnień.
Wyposażenie
Do portu USB podepniemy zarówno pamięci przenośne, jak i zewnętrzny modem 3G.
Colorovo Citytab Vision został wyposażony w standardowy zestaw portów, charakterystyczny dla tego segmentu urządzeń – gniazdo audio jack 3,5 mm (do którego możemy podpiąć słuchawki lub głośniki), dedykowane złącze zasilania (5V), slot kart microSD (obsługuje nośniki o pojemności do 32 GB), złącze microUSB oraz gniazdo microHDMI. Wszystkie porty są na wierzchu, nie chronione żadną zaślepką. Port microUSB obsługuje przenośne pamięci oraz urządzenia wskazujące. Nie wykrył jednak dysku zewnętrznego (500 GB, bez zasilania) i nie obsłużył koncentratora USB.
W kwestii komunikacji bezprzewodowej możemy liczyć na kartę WiFi oraz moduł Bluetooth. Stabilność WiFi sprawdziłem na bazie małych i dużych plików. Nie zanotowałem nawet chwilowej utraty łączności i wahań prędkości transferu danych – połączenie jest stabilne. Z poziomu ustawień możemy nakazać karcie ciągłą pracę, nawet przy wyłączonym wyświetlaczu. Tablet obsługuje zewnętrzne adaptery 3G poprawnie wykrywając dostępne sieci. Funkcję testowałem na bazie modelu Huawei 173u-2 oraz sieci Play. W fabrycznej konfiguracji urządzenie nie współpracuje z siecią Aero2.
Akumulator
Bateria o pojemności 7000 mAh jest obietnicą wysokiej żywotności tabletu.
Colorovo Citytab Vision został wyposażony w zintegrowany z obudową akumulator litowo-jonowy. Charakteryzuje się pojemnością 7000 mAh. Przetestowałem ją w kilku scenariuszach użytkowych zakładających normalne „codziennie” korzystanie z tabletu. W ogólnym rozrachunku sprzęt plasuje się na bardzo dobrym poziomie. Najwięcej mocy zużywa podtrzymując pracę zewnętrznego modemu 3G, ale jeśli zrezygnujemy z tego akcesorium, będziemy mogli zorganizować 10 godzinny seans filmowy. Wyniki wszystkich przeprowadzonych testów podaję poniżej.
Test akumulatora tabletu (jasność ekranu ustawiona na 50%):
- praca w trybie konsoli, sieć WiFi aktywna, uruchomiona gra – ubytek 20% w przeciągu godziny;
- praca w trybie konsoli, sieć WiFi nie aktywna, uruchomiona gra – ubytek 19% w przeciągu godziny;
- praca w trybie odtwarzania filmów, sieć WiFi aktywna, odtwarzany film w trybie pełnoekranowym – ubytek 11% w przeciągu godziny;
- praca w trybie odtwarzania filmów, sieć WiFi nie aktywna, odtwarzany film w trybie pełnoekranowym – ubytek 10% w przeciągu godziny;
- praca w trybie przeglądarki (WiFi), uruchomiona przeglądarka internetowa – ubytek 18% w przeciągu godziny;
- praca w trybie przeglądarki (3G), uruchomiona przeglądarka internetowa – ubytek 56% w przeciągu godziny.
Powyższe oszacowanie wydajności baterii może ulec zmianie o kilka procent, jeśli zdecydujemy się pracować przy pełnej mocy podświetlenia wyświetlacza.
Wydajność
Konfiguracja dwurdzeniowego procesora i czterordzeniowego układu graficznego to sprawdzona recepta na wysokie wyniki w benchmarkach.
Tablet zbudowany jest w oparciu o dwurdzeniowy procesor Rockchip 3066 zaprojektowany w architekturze ARMv7. Jednostka obliczeniowa charakteryzuje się nominalnym taktowaniem 1,6 GHz i współpracuje z czterordzeniowym układem graficznym Mali-400 MP4. Poszczególne procesy i aplikacje mogą korzystać z 1 gigabajta pamięci RAM DDR3. Po odjęciu stałych systemowych procesów zostaje około 550 MB. Jako magazyn danych wykorzystać możemy 8 GB pamięci użytkowej. Oczywiście część przestrzeni magazynowej jest zajęta przez system operacyjny oraz zainstalowane aplikacje.
