Kruger&Matz KM0793 to przedstawiciel nowej fali tabletów budżetowych – tanich, ale charakteryzujących się mocną konfiguracją podzespołów. Na pokładzie znajdziemy dwurdzeniowy procesor, 1-gigabajtową pamięć RAM oraz wydajny układ graficzny Mali-400 MP. Dodatkowo możemy liczyć na dobre kąty widzenia, czego gwarancją jest ekran IPS. Postanowiliśmy sprawdzić, jak sprzęt radzi sobie w praktyce. Niedawno mogliście przeczytać nasze pierwsze wrażenia. Teraz zaś zapraszamy do lektury maniaKalnej recenzji.
Wideo recenzja Kruger&Matz KM0793
Budowa / jakość wykonania
Tablet charakteryzuje się miłym dla oka wzornictwem. Tylny panel jest mocno wyprofilowany i lekko zachodzi na boczne belki. Przedni został w całości przykryty taflą ochronną, ale ramka okalająca ekran jest na tyle duża, abyśmy nie zasłaniali wyświetlacza kciukami. Matowe wykończenia dodają całości charakteru, a białe oznaczenia producenta oraz modelu mocno kontrastują z czarną kolorystyką urządzenia.
Obudowa urządzenia została wykonana w całości z tworzywa sztucznego. Tablet jest przy tym odpowiednio sztywny i ugina się dopiero przy silnym nacisku. Jakość montażu stoi na wysokim poziomie. Łączenia są szczelne, a sprzęt nie skrzypi i nie trzeszczy podczas pracy. Tylny panel lubi się brudzić i przyciągać tłuste plamy, ale jest również łatwy w czyszczeniu. Egzemplarz testowy został wyposażony w naklejkę ochronną na wyświetlacz.
Tablet dobrze leży w dłoni, a ergonomia pracy stoi na średnim poziomie. Dzięki szerokiej ramie wokół wyświetlacza możemy swobodnie ułożyć kciuki na przednim panelu. Tylny panel został wykonany ze specjalnego, antypoślizgowego tworzywa. Przy dłuższej pracy tablet lubi się nagrzewać, ale nie wpływa to na komfort pracy, ani na wydajność innych podzespołów (ekranu i czujnika dotyku).
Jakość montażu stoi na wysokim poziomie.
Na liście wyposażenia znajdziemy dwie kamerki. Frontowa charakteryzuje się rozdzielczością 0,3 Mpix, z kolei ta umieszczona na spodzie – 2 Mpix. To budżetowy standard. Obie oferują przeciętną jakość obrazu, ale pozwolą przeprowadzić wideokonferencję. Mikrofon działa poprawnie i dobrze zbiera głos. Głośnik został zamontowany na tylnym panelu, przez co istnieje ryzyko, że zakryjemy go dłonią. Jakość dźwięku wyraźnie się pogorszy, jeśli położymy urządzenie na łóżku, poduszce lub innej wytłumiającej powierzchni.
Ekran
Tablet został wyposażony w panoramiczny ekran IPS, o przekątnej 7 cali i rozdzielczości 1024 x 600 pikseli. W ogólnym rozrachunku wyświetlacz jest ponadprzeciętny. Oferuje dobre kąty widzenia i dobre odwzorowanie barw. Zmiany kontrastu nie są mocno zauważalne nawet przy mocnym odchyleniu głowy.
Siła podświetlenia pozwala pracować komfortowo także przy niższych wartościach jasności (30-40%, przy czym parametr możemy modyfikować w sposób płynny), co na dłuższą metę zaowocuje znacznym wydłużeniem czasu pracy akumulatora. Na pokładzie nie znajdziemy czujnika oświetlenia. Matryca nie migoce w żadnym punkcie.
Tablet został wyposażony w ekran IPS.
