Spis treści
- Wstęp / Specyfikacja techniczna
- Wygląd, obudowa i wykonanie
- Ekran
- System i interfejs
Obudowa, jakość wykonania
Tablet jTAB W702 trafił do naszej redakcji zapakowany w małe, czarne i bardzo zgrabne pudełeczko z wizerunkiem zielonego, uśmiechniętego robocika. Wewnątrz opakowania, oprócz oczywiście tabletu, znalazłem niewielką ładowarkę z europejską końcówką (bez możliwości wymiany), która wygląda właściwie jak ładowarka do telefonu. W zestawie znalazł się również standardowy kabel microUSB – USB 2.0, umożliwiający podłączenie tabletu do komputera, zestaw słuchawkowy, kartę gwarancyjną, instrukcję obsługi w języku polskim, ściereczkę antystatyczną do wycierania ekranu oraz przejściówkę microUSB – USB 2.0, dzięki której możemy do tabletu dołączyć zewnętrzną myszkę, przenośną pamięć lub telefon komórkowy. Próbowałem podłączyć drugi tablet, lecz oba urządzenia nie wiedziały jak się zachować.
Miłym zaskoczeniem jest wspomniana właśnie przejściówka, dodatkowy zestaw słuchawkowy i w miarę przyzwoite pudełko, gdyż szczerze mówiąc nie spodziewałem się takiego zestawu po urządzeniu, które na rynku kosztuje zaledwie 520 złotych. Zaproponowany przez producenta zestaw jest więc w zupełności wystarczający, aby możliwa była w pełni komfortowa i bezproblemowa praca. Czy czegoś zabrakło? Sądzę, że jak na tablet budżetowy, to i tak producent zaoferował nam znacznie więcej niż można było się tego spodziewać.
jTAB, pod względem wizualnym i technicznym jest typowym, budżetowym tabletem, więc nie należy spodziewać się po nim zbyt wiele. Obudowa urządzenia wykonana została z białego, matowego plastiku oraz niewielkiej, aluminiowej płytki, która znajduje się na odwrocie naszego urządzenia. Większa część obudowy urządzenia pokryta została plastikiem, jednakże sprawia on wrażenie solidnego i wytrzymałego. Wszystkie elementy są do siebie bardzo dobrze dopasowane, dzięki czemu obudowa tabletu nie skrzypi i nie wydaje z siebie żadnych niepokojących dźwięków.
Muszę przyznać, że niezwykle interesujący jest sam kształt naszego jTAB’a. Podczas gdy przeważająca większość tabletów ma właściwie jednolitą konstrukcję i taką samą grubość w każdym miejscu, o tyle w przypadku testowanego egzemplarza jest nieco inaczej. jTAB ma bardzo smukłą sylwetkę. Jego wymiary to odpowiednio 198 × 116 × 12.5 mm, natomiast waga tabletu nie przekracza 430 gramów. Z tego względu, że mamy do czynienia z 7-calowym egzemplarzem, nasz tablet bardzo dobrze leży w dłoni, a obsługa urządzenia jest niezwykle komfortowa. Dzieje się tak głównie dlatego, że boki tabletu są nieco cieńsze niż cała konstrukcja urządzenia, a oprócz tego, dodatkowo brzegu tabletu są delikatnie zaokrąglone. Takie rozwiązanie sprawia, że urządzenie lepiej i pewniej się trzyma, a boki tabletu nie wżynają nam się w dłonie.
W przypadku tego tabletu właściwie trudno jest mówić o takim typowym rozmieszczeniu portów komunikacyjnych oraz złącz, gdyż w urządzeniu tym nie znajdziemy zbyt wiele. Producent zdecydował się za zamontowanie jedynie portu microUSB oraz wyjścia słuchawkowego. Po przeciwległej stronie znajdziemy slot kart pamięci microSD przysłonięty małą, plastikową zaklepką, która bardzo ładnie wkomponowana została z obudową naszego urządzenia. Obok niej jest gniazdo zasilania DC 9V.
W tablecie jTAB nie znajdziemy aparatu cyfrowego, zamontowanego na odwrocie tabletu (jak to ma miejsce w przeważającej większości współczesnych tabletów). Nasz sprzęt otrzymał za to zwykłą kamerkę internetową VGA, która znajduje się w centralnej części urządzenia – tuż nad ekranem. Z prawej strony urządzenia znajdziemy trzy, fizyczne przyciski – Esc (Back), Menu oraz Power (ten odpowiada za włączanie ekranu oraz wygaszanie ekranu).
Warto wspomnieć jeszcze o bardzo ciekawym rozwiązaniu, jakim jest trackball. Do tej pory nie widziałem jeszcze trackballa w żadnym z budżetowych tabletów, ale sądzę, że jest to śmiałe i jak najbardziej trafne posunięcie. Trackball, oprócz tego, że ułatwia nawigację, to dodatkowo spełnia jeszcze jedno zadanie – w jego wnętrzu umieszczona została dioda kontrolna, która w zależności od sytuacji świecie na zielono, żółto lub czerwono.