Na tablecie znajdziemy system Android w wersji 4.1.1 (Jelly Bean). System operacyjny pracuje płynnie, a nawigacja jest komfortowa. Nie zauważyłem podczas testów przycięć i zamrożeń ekranu. Informacja o dotyku i gestach jest przetwarzana natychmiast. Przeciąganie okienek odbywa się szybko i bez przestojów. Wyjątek stanowią wymagające aplikacje, potrzebujące chwili na uruchomienie.
Przeprowadziłem trzy popularne benchmarki – AnTutu (10921 pkt.), Quadrant Professional (4183 pkt.) oraz An3DbenchXL (33482 pkt.). Wyniki te można przyrównać do wyników high-endowego ASUS Transformer Pad TF700T, uzbrojonego w trzecią generację Tegry. Colorovo Citytab Vision niewiele mu ustępuje.
Klawiatura ekranowa składa się z czterech rzędów przycisków. Bez względu na układ, klawisze są równomiernie rozłożone na całej szerokości wyświetlacza. Z uwagi na panoramiczny format tabletu, w praktyce klawiatura jest wygodna tylko przy układzie horyzontalnym. Po obróceniu tabletu o 90 stopni, przyciski stają są zbyt zbite, co trochę obniża komfort pracy. W układzie pionowym urządzenie jest dobrym narzędziem do czytania PDFów i przeglądania stron, do pisania lepiej raczej korzystać z układu poziomego – zwłaszcza że sprzęt obsługuje multidotyk do 10 punktów.
Tablet sprawdza się jako narzędzie biurowe oraz czytnik PDFów. Pozwoli odsłuchać ulubiony album muzyczny oraz uruchomi zaawansowane graficznie pozycje z Google Play. W kwestii rozgrywki możemy zaś liczyć na wiele. Po dłuższej zabawie z Dead Trigger i Mass Effect: Infiltrator mogę z czystym sumieniem zapewnić o wysokiej płynności animacji i rozgrywki. W pakiecie testowanych przez nas gier, znalazła się tylko jedna pozycja, której tablet nie obsłużył – Horn, napisany specjalnie z myślą o układzie Tegra.
Przeglądarka internetowa pracuje bez zarzutu – płynnie wczytuje poszczególne strony, a jedyne przestoje wynikają z jakości połączenia internetowego. Obsługuje ponadto technologię Adobe Flash oraz strumieniowanie audio i video (sprawdziłem na stronach oferujących streaming wideo – np. drhtv.com.pl). W przypadku gier musimy się liczyć jedynie z wolno przetwarzanymi danymi (sprawdziłem na bazie gry Settlers Online).
Przetestowałem pliki multimedialne o następującej charakterystyce:
- mkv, 1080p, h264; 40mbps
- mkv, 1080p, h264, 10mbps, dts; napisy
- mkv, 720p, h264, 3mbps, vorbis, napisy;
- mp4, 720p, h264, 6mbps, ac3;
- mkv, 720p, h264, 600kbps; aac / mp3.
Tablet z powodzeniem posłuży nam za mobilny odtwarzacz plików multimedialnych, zwłaszcza że możemy go podpiąć za pomocą kabla HDMI, do większego ekranu. Procesor poprawnie przetworzył pliki z powyższej listy – nawet te o wysokiej przepustowości, rzędu 40 mbps. Nie zauważyłem żadnych problemów z dźwiękiem i obrazem. Co więcej, możemy liczyć na przetwarzanie wbudowanych napisów.
Podsumowanie, ocena i opinia
Colorovo Citytab Vision pojawi się w sprzedaży pod koniec marca, tuż przed świętami i będzie solidną konkurencją nie tylko dla rywali ze swojej półki cenowej, ale również dla sprzętu high-endowego. Dzięki mocnej konfiguracji podzespołów oraz wysokiej funkcjonalności stanie się atrakcyjną, a do tego tańszą alternatywą (sugerowana cena urządzenia wynosi 799 PLN). Sprzęt posłuży nam zarówno jako narzędzie biurowe, konsola, jak i odtwarzacz filmów i muzyki. Spełni zatem wszystkie wymogi, jakie stawia przed tabletem przeciętny użytkownik.
