>

Test JXD S80 – 8-calowy tablet w niskiej cenie

Tablet S80 to propozycja chińskiego producenta JXD, który w głównej mierze kojarzy mi się z podróbkami najbardziej znanych konsol na rynku, jednak w swoim asortymencie posiada także wiele tabletów internetowych. Jednym z nich jest właśnie S80, który jest zarazem pierwszym w asortymencie urządzeniem wyposażonym w dwurdzeniowy procesor ARM Cortex-A9. Ponadto może pochwalić się obecnością radia Bluetooth, akumulatorem o pojemności 5100 mAh oraz stosunkowo rzadko spotykanym, 8-calowym wyświetlaczem o przyzwoitej rozdzielczości.

JXD S80 / fot tabletManiaK.pl

Sprzęt można nabyć za 639 złotych, jednak czy cena jest adekwatna do jego możliwości? O tym przekonacie się w poniższej recenzji, do której lektury Was serdecznie zapraszam.

JXD S80- specyfikacja

Budowa
Wymiary 204 x 156 x 9.9 / 10.8 mm
Waga 450 g
Kolory czarno-srebrny
Ekran
Przekątna 8″
Typ ekranu HD TN G+G
dotykowy, pojemnościowy, obsługa multidotyku (5 punktów)
Rozdzielczość 1024 x 768 pikseli
Podzespoły
Procesor 1,5 GHz
dwurdzeniowy Amlogic AML8726-MX Cortex A9
GPU 2-rdzeniowe Mali-400 MP
RAM 1 GB DDR3
Pamięć użytkowa 8 GB
Nośniki microSDHC
System
OS Android 4.0.3 (Ice Cream Sandwich)
Bateria
Typ brak danych
Pojemność 5100 mAh
Aparat
Matryca 2 Mpix
Kamera
Matryca 0.3 Mpix
Łączność
Modem 3G nie
WLAN Wi-Fi 802.11b/g/n
Bluetooth Tak 4.0
USB micro-USB 2.0
HDMI mini-HDMI
Pozostałe
Dodatki żyroskop
akcelerometr
gniazdo 3,5 mm
Zestaw fabryczny tablet
instrukcja obsługi
karta gwarancyjna
ładowarka sieciowa
kabel USB
przejściówka mini-USB na USB

Budowa

Pod względem wykonania, JXD S80 nie ma się czego wstydzić. Do konstrukcji obudowy producent wykorzystał wysokiej jakości tworzywo sztuczne, które znalazło swoje miejsce na frontowym panelu, oraz aluminium, z którego została wykonana pokrywa akumulatora. Zastosowanie takich materiałów przełożyło się na dobre wrażenia estetyczne oraz trwałość i choć całość współgra ze sobą idealnie, ma swoją wadę – tablet nie należy do najlżejszych na rynku, gdyż jego waga wynosi 450 gramów. Biorąc jednak pod uwagę 8-calowy wyświetlacz oraz aluminiowy tylny jest to w pełni zrozumiałe. Konstrukcja o wymiarach 204 x 156 x 9.9 mm (w najcieńszym miejscu) została spasowana jak należy, toteż nie ma mowy o jakimkolwiek skrzypieniu, czy trzaskach nawet przy mocniejszym nacisku. Możemy ubolewać jedynie nad brakiem tafli wzmocnionego szkła ochraniającego wyświetlacz, jednak jest to przywilej tabletów z nieco wyższej półki cenowej.


Kilkanaście dni spędzonych z tym urządzeniem pozwoliło mi przekonać się do wyświetlacza o proporcjach 4:3. Ergonomia pracy stoi na naprawdę wysokim poziomie. Warto nadmienić, że powłoka ochronna ekranu lubi kolekcjonować nasze odciski palców, toteż esteci winni zainwestować w ściereczkę.

Do konstrukcji obudowy producent wykorzystał wysokiej jakości tworzywo sztuczne oraz aluminium.

