Overmax Solution8 już na pierwszy rzut oka przykuwa uwagę atrakcyjną specyfikacją techniczną. Na pokładzie znajdziemy ekran IPS o dobrych kątach widzenia oraz dwurdzeniowy procesor. Do inwestycji zachęca również obecność modemu 3G. Niedawno tablet zagościł w naszej redakcji. Postanowiliśmy go dokładnie sprawdzić i przekonać się, czy rzeczywiście jest wart uwagi. Zapraszamy do lektury maniaKalnej recenzji.
Wideo recenzja Overmax Solution8
Budowa / jakość wykonania
Ładne wzornictwo i solidna konstrukcja
Tablet cechuje się prostą i elegancką formą oraz ciemną kolorystyką. Smukłe belki boczne łagodnie przechodzą w profilowany tylny panel, wyraźnie podzielony na metalową i plastikową część. Wygląda to ładnie i estetycznie. Matowe wykończenia nie przyciągają uwagi, oznaczenia producenta oraz modelu są zaś oszczędne. Front w całości (zarówno ekran, jak i ramka go okalająca) jest przykryty taflą ochronną.
Obudowa urządzenia nie jest jednolita. Część tylnego panelu została wykonana z metalu. Reszta, włączając w to ramę spinającą, to tworzywo sztuczne. Takie rozwiązanie nadało konstrukcji odpowiednią sztywność i trwałość przy zachowaniu optymalnej wagi. Jakość montażu stoi na dobrym poziomie. Obudowa nie ugina się pod naciskiem i nie skrzypi w żadnym punkcie. Szczeliny montażowe są równe. Tafla ochronna nie przylega dokładnie do ekranu, co generuje efekt „jacuzzi” na całej powierzchni, ale dopiero przy mocniejszym dotyku.
Urządzenie jest wygodne w obsłudze zarówno w układzie poziomym, jak i pionowym. Dzięki plastikowym elementom nie ślizga się w dłoni, a podczas pracy obudowa zachowuje komfortową temperaturę. Przyciski są łatwo dostępne i charakteryzują się niskim skokiem. Poza klasycznym (dla czwartej generacji Androida) układem włącznika i kontroli głośności, znajdziemy tu przycisk odpowiadający funkcji Wstecz. Gniazda SIM i microSD są przesunięte w stronę tylnej części urządzenia. Włożone karty nie będą wpływać w jakikolwiek sposób na ergonomię pracy.
Na liście wyposażenia znajdziemy dwie kamerki. Frontowa charakteryzuje się rozdzielczością 0,3 Mpix. Została umieszczona na środku ramy okalającej ekran, na krótszym boku. Pozwoli nam na przeprowadzenie wideokonferencji, ale przy średniej jakości, nie odbiegającej od rynkowego standardu dla sprzętu budżetowego. Drugą kamerkę ulokowano z tyłu, w narożniku. Tutaj możemy liczyć na rozdzielczość około 2 megapikseli. Listę wyposażenia uzupełnia mikrofon oraz stereofoniczne głośniki wmontowane wzdłuż dłuższego boku.
Ekran
Do dyspozycji mamy IPS średniej klasy
Tablet został wyposażony w ekran IPS o przekątnej 8 cali i rozdzielczości 1024 x 768 pikseli. Jest to budżetowy standard wśród tabletów tej generacji. Wyświetlacz oferuje bardzo dobre kąty widzenia, zadowalającą przejrzystość i minimalne zmiany kontrastu, przy zmianie perspektywy. Odwzorowanie barw oraz pozostałe parametry obrazu stoją na średnim poziomie. W ogólnym rozrachunku wyświetlacz jest ponadprzeciętny.
Maksymalna jasność matrycy to około 192 cd/m2, przy 100-procentowej sile podświetlenia, przy czym nierównomierność podświetlenia sięga 18%. Jasność możemy zmieniać płynnie w szerokim zakresie, przy czym najmniejsza wartość to 59 cd/m2. Na pokładzie nie znajdziemy czujnika oświetlenia. Podczas pracy nie zauważymy nierównomierności podświetlenia, migania matrycy (nawet podczas ładowania) oraz widocznych zniekształceń obrazu.