Spis treści
- Wstęp / Specyfikacja techniczna
- Wygląd, obudowa i wykonanie
- Ekran
- System i interfejs
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
Sprawdzałam i na jednej i na drugiej. I nigdzie tego nie było.
W naszej wersji takiej opcji nie było. Teraz niestety nie mam możliwości sprawdzenia tego. Proszę mi jeszcze powiedzieć, na której wersji Androida pracuje pani tablet. Standardowej 2.1 czy zaktualizowanej 2.2 Froyo?
Te rzeczy średnio mnie ratują. Bardziej martwi mnie brak tej opcji : instaluj z karty ( w lokalizacji i zabezpieczeniach). Może mi pan powiedzieć, czy powinnam mieć to na swoim jTABie czy niekoniecznie?
@Saszka: Przyznam szczerze, że nigdy nie miałem do czynienia z siecią Eduroam, ale znalazłem kilka rozwiązań na forach dyskusyjnych, gdzie użytkownicy podają możliwe rozwiązanie tegoż problemu:
https://edur…ssionID=54
Witam, ja mam problem z połączeniem się z siecią eduroam. Chodzi o to że potrzebuje jakiś certyfikat, którego nie mogę zainstalować. Wszędzie piszą że po wejściu w ustawienia/lokalizacja i zabezpieczenia powinnam mieć opcje instaluj z karty. A u mnie tego nie ma 🙁 Nie da się tego tez zainstalować w apkinstaller. Co mogę zrobić?
Sterowniki, które znajdują się w paczce na stronie producenta należy zainstalować w komputerze, podczas pierwszego podłączenia tabletu.
Aha a jak sciagnac sterowniki na tableta jeszcze??
Rozumiem, że pobrała pani również plik „Android 2.2” z oficjalnej strony producenta. Zawartość tego pliku należy rozpakować (najlepiej na pulpit), a z wyświetlonej listy proszę wybrać „update.iso”.
Tak robie i otwieraja mi sie jakies pliki w tych kropach i co wybrac mam prosze pana??
W programie zaznaczamy pole „Aktualizacja” a obok niej znajdują się trzy kropeczki … – tam należy wybrać ścieżkę do pobranego pliku w formacie .iso, a następnie wcisnąć przycisk przełącz i działaś dalej wg instrukcji 🙂
Witam! Pobrałam i rozpakowałam sterowniki i aktualizacje wyłączyłam tryb debugowania usb podłączyłam tablet do komputera uruchomiłam program RKAndroid jak mam wybrac pliki z aktualizacja?? jak daje aktualizuj to wyskakuje ze nie podałam boot??
W razie jakichkolwiek pytań, z chęcią pomożemy 🙂 Pozdrawiam 🙂
dziekuje bardzo ja sie kompletnie na tabletach nie znam i dlatego pisze laptop to co innego he pozdrawiam
Menu -> ustawienia -> USB Mode select -> HOST MODE 🙂
a mam jeszcze prosbe jak wejsc ustawienia zeby zmienic na opcje host mode?? Napisze mi pan jak to zrobic ??bede wdzieczna pozdrawiam
dziekuje za pomoc poprostu pojde do informatyka moze mi wlaczy tego neta dziekuje jeszcze raz za pomoc pozdrawiam
Tablet trzeba podłączyć do komputera w trybie Host Mode – opcję tą zmienia się w ustawieniach tabletu. Androida 2.2 instaluje się na obecny system, więc nic nie trzeba odinstalowywać.
Dodatkowych akcesoriów dla tego tabletu raczej nie ma, ale pewności nie mam. To pytanie sugeruję skierować do producenta tabletu 🙂
a najpierw trzeba odistalowac ten 2.1android zeby ten drugi 2.2
a dokupie jakies akcesoria do tego tableta??
czyli tableta podlaczyc pod komputer?? Dobrze zrozumialam??
Wystarczy pobrać zestaw plików do komputera ze strony producenta, podłączyć tablet i postępować zgodnie z instrukcją.
http://jtab…w702-pliki
a jak zmienic na android 2.2 jak neta niemam
Na chwilę obecną niestety nie mam więcej pomysłów, jak rozwiązać ten problem, ale skoro tablet wykrywa pani sieć, to powinien też się z nią połączyć.
Dostawca internetu nie ma tu żadnego znaczenia.
Android 2.2 teoretycznie jest lepszy, bo jest nowszy. Producent tabletu już jakiś czas temu udostępnił aktualizację systemu z 2.1 Eclair do 2.2 Froyo, ale sądzę, że wersja systemu w tym przypadku również nie jest zbyt istotna. Niemniej jednak, aktualizacja jest zalecana.
a niech pan mi powie co to za system 2:2 froyo lepszy jest od 2,1android?? A mozna dokupic klawiature do tableta tego i etui??
a ma znaczenie jaki to internewt bo lacze sie przez neostrade
to samo jest prosze pana zasieg siew pojawia i na niej kludtka i zablokowane przez siec wep
Trzymam właśnie tablet przed sobą i bez problemu mogę połączyć się z moją siecią WiFi. Nie miałem problemów z połączeniem zarówno na Androidzie 2.1, jak również na obecnym 2.2 Froyo.
