Wybór dobrego tabletu jest nie lada wyzwaniem. Zwłaszcza teraz, gdy od niespełna pół roku obserwujemy narodziny nowego segmentu urządzeń – tabletów pracujących w oparciu o system Windows 8. Porównań wciąż jest mało, dlatego śpieszymy z nową areną, na której zmierzą się Acer Iconia Tab W510 oraz Samsung ATIV Smart PC 500T.
Wspomniane modele porównamy w obu przypadkach w wariancie ze stacją dokującą. Spróbujemy odpowiedzieć nie tylko na pytanie, który jest najlepszy ale również i przede wszystkim – w który z nich warto zainwestować i dlaczego? Zapraszam do lektury!
Iconia Tab W510 to nie tylko nowa seria modeli w ofercie Acera, ale również nowe wzornictwo. Sprzęt nie jest najmocniejszą propozycją w ofercie tajwańskiego producenta, ale przykuje uwagę osób szukających sensownej alternatywy dla netbooka lub tabletu z Androidem. Pełna wersja systemu Windows, pojemny akumulator i funkcjonalna stacja dokująca to poważne atuty, które dla wielu osób mogą okazać się kluczowe.
Wyposażony w 11,6-calowy ekran Samsung ATIV Smart PC 500T napędzany jest procesorem Intel Atom Z2760. Podczas testów zauroczył nas dobrym ekranem, pełnym systemem Windows 8 i możliwością wykorzystania dedykowanego rysika. Ostatnie z wymienionych może przypaść do gustu osobom szukającym sprzętu biurowego. Tablet stanowi solidną konkurencję dla modelu W510, zwłaszcza, że podobnie jak i on ma na rynku swój wariant z modemem 3G.
Oba testowane przez nas produkty należą do tego samego segmentu i charakteryzują się zbliżoną specyfikacją techniczną. Urządzenia porównamy więc przede wszystkim w aspekcie konstrukcyjnym, jak i ogólnej wydajności. Postanowiliśmy indywidualnie ocenić każdy z tabletów w 5 kategoriach:
W każdej z kategorii można zdobyć od 1 do 5 punktów.
Pod względem wzornictwa, oba urządzenia idą łeb w łeb, ale Acer wygrywa funkcjonalniejszą stacją dokującą.
Acer Iconia Tab W510 jest smukły. Tablet mierzy zaledwie 8,8 mm, przy wadze 567 gramów. Po podpięciu stacji dokującej całość robi się zauważalnie grubsza i cięższa, ale nadal mamy do czynienia z modelem ultra mobilnym. Obudowa w większej części została wykonana z tworzywa sztucznego i wykończona w kolorze srebrnym. Jest odpowiednio sztywna, przez co nacisk na tylny panel nie zakłóca pracy wyświetlacza. Jakość montażu stoi na przeciętnym poziomie – konstrukcja czasami skrzypi pod naciskiem. Interfejs użytkownika został wzbogacony o przycisk funkcyjny Windows umieszczony na froncie, przy ekranie. Ergonomia pracy jest zadowalająca – zarówno w układzie pionowym, jak i poziomym.
Stacja dokująca w modelu W510 jest zauważalnie cięższa od samego tabletu. Została ładnie zaprojektowana w dwukolorowej tonacji, komponującej się ze wzornictwem Iconii. Klawiatura jest typu wyspowego – znajdziemy tutaj pojedynczy Enter i długi Backspace. Bloku alfanumerycznego nie ma. Klawisze są gładkie, lekko zaokrąglone i cechują się krótkim skokiem. Gładzik jest nieduży i zintegrowany został z dwoma przyciskami – oferuje podstawową funkcjonalność, bez obsługi gestów. Stację możemy zainstalować w dowolnym momencie korzystając z dedykowanego złącza. Mocowanie jest solidne, ale środek ciężkości urządzenia został lekko zachwiany – stukanie w ekran wprawia w drżenie całą konstrukcję. Zdecydowanie pochwalić należy za to możliwość odchylenia ekranu aż o 295 stopni.
