Modecom FreeTAB 1002 IPS X2 jest atrakcyjną propozycją dla osób szukających mobilnego sprzętu w rozsądnej cenie. Tablet charakteryzuje się mocną konfiguracją podzespołów, a w zestawie znajdziemy bezprzewodową klawiaturę pracującą w oparciu o moduł Bluetooth. Niedawno sprzęt zagościł w naszej redakcji. Jeśli chcecie wiedzieć, jak się sprawuje w praktyce i czy jest wart uwagi – zapraszamy do lektury maniaKalnej recenzji.
Wideo recenzja Modecom FreeTAB 1002 IPS X2
Budowa / jakość wykonania
Jakość wykonania tabletu stoi na wysokim poziomie, a klawiatura została sensownie zaprojektowana.
Projektanci postarali się, aby tablet był miły dla oka i przywodził na myśl urządzenia high-endowe. Dominuje biel (zwykle kojarzona w tym segmencie z iPadami), ale na spodzie przechodzi w metaliczny, srebrny kolor. Wzornictwo jest eleganckie. Boczne belki są profilowane i łagodnie zlewają się z tylnym panelem. Linie montażowe są wyraźne i w widoczny sposób dzielą obudowę na poszczególne części.
Jakość wykonania stoi na wysokim poziomie. Obudowa została wykonana zarówno z metalu, jak i tworzywa sztucznego. Takie rozwiązanie zapewnia odpowiednią trwałość, przy zachowaniu optymalnej wagi. Poszczególne elementy zostały dobrze spasowane. Nic nie skrzypi pod naciskiem, a konstrukcja jest sztywna. Tafla ochronna ściśle przylega do wyświetlacza, dzięki czemu nie zauważymy podczas pracy efektu „jacuzzi”. Porty i przyciski nie są obluzowane. Zaślepka chroniąca część złączy została zaś dobrze wykrojona i przymocowana do reszty konstrukcji za pomocą silikonowego paska.
Modecom FreeTAB 1002 IPS X2 należy do segmentu urządzeń 10-calowych, ale nie sprawia wrażenia dużego lub przesadnie ciężkiego. Smukła konstrukcja jest wygodna w obsłudze bez względu na to czy siedzimy na kanapie, czy stoimy w tramwaju. Obudowa nie ślizga się w dłoniach, a na bokach tylnego panelu znajdziemy łaty z tworzywa sztucznego, zapewniające mocniejszy chwyt. Oczywiście jeśli chcemy korzystać z klawiatury BT, lepiej będzie znaleźć jakieś miejsce gdzie rozłożymy cały zestaw.
Na liście wyposażenia znajdziemy dwie kamerki. Zostały umieszczone symetrycznie po obu stronach urządzenia (na środku, przy dłuższym boku). Charakteryzują się rozdzielczością odpowiednio 5 i 2 Mpix przy zdjęciach i nie oferują wsparcia ze strony systemu AF. W trybie filmowania przechwytują obraz w standardzie VGA. Listę wyposażenia uzupełnia mikrofon oraz stereofoniczne głośniki wmontowane na jednej z krótszych belek bocznych.
Klawiatura Bluetooth jest utrzymana w białej kolorystyce, komponującej się z designem tabletu. Akcesorium zostało sensownie zaprojektowane – boki wyprofilowano tworząc niszę, dzięki której zestaw możemy złożyć na potrzeby transportu. Krawędzie w środku zostały wyłożone miękkim, gumowym materiałem (z myślą o ochronie ekranu). Górną część akcesorium tworzy specjalne wcięcie, w którym możemy postawić tablet podczas pracy, oraz podpórka osadzona na sprężynowym zawiasie. Wcięcie również zostało wyłożone gumą. Podpórka pozwala ułożyć tablet w jednej pozycji. Nie znajdziemy tu żadnych zaczepów montażowych. W prawym górnym rogu znajdziemy dwie diody sygnalizujące status urządzenia oraz stan baterii oraz dwa przyciski (Connect oraz ON/OFF).
Klawisze mają układ wyspowy. Zostały wykrojone w proste kafle. Znajdziemy tu długą spację oraz Backspace, a także jednopoziomowy Enter. Nie zabraknie klasycznych, funkcyjnych przycisków oraz przycisku Fn uruchamiającego alternatywne funkcje niektórych klawiszy. Strzałki dostawiono do bloku zasadniczego. Klawiatura z uwagi na niedużą szerokość nie została wyposażona w wydzielony blok alfanumeryczny. Podsumowując, sprzęt może nie dorównuje ergonomią dużym, specjalnie profilowanym klawiaturom, ale w podróży w 100% spełnia swoje zadanie.
