GoClever TAB T76GPSTV to uniwersalne urządzenie mobilne, które możemy wykorzystać zarówno jako komputer osobisty, nawigację samochodową, a także przenośny telewizor małego formatu. Sprzęt został bowiem wyposażony w tuner telewizyjny DVB-T oraz moduł GPS. Warto przy tym nadmienić, że można go kupić już od 350 złotych. Brzmi interesująco? Postanowiliśmy sprawdzić tablet w praktyce. Poznajcie naszą opinię o GoClever TAB T76GPSTV.
Wideo recenzja GoClever TAB T76GPSTV
Budowa / jakość wykonania
GoClever TAB T76GPSTV wywarł na mnie pozytywne wrażenie już przy pierwszym spotkaniu. Po tygodniu spędzonym na intensywnych testach wciąż nie zmieniłem zdania. Projektanci stanęli na wysokości zadania, oddając w nasze ręce ciekawie zaprojektowany tablet. Urządzenie zostało obleczone w gustowną i jednocześnie prostą formę. Niewielkim wyokrągleniom naroży towarzyszą płasko wyfrezowane krawędzie. Tylny panel ozdobiono miłym dla oka, łuskowym deseniem antypoślizgowym. Całość utrzymana jest w czarno-białej, kontrastującej kolorystyce.
Wysoka jakość wykonania nie kończy się na wyglądzie. Urządzenie może się pochwalić również dopracowaną stroną konstrukcyjną. Obudowę tworzą dwie bryły spięte na bokach solidną, przykręconą śrubami klamrą. Poszczególne elementy zostały spasowane szczelnie, a sprzęt sprawia wrażenie solidnego. Sztywna obudowa nie ugina się pod naciskiem, nic nie trzeszczy pod palcami, ani nie grozi rozpadnięciem.
Użytkownik nie będzie narzekał na ergonomię pracy. Tablet dobrze leży w dłoni, a obsługa jest wygodna. Panoramiczny ekran ułatwia oglądanie większości klipów oraz jest wygodny w pisaniu, w układzie horyzontalnym. Na pokładzie znajdziemy rozbudowany interfejs użytkownika. Jego poszczególne elementy zostały rozlokowane w sposób przemyślany. Na górnej belce, w zasięgu palca wskazującego, wylądował włącznik oraz kontrola głośności. Pozostałe cztery przyciski tworzą dotykowy panel po prawej stronie ekranu. Są to kolejno Szukaj, Wstecz, Home oraz Menu.
GoClever TAB T76GPSTV to ciekawie zaprojektowany tablet.
Producent dołącza do zestawu, bogaty zbiór akcesoriów. Oprócz niezbędnego okablowania, w pudełku znajdziemy ładowarkę samochodową oraz uchwyt. Mocując tablet na plastikowej, rozkładanej podstawce możemy go postawić na stole w formie ramki na zdjęcia. Wystarczy jednak zamocować tą konstrukcją na uchwycie samochodowym, aby zamienić urządzenie w klasyczną nawigację GPS.
Głośnik został ulokowany na tylnym panelu, mniej więcej na środku. Charakteryzuje się wysokim poziomem głośności, oscylującym wokół 70 dB, przy maksymalnych ustawieniach. Ponadto tablet został uzbrojony w dwie kamerki. Tylna oferuje rozdzielczość 2 megapikseli i jakość zdjęć i filmów porównywalną do starszych smartfonów. Tymczasem przednia posłuży nam tylko do videokonferencji. Na górnej belce, w samym rogu znajdziemy również wysuwaną, rozkładaną antenę wzmacniającą zasięg tunera. Wszystkie wymienione elementy są odsłonięte po zamocowaniu ekranu na uchwycie samochodowym. To oznacza, że możemy nagrywać obraz przed nami, podczas jazdy.
