Tablety… Urządzenia te pojawiły się na rynku stosunkowo niedawno, a w Polsce są w zasadzie dodatkiem, o którym słyszeli jedynie nieliczni. Jednakże wszystko wskazuje na to, że tablety zawitają u nas na znacznie dłużej niż sądziliśmy. Czym więc są tablety? Tablety to urządzenia, które idealnie wpasowały się w miejsce pierwotnie zarezerwowane dla netbooków. Stały się czymś pośrednim pomiędzy niewielkimi smartfonami, a pełnowymiarowymi komputerami przenośnymi. Tablety ze względu na swoje kompaktowe wymiary oraz stosunkowo niewielką wagę idealnie trafiły w potrzeby klientów. Smartfony okazały się zbyt małe, aby umożliwiły komfortowe przeglądanie Internetu. Netbooki z kolei nie oferują zadowalającej wydajności jakiej użytkownicy oczekiwali, więc często uważane są za „marną” imitację laptopa. O tabletach śmiało można powiedzieć, że łączą w sobie pozytywne cechy obu tych urządzeń. I tak naprawdę ten jeden element sprawił, że stały się one tak popularne. A przecież to dopiero początek…
Początki tabletów:
Za pioniera tego segmentu rynku możemy uznać firmę Apple, która na początku 2010 roku zaprezentowała swoje rewolucyjne urządzenie – iPada. Co prawda historia tabletów jest znacznie dłuższa niż niecały rok, ale w kwietniu właściwie wszystko się zaczęło. Dziś niemalże każda szanująca się firma z „branży” posiada w swojej ofercie lub też wprowadzi do sprzedaży w najbliższym czasie przynajmniej jeden tablet. Choć na pierwszy rzut oka wszystkie dotychczas zaprezentowane tablety wyglądają tak samo, to mimo wszystko różnią się od siebie pod wieloma względami.
Możemy wyróżnić przynajmniej cztery kluczowe elementy odróżniające tablety od siebie: szczegółowa specyfikacja, której najistotniejszym elementem jest procesor, system operacyjny, rozmiar oraz rodzaj matrycy.
Procesor:
Na chwilę obecną tablety posiadają dwa rodzaje procesorów. Pierwsze z nich oparte są na architekturze ARM, drugie zaś wykorzystują nieco starszą, lecz najbardziej popularną – x86. Znacznie częściej i chętniej przez producentów stosowane są procesory ARM. Montuje się je w tak zwanych układach SoC (System-on-Chip), które oprócz jednostki CPU zawierają również zintegrowany procesor graficzny. Podobny zestaw możemy znaleźć w nowoczesnych smartfonach, lecz różnica polega na tym, że układy stosowane w tabletach są znacznie wydajniejsze (choć różnica ta powoli, ale coraz wyraźniej zaciera się).
Czołowymi producentami procesorów stosowanych w układach SoC są: ARM oraz Qualcomm. Firmy te posiadają w swojej ofercie procesory jedno, dwu, a nawet wielordzeniowe procesory, które możemy znaleźć w najnowszych tabletach. Najczęściej stosowane są jednak układy z serii ARM Cortex A8 (od 600 MHz do 1 GHz) – np. Archos 70, lub dwurdzeniowy Cortex A9 stosowany w platformie Tegra 2 np. BlackBerry PlayBook i seria Qualcomm Snapdragon – Dell Streak. Tak zwane tablety „budżetowe” mogą zamiast najnowszych układów CPU, wykorzystywać wcześniejsze osiągnięcia technologiczne tych firm. Takie urządzenia co prawda oferują nieco mniejszą wydajność, ale kosztują za to znacznie mniej niż najnowocześniejsze tablety. Dell Streak 5 znaleziono w porównywarce Ceneo w cenie od 1.219 zł w 45 sklepach. W sklepie RTV Euro AGD kosztuje 1.579 zł.
Wyjątkiem jest firma Apple, która w swoim iPadzie wykorzystała autorskie rozwiązanie – procesor Apple A4 – swoją drogą również oparty na architekturze ARM.
Drugim rodzajem procesorów, jakie możemy znaleźć we współczesnych tabletach są układy oparte na intelowskiej architekturze x86. Takie jednostki stosowane są również w netbookach i cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Do tej pory producenci najchętniej stosowali procesor Intel Atom N450 taktowany zegarem o częstotliwości 1,66 GHz, który wspomagany jest przez zintegrowany układ graficzny Intel GMA 3150. Przedstawicielami tej kategorii są min.: JooJoo, ExoPC lub WeTab. Niektóre firmy montują w swoich urządzeniach poprzednią generację procesorów Intela (Atom N270 lub N280), jednakże zabieg tej jest sporadyczny. Nowsze jednostki oferują wyższą wydajność i niższy pobór mocy, więc z praktycznego punktu widzenia stosowanie starszych procesorów właściwie mija się z celem.
