Plug Impact 2 przykuł naszą uwagę specyfikacją techniczną, w której od razu rzuca się w oczy obecność ekranu IPS, modemu 3G, GPS, a także złącza HDMI. Taka kombinacja podzespołów w sprzęcie 7-calowym jest bardzo rzadko spotykana. Nic więc dziwnego, że z niecierpliwością czekaliśmy na moment, w którym tablet trafi do maniaKalnej redaKcji.
Niedawno mieliście okazję przeczytać nasze pierwsze wrażenia. Dzisiaj zapraszam Was do lektury recenzji Plug Impact 2.
Wideo recenzja Plug Impact 2
Budowa / jakość wykonania
Nowy Plug może konkurować ze sprzętem high-endowym.
Plug Impact 2 praktycznie w niczym nie przypomina swojego poprzednika, którego mieliśmy okazję testować rok temu. Projektanci stanęli na wysokości zadania, oddając w nasze ręce świetnie wyglądający tablet. Profilowane boki przechodzą łagodnie w tylny panel, tak, że podłużne linie montażowe są tylko na froncie urządzenia. Ciemno-szara kolorystyka, półmatowe wykończenia oraz ciekawe wzornictwo dodają całości klasy.
Jakość montażu stoi na dobrym poziomie. Porty nie są obluzowane, a łączenia są szczelne – nie osadza się w nich brud, a tablet nie skrzypi podczas pracy. Przynajmniej częściowo obudowa została wykonana z metalu. Konstrukcja jest przez to odpowiednio sztywna, ale owocuje to nagrzewaniem się tabletu podczas ładowania akumulatora. Tafla ochronna lekko się ugina pod mocniejszym naciskiem, ale nie zobaczymy tu efektu „jacuzzi”. Jedynym mankamentem może być ciężko działający przycisk redukcji głośności, ale równie dobrze może to być usterka egzemplarzu testowego.
Sprzęt jest smukły (10 mm) oraz bardzo poręczny. Waga blisko 400 gramów nie przeszkadza w użytkowaniu i nie obciąża mocno nadgarstka. Nieduże gabaryty pozwolą schować tablet bez trudu do torby lub listonoszki. Przyciski ulokowano na środku jednej z krótszych belek – nie grozi im przypadkowe wciśnięcie. Stereofoniczne głośniki znajdziemy również przy krótszym boku, ale na tylnym panelu. Zostały ozdobione prostym wzorem.
Na liście wyposażenia znajdziemy ponadto mikrofon oraz dwie kamerki. To jednostki standardowe dla segmentu budżetowego. Frontowy aparat charakteryzuje się rozdzielczością 0,3 megapikseli i pozwoli przeprowadzić wideokonferencję. Z kolei drugi aparat oferuje rozdzielczość 2 megapikseli. Nie spodziewajmy się jednak wysokiej jakości obrazu – ten sprzęt nie zastąpi nam aparatu cyfrowego. Okaże się natomiast przydatny w sytuacjach, gdy kompaktu nie posiadamy lub go nie wzięliśmy z domu.
Ekran
Dzięki IPS możemy liczyć na dobre kąty widzenia.
Tablet, zgodnie z najnowszym budżetowym trendem, został wyposażony w ekran IPS o przekątnej 7 cali i rozdzielczości 1024 x 600 pikseli. Wyświetlacz oferuje dobre kąty widzenia, zadowalającą przejrzystość i tylko minimalnie cierpi na zmiany kontrastu przy mocnym odchyleniu (obraz wtedy lekko mgli). Odwzorowanie barw oraz pozostałe parametry obrazu stoją na średnim poziomie. W ogólnym rozrachunku wyświetlacz jest ponadprzeciętny.
Maksymalna jasność matrycy to 192 cd/m2, przy 100-procentowej sile podświetlenia, przy czym nierównomierność podświetlenia sięga 10%. Jasność możemy zmieniać płynnie w szerokim zakresie, a najmniejsza wartość to 21 cd/m2. Na pokładzie nie znajdziemy czujnika oświetlenia. Matryca nie migoce w żadnym punkcie, nie zauważyłem również przebarwień i “martwych pikseli”.