Ekran obsługuje technologię multidotyku z pięcioma punktami nacisku. Rozdzielczość punktów jest wysoka. Czujnik został stosunkowo dobrze skalibrowany i nie gubi się przy klasycznych dla Androida gestach (przesunięcie, uszczypnięcie, rozciągnięcie itp.) – nawet podczas ładowania tabletu. Dotyk zazwyczaj jest rozpoznawany bez opóźnień.
Wyposażenie
Z Solution8 bez problemu zadzwonimy.
Overmax Solution8 został wyposażony w gniazdo audio jack 3,5 mm (do którego możemy podpiąć słuchawki lub głośniki), slot kart microSD (obsługuje nośniki o pojemności do 32 GB) oraz złącze microUSB, pełniące rolę zarówno portu komunikacyjnego, jak i zasilającego (dołączona do zestawu ładowarka ma wtyk w tym standardzie, ale możliwe jest ładowanie za pośrednictwem komputera). W zestawie nie znajdziemy przejściówki na pełnowymiarowe, żeńskie USB.
Według producenta, tablet oferuje wsparcie dla standardu OTG i obsługuje zewnętrzne akcesoria. Nie mogę tego potwierdzić – być może testowy egzemplarz dysponował uszkodzonym portem, ale na 8 sprawdzonych w redaKcji urządzeń (myszka, dysk twardy z własnym zasilaniem, dysk twardy bez własnego zasilania oraz 5 pendrive’ów różnych klas) poprawnie wykryte zostało tylko jedno – nie pierwszej już młodości nośnik, o niskiej prędkości zapisu i odczytu.
Zaplecze komunikacji bezprzewodowej jest bardziej rozbudowane. Możemy liczyć na kartę WiFi oraz moduł Bluetooth – w wypadku obu układów nie zanotowałem utraty stabilności połączenia. Z poziomu ustawień możemy nakazać karcie ciągłą pracę, nawet przy wyłączonym wyświetlaczu. Na pokładzie znajdziemy też modem 3G obsługujący funkcję SMS-owania oraz dzwonienia (nie jest kompatybilny z kartą Aero2). Listę uzupełnia moduł GPS.
Akumulator
Bateria zapewnia ponad 5 godzin pracy
Overmax Solution8 został wyposażony w zintegrowany z obudową akumulator litowo-jonowy. Charakteryzuje się pojemnością 4300 mAh. Przy jednostajnej pracy udało mi się „wycisnąć” z tabletu ponad 5 godziny pracy, przy zachowaniu komfortowych warunków użytkowania, co winduje urządzenie pod względem wydajności zasilania na ponadprzeciętny poziom. Urządzenie zużywa najwięcej mocy podtrzymując pracę zewnętrznego modemu 3G. Wyniki wszystkich przeprowadzonych testów podaję poniżej.
Test akumulatora tabletu (jasność ekranu ustawiona na 50%):
- praca w trybie konsoli, sieć WiFi aktywna, uruchomiona gra – ubytek 27% w przeciągu godziny;
- praca w trybie konsoli, sieć WiFi nie aktywna, uruchomiona gra – ubytek 23% w przeciągu godziny;
- praca w trybie odtwarzania filmów, sieć WiFi aktywna, odtwarzany film w trybie pełnoekranowym – ubytek 18% w przeciągu godziny;
- praca w trybie odtwarzania filmów, sieć WiFi nie aktywna, odtwarzany film w trybie pełnoekranowym – ubytek 15% w przeciągu godziny;
- praca w trybie przeglądarki (WiFi), uruchomiona przeglądarka internetowa – ubytek 26% w przeciągu godziny;
- praca w trybie przeglądarki (3G), uruchomiona przeglądarka internetowa – ubytek 32% w przeciągu godziny.
Oczywiście wiele zależy od jasności ekranu. Zwiększając ten parametr do 100% (względem przedstawionych scenariuszy) musimy się liczyć z podwyższonym zużyciem (o około 20%). Ładowanie odbywa się za pośrednictwem portu microUSB (producent dołączył do zestawu dedykowaną ładowarkę USB) – możliwe jest podładowanie urządzenia lub możliwe jest podtrzymanie obecnego stanu baterii ładując urządzenie przez komputer.
Wydajność
Sprzęt oferuje funkcjonalność konsoli i czytnika.