Obecnie firma Intel pracuje nad wprowadzeniem na rynek zupełnie nowej generacji procesorów przeznaczonych przede wszystkim dla smart fonów oraz multimedialnych tabletów. Chodzi o platformę Moorestown (Intel Atom Z6xx), która zaprezentowana została podczas tegorocznych targów Computex Taipei 2010. Intel pokłada wielkie nadzieje w swoim najnowszym projekcie, głównie z tego względu, że chce w ten sposób zwiększyć swoje udziały na rynku tabletów.
Układ graficzny:
W zależności od tego, który procesor znajdzie się w naszym tablecie, za generowanie obrazu odpowiadać będzie inny układ graficzny. Z reguły grafika nie jest aż tak istotna jak procesor, ale również odgrywa dużą rolę. Zintegrowana w tabletach karta GPU nie pozwala na wiele, ale oferuje znacznie większe możliwości niż układ graficzny zastosowany w smartfonach. Na ogół rola układu graficznego ogranicza się do generowania obrazu wyświetlanego na ekranie, dekodowania strumienia wideo MPEG lub H.264 oraz niekiedy wideo Flash.
Niekiedy możliwe jest, że producenci tabletów montują w swoich urządzeniach dodatkowe akceleratory graficzne lub samodzielnie pracujące układy graficzne takie jak: nVidia ION (JooJoo) czy Broadcom Crystal HD (ExoPC). Te z kolei pozwalają na oglądanie materiałów wideo w wysokiej rozdzielczości (720p lub 1080p), a także uruchomienie zaawansowanych aplikacji graficznych oraz gier 3D.
System operacyjny:
Wybór systemu operacyjnego to właściwie sprawa pierwszorzędna. Jeszcze przed zakupem tabletu musimy dokładnie rozważyć wszystkie „za” i „przeciw” dlatego, że nie mamy możliwości zmiany systemu na inny, a jedynie możliwość aktualizacji do nowszej wersji (choć i tak nie w każdym przypadku). Wybór systemu nieodzownie wiąże się z rodzajem procesora jaki zastosowany został w danym tablecie.
Jeśli jest to architektura ARM, producenci do wyboru mają następujące systemy: Google Android w wersji od 1.5 do 2.2 – Froyo (obecnie trwaj pracę nad wersjami Android 3.0 – Gingrbread – oraz 3.5 – Honeycomb) i Linux. Szczególnym rodzajem systemu operacyjnego jest BlackBerry Tablet OS dostępny wyłącznie dla tabletów firmy RIM oraz autorskie rozwiązanie firmy Apple – iOS. W przypadku architektury x86 wybór jest równie ubogi. Tutaj mamy do dyspozycji Windows XP, Windows 7 oraz MeeGo opary na dystrybucji Linuxa. Jednakże wszyscy producenci, użytkownicy tabletów oraz eksperci z dziedziny nowych technologii wspólnie uważają, że obecne systemu operacyjne nie są przystosowane do poprawnej obsługi dotykowego ekranu.
Matryca:
Jak już wcześniej wspomnieliśmy, ekran tabletu jest najważniejszą częścią całego urządzenia. Producenci w swoich urządzeniach stosują dwa rodzaje matrycy: pojemnościową lub rezystywną, lecz w każdym przypadku ekran jest dotykowy. Rozmiary ekranu są różne. Najwięcej tabletów posiada ekran o przekątnej 7-cali (np. Samsung Galaxy Tab) lub 10,1-cali (ViewSonic ViewPad 10), choć zdarzają się także egzemplarze, które mają: 2,3-cala, 3,2-cala, 4,3-cala, 5-cali, 8,9-cali oraz 11,6-cali.
Czym różni się ekran pojemnościowy od ekranu rezystywnego? Matryce pojemnościowe najczęściej obsługują technologię multi-touch, są do tego łatwiejsze w obsłudze, lepiej reagują na dotyk i są dokładniejsze. Ekran pojemnościowy przeważnie obsługujemy wyłącznie przy pomocy palca, ponieważ zastosowana w nich technologia reaguje na zmianę pojemności elektrycznej. W praktyce oznacza to, że nie uda nam się obsłużyć ekranu rysikiem lub jeśli będziemy mieli założoną rękawiczkę. Technologia ta stosowana jest częściej, jednakże pojemnościowe ekrany są droższe, co przekłada się oczywiście na cenę tabletu.
Rezystancyjny ekran z kolei jest trudniejszy w obsłudze. Reakcja następuje dopiero wtedy, gdy mocniej naciśniemy wybrany element na ekranie, ponieważ użytkownik musi nacisnąć dwie folie kontaktowe. Jego zaletą jest jednak to, że do zestawu z tabletem dołączony jest przeważnie rysik, który ułatwia pracę, a ruchy są precyzyjniejsze niż w przypadku ekranów pojemnościowych.