Samsung ATIV Smart PC 500T został wykonany z tworzywa sztucznego, a wykończenie imituje szczotkowane aluminium. Tablet jest zauważalnie cięższy od Iconii (waży 754 g) i trochę grubszy. Co ciekawe jednak, w zestawie ze stacją dokującą charakteryzuje się smuklejszą sylwetką. Interfejs użytkownika został wzbogacony o przycisk funkcyjny Windows znacznie ułatwiający nawigowanie w nowym UI Microsoftu. Spasowanie wszystkich elementów jest dobre, a sztywność szkieletu konstrukcji – zadowalająca. W ogólnym rozrachunku ciężko się jednak pozbyć wrażenia, że trzymamy w rękach gadżet lub zabawkę, a nie zaawansowane urządzenie. W kwestii ergonomii można wyciągnąć podobne wnioski, jak w przypadku W510.
Stacja dokująca jest utrzymana w podobnej stylistyce i wykonana z podobnym materiałów, co tablet. Mocowanie tabletu do stacji jest możliwe dzięki dedykowanemu złączu i dwóm usztywniającym pinom. W kwestii klawiatury zaskoczenia nie ma – typ wyspowy bez bloku alfanumerycznego. W miejsce gładzika został wmontowany clickpad. Warto tu zauważyć, że po podłączeniu stacji dokującej dolna część tabletu jest wsunięta w listwę klawiatury, a przez to nie możemy w prosty sposób schować lub wyciągnąć rysika.
W kwestii ekranów prawdziwy pojedynek toczy się pomiędzy Samsungiem i LG.
Acer Iconia Tab W510 został wyposażony w ekran IPS (wykonany w technologii CineCrystal), o przekątnej 10,1 cali i rozdzielczości 1366 x 768 pikseli. Kąty widzenia są dobre, a jakość obrazu i równomierność podświetlenia w pełni zadowalające – maksymalne odchyły sięgają 10 cd/m2. Ekran obsługuje technologię multidotyku z pięcioma punktami nacisku. Czujnik został poprawnie skalibrowany, a sam panel cechuje się przyzwoitym czasem reakcji. Efekt “jacuzzi” (charakterystyczne bąble powietrza pod ekranem) widoczny jest dopiero przy mocnym dotknięciu wyświetlacza. Do dyspozycji mamy zestaw klasycznych gestów rozpoznawanych przez system bezbłędnie.
Samsung z kolei skorzystał z ekranu typu PLS (stojącego w opozycji dla matryc produkowanych przez LG). Przekątna jest równa 11,6″, a rozdzielczość jest identyczna, jak w przypadku W510. Pod względem jakości obrazu ATIV Smart PC 500T wypada trochę lepiej od swojego konkurenta. Warto też wspomnieć o wysokiej jasności – przy maksymalnej sile podświetlenia ekran oferuje aż 384 cd/m2. Niestety w aspekcie równomierności podświetlenia nieco kuleje (odchyły w dolnej części wyświetlacza sięgają 40 cd/m2). Matryca zapewnia wsparcie dla multidotyku oraz dla dołączonego rysika, którego obecność ponownie działa na korzyść modelu koreańskiego producenta.
Acer wyraźnie stawia na łączność bezprzewodową, a Samsung równoważy to ilością portów USB.
Acer Iconia Tab W510 został wyposażony w dwa aparaty. Główny cechuje się rozdzielczością 8 Mpix i umożliwia rejestrowanie filmów w standardzie Full HD, przy szybkości 24 klatek na sekundę. Nie zastąpi nam klasycznego kompaktu, ale sprawdzi się, gdy akurat nie będziemy go mieć pod ręką. Przedni, pełniący rolę kamerki do wideo rozmów, oferuje rozdzielczość 2,1 Mpix. W kwestii modułów komunikacyjnych producent postawił na standard – moduł WiFi pracujący w standardzie 802.11 a/b/g/n, Bluetooth oraz GPS. Wisienką na torcie jest układ NFC oferujący szybką wymianę plików na małe odległości. W kwestii połączenia przewodowego możemy liczyć na złącza MicroSD, MicroUSB i MicroHDMI, a po podłączeniu stacji dokującej, do dyspozycji mieć będziemy również pełnowymiarowe gniazdo USB w standardzie 2.0.