 

Trzymając tablet w pozycji domyślnej, na lewym boku znajdziemy wyłącznie gniazdo słuchawkowe w standardzie mini-jack 3.5 mm. Górna krawędź oferuje trzy przycisk umieszczone po prawej stronie (jako, że jestem leworęczny jest to dla mnie mało komfortowe) – ON/OFF, oraz regulację głośności. Prawy bok to miejsce, które producent przeznaczył na wszystkie porty, złącza, mikrofon oraz reset. Dolny panel pozostał niezagospodarowany. Z tyłu trochę się dzieje, gdyż oprócz maskownicy głośnika (przy okazji warto wspomnieć, że jakość dźwięku stoi na dobrym poziomie) umiejscowionej w górnym lewym rogu, tuż obok oczka 2-megapikselowego aparatu głównego (jak na swoje możliwości wykonuje poprawne zdjęcia), znajdziemy również gniazdo kart pamięci microSD, logo producenta oraz – na samym dole – kilka informacji z FCC. Nie można zapomnieć również o kamerce internetowej umiejscowionej na górnej krawędzi ramki okalającej ekran (na samym środku), która pozwoli na przeprowadzenie wideokonferencji w jakości VGA.

Ekran

Producent postawił na 8-calowy wyświetlacz pojemnościowy, który prezentuje obraz w rozdzielczości 1024 x 768 pikseli i wykonany został w dość rzadko spotykanej technologii HD TN G+G. Jak wynika ze specyfikacji technicznej, kąty widzenia mają sięgać do 178 stopni, jednak w rzeczywistości jest nieco inaczej. Nie mogę powiedzieć, że jest źle, gdyż w większym gronie będziemy mogli obejrzeć film, jednak do technologii IPS trochę mu brakuje. Odwzorowanie barw oraz kontrast stoją na dobrym poziomie, a podświetlenie jest jednolite na całej powierzchni.

JXD S80 / fot. tabletManiaK.pl

Ekran w JXD S80 cechuje się prawidłową reakcją na dotyk, a co za tym idzie, nawet delikatne muśnięcie wystarczy, by sprzęt odpowiednio zinterpretował nasze zamiary. Przy bardzo mocnym nacisku na powierzchnię wyświetlacza zaobserwujemy efekt zniekształceń, jednak należy w tym wypadku podkreślić, że trzeba użyć sporo siły, aby tak się stało, czego nie uważam za minus. Dodatkowo tablet oferuje 5- punktowy dotyk, który świetnie sprawdza się podczas przeglądania stron internetowych, czy w rozgrywce w zaawansowanych grach.

5-punktowy dotyk w JXD S80 fot. tabletmaniaK.pl

Podświetlenie ekranu jest przyzwoite, gdyż komfortowe korzystanie z urządzenia możliwe jest przy około 70-procentowej jasności ekranu. W takim wypadku pozostaje nam pewien zapas, który przyda się pewnością w ciemnych pomieszczeniach. Trzeba jednak na koniec zaznaczyć, że korzystanie z tabletu podczas słonecznego dnia staje się niemal niemożliwe, gdyż tafla ekranu zamienia się w lustro.

Wyposażenie

Na wyposażeniu JXD S80 znalazło się miejsce dla standardowych portów, toteż nie zabrakło złącza zasilania, portu micro USB z funkcja On-The-Go, mini HDMI i slotu kart pamięci typu microSD z obsługą nośników pamięci o wielkości do 32 GB, a także złącza słuchawkowego, do którego możliwe jest podłączenie zarówno głośników, jak i zestawu słuchawkowego, którego nie znajdziemy w zestawie sprzedażowym. Nie zabrakło natomiast kabla USB umożliwiającego komunikację z komputerem, jak i przejściówki USB, która pozwoli na podłączenie urządzeń peryferyjnych.