Ekran
Tablet przyciąga uwagę ekranem IPS o rozdzielczości HD.
Tablet został wyposażony w ekran IPS o przekątnej 10,1 cali i rozdzielczości 1280 x 800 pikseli, co zasługuje na uwagę. Wyświetlacz zapewnia dobrą przejrzystość materiału i gwarantuje odpowiedni komfort pracy. Kąty widzenia są bardzo dobre, a kolory bliskie rzeczywistym. Obraz nie mgli przy zmianie perspektywy. Parametry obrazu w ogólnym rozrachunku wypadają na wysokim poziomie.
Siła podświetlenia plasuje się na średnim poziomie. Możemy ją zmieniać płynnie, ale w stosunkowo szerokim zakresie. Komfortowa praca jest możliwa już przy niższych wartościach. Na pokładzie nie znajdziemy czujnika oświetlenia. Matryca nie migoce w żadnym punkcie. Nie widać nigdzie przebarwień, ani zauważalnie jaśniejszych lub ciemniejszych pól. Nie odnotowaliśmy w egzemplarzu testowym „martwych pikseli”.
Ekran obsługuje technologię multidotyku z dziesięcioma punktami nacisku, co powinno ucieszyć osoby piszące szybko na ekranie dotykowym. Rozdzielczość punktów jest wysoka. Czujnik został dobrze skalibrowany i nie gubi się przy klasycznych dla Androida gestach (przesunięcie, uszczypnięcie, rozciągnięcie itp.) – nawet podczas ładowania tabletu. Dotyk zazwyczaj jest rozpoznawany bez opóźnień.
Wyposażenie
Tablet wyposażono w standardowy pakiet modułów komunikacyjnych.
Na pokładzie modelu Modecom FreeTAB 1002 IPS X2 znajdziemy zestaw portów standardowy dla tabletów 10-calowych – gniazdo audio jack 3,5 mm (do którego możemy podpiąć słuchawki lub głośniki), dedykowane złącze zasilania, slot kart microSD (obsługuje nośniki o pojemności do 32 GB), złącze microUSB oraz gniazdo microHDMI. Trzy ostatnie zostały ukryte za specjalną zaślepką. Port microUSB obsługuje przenośne pamięci oraz urządzenia wskazujące. Nie wykrył jednak dysku zewnętrznego (500 GB, bez zasilania) i nie obsłużył koncentratora USB.
W kwestii komunikacji bezprzewodowej możemy liczyć na bezawaryjną kartę WiFi oraz moduł Bluetooth. Stabilność WiFi sprawdziliśmy na bazie małych i dużych plików – nie zanotowaliśmy nawet chwilowej utraty łączności i wahań prędkości transferu danych. Z poziomu ustawień możemy nakazać karcie ciągłą pracę, nawet przy wyłączonym wyświetlaczu. Za pośrednictwem modułu BT podłączymy do urządzenia dołączoną w zestawie klawiaturę BT. Połączenie jest stabilne i nie obarczone opóźnieniami wpływającymi na komfort pracy. Po aktualizacji systemu (dostępnej do pobrania na stronie producenta), tablet obsługuje zewnętrzne adaptery 3G. Funkcję testowaliśmy na bazie modelu Huawei 173u-2 oraz sieci Aero2.
Akumulator
Możecie liczyć na ponad 8 godzin pracy na jednym ładowaniu.
Modecom FreeTAB 1002 IPS X2 został wyposażony w zintegrowany z obudową akumulator litowo-jonowy. Charakteryzuje się pojemnością 6200 mAh. Przy jednostajnej pracy udało mi się „wycisnąć” z tabletu około 8 godziny pracy, przy zachowaniu komfortowych warunków użytkowania. Gdy jednak będziemy aktywnie korzystać z czujnika dotyku, urządzenie odmówi posłuszeństwa po około 4 godzinach pracy. W ogólnym rozrachunku sprzęt plasuje się na dobrym poziomie. Najwięcej mocy zużywa podtrzymując pracę zewnętrznego modemu 3G. Wyniki wszystkich przeprowadzonych testów podaję poniżej.