Samsung ATIV Smart PC 500T jest niemalże bliźniaczym odbiciem modelu W510, w kwestii wyposażenia. Dwa aparaty charakteryzują się tą samą rozdzielczością co u konkurenta i oferują podobną jakość obrazu. Trochę inaczej jednak rozwiązano kwestię transmisji bezprzewodowej. W modelu podstawowym mamy bowiem dostęp jedynie do modułu WiFi i Bluetooth. Na rynku jest jednak dostępny wariant z modułem GPS i modemem 3G. Brak modułu NFC nie jest aż tak odczuwalny. Mamy natomiast dostęp do wspomnianego wcześniej piórka. Urządzenia peryferyjne podłączyć możemy za pomocą pełnowymiarowego portu USB w standardzie 2.0 z funkcją OTG, do dyspozycji mamy również złącza MicroHDMI i MicroSD, a po podłączeniu stacji dokującej dodatkowe dwa gniazda USB w standardzie 2.0.
Acer bije rywala dzięki drugiej baterii, zintegrowanej ze stacją dokującą.
Acer Iconia Tab W510 został uzbrojony w akumulator litowo-jonowy, o pojemności 8082 mAh. Drugi akumulator (7648 mAh) został wmontowany w stację dokującą, a przejście pomiędzy jednym źródłem, a drugim jest płynne i nie powoduje żadnych komplikacji. Tablet pozwoli nam oglądać filmy w standardzie Full HD przez ponad 10 godzin. Podobną wydajność ogniw prezentuje Samsung ATIV Smart PC 500T, ale jego stacja dokująca nie posiada dodatkowej baterii.
Podobna konfiguracja podzespołów zbliża tablety do siebie pod względem wydajności.
Sercem obu modeli jest 2-rdzeniowy procesor Intel Atom Z2760 (platforma Clover Trail), o taktowaniu 1,80 GHz, wspierany przez 2 GB pamięci RAM DDR2 oraz zintegrowany układ graficzny Intel GMA 3600. Jako magazyn danych wykorzystać możemy 32 lub 64 GB (w przypadku koreańczyka tylko 64 GB) szybkiej pamięci użytkowej eMMC. W obu wypadkach możemy liczyć na obecność pełnej 32-bitowej wersji Windows 8. Nawigacja po systemie jest płynna, a lagi i przycięcia zdarzają się stosunkowo rzadko, chyba że zdecydujemy się zapchać pamięć jednoczesnym uruchomieniem kilkunastu kart przeglądarki internetowej i edytora dokumentów albo wymagającej aplikacji w stylu Sony Vegas czy edytora grafiki GIMP. Można zatem powiedzieć, że pod względem wydajności tablety idą łeb w łeb. Potwierdzają to wyniki benchmarków, które prezentujemy poniżej.
Acer Iconia Tab W510:
Samsung ATIV Smart PC 500T:
Samsung ATIV Smart PC 500T (XE500T1C) | 7 | 9 | 10 | 6 | 9 | 9 | 8,3 | ||
Acer Iconia Tab W510 | 8 | 8 | 10 | 6 | 8 | 9 | 8,2 |
Sprzęt został oceniony w skali 1-10
…naszym zdaniem Samsung ATIV Smart PC 500T, ale tylko dzięki niewielkiej różnicy punktowej, którą zyskał przy porównaniu możliwości ekranów. Jeśli jednak popatrzymy na zestawienie przez pryzmat stosunku ceny do jakości, albo wydajności akumulatora, pierwsze skrzypce zdecydowanie zaczyna grać Acer Iconia Tab W510.
A Waszym zdaniem, który tablet jest najlepszym wyborem?