JXD S80 / fot. tabletManiaK.pl

Bezprzewodową komunikację umożliwi karta WiFi obsługująca standard 802.11 b/g/n. Podczas testów nie miałem żadnych problemów z transferem danych, czy też zrywaniem połączenia. Jedynym mankamentem jest w tym wypadku brak dodatkowej opcji w ustawieniach, która pozwoliłaby na nieprzerwany tryb działania karty, nawet po wygaszeniu ekranu. W takim wypadku pozostaje tylko regulacja czasu wygaszania. Na pokładzie znajduje się także radio Bluetooth 4.0, które to bez problemu paruje się z innymi urządzeniami. Zabrakło oczywiście odbiornika GPS oraz modemu 3G, jednak trzeba zdać sobie sprawę, że obecność tych komponentów wiązałaby się ze znacznym podwyższeniem ceny testowanego modelu.

Z uwagi na brak zewnętrznego modemu 3G, nie byłem w stanie przetestować tej opcji w wypadku JXD S80, jednak jak zapewnia producent, sprzęt obsługuje zewnętrzne urządzenia bez najmniejszych problemów. Za pośrednictwem przejściówki możliwe jest podłączenie pamięci typu pendrive, czy też dysków twardych. W tym wypadku pokusiłem się o podłączenie dysku firmy Samsung o pojemności 750 GB bez dodatkowego zasilania, którego zawartość została wczytana bardzo szybko, umożliwiając mi korzystanie z wszystkich danych.

JXD S80 / fot tabletManiaK.pl

Akumulator

Pod aluminiową obudową JXD S80 skrywa akumulator o pojemności 5.100 mAh.W celu sprawdzenia wydajności ogniw, przeprowadziłem szereg testów, których wyniki podaję poniżej.

  • praca w trybie konsoli (włączona i aktywna łączność WiFi, uruchomiona zaawansowana graficznie gra, w tle działający pakiet standardowych usług, jasność ekranu 40%) – ubytek 40% w przeciągu godziny;
  • praca w trybie odtwarzania filmów (włączona i aktywna łączność WiFi, odtwarzany film Full HD w trybie pełnoekranowym, w tle działający pakiet standardowych usług, jasność ekranu 40%) – ubytek 23% w przeciągu godziny;
  • praca w trybie czytnika (włączona i aktywna łączność WiFi, wyświetlony wielowarstwowy, “ciężki” plik PDF i uruchomiony odtwarzacz muzyki, w tle działający pakiet standardowych usług, jasność ekranu 100%) – ubytek 30% w przeciągu godziny;
  • praca w trybie przeglądarki (włączona i aktywna łączność WiFi, uruchomiona przeglądarka internetowa, tryb energooszczędny) – ubytek 25% w przeciągu godziny;

Jak widzicie po powyższych testach, akumulator jest jednym z najsłabszych komponentów, jakie znajdziemy na wyposażeniu JXD S80. Na jego niekorzyść przemawia zaledwie 14-godzinny czas pracy w trybie czuwania. Podczas zróżnicowanego użytkowania tablet prosił o ładowarkę sieciową po około 4 godzinach i 30 minutach.

JXD S80 / fot tabletManiaK.pl

Wydajność

Moc obliczeniową zapewnia dwurdzeniowy procesor AML8726-MX zbudowany na architekturze Cortex-A9 z dwurdzeniowym układem graficznym Mali-400 o taktowaniu 1.5 GHz, który wspomagany jest przez 1 GB pamięci operacyjnej RAM. Urządzenie posiada 8 GB wbudowanej pamięci, z czego na dane oraz multimedia dostępne jest 4.28 GB, zaś na aplikacje 2.02 GB, pozostała cześć pamięci zarezerwowana jest na preinstalowane aplikacje oraz systemem Google Android 4.0.3 Ice Cream Sandwich z dostępem do setek aplikacji za pośrednictwem Google Play.