Ekran obsługuje technologię multidotyku z pięcioma punktami nacisku. Rozdzielczość punktów jest wysoka. Czujnik został dobrze skalibrowany i nie gubi się przy klasycznych dla Androida gestach (przesunięcie, uszczypnięcie, rozciągnięcie itp.) – nawet podczas ładowania tabletu. Dotyk zazwyczaj jest rozpoznawany bez opóźnień.
Wyposażenie
Zaplecze komunikacyjne zostało mocno rozbudowane.
Plug Impact 2 został wyposażony w rozbudowany zestaw portów. Znajdziemy tu gniazdo audio jack 3,5 mm (do którego możemy podpiąć słuchawki lub głośniki), slot kart microSD (obsługuje nośniki o pojemności do 32 GB), złącze miniUSB, dedykowane złącze zasilania, gniazdo SIM oraz gniazdo microHDMI. Port microUSB jest kompatybilny zarówno z przenośnymi pamięciami, jak i urządzeniami wskazującymi i dyskami zewnętrznymi. Współpracuje również z HUBami USB.
W kwestii komunikacji bezprzewodowej możemy liczyć na kartę WiFi oraz moduł Bluetooth. Stabilność połączenia w obu przypadkach sprawdziliśmy na bazie małych i dużych plików – nie zanotowaliśmy nawet chwilowej utraty łączności i wahań prędkości transferu danych. Z poziomu ustawień możemy nakazać karcie ciągłą pracę, nawet przy wyłączonym wyświetlaczu. Tablet został ponadto wyposażony w zintegrowany modem 3G oraz GPS. Dzięki pierwszemu z wymienionych bez problemu nawiążemy łączność z internetem w podróży (działa również z siecią Aero2) oraz zadzwonimy lub wyślemy sms’a. GPS zaś pozwoli nam wykorzystać urządzenie jako nawigację samochodową. Moduł jest precyzyjny i szybko pobiera informacje z satelit.
Akumulator
Możecie liczyć na ponad 8 godzin pracy na jednym ładowaniu.
Plug Impact 2 został wyposażony w zintegrowany z obudową akumulator litowo-jonowy. Charakteryzuje się pojemnością 3000 mAh. Przy jednostajnej pracy udało mi się „wycisnąć” z tabletu około 3,5 godziny pracy, przy zachowaniu komfortowych warunków użytkowania. Gdy jednak będziemy aktywnie korzystać z czujnika dotyku, urządzenie odmówi posłuszeństwa po około 3 godzinach pracy. W ogólnym rozrachunku, w aspekcie zasilania sprzęt plasuje się na niskim poziomie. Aktualnie producent pracuje nad aktualizacją oprogramowania, mającą poprawić zarządzanie energią w Impact 2.
Wyniki wszystkich przeprowadzonych testów (przy jasności ustawionej na 120 cd/m2, co stanowi ok. 70% maksymalnej siły podświetlenia) podaję poniżej.
Co ciekawe, zwiększenie jasności do 100% nie wpłynie mocno na zużycie mocy. Możliwe jest ładowanie akumulatora za pośrednictwem komputera.
Wydajność
Dwurdzeniowy Amlogic 8726 zapewnia odpowiednią płynność.
Tablet zbudowany jest w oparciu o dwurdzeniowy procesor Amlogic 8726 zaprojektowany w architekturze ARMv7. Jednostka obliczeniowa charakteryzuje się nominalnym taktowaniem 1,5 GHz i współpracuje z dwurdzeniowym układem graficznym Mali-400 MP2. Poszczególne procesy i aplikacje mogą korzystać z 1 gigabajta pamięci RAM DDR3. Po odjęciu stałych systemowych procesów zostaje około 500 MB. Jako magazyn danych wykorzystać możemy 8 GB pamięci użytkowej. Oczywiście część przestrzeni magazynowej jest zajęta przez system operacyjny oraz zainstalowane aplikacje.
Na pokładzie urządzenia znajdziemy Androida w wersji 4.1.1 (Jelly Bean). Konfiguracja podzespołów zapewnia płynną pracę bez zbędnych przestojów. Jedyne lagi występują przy otwieraniu i zamykaniu aplikacji i nie rzutują one na komfort pracy. Informacja o dotyku i gestach jest przetwarzana natychmiast. Przeciąganie okienek odbywa się szybko.
