>

Test: Ainol Novo 10 Hero II – czy warto kupić tablet z 4-rdzeniowym procesorem?

Ostatni raz z produktami firmy Ainol miałem styczność przy okazji recenzowania modelu Novo 7 Elf II, a było to w lipcu ubiegłego roku. Od tamtego momentu wiele się zmieniło na rynku budżetowych urządzeń, toteż byłem ciekaw, jak sprawuje się jeden z najnowszych, 10.1-calowych tabletów tej firmy, z 4-rdzeniowym procesorem. Czy Ainol Novo 10 Hero Quad Core (znany jako Hero II), jest sprzętem godnym polecenia oraz na tyle wydajnym, aby stanąć w szranki z innymi budżetowymi modelami o podobnej specyfikacji technicznej? Na to pytanie postaram się odpowiedzieć w poniższej recenzji.

Ainol Novo 10 Hero II / fot. tabletManiaK.pl

Ainol Novo 10 Hero II – specyfikacja

Budowa
Wymiary 262 x 178 x 9.8 mm
Waga 672 g
Kolory śliwkowo-czarny
Ekran
Przekątna 10.1″
Typ ekranu IPS
dotykowy, pojemnościowy, obsługa multidotyku (10 punktów)
Rozdzielczość 1280 x 800 pikseli
Podzespoły
Procesor 1.5 GHz
4-rdzeniowy Actions ATM7029
GPU Vivante GC1000+
RAM 1 GB DDR3
Pamięć użytkowa 16 GB
Nośniki microSDHC
System
OS Android 4.1.1 (Jelly Bean)
Bateria
Typ brak danych
Pojemność 8000 mAh
Aparat
Matryca 2.0 Mpx
Kamera
Matryca 0.3 Mpix
Łączność
Modem 3G nie
WLAN Wi-Fi 802.11b/g/n
Bluetooth nie
USB micro-USB 2.0
HDMI mini-HDMI
Pozostałe
Dodatki żyroskop
akcelerometr
wibracja
Zestaw fabryczny tablet
karta gwarancyjna
zestaw słuchawkowy
ładowarka sieciowa
kabel USB
przejściówka mini-USB na USB

Budowa / jakość wykonania

W obudowie wykorzystano aluminium oraz tworzywo sztuczne.

Ainol Novo 10 Hero II pod względem wykonania nie budzi żadnych zastrzeżeń – nie uświadczymy tu żadnych trzasków ani skrzypnięć. Nieco dziwi tylko duża, tylna pokrywa akumulatora, w którą wpuszczony został 10.1-calowy wyświetlacz. Całość prezentuje się jednak interesująco – zwłaszcza z uwagi na śliwkową kolorystykę, która jest rzadko spotykana w tabletach. Oczywiście wrażenia estetyczne oraz design to rzecz gustu, jednak jeżeli miałbym patrzeć tylko tymi kategoriami, Hero II pozostałby z pewnością u mnie na dłużej. Obudowa skonstruowana została przede wszystkim z aluminium – wyjątkiem są gruba ramka okalająca oraz powłoka ochraniająca wyświetlacz (wykonane z tworzywa sztucznego). Ta ostatnia podczas mocniejszego nacisku co prawda nie ugina się, ale tworzy na ekranie efekt rozmycia.

Tablet o wadze 672 gramów oraz wymiarach 262 x 178 x 9.8 mm z pewnością do lekkich nie należy, toteż dłuższe trzymanie w jednej dłoni jest odczuwalne. Nie oszukujmy się – najbardziej komfortową pozycją do pracy Hero II jest ta domyślna (pozioma), gdzie sprzęt trzymamy w obu dłoniach.

Ainol Novo 10 Hero II / fot. tabletManiaK.pl

Na lewym (krótszym) boku znajdziemy wszystkie porty, złącza oraz mikrofon. Górna krawędź oferuje trzy przyciski umieszczone po lewej stronie – regulację głośności oraz ON/OFF. Pozostałe boki pozostały niezagospodarowane, toteż na próżno poszukiwać w tym modelu przycisku Reset, który niestety od czasu do czasu by się przydał. Na tylnym panelu, w górnej części, rozlokowane zostały dwa głośniki stereo dobrej jakości oraz oczko aparatu głównego o matrycy 2 Mpx, za pośrednictwem którego wykonamy zdjęcia przeciętnej jakości – do zwykłego kompaktu mu daleko. Na froncie nad wyświetlaczem, nieco przesunięta w lewo znajduje się 0.3-megapikselowa kamerka dedykowana wideo połączeniom. Generalnie nic ponad standard oferowany przez konkurencję.