Ekran
Tablet został wyposażony w panoramiczny ekran LCD, o przekątnej 7″ i charakteryzuje się rozdzielczością 800 x 480 pikseli. Pod względem przejrzystości oraz parametrów obrazu nie odbiega od standardów rynkowych wyznaczonych przez konkurencję. Matryca nie migoce w żadnym punkcie. Kąty widzenia są zadowalające z wyjątkiem jednej perspektywy. Nie rzutuje to na funkcjonalność tabletu (możemy go dowolnie obracać w rękach i na uchwycie samochodowym), jednak oglądanie klipów w grupie raczej odpada.
Ekran charakteryzuje się jednolitym podświetleniem na całej powierzchni. Poziom jasności możemy zmieniać w sposób płynny, a komfortowa praca jest możliwa już przy 50-procentowej mocy. To nam daje odpowiedni bufor, do wykorzystania poza domem, w sytuacjach gdy promienie słoneczne generują niechciane refleksy.
Ekran o przekątnej 7″ charakteryzuje się rozdzielczością 800 x 480 pikseli.
Ekran obsługuje technologię multidotyku z pięcioma punktami nacisku. Rozdzielczość punktów jest wysoka, czujnik został dobrze skalibrowany i nie gubi się przy klasycznych dla Androida gestach (przesunięcie, uszczypnięcie, rozciągnięcie itp.). Dotyk jest rozpoznawany bez opóźnień. Podczas testów, przy silniejszym nacisku na ekran zauważyłem efekt „jacuzzi” – charakterystyczne bąble pojawiające się pod ekranem. Choć wygląda nieprzyjemnie, nie obniża praktycznej wydajności i funkcjonalności urządzenia.
Wyposażenie
Tablet został uzbrojony w standardowy zestaw portów, na który składa się wejście zasilania (2mm, 5V, 2A), złącze micro-HDMI w wersji 1.4 (z obsługą standardu Full HD), audio jack 3,5 mm, slot kart microSD (obsługujący nośniki o pojemności do 32 GB) oraz gniazdo micro-USB z funkcją OTG. W pudełku zaś znajdziemy dodatkowo kabel USB (za pośrednictwem którego podepniemy urządzenie do komputera) oraz krótką przejściówkę na pełnowymiarowe, żeńskie złącze USB. Za pomocą powyższego zestawu gniazd i okablowania podłączymy do tabletu systemy audio, dyski zewnętrzne, a także większy ekran.
Karta WiFi obsługuje standard b/g/n na kanale 2,4 GHz. Oferuje stabilne połączenie, ale zauważyliśmy pewną niedogodność. Za każdym razem po uśpieniu i ponownym wybudzeniu ekranu tracimy bezpowrotnie połączenie (automatyczne wznowienie nie działa). Dopiero po zrestartowaniu modułu WiFi, tablet poprawnie nawiązuje połączenie. Wiąże się to z kolejnymi komplikacjami, jeśli ktoś posiada filtrowanie MAC na routerze (karta za każdym razem zmienia adres MAC). W naszym wypadku pomogło do pewnego stopnia pozostawienie karty „na chodzie” nawet podczas uśpienia wyświetlacza (można to zrobić w zaawansowanych opcjach WiFi), ale nie jest to rozwiązanie, które usatysfakcjonuje wszystkich.
GoClever TAB T76GPSTV wyróżnia się spośród konkurencji rozbudowanym interfejsem komunikacyjnym.
Oprócz wspomnianej karty WiFi, na pokładzie znajdziemy tuner telewizyjny DVB-T oraz moduł GPS. Oba pracują bez zarzutu – wbrew pojawiającym się czasami w internecie opiniom. Oba elementy sprawdziliśmy zarówno w bloku, jak i w samochodzie. W obu przypadkach mogliśmy liczyć na stabilny i mocny sygnał.
Brak wbudowanego modemu 3G ciężko uznać za wadę w świetle niskiej ceny urządzenia. Tablet natomiast obsługuje zewnętrzne adaptery. Funkcję sprawdziliśmy na bazie modemu Huawei E173u-2. GoClever poprawnie wykrył urządzenie oraz nawiązał połączenie z operatorem Aero2. Warto jednak pamiętać że podtrzymywanie połączenia mocno uszczupla zapasy energii zgromadzone w akumulatorze.