Podział pamięci w JXD S80 / fot. tabletmaniaK.pl

Specyfikacja techniczna JXD S80 na papierze nie różni się zbytnio od obecnych na rynku tabletów budżetowych, pomijając obecność radia Bluetooth oraz 8-calowego wyświetlacza, jednak w praktyce sprzęt sprawuje się naprawdę rewelacyjnie a i wyniki w popularnych aplikacjach benchmarkowych są przyzwoite, co z pewnością powinno zadowolić wszystkich poszukujących tabletu nie tylko do przeglądania internetu, czy oglądania materiałów wideo. Sprzęt bez większego problemu (sporadycznie występowały spowolnienia) poradził sobie z najpopularniejszymi tytułami dostępnymi w Google Play, jak chociażby Dead Trigger, ShadowGun i Blood and Glory.

A teraz przejdźmy do liczb: tablet przetestowany został dziewięcioma popularnymi programami, których wyniki prezentują się następująco An3DBench – 6443, An3DBenchXL – 20500, AnTuTu – 7339, NenaMark1 – 50.6 fps, NenaMark2 – 33.8 fps, NeoCore – 50.3 fps, OpenGL Test – 50.3 fps, Quadrant – 4009 oraz Vellano – 1694.

Tablet oferuje odtwarzanie materiałów wideo w najbardziej popularnych formatach, począwszy od AVI poprzez MPEG, MPEG4, WMV, RMVB, a kończąc na MKV, niezależnie od jakości oraz stopnia kompresji, gdyż Full HD 1080p mu nie straszne, jednak należy pamiętać, że taką rozdzielczość uzyskamy dopiero po podłączeniu tabletu do zewnętrznego odbiornika HDTV. Pliki muzyczne w formacie FLAC, WAV oraz MP3 obsługiwane są bez najmniejszego problemu przez stockowy odtwarzacz muzyczny. Jeżeli jakikolwiek format nie zostanie poprawnie rozpoznany pozostaje pobranie innego odtwarzacza ze sklepie Google Play.

Klawiatura w JXD S80 / fot. tabletManiaK.pl

Klawiatura w JXD S80 / fot. tabletManiaK.pl

Domyślna klawiatura ekranowa jest 4-rzędowa bez względu na to, czy korzystamy z tabletu w pozycji pionowej czy poziomej. Wprowadzanie tekstu to czysta przyjemność, gdyż klawisze są odpowiedniej wielkości i posiadają wyraźną przerwę, co eliminuje nieprawidłowe wprowadzanie znaków. Z pewnością na uwagę zasługuje także fakt, że możliwe jest bezproblemowe wprowadzanie tekstu w pozycji pionowej, a to wszystko dzięki ekranowi o proporcjach 4:3, choć nie przeczę, że dużo wygodniej odbywa się to przy domyślnym ułożeniu urządzenia. Na pokładzie znalazła się też chińska klawiatura, jednak nie polecam z niej korzystać. Zabrakło mi tylko opcji głosowego wprowadzania tekstu, jednak jak wiemy w tym wypadku należy mówić do sprzętu powoli i wyraźnie co z pewnością wydłuża czas.

Podsumowanie, ocena i opinia

Początkowo byłem do tego modelu nastawiony bardzo sceptycznie, miałem również obawy, co do jego wykonania – jestem jednak bardzo pozytywnie zaskoczony. Urządzenie naprawdę wyróżnia się na tle konkurencji i moim zdaniem jest warte 639 złotych. Atutem jest niewątpliwie obecność radia Bluetooth (które w dalszym ciągu jest dość sporadycznie implementowane w typowych budżetówkach), 8-calowego wyświetlacza oraz przyzwoitych podzespołów – pomijając oczywiście akumulator o przeciętnej wydajności.

Każdy z najważniejszych elementów składowych został oceniony w skali od 1 do 10 punktów, gdzie 1 prezentuje poziom bardzo słaby, 5 jest odpowiednikiem standardów rynkowych, a 10 jest notą najwyższą. Średnia ocen stanowi ocenę całkowitą.