Ekran

Matryca IPS gwarantuje wysoki kontrast oraz szerokie kąty widzenia.

Producent postawił na sprawdzone rozwiązania oraz obowiązujące standardy, toteż obraz prezentowany jest na 10.1-calowym ekranie o rozdzielczości 1280 x 800 pikseli. Panel wykony w technologii IPS zagwarantuje szerokie kąty widzenia, dobre odwzorowanie kolorów oraz wysoki kontrast.

Ainol Novo 10 Hero II / fot. tabletManiaK.pl

Podświetlenie jest przyzwoite – komfortowa praca zaczyna się jednak dopiero przy 50-procentowym poziomie. Pewien margines do skorygowania wedle własnych upodobań pozostaje, toteż na maksymalnym podświetleniu mamy ponadprzeciętny, a przy tym czytelny obraz. Matryca broni się równomiernym podświetleniem oraz brakiem przebarwień, czy też migotania.

Ainol Novo 10 Hero II / fot. tabletManiaK.pl

Na koniec warto dodać, że wyświetlacz cechuje się prawidłową reakcją na dotyk, a co za tym idzie, sprzęt odpowiednio interpretuje nasze zamiary, choć czasami z lekkim opóźnieniem. Dodatkowo ekran wspiera 10- punktowy dotyk, który świetnie sprawdza się podczas przeglądania stron internetowych, czy też w grach.

Wyposażenie

Możemy liczyć na pakiet standardowych portów.

Ainol Novo 10 Hero II oferuje pakiet standardowych portów – nie zabrakło złącza zasilania, portu micro USB z funkcją On-The-Go, mini HDMI i slotu kart pamięci typu microSD z obsługą nośników pamięci o wielkości do 32 GB, a także złącza słuchawkowego jack 3.5 mm, do którego możliwe jest podłączenie zarówno głośników, jak i zestawu słuchawkowego. Za pośrednictwem przejściówki dołączonej do zestawu sprzedażowego, port micro USB pozwoli na podłączenie urządzeń peryferyjnych, wskazujących i pamięci masowych, w tym także zewnętrznego dysku HDD bez własnego źródła zasilania (testowane na Samsungu 750 GB).

Ainol Novo 10 Hero II / fot. tabletManiaK.pl

Bezprzewodową komunikację umożliwia karta WiFi obsługująca standard 802.11 b/g/n. Podczas testów nie napotkałem żadnych problemów z transferem danych, czy też zrywaniem połączenia. W ustawieniach możemy zarządzać trybem pracy modułu, toteż od nas zależy czy połączenie ma być aktywne nawet podczas pracy tabletu w trybie czuwania. Dodatkowo komunikacja możliwa jest za pośrednictwem zewnętrznych modemów 3G.

Akumulator

Mocny akumulator to jedyny atut tabletu.

Pod aluminiową pokrywą, Novo 10 Hero II posiada akumulator o pojemności 8000 mAh, który jest jego największym atutem. Rozładowanie go to nie lada wyczyn, czego najlepszym potwierdzeniem będą prezentowane poniżej testy (dla 50-procentowego podświetlenia wyświetlacza):

  • praca w trybie konsoli, sieć WiFi aktywna, uruchomiona gra – ubytek 20% w przeciągu godziny;
  • praca w trybie konsoli, sieć WiFi nie aktywna, uruchomiona gra – ubytek 13% w przeciągu godziny;
  • praca w trybie odtwarzania filmów, sieć WiFi aktywna, odtwarzany film w trybie pełnoekranowym – ubytek 9% w przeciągu godziny;
  • praca w trybie odtwarzania filmów, sieć WiFi nie aktywna, odtwarzany film w trybie pełnoekranowym – ubytek 9% w przeciągu godziny;
  • praca w trybie przeglądarki (WiFi), uruchomiona przeglądarka internetowa – ubytek 16% w przeciągu godziny.

Ainol Novo 10 Hero II / fot. tabletManiaK.pl

Jak już pewnie zdążyliście zauważyć, akumulator zaimplementowany w Novo 10 Hero może pochwalić się sensownym czasem pracy na jednym cyklu ładowania. Przy umiarkowanym użytkowaniu bez większego problemu przetrwa cały dzień, z aktywnym połączeniem WiFi i synchronizacją w tle.

Wydajność

4-rdzeniowy procesor Actions ATM7029 jest kompletnym nieporozumieniem.