Trzymam kciuki, żeby się udało 🙂
aha dziekuje zaraz sprobuje
a jak podlanczam laptopa to internet dziala tylko w tablecie mi nie laczy a tak sie ucieszylam tym tabletem a teraz zadnego pozytku nie mam zniego a kupilam go zeby zagranice go zabierac bo jest malutki niz laptop
W menu „Ustawienia WiFi” proszę wcisnąć przycisk „Menu”. Powinna rozwinąć się lista, a na niej opcja „Zaawansowane”. Tam proszę zaznaczyć „Statyczny adres IP” i wpisać następujące „wartości”:
– Adres IP: 192.186.1.4
– Brama: 255.255.255.0
– Maska sieci: 192.168.1.1
– DNS1: 80.50.50.50
– DSN2: 194.204.152.34
Na koniec proszę raz jeszcze wszystko sprawdzić, czy jest dobrze i zatwierdzić zmiany. Ostatnim krokiem będzie ponowne połączenie się z wybraną siecią WiFi i wszystko powinno działać.
W ostateczności można zrobić jeszcze reset i przywrócić tablet do ustawień fabrycznych.
wpisuje dobrze pojawia sie zasieg a na zasiegu klutka i nie laczy neta juz nie wiem co mam zrobic, a panu bezproblemu dziala internet na tym tablecie??
Przyznam szczerze, że przez 3G nigdy nie próbowałem się łączyć z internetem, gdyż nie miałem takiej potrzeby, jednakże znając życie, ustawienie modemu 3G jest jest wcale takie proste.
Przed wykonaniem poniższych czynności, proszę raz jeszcze sprawdzić, czy oby na pewno wpisuje pani dobre hasło (wielkość liter ma znaczenie).
to jak to moge zrobic?? Prosze dokladnie opisac mi jak mam wejsc po kolei bylabym wdziexzna bardzo ??a powie mi pan dlaczego przez 3g tez nie dziala??
Z tego, co widzę w naszym egzemplarzu tabletu jTab, nie trzeba wpisywać nazwy sieci, a jedynie hasło. Sieć wybieramy z listy dostępnych sieci WiFi, wpisujemy hasło dostępu i wszystko działa.
Niewykluczone, że w routerze ustawione jest dynamiczne przydzielanie Adresu IP. Wtedy należy wpisać go ręcznie w ustawienia sieci w tablecie, ale gdyby tak było, pojawiłby się komunikat o „ograniczonym dostępie”.
siec zablokowany przez wep
pokazuje tylko jakby byl zablokowany dostep do wifi ale wpisuje nazwe i klucz i niedaje rady
@kasia: Pojawia się jakiś komunikat podczas próby połączenia przez WiFi?
prosze o pomoc kupilam tableta jtab w702 i nie moge polaczyc sie z internetem ani przesz wifi ani przez modem 3g co moze byc przyczyna prosze o pomoc
Pewnie masz rację, tylko jakiego określenia użyć zamiast tego?
Mała poprawka:
Oczywiście miało być 18 razy na siedmiu stronach:(
Do autora: bardzo dokładnie przeczytałem cały tekst, strona po stronie i…
Nie będę czepiał się literówek, ale ciągle używanie określenia: „tablet budżetowy” (13 razy na siedmiu stronach tekstu !), to już przesada, nieprawdaż ?
Za free bym nie pogardził 😉
'Z tego względu, że nasz tablet wyposażony został w jedynie 256 MB pamięci operacyjnej RAM, warto już na wstępnie zaopatrzyć się w jakiś darmowy Menadżer zadań. Ten jest niezwykle przydatny głównie dlatego, że systemie operacyjnym Android większość aplikacji nie zamyka się, tylko pracuje uruchomiona w tle'
Android będzie sam zamykał aplikacje jeżeli potrzebny będzie ram, bardziej martwił bym się o zużycie procesora przez programy działające w tle. Chociaż mało tego zwykle zużywają ;p
Nie musisz! Wystarczy wziąć udział w naszym konkursie, a możesz dostać go za free 🙂
Ja bym za ten tablet w żadnym przypadku nie dał 520 PLN
Niestety nie ma.
hmm, szukam i nigdzie nie widzę informacji… czy ten tablet jest wyposażony w bluetooth? Bo nie widzę o tym wzmianki ;/
No tak; test jest drobiazgowy i wyraźnie zostały pokozane wady i zalety tabletu jTAB. Kiedy jednak uświadomimy sobie, że ten ten tablet kosztuje 520,-zl to właściwie ten tablet nie ma żadnych wad. Tak to widzę. 🙂 A w dodatku jako że byłby to mój pierwszy tablet… A nie zapominajmy że od września można będzie podnieść system operacyjny do wersji Android 2.2 czyli do dzisiejszego standartu. To jest to niezła oferta.