Czym tak naprawdę tablety różnią się od komputerów mobilnych?
- Największą i właściwie najistotniejszą różnicą jest wyposażenie wnętrza oraz ich zastosowanie. Choć niektóre tablety i netbooki mogą posiadać zbliżoną specyfikację, to należy mieć na uwadze, że tablet nie posiada fizycznej klawiatury, a głównym elementem urządzenia jest (zawsze) dotykowy ekran.
Dlaczego tablet należy traktować jako dodatek do laptopa, a nie jego zastępstwo?
- Przede wszystkim dlatego, że na laptopie jesteśmy w stanie zrobić znacznie więcej niż nawet na najlepszym tablecie. Laptopy pozwalają na bardziej komfortową pracę, mają większą matrycę i mocniejsze podzespoły. Przeważająca większość użytkowników, którzy decydują się na zakup tabletu, posiadają już własnego laptopa lub komputer stacjonarny, z którego korzystają w domu i podczas codziennej pracy.
Do czego można ich używać i dla kogo są głównie dedykowane?
- Tablety stworzone zostały do pracy poza domem, a ich głównym zadaniem jest poprawne wyświetlenie stron www. Urządzenie to może służyć również jako przenośny odtwarzacz muzyczny. Tabletem możemy również nagrywać krótkie materiały wideo i robić zdjęcia jeśli posiada wbudowany aparat cyfrowy. Producenci w tabletach montują również dodatkowe akceleratory graficzne, które pozwalają na oglądanie materiałów wideo w wysokiej rozdzielczości. Tak naprawdę urządzenia te mają wiele zastosowań, a ich ograniczeniem jest jedynie ludzka pomysłowość.
- Nikt jeszcze wyraźnie nie określił targetu dla tabletów. Urządzenie to mogą kupić praktycznie wszyscy i każdy bez wątpienia będzie zadowolony z zakupu. Tablety ułatwiają życie i pozwalają na stały kontakt ze światem. Są one niezwykle proste w obsłudze. Dotykowy wyświetlacz oraz specjalnie przystosowany interfejs ułatwia korzystanie z poszczególnych funkcji tabletu. Jednakże producenci zwracają nam uwagę na fakt, że nie wszyscy będą w stanie w pełni wykorzystać potencjał drzemiący w ich urządzeniu. Większość tabletów ma uniwersalne zastosowanie, jednakże znajdą się i takie, które są małym oraz średnim formom lub biznesmenom.
Tablety dostępne na polskim rynku:
- Apple iPad
- Samsung Galaxy Tab
- Toshiba Libertto W100
- Archos 7
- Archos 5
- Toshiba JOURN.E TOUCH 7
Najpopularniejsze tablety:
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
do czego sluzy tz. drugi dysk OSSD W LAPTOPIE
@allegg: A ja kolejny raz proszę o przyjęcie do wiadomości faktu, że zacytowany przez ciebie fragment, w którym podana jest cena, generowany jest automatycznie i nie mamy wpływu na kwoty, które tam podane. Cenę zasilacza (zamiast iPda) podaje Komputronik, więc reklamację należy składać u nich.
Obecnie pracujemy nad poprawieniem systemu wyświetlającego cenę, więc uprzejmie proszę o cierpliwość…
Kolejny tekst i kolejne nieprawdziwe informacje podajecie. Znowu muszę wam to uzmysłowić? Piszecie:
” Apple iPad można znaleźć tanio w Ceneo od 759 zł wśród 88 sklepów (lepsza oferta) oraz w Skąpiec w cenie od 1.978 zł w 140 sklepach. A w serwisie Allegro znajdziesz aż 345 aukcji od 49 zł. ”
Jesteście zobowiązani zapewnić ceneo odpowiednią liczbę odsłon czy nie potraficie nawet sprawdzić rzetelnie faktycznej ceny urządzenia? toż to od razu rzuca się w oczy tak niska cena. a to jest cena zasilacza! ceny ipada są dalej i zaczynają się od niecałych dwóch tysięcy. sprawdzajcie dane a potem piszcie, bo wychodzą bzdury!
trafia mniej jak ktos pisze ze 'wszystko zaczelo sie od Apple’… czy tez 'A to pionier…'
tak to wszystko sie napedza… robienie reklamy firmie za nic…
jablko i to duze spadlo wielu ludziom na glowe…
bylo wiele fajnych projektow wczesniej, tylko ze to jablko spadlo prawie wszytkim na glowe i… wszyscy czekali az wypowie sie guru… czyli jablko…
co za swiat… oparty na pseudo reklamie i praniu mozgu…
a teraz bede czytal dalej ten artykul…