Test akumulatora tabletu (jasność ekranu ustawiona na 50%):
- praca w trybie konsoli, sieć WiFi aktywna, uruchomiona gra – ubytek 27% w przeciągu godziny;
- praca w trybie konsoli, sieć WiFi nie aktywna, uruchomiona gra – ubytek 24% w przeciągu godziny;
- praca w trybie odtwarzania filmów, sieć WiFi aktywna, odtwarzany film w trybie pełnoekranowym – ubytek 16% w przeciągu godziny;
- praca w trybie odtwarzania filmów, sieć WiFi nie aktywna, odtwarzany film w trybie pełnoekranowym – ubytek 13% w przeciągu godziny;
- praca w trybie przeglądarki (WiFi), uruchomiona przeglądarka internetowa – ubytek 25% w przeciągu godziny;
- praca w trybie przeglądarki (3G), uruchomiona przeglądarka internetowa – ubytek 64% w przeciągu godziny.
Powyższe oszacowanie wydajności baterii może ulec zmianie o kilka procent, jeśli zdecydujemy się pracować przy pełnej mocy podświetlenia wyświetlacza. Dołączona do zestawu klawiatura BT posiada osobną baterię ładowaną za pośrednictwem kabla USB. Nie będziemy jednak musieli tego robić zbyt często – szybciej rozładujemy tablet, niż akcesorium.
Wydajność
Dwurdzeniowy procesor oraz układ Mali-400 MP4 oferują dobre wyniki w benchmarkach i zapewniają odpowiednią płynność nawigacji.
Tablet zbudowany jest w oparciu o dwurdzeniowy procesor Rockchip 3066 zaprojektowany w architekturze ARMv7. Jednostka obliczeniowa charakteryzuje się nominalnym taktowaniem 1,6 GHz i współpracuje z czterordzeniowym układem graficznym Mali-400 MP4. Poszczególne procesy i aplikacje mogą korzystać z 1 gigabajta pamięci RAM DDR3. Po odjęciu stałych systemowych procesów zostaje około 550 MB. Jako magazyn danych wykorzystać możemy 16 GB pamięci użytkowej. Oczywiście część przestrzeni magazynowej jest zajęta przez system operacyjny oraz zainstalowane aplikacje.
Tablet pracuje w oparciu o system Android w wersji 4.1.1 (Jelly Bean). Nawigacja po systemie operacyjnym jest płynna. Rzadko kiedy doświadczymy zwolnień i przycięć – zwykle przy otwieraniu wymagających aplikacji. Informacja o dotyku i gestach jest przetwarzana natychmiast. Przeciąganie okienek odbywa się szybko i bez przestojów.
Przeprowadziłem trzy popularne benchmarki – AnTutu (9065 pkt.), Quadrant Professional (3880 pkt.) oraz An3DbenchXL (34815 pkt.). Wyniki te można przyrównać do wyników high-endowego ASUS Transformer Pad TF700T, uzbrojonego w trzecią generację Tegry. Modecom FreeTAB 1002 IPS X2 niewiele mu ustępuje.
Klawiatura ekranowa składa się z czterech rzędów przycisków. Bez względu na układ, klawisze są równomiernie rozłożone na całej szerokości wyświetlacza. W układzie pionowym urządzenie jest dobrym narzędziem do czytania PDFów i przeglądania stron, do pisania lepiej raczej korzystać z układu poziomego, chyba że mamy możliwość rozstawienia klawiatury BT.
Przepuściliśmy przez testowany tablet szereg najpopularniejszych aplikacji z platformy Google Play. Modecom FreeTAB 1002 IPS X2 bez większych problemów obsłużył wszystkie zadane tytuły, w tym zaawansowane graficznie gry (np. Dead Trigger, Mass Effect: Infiltrator, a także Death Dome). W kwestii rozrywki, możemy liczyć na płynną animację oraz szybką reakcję na dotyk. Urządzenie poradziło sobie również z muzyką zapisaną w kilku różnych formatach i „ciężkimi” e-bookami.
Przeglądarka internetowa pracuje bez zarzutu – płynnie wczytuje poszczególne strony, a jedyne przestoje wynikają z jakości połączenia internetowego. Obsługuje ponadto technologię Adobe Flash oraz strumieniowanie audio i video. Funkcja została sprawdzona na stronach oferujących streaming wideo – np. drhtv.com.pl). W przypadku gier musimy się liczyć jedynie z wolno przetwarzanymi danymi (sprawdziłem na bazie gry Settlers Online).
Przetestowałem pliki multimedialne o następującej charakterystyce:
- mkv, 1080p, h264; 40mbps
- mkv, 1080p, h264, 10mbps, dts; napisy
- mkv, 720p, h264, 3mbps, vorbis, napisy;
- mp4, 720p, h264, 6mbps, ac3;
- mkv, 720p, h264, 600kbps; aac / mp3.