Tablet zbudowany jest w oparciu o dwurdzeniowy procesor MT8377 zaprojektowany w architekturze ARMv7. Jednostka obliczeniowa charakteryzuje się nominalnym taktowaniem 1,2 GHz i współpracuje z układem graficznym PowerVR SGX 531. Poszczególne procesy i aplikacje mogą korzystać z 1 gigabajta pamięci RAM DDR3. Po odjęciu stałych systemowych procesów zostaje około 600 MB. Jako magazyn danych wykorzystać możemy 4 GB pamięci użytkowej. Oczywiście część przestrzeni magazynowej jest zajęta przez system operacyjny oraz zainstalowane aplikacje.
Na pokładzie urządzenia znajdziemy Androida w wersji 4.0.4 (ICS). System operacyjny pracuje z reguły bez zarzutu. Nawigacja jest płynna. Mogą jednak wystąpić krótkie przestoje przy uruchamianiu lub wyłączaniu aplikacji. Nie wpływa to jednak mocno na komfort pracy.
Zanim przejdziemy dalej, warto zobrazować wydajność tabletu cyferkami. Przeprowadziłem trzy popularne benchmarki – AnTutu (6158 pkt.), Quadrant Professional (2686 pkt.) oraz An3DbenchXL (25669 pkt.). Wyniki te z powodzeniem można przyrównać do wydajności prezentowanej przez model Acer Iconia Tab B1-A71, co widać na poniższych wykresach.
Klawiatura ekranowa składa się z czterech rzędów przycisków. Bez względu na układ, klawisze są równomiernie rozłożone na całej szerokości wyświetlacza. W układzie pionowym urządzenie jest dobrym narzędziem do czytania PDFów i przeglądania stron, do pisania lepiej raczej korzystać z układu poziomego.
Overmax Solution8 obsługuje większość aplikacji codziennego użytku – sprawdziłem pakiet najpopularniejszych programów z Google Play, sprzęt poradził sobie również z „ciężkimi” e-bookami. Bez problemu posłuchamy muzyki, a w grach możemy liczyć na zadowalającą płynność nawet w pozycjach zaawansowanych graficznie (np. Dead Trigger). Nie wszystkie aplikacje są jednak kompatybilne (np. Horn, Death Dome).
Przeglądarka internetowa pracuje bez zarzutu. Obsługuje technologię Adobe Flash oraz strumieniowanie audio i video. Funkcja została sprawdzona na stronach oferujących streaming wideo – np. drhtv.com.pl). W przypadku gier musimy się liczyć jedynie z wolno przetwarzanymi danymi (sprawdziłem na bazie gry Settlers Online).
Przetestowałem pliki multimedialne o następującej charakterystyce:
- mkv, 1080p, h264; 40mbps
- mkv, 1080p, h264, 10mbps, dts; napisy
- mkv, 720p, h264, 3mbps, vorbis, napisy;
- mp4, 720p, h264, 6mbps, ac3;
- mkv, 720p, h264, 600kbps; aac / mp3.
Tablet przejawia problemy z poprawną obsługą klipów o wysokiej przepustowości. I tak filmów 40 i 10 mbps nie odtworzył, podczas gdy przy 6 mbps można było zauważyć „rwanie” obrazu.
Podsumowanie, ocena i opinia
Overmax Solution8 to atrakcyjna propozycja dla osób szukający tabletu mobilnego, a jednocześnie większego, niż klasyczny 7-calowiec. Sprzęt jest dobrze wykonany i posiada rozbudowane zaplecze komunikacyjne. Warto zwrócić uwagę na funkcję dzwonienia i SMS-owania, dzięki czemu tablet może w sytuacjach wyjątkowych zastąpić nam komórkę. Problemy z obsługą multimediów są zauważalne, ale nie przekreślają funkcjonalności urządzenia. W ogólnym rozrachunku, Solution8 wypada ponadprzeciętnie.
Każdy z najważniejszych elementów składowych został oceniony w skali od 1 do 10 punktów, gdzie 1 prezentuje poziom bardzo słaby, 5 jest odpowiednikiem standardów rynkowych, a 10 jest notą najwyższą. Średnia ocen stanowi ocenę całkowitą.
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- WYGLĄD / JAKOŚĆ WYKONANIA8
- EKRAN7
- WYDAJNOŚĆ ZASILANIA6
- WYDAJNOŚĆ6
- OPROGRAMOWANIE7
- WYPOSAŻENIE8
ZALETY
|
WADY
|
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
Leave a Reply