Sercem Ainol Novo 10 Hero II jest 4-rdzeniowy procesor Actions ATM7029 o maksymalnej częstotliwości taktowania 1.5 GHz. Za grafikę odpowiada natomiast 4-rdzeniowy układ graficzny Vivante GC1000 +, wspierany przez 1-gigabajtową pamięć operacyjną RAM DDR3. Na wszelkiego rodzaju dane oraz multimedia zarezerwowane zostało 16 GB wewnętrznej pamięci z czego dla użytkownika dostępne jest 13.15 GB. W teorii takie połączenie powinno zapewnić sprawną pracę systemu Google Android 4.1.1 Jelly Bean. W praktyce jest inaczej.

Szczerze powiedziawszy, byłem w wielkim szoku, kiedy okazało się, że proste zadania, jak chociażby przeglądanie stron internetowych, czy też przewijanie pulpitów sprawia systemowi spore problemy, które objawiają się długimi przestojami, a czasem nawet zawieszeniem, które wiąże się z restartem tabletu. Chip graficzny nie jest w stanie poradzić sobie z bardziej zaawansowanymi grami 3D, toteż fani kultowej już gry GTA III, Need for Speed Most Wanted, czy też Wild Blood powinni ten sprzęt omijać szerokim łukiem. Proste gry z Google Play działa natomiast poprawnie, tak więc „Wściekłe ptasiory” to jedyna sensowna forma rozrywki na Novo 10 Hero II.

Ponadto tablet przetestowany został siedmioma popularnymi programami, których wyniki prezentują się następująco: An3DBench – 10651, An3DBenchXL – 27937, AnTuTu – 5633, NenaMark1 – 41.3 fps, NenaMark2 – 33.9 fps, , Quadrant – 2989 oraz Vellano – 947.

Przeglądarka internetowa, jak już wspomniałem, pracuje dość mozolnie, choć na szczęście obsługuje technologię Adobe Flash oraz strumieniowanie audio i wideo. Funkcja została sprawdzona na stronach oferujących streaming wideo – np. drhtv.com.pl). W przypadku gier musimy się liczyć jedynie z wolno przetwarzanymi danymi. Problemem jest natomiast brak synchronizacji zakładek powiązanych z danym kontem Google, co szczerze powiedziawszy mocno mnie zirytowało.

Z uwagi na fakt, że tablet wyposażony został w dwa głośniki stereo charakteryzujące się dobrą jakością dźwięku oraz szeroki wachlarz wspieranych formatów wideo – 1080P, AVI/MOV/MP4/RMVB/FLV/MKV, audio MP3/WMA/WAV/APE/AAC/FLAC/OGG z pewnością sprawdzi się jako centrum multimedialnej rozrywki. Oczywiście postanowiłem to sprawdzić, jednak ku mojemu zaskoczeniu nie znalazłem preinstalowanego odtwarzacza wideo i musiałem posiłkować się aplikacjami dostępnymi w Google Play.

Przetestowałem pliki multimedialne o następującej charakterystyce:

  • mkv, 1080p, h264; 40mbps
  • mkv, 1080p, h264, 10mbps, dts; napisy
  • mkv, 720p, h264, 3mbps, vorbis, napisy;
  • mp4, 720p, h264, 6mbps, ac3;
  • mkv, 720p, h264, 600kbps; aac / mp3.

Wszystkie powyższe pliki zostały odtworzone przez Ainol Novo 10 Hero II poprawnie i bez żadnych problemów, nie zauważyłem też przycięć oraz problemów z dźwiękiem.

Podsumowanie, ocena i opinia

Ainol Novo 10 Hero II na papierze był kolejnym, dobrze zapowiadającym się tabletem tej firmy. Jednak okazuje się, że Ainol nieco zbłądził implementując egzotyczny procesor, zamiast postawić na układy firmy Allwinner czy chociażby Samsunga. Na plus należy zaliczyć wydajny akumulator oraz dobrej jakości głośniki stereo. Czy są one jednak w stanie usprawiedliwić wady urządzenia, biorąc pod uwagę, że sprzęt oferowany jest na polskim rynku za 799 złotych? Raczej nie.

Każdy z najważniejszych elementów składowych został oceniony w skali od 1 do 10 punktów, gdzie 1 prezentuje poziom bardzo słaby, 5 jest odpowiednikiem standardów rynkowych, a 10 jest notą najwyższą. Średnia ocen stanowi ocenę całkowitą.