Ekran obsługuje technologię multidotyku z pięcioma punktami nacisku. Rozdzielczość punktów jest wysoka. Czujnik został stosunkowo dobrze skalibrowany i nie gubi się przy klasycznych dla Androida gestach (przesunięcie, uszczypnięcie, rozciągnięcie itp.). Dotyk zazwyczaj jest rozpoznawany bez opóźnień. Warto jednak wspomnieć o tym, że zauważalny jest efekt „jacuzzi” (charakterystyczne bąble powietrza pod ekranem), przy mocnym nacisku na ekran.
Wyposażenie
Tablet został wyposażony w rozbudowany zestaw komunikacyjny. Na pokładzie znajdziemy port microSD (obsługuje karty do 32 GB), dedykowane złącze zasilania, gniazdo audio jack 3,5 mm oraz microUSB. Zaskoczeniem jest natomiast obecność złącza micro-HDMI – dość rzadko spotykanego w tabletach z segmentu budżetowego. Port microUSB pracuje poprawnie. Wykrywa i rozpoznaje podłączane do niego akcesoria (pamięci, dyski zewnętrzne oraz urządzenia wskazujące) ale nie współpracuje z hubami. Producent dołącza do zestawu odpowiednią przejściówkę.
W kwestii komunikacji bezprzewodowej możemy liczyć na kartę WiFi. Sprawdziliśmy łączność na bazie małych i dużych pakietów. Nie zanotowaliśmy spadków napięcia, ani utraty stabilności połączenia. Z poziomu ustawień możemy nakazać karcie ciągłą pracę, nawet przy wyłączonym wyświetlaczu. Warto też wspomnieć o kompatybilności z zewnętrznymi modemami 3G (testowane na bazie modelu Huawei E173u-2 z kartą Aero2).
Akumulator
Kruger&Matz KM0793 został wyposażony w zintegrowany z obudową akumulator litowo-jonowy. Charakteryzuje się pojemnością 3000 mAh. Przy jednostajnej pracy udało mi się „wycisnąć” z tabletu nieco ponad 3 godziny pracy, przy zachowaniu komfortowych warunków użytkowania. Urządzenie zużywa najwięcej mocy podtrzymując pracę zewnętrznego modemu 3G. Wyniki wszystkich przeprowadzonych testów (przy jasności ustawionej na 120 cd/m2, co stanowi ok. 70% maksymalnej siły podświetlenia) podaję poniżej.
Wydajność
Tablet zbudowany jest w oparciu o dwurdzeniowy procesor Rockchip 3066 zaprojektowany w architekturze ARMv7. Jednostka obliczeniowa charakteryzuje się nominalnym taktowaniem 1,6 GHz. Poszczególne procesy i aplikacje mogą korzystać z 1 gigabajta pamięci RAM DDR3. Po odjęciu stałych systemowych procesów zostaje około 400 MB. Jako magazyn danych wykorzystać możemy 8 GB pamięci użytkowej. Oczywiście część przestrzeni magazynowej jest zajęta przez system operacyjny oraz zainstalowane aplikacje.
Na pokładzie urządzenia znajdziemy Androida w wersji 4.1.1 (Jelly Bean). System operacyjny pracuje z reguły bez zarzutu. Nawigacja jest płynna. Mogą jednak wystąpić krótkie przestoje przy uruchamianiu lub wyłączaniu aplikacji. Nie wpływa to jednak mocno na komfort pracy.
Wydajność tabletu zmierzyłem z pomocą dwóch popularnych aplikacji: AnTuTu oraz An3DbenchXL. Wyniki znajdziecie poniżej – wszystkie wartości podane są w punktach, przy czym im więcej punktów, tym lepiej.
Klawiatura ekranowa składa się z czterech rzędów przycisków. Bez względu na układ, klawisze są równomiernie rozłożone na całej szerokości wyświetlacza. Z uwagi na panoramiczny format tabletu, w praktyce klawiatura jest wygodna tylko przy układzie horyzontalnym. Po obróceniu tabletu o 90 stopni, przyciski stają są zbyt zbite, co trochę obniża komfort pracy. W układzie pionowym urządzenie jest dobrym narzędziem do czytania PDFów i przeglądania stron, do pisania lepiej raczej korzystać z układu poziomego.