Wydajność tabletu zmierzyłem z pomocą trzech popularnych aplikacji: Quadrant Professional, AnTuTu oraz An3DbenchXL. Wyniki znajdziecie poniżej – wszystkie wartości podane są w punktach, przy czym im więcej punktów, tym lepiej.
Klawiatura ekranowa składa się z czterech rzędów przycisków. Bez względu na układ, klawisze są równomiernie rozłożone na całej szerokości wyświetlacza. W układzie pionowym urządzenie jest dobrym narzędziem do czytania PDFów i przeglądania stron, do pisania lepiej raczej korzystać z układu poziomego, przy czym najlepiej oprzeć urządzenie na kolanach, bądź na stole – możemy mieć problem z wciśnięciem kciukami przycisków umieszczonych na środku ekranu.
Plug Impact 2 radzi sobie z większością aplikacji codziennego użytku. Sprawdza się zarówno jako narzędzie biurowe oraz czytnik PDFów. Jeśli chodzi o rozgrywkę, sprawdziłem takie tytuły, jak Dead Trigger, Mass Effect: Infiltrator, a także Death Dome. Warto też zauważyć, że urządzenie jest po rozpakowaniu w pełni przygotowane do wspomnianych ról. Zestaw domyślnych aplikacji gwarantuje odpowiednią funkcjonalność.
Przeglądarka internetowa pracuje bez zarzutu – płynnie wczytuje poszczególne strony, a jedyne przestoje wynikają z jakości połączenia internetowego. Obsługuje ponadto technologię Adobe Flash oraz strumieniowanie audio i video. Funkcja została sprawdzona na stronach oferujących streaming wideo – np. drhtv.com.pl). W przypadku gier musimy się liczyć jedynie z wolno przetwarzanymi danymi (sprawdziłem na bazie gry Settlers Online).
Przetestowałem pliki multimedialne o następującej charakterystyce:
- mkv, 1080p, h264; 40mbps
- mkv, 1080p, h264, 10mbps, dts; napisy
- mkv, 720p, h264, 3mbps, vorbis, napisy;
- mp4, 720p, h264, 6mbps, ac3;
- mkv, 720p, h264, 600kbps; aac / mp3.
Tablet bez większych problemów odtworzył powyższe pliki – również te o wysokiej przepustowości (rzędu 10, a nawet 40 mbps). Miewał jednak problemy z dźwiękiem. Regularnie pojawiał się krótki, sekundowy szum, obniżający komfort oglądania.
Podsumowanie, ocena i opinia
Plug Impact 2 to ciekawa, budżetowa alternatywa dla tabletów takich, jak Google Nexus 7. Sprzęt został wyposażony w szereg dobrych podzespołów oraz rozbudowane zaplecze komunikacyjne w stopniu nie spotykanym na co dzień w 7-calowych konstrukcjach. Niestety kwestia zasilania została potraktowana trochę po macoszemu. Jeśli jednak przymkniemy na to oko, nowy Plug będzie atrakcyjnym wyborem.
Każdy z najważniejszych elementów składowych został oceniony w skali od 1 do 10 punktów, gdzie 1 prezentuje poziom bardzo słaby, 5 jest odpowiednikiem standardów rynkowych, a 10 jest notą najwyższą. Średnia ocen stanowi ocenę całkowitą.
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- WYGLĄD / JAKOŚĆ WYKONANIA8
- EKRAN7
- WYDAJNOŚĆ ZASILANIA4
- WYDAJNOŚĆ6
- OPROGRAMOWANIE9
- WYPOSAŻENIE10
ZALETY
|
WADY
|
Wyróżnienie redaKcji techManiaK.pl
Tablet zasługuje naszym zdaniem na wyróżnienie “Wybór redaKcji“.
Odpowiadamy na pytania CzytelniKów
adik: Jeśli to możliwe to proszę sprawdzić jak sprawuje się GPS w porównaniu np z innymi tabletami (Nexus, Galaxy Tab 2.0).
GPS w tablecie pracuje poprawnie. Nie zauważyłem żadnych niedociągnięć sprzętowych, które pozycjonowałyby ten tablet niżej od wymienionych modeli.
mariusz: ten procek to ile ma rdzeni ?
Procesor w testowanym tablecie ma dwa rdzenie. Układ graficzny również ma dwa rdzenie.
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
Leave a Reply