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • WYGLĄD / JAKOŚĆ WYKONANIA8
  • EKRAN7
  • WYDAJNOŚĆ ZASILANIA5
  • WYDAJNOŚĆ8
  • OPROGRAMOWANIE7
  • WYPOSAŻENIE7

Haier HaiPad D85 3G

Ocena końcowa testu: 7.0

ZALETY
  • Smukła, solidna konstrukcja;
  • Aluminiowa obudowa;
  • Bluetooth 4.0;
  • Obsługa zewnętrznych modemów 3G i pamięci flash.
WADY
  • Słaby akumulator;
  • Brak modemu 3G.

Alternatywne propozycje

Z uwagi na małą liczbę urządzeń wyposażonych w wyświetlacz o przekątnej 8″, których specyfikacja techniczna jest zbliżona do testowanego przeze mnie tabletu JXD S80, ciężko jest znaleźć alternatywny sprzęt. Polecam jednak nieco mniejszy, bo 7-calowy Ainol Novo7 Elf II, za wydajność którego odpowiada dwurdzeniowy procesor Amlogic8726-M6 oraz 1 GB pamięci operacyjnej RAM. Natomiast osobom lubującym się w większych ekranach, zasugerowałbym niedawno testowany przez Arka Modecom FreeTab 9702 IPS X2, charakteryzujący się 9,7-calowym wyświetlaczem, wykonanym w technologii IPS.

Paweł Gajkowski

Komentarze

  • Hej,
    Jako, ze testowaliscie oba modele - Adax 8dc1 oraz JXD S80, mam pytanie: Ktory z tych modeli ma lepsza kamerke wewnetrzna? (do wideokonferencji) Czy umiejscowienie jej po boku w modelu 8dc1 jest uciazliwe?
    Dziekuje i pozdrawiam.

Najnowsze artykuły

Świąteczny poradnik zakupowy 2023. Wybieramy najlepsze prezenty pod choinkę!

Świąteczny poradnik zakupowy techManiaK.pl to mnóstwo ciekawych pomysłów na prezent pod choinkę w 2023 roku…

30 listopada 2023

Jaką konsolę wybrać? Poradnik przed Black Friday

Znudziło Ci się już granie na komputerze? A może chcesz poprawić swoje wrażenia z cyfrowej…

6 listopada 2023

Tablety premium – na jaki model postawić?

Tablet to wielofunkcyjne urządzenie, które łączy w sobie mobilność z możliwościami komputera. Sprzęt z tej…

29 września 2023

iPad – wszechstronne urządzenie mobilne dla Ciebie i Twojej rodziny

W dzisiejszych czasach mobilność jest kluczowa. Niezależnie od tego, czy jesteś studentem, pracownikiem, czy rodzicem…

22 maja 2023

Bogowie, co za bestia. Xiaomi stawia na LTPO 144 Hz, 120 W i SD8+G1, a to nawet nie jest flagowiec!

Xiaomi Pad 6 (Pro 5G) dostanie ekran LTPO AMOLED 144 Hz, ładowanie 120 W, i…

30 maja 2022

To już dziś! Gdzie oglądać finał Ligi Mistrzów w 4K?

Odliczamy godziny do finału Ligi Mistrzów, gdzie zmierza się ze sobą Real Madryt i Liverpool.…

28 maja 2022

Wraz z naszymi partnerami stosujemy pliki cookies i inne pokrewne technologie, aby zapewnić jak najlepszą obsługę naszej strony internetowej. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane na urządzeniu końcowym. Używamy plików cookies, aby wyświetlać swoim Użytkownikom najbardziej dopasowane do nich oferty i reklamy oraz w celach analitycznych i statystycznych. Jeśli korzystasz z naszej strony internetowej bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza to, że nie masz nic przeciwko otrzymywaniu wszystkich plików cookies z naszej strony internetowej oraz naszych partnerów. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień dotyczących cookies.

Polityka Cookies