Tablet z powodzeniem obsłużył całą powyższą listę plików. Nie zauważyłem problemów z obrazem i dźwiękiem. Klipy odtwarzane były płynnie – nawet te o wysokiej przepustowości, rzędu 40 mbps. Co więcej możemy liczyć na przetwarzanie wbudowanych napisów. To pozwala wysnuć wniosek, że sprzęt może służyć jako pełnoprawny odtwarzacz multimedialny.
Podsumowanie, ocena i opinia
Modecom FreeTAB 1002 IPS X2 to bardzo dobry tablet, z którego powinni być zadowoleni również bardziej wymagający użytkownicy. Mocna konfiguracja podzespołów zapewnia bezawaryjną i komfortową pracę. Urządzenie z powodzeniem odtworzy szeroką gamę plików multimedialnych oraz posłuży jako konsola do gier. Z kolei obecność klawiatury bezprzewodowej w zestawie usatysfakcjonuje tych, którzy szukają sprzętu mobilnego, ale z myślą o pracy biurowej. Za to wszystko, tablet otrzymuje od nas specjalne wyróżnienie.
Każdy z najważniejszych elementów składowych został oceniony w skali od 1 do 10 punktów, gdzie 1 prezentuje poziom bardzo słaby, 5 jest odpowiednikiem standardów rynkowych, a 10 jest notą najwyższą. Średnia ocen stanowi ocenę całkowitą.
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- WYGLĄD / JAKOŚĆ WYKONANIA9
- EKRAN8
- WYDAJNOŚĆ ZASILANIA7
- WYDAJNOŚĆ9
- OPROGRAMOWANIE8
- WYPOSAŻENIE9
ZALETY
|
WADY
|
Wyróżnienie redaKcji techManiaK.pl
Tablet zasługuje naszym zdaniem na wyróżnienie “Wybór redaKcji“.
Odpowiadamy na pytania CzytelniKów
krytyk: Czy klawiatura obsługuje polskie znaki?
Tak.
SmyQ: Czy to nie jest przypadkiem ten sam model co GoClever TAB R105BK ?
To nie jest ten sam model. Pomimo podobnego wyglądu różnią się na przykład specyfikacją aparatów, czy wielkością pamięci flash.
Madmax13: Sprawdźcie proszę czy te wystające “ścianki” na rogach klawiatury nie są aby mocno uciążliwe przy pisaniu?
Po dłuższej pracy z klawiaturą, mogę z czystym sumieniem zapewnić, że konstrukcja została dobrze zaprojektowana – ścianki nie są uciążliwe przy pisaniu.
marciolin: czym się różni stacja dokująca od klawiatury BT?
Stacja dokująca, jak nazwa wskazuje pozwala zadokować tablet. Zwykle wiąże się z wykorzystaniem dedykowanego złącza. Niektóre stacje dokujące rozszerzają baterię zestawu, a niemal wszystkie posiadają dodatkowe porty.
Ja: Czy moglibyście przetestować czy działa z nim jakaś mała myszka bluetooth (żeby nie trzeba było wtykać dzingsa małego do USB) no i jak szybko działa w wordzie klawiatura. Czy są odczuwalne różnice między pracą na klawiaturze laptopa a na tej do tabletu.
Niestety w aktualnej chwili nie mogę sprawdzić działania myszki BT. Klawiatura działa szybko. Powiększanie i pomniejszanie ekranu w trakcie pisania jest możliwe.
krytyk: Czy i jakie modemy są obsługiwane
Zewnętrzne modemy są obsługiwane. My testowaliśmy model Huawei 173u-2 pracujący w sieci Aero2.
krytyk: Czy działa kombinacja Alt+tab do przełączeania aplikacji
Tak.
krytyk: Czy klawiaturę można ładować z tableta?
Tak. Wymaga to połączenie klawiatury z tabletem za pomocą dołączonego do zestawu kabla USB i przejściówki USB.
krytyk: Jak z czasami działania?
Bateria w tablecie jest pojemna i wydajna. Przy jednostajnym, ciągłym odtwarzaniu filmów wytrzymuje ok. 8 godzin. To bardzo dobry wynik.
krytyk: Jak z wydajnością w programach biurowych. Tzn czy nie zamyka przy edycji tekstów?
Wydajność w programach biurowych stoi na wysokim poziomie. Płynnie obsługuje edycję tekstu oraz przeglądanie PDFów. Aplikacje nie zawieszają się i nie zamykają bez powodu.
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
Leave a Reply