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
Świąteczny poradnik zakupowy techManiaK.pl to mnóstwo ciekawych pomysłów na prezent pod choinkę w 2023 roku…
Znudziło Ci się już granie na komputerze? A może chcesz poprawić swoje wrażenia z cyfrowej…
Tablet to wielofunkcyjne urządzenie, które łączy w sobie mobilność z możliwościami komputera. Sprzęt z tej…
W dzisiejszych czasach mobilność jest kluczowa. Niezależnie od tego, czy jesteś studentem, pracownikiem, czy rodzicem…
Xiaomi Pad 6 (Pro 5G) dostanie ekran LTPO AMOLED 144 Hz, ładowanie 120 W, i…
Odliczamy godziny do finału Ligi Mistrzów, gdzie zmierza się ze sobą Real Madryt i Liverpool.…
Wraz z naszymi partnerami stosujemy pliki cookies i inne pokrewne technologie, aby zapewnić jak najlepszą obsługę naszej strony internetowej. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane na urządzeniu końcowym. Używamy plików cookies, aby wyświetlać swoim Użytkownikom najbardziej dopasowane do nich oferty i reklamy oraz w celach analitycznych i statystycznych. Jeśli korzystasz z naszej strony internetowej bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza to, że nie masz nic przeciwko otrzymywaniu wszystkich plików cookies z naszej strony internetowej oraz naszych partnerów. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień dotyczących cookies.
Polityka Cookies
Komentarze
troche inaczej porownanie wyglada jak sie popatrzy na aktualne ceny - acer za 2100, a samsung dalej 2900, brak baterii w doku to jednak spory minus, nie wiem czemu zostalo to pominiete w ocenie!
Oceniamy tablet, nie dołączone do niego akcesoria. Zgadzam się natomiast z tezą, że bateria w docku jest przydatnym dodatkiem, dlatego też napisaliśmy w podsumowaniu "Jeśli jednak popatrzymy na zestawienie przez pryzmat stosunku ceny do jakości, albo wydajności akumulatora, pierwsze skrzypce zdecydowanie zaczyna grać Acer Iconia Tab W510.". Pozdrawiam
Samsung ma wg mnie za mala mozliwosc odchylenia ekranu - niby w zupelnosci wystarczajaca do pracy na biurku, ale trzymajac urzadzenie na kolanach czesto chcialoby sie odchylic ekran bardziej, nawet blisko 180 stopni, co jest w tym wypadku niemozliwe. Poza tym jego ekran jest jakis taki bardziej blyszczacy, a nie podswietlona matryca jest popielata zamiast glebokiej czerni ktora lubie.
Ogromna przewage daje mu natomiast rysik z cienka koncowka, ktory ulatwia obsluge okienkowego systemu. Podobnie jaka w Galaxy Note 2, punkt w ktory celuje rysik objawia sie na ekranie kropeczka juz z odleglosci okolo 2 cm, co czyni go jeszcze wygodniejszym.
Z kolei w Acerze zlacze ekranu nie jest zbyt sztywne, przez co "lata" on troche do przodu i do tylu - mialem ten objaw w dwoch testowanych egzemplarzach.
i jeszcze apropo tekstu: "trzymamy w rękach gadżet lub zabawkę, a nie zaawansowane urządzenie" - nie zgodze sie z nazywaniem urzadzen z tego segmentu zaawansowanymi. Po danych technicznych widac, ze sa to najprostsze urzadzonka, nastepcy kategorii prostych netbookow po 1000-1200 zl, rozniacy sie od nich dotykowym ekranem, odlaczana klawiatura no i zminiaturyzowana elektronika, nie wymagajaca chlodzenia aktywnego, co podbija ich cene. W zadnym wypadku nie sa to urzadzenia do powaznej pracy.
"...Po danych technicznych widac, ze sa to najprostsze urzadzonka,..."
Oczywiście, że są. Tyle, że sens cytowanej wypowiedzi był nieco inny - to producent pozycjonuje ten sprzęt jako urządzenie bardziej zaawansowane, niż netbook i do pewnego stopnia ma zresztą rację (mowa o Samsungu). Pozdrawiam
Porównanie ciekawe, ale nie spełnia moich oczekiwań. Co prawda zastanawiałem się nad jednym z nich, ale Atom i 2GB RAM to za mało. I miałbym do Waszej - lub mobimaniaka - RedaKcji prośbę - czy dałoby się porównać ze sobą tablet Acer Iconia W7 z ultrabookiem Sony Vaio T13 w wersji z ekranem dotykowym? Zamierzam zakupić jeden spośród nich, a oba to naprawdę ciekawe sprzęty. A jeśli nie, to prosiłbym o test tej Iconii - w wersji z procesorem i3 - bo nigdzie nie mogę takowego znaleźć.
Czy samsung ma swype?