Kruger&Matz KM0793 obsługuje aplikacje codziennego użytku, nawet te bardziej wymagające. Sprawdzi się zarówno w roli czytnika PDFów, jak mobilnej przeglądarki internetu. Posłuchamy na nim muzyki i sprawdzimy najświeższe wiadomości jeśli jesteśmy podłączeni do sieci. Funkcjonalność sprawdziliśmy w oparciu o pakiet najpopularniejszych aplikacji z Google Play oraz „ciężkich” e-booków. Tablet z powodzeniem odtwarzał, obsługiwał i wyświetlał zadane pliki. Płynność w grach stoi na dobrym poziomie – nawet w pozycjach zaawansowanych graficznie (np. Dead Trigger). Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że nie wszystkie gry, które testowaliśmy udało nam się zainstalować lub uruchomić (np. Horn, Death Dome).
Przeglądarka internetowa pracuje bez zarzutu. Obsługuje technologię Adobe Flash oraz strumieniowanie audio i video. Funkcja została sprawdzona na stronach oferujących streaming wideo – np. drhtv.com.pl). W przypadku gier musimy się liczyć jedynie z wolno przetwarzanymi danymi (funkcja sprawdzona na bazie gry Settlers Online).
W trakcie testów sprawdziłem pliki multimedialne o następującej charakterystyce:
- mkv, 1080p, h264; 40mbps
- mkv, 1080p, h264, 10mbps, dts; napisy
- mkv, 720p, h264, 3mbps, vorbis, napisy;
- mp4, 720p, h264, 6mbps, ac3;
- mkv, 720p, h264, 600kbps; aac / mp3.
Tablet bez większych problemów odtworzył pliki z powyższej listy odtwarzając zarówno ścieżkę video, jak i obraz. Nie było kłopotu z przetworzeniem sampli zarówno tych o niskiej, jak i wysokiej przepustowości. Sprzęt może zatem z powodzeniem pełnić rolę mobilnego odtwarzacza multimedialnego.
Podsumowanie, ocena i opinia
Kruger&Matz KM0793 to jedna z lepszych budżetowych propozycji, które przyszło nam ostatnio testować. Nie znajdziemy na pokładzie metalowych osłon czy tafli Gorilla Glass, ale projektanci skupili się na najważniejszych aspektach – ergonomii użytkowania, wydajnych podzespołach i funkcjonalności. Jeśli dodamy do tego niską cenę oraz bogaty zestaw startowy (przydatne okablowanie i słuchawki), tablet staje się bardzo atrakcyjną propozycją w segmencie budżetowym. Dlatego też otrzymuje od nas specjalne wyróżnienie.
Każdy z najważniejszych elementów składowych został oceniony w skali od 1 do 10 punktów, gdzie 1 prezentuje poziom bardzo słaby, 5 jest odpowiednikiem standardów rynkowych, a 10 jest notą najwyższą. Średnia ocen stanowi ocenę całkowitą.
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- WYGLĄD / JAKOŚĆ WYKONANIA6
- EKRAN7
- WYDAJNOŚĆ ZASILANIA3
- WYDAJNOŚĆ8
- OPROGRAMOWANIE8
- WYPOSAŻENIE7
ZALETY
|
WADY
|
Wyróżnienie redaKcji techManiaK.pl
Tablet zasługuje naszym zdaniem na wyróżnienie “Dobry zakup“.
Odpowiadamy na pytania CzytelniKów
ja_poznań: Czy posiada on port HDMI, czy będę mogła używać go jako playera FHD do telewizora. Mianowicie czy poradzi sobie z plikami MKV o przepływności 40 Mbps?
Tak, tablet posiada port HDMI i radzi sobie z plikami MKV o wysokiej przepustowości.
martekeuro: Interesuje mnie kompatybilność tego tabletu z modemem huawei E173.
Tablet jest kompatybilny z modemem Huawei E173u-2.
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
Leave a Reply