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • WYGLĄD / JAKOŚĆ WYKONANIA7
  • EKRAN8
  • WYDAJNOŚĆ ZASILANIA9
  • WYDAJNOŚĆ4
  • OPROGRAMOWANIE6
  • WYPOSAŻENIE7

Haier HaiPad D85 3G

Ocena końcowa testu: 6.8

ZALETY
  • Wydajny akumulator;
  • Dobrej jakości głośniki stereo;
  • Ekran IPS;
  • Obsługa zewnętrznych modemów 3G i pamięci flash.
WADY
  • Tragicznie słaba wydajność;
  • Kiepski stosunek cena/jakość.

Alternatywne propozycje

Aby zaproponować Wam alternatywne produkty dla naszego tytułowego bohatera nie musiałem długo szukać – wystarczy rzucić okiem na 10.1-calowy tablet Kruger&Matz KM1010. Osobom, które mogą dołożyć nieco więcej, proponuję zwrócić uwagę na markowy sprzęt Lenovo Ideatab A2109A z wydajnym układem Tegra 3 oraz odbiornikiem GPS. Warto też przemyśleć zakup Shiru Shogun 10 Power 3G, który oferuje pełną mobilność oraz wydajność zagwarantowaną przez układ Exynos 4412.

Paweł Gajkowski

Komentarze

  • Czy wspomniana aktualizacja jest już dostępna? i w jaki sposób ją przeprowadzić skoro w opcjach OTA w systemie A4.1.1 nie ma zakładki /aktualizacja systemu/ ?

  • Tylko tytuł tej recenzji jest bardzo mylący, bo przecież Exynos, Tegra 3 też mają po cztery rdzenie a na niską wydajność narzekać nie można.

    • W tytule masz również podaną nazwę urządzenia - to wskazuje, o jakim sprzęcie traktuje ten tekst i w jakim kontekście autor pisze o 4-rdzeniowym procesorze. Pozdrawiam

  • 4rdzenie i taka porażka?
    Myślałem że to GPU to godny następca Mali400, a tu się okazuje, że jest to kaszana jakaś.
    Może to jakaś lewa partia APU która się spieprzyła w procesie produkcji i zamiast wywalić na śmietnik sprzedają w "chińczykach"

    Gdzie 4rdzeniowy następca Rockchip 3066 i Mali 400MP4 ?
    Na to czekamy i gównianych rozwiązań nie chcemy!

    • Powiem Ci szczerze, że sam byłem mocno zdziwiony po przeprowadzeniu pierwszych benchmarków. Inna sprawa, że na niską wydajność może mieć wpływ optymalizacja systemu, ale fakt jest faktem, że szkoda zawracać sobie tym tabletem głowę, gdyż w tej cenie znajdziemy coś znacznie bardziej wydajnego.

Najnowsze artykuły

Świąteczny poradnik zakupowy 2023. Wybieramy najlepsze prezenty pod choinkę!

Świąteczny poradnik zakupowy techManiaK.pl to mnóstwo ciekawych pomysłów na prezent pod choinkę w 2023 roku…

30 listopada 2023

Jaką konsolę wybrać? Poradnik przed Black Friday

Znudziło Ci się już granie na komputerze? A może chcesz poprawić swoje wrażenia z cyfrowej…

6 listopada 2023

Tablety premium – na jaki model postawić?

Tablet to wielofunkcyjne urządzenie, które łączy w sobie mobilność z możliwościami komputera. Sprzęt z tej…

29 września 2023

iPad – wszechstronne urządzenie mobilne dla Ciebie i Twojej rodziny

W dzisiejszych czasach mobilność jest kluczowa. Niezależnie od tego, czy jesteś studentem, pracownikiem, czy rodzicem…

22 maja 2023

Bogowie, co za bestia. Xiaomi stawia na LTPO 144 Hz, 120 W i SD8+G1, a to nawet nie jest flagowiec!

Xiaomi Pad 6 (Pro 5G) dostanie ekran LTPO AMOLED 144 Hz, ładowanie 120 W, i…

30 maja 2022

To już dziś! Gdzie oglądać finał Ligi Mistrzów w 4K?

Odliczamy godziny do finału Ligi Mistrzów, gdzie zmierza się ze sobą Real Madryt i Liverpool.…

28 maja 2022

Wraz z naszymi partnerami stosujemy pliki cookies i inne pokrewne technologie, aby zapewnić jak najlepszą obsługę naszej strony internetowej. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane na urządzeniu końcowym. Używamy plików cookies, aby wyświetlać swoim Użytkownikom najbardziej dopasowane do nich oferty i reklamy oraz w celach analitycznych i statystycznych. Jeśli korzystasz z naszej strony internetowej bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza to, że nie masz nic przeciwko otrzymywaniu wszystkich plików cookies z naszej strony internetowej oraz naszych partnerów. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień dotyczących cookies.

Polityka Cookies