Każdy z najważniejszych elementów składowych został oceniony w skali od 1 do 10 punktów, gdzie 1 prezentuje poziom bardzo słaby, 5 jest odpowiednikiem standardów rynkowych, a 10 jest notą najwyższą. Średnia ocen stanowi ocenę całkowitą.
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- WYGLĄD / JAKOŚĆ WYKONANIA8
- EKRAN8
- WYDAJNOŚĆ ZASILANIA10
- WYDAJNOŚĆ9
- OPROGRAMOWANIE8
- WYPOSAŻENIE6
ZALETY
|
WADY
|
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
Czy będzie można „podnieść” wersję Androida na wyższą ? Zapewniona jest aktualizacja ?
Jeszcze takie pytanie, jak dlugo trwa ladowanie od 20% do pelna?
Dobra cena http://alle…27468.html
Zbliża się okres corocznego szału związanego z zakupami „na komunię” i dzięki tabletmaniak.pl uniknąłem małej wtopy. Ponieważ moja córcia (komunistka z ubiegłego roku) użytkuje intensywnie tablet Ainol Aurora I, postanowiłem zakupić dla chrześnicy nowszą „wypasioną” wersję Hero II (w cenie Aurory sprzed roku), ale zakup się trochę odwlekał i jakoś tak naszło mnie na opinie i trafiłem tu. Tak przeglądam kolejny test, kolejnego urządzenia i wiem, że Kupię któryś z dwóch: recenzowany powyżej lub Kruger&Matz KM1010. Mam jednak pytanie. Oba tablety mają po 8 GB pamięci – w sumie zawalanie grami, piosenkami i bajkami to jest chwila, a ja nie będę tego kontrolował tak jak w przypadku mojej córki, więc pytanie czy możliwe jest instalowanie aplikacji na zewnętrznie dołączonej karcie pamięci, czy tylko w urządzeniu lub na przestrzeni wydzielonej jako karta z pamięci wbudowanej. W Aurorze niestety takiej możliwości nie stwierdziłem, a niestety aplikacje pochłonęły już 90% pamięci wbudowanej i najczęściej same aktualizacje zgłaszają jej niedobór (irytujące tym bardziej, że włożona karta pozostaje niewykorzystana). Jeśli się okaże, że nie można przenosić aplikacji na kartę to rozważam zakup tabletu na RK3066, ale z 16 GB. Chociaż znalazłem ofertę Colorovo za mniej niż 700 zł http://alle…27468.html, więc trochę żal.
Co oznacza to zdanie: „W fabrycznej konfiguracji urządzenie nie współpracuje z siecią Aero2.”
Czyżby jednak była możliwość uruchomienia Aero2, poprzez ingerencję w oprogramowanie?
Co jest według Redakcji lepsze, recenzowany powyżej tablet czy obecnie przeszło 100 zł tańszy Tablet KM1010 Kruger&Matz?
Który z nich jest lepszy? Parametry mają te same, ale często od szczegółów zależy czy coś jest super lub jest przeciętne.
Byłbym wdzięczny za odpowiedz.
Ciężko odpowiedzieć na pytanie, który z nich jest lepszy. To raczej kwestia priorytetów. W zestawie z Colorovo znajdziemy kabel HDMI (którego zwykle brak w pudełku), za pomocą którego podłączymy tablet z telewizorem. Z kolei KM1010 ma pełnowymiarowy port USB na pokładzie. Są również różnice konstrukcyjne (KM1010 jest cięższy). Pozdrawiam.
ciekawy 🙂 na ceneo w specyfikacji pisze, że waży 610 gram więc rzeczywiście tyle waży czy więcej skoro piszecie, że ciężki??
i ma tylko 8GB (mało….. 🙁 a procesor Rockchip RK3066 (Cortex-A9) ??
Pod tym adresem znajduje się specyfikacja techniczna tabletu:
http://www….cyfikacja/
Tablet został wykonany częściowo z metalu, przez co jest zauważalnie ciężki (choć znalazłyby się tablety cięższe). Wagę można odczuć zwłaszcza w podróży, gdy nie mamy możliwości oprzeć sprzętu o kolana lub blat stołu. Oczywiście to kwestia indywidualnych odczuć – ja swoje opieram na doświadczeniach również z tabletami wykonanymi z plastików.
Procesor to dwurdzeniowy Rockchip RK3066.
Pozdrawiam.