Akumulator
GoClever TAB T76GPSTV został wyposażony w zintegrowany z obudową, akumulator litowo-polimerowy. Ogniwa cechują się pojemnością 2900 mAh. Już po specyfikacji widać, że tablet nie został zaprojektowany jako długodystansowiec. Testy to potwierdziły. Urządzenie oferuje co najwyżej 2-godzinny seans filmowy (w standardzie Full HD, przy 40-procentowej mocy podświetlenia). To niezbyt zadowalający wynik. Musimy jednak pamiętać, że ekran został stworzony z myślą o pracy ze stale podłączoną ładowarką samochodową. Natomiast baterii w zupełności wystarczy, aby w przerwie w podróży przysiąść w kawiarence i sprawdzić pocztę. Poniżej znajdziecie dodatkowe testy, przeprowadzone w różnych scenariuszach.
- praca w trybie konsoli (włączona i aktywna łączność WiFi, uruchomiona zaawansowana graficznie gra, w tle działający pakiet standardowych usług, jasność ekranu 40%) – ubytek 57% w przeciągu godziny;
- praca w trybie odtwarzania filmów (włączona i aktywna łączność WiFi, odtwarzany film Full HD w trybie pełnoekranowym, w tle działający pakiet standardowych usług, jasność ekranu 40%) – ubytek 52% w przeciągu godziny;
- praca w trybie czytnika (włączona i aktywna łączność WiFi, wyświetlony wielowarstwowy, „ciężki” plik PDF i uruchomiony odtwarzacz muzyki, w tle działający pakiet standardowych usług, jasność ekranu 100%) – ubytek 50% w przeciągu godziny;
- praca w trybie przeglądarki (włączona i aktywna łączność WiFi, uruchomiona przeglądarka internetowa, tryb energooszczędny) – ubytek 40% w przeciągu godziny;
- praca w trybie przeglądarki 3G (włączona i aktywna łączność 3G, uruchomiona przeglądarka internetowa, tryb energooszczędny) – ubytek 77% w przeciągu godziny.
Wydajność
Sercem GoClever TAB T76GPSTV jest procesor TeleChips 8925 zaprojektowany w architekturze Cortex A5. Charakteryzuje się taktowaniem 1 GHz i współpracuje z układem graficznym Mali-400 MP. Poszczególne procesy i aplikacje mogą korzystać z 512 MB pamięci RAM DDR3. Odejmując od tego stałe systemowe procesy, zostanie około 730 MB, co jest wartością nadto wystarczającą, by zapewnić pełną funkcjonalność tabletu. Przestrzeń magazynowa została podzielona na dwa nośniki. System jest przechowywany na 1-gigabajtowej karcie, podczas gdy pozostałe 7 GB (minus miejsce zajęte przez domyślnie zainstalowane aplikacje) na drugiej karcie flash pozostaje do wykorzystania przez użytkownika.
Urządzenie pracuje w oparciu o system operacyjny Android w wersji 4.0.3 (ICS). Możemy liczyć na płynną nawigację między oknami. Aplikacje uruchamiają się z niewielkim opóźnieniem. To samo odnosi się do działania przeglądarki internetowej oraz pisania na klawiaturze. Musimy pamiętać o pilnowaniu bufora pamięci. Warto pobrać z Google Play program typu appkiller, który pomoże nam trwale powyłączać nieużywane procesy.
Urządzenie pracuje w oparciu o system Android w wersji ICS.
Warto zobrazować wydajność tabletu cyferkami. Przeprowadziliśmy trzy popularne benchmarki – Quadrant (1035 pkt.), AnTutu (2886 pkt.) i An3DbenchXL (22161 pkt.). Są to rezultaty stawiające tablet na poziomie nieco poniżej średniej rynkowej.
Klawiatura ekranowa składa się z czterech rzędów przycisków. Klawisze są równomiernie rozłożone na całej szerokości wyświetlacza. Na 7-calowym ekranie panoramicznym najlepiej pracuje się w układzie horyzontalnym – po obróceniu tabletu o 90 stopni, przyciski stają są zbyt zbite, co znacznie obniża komfort pracy.
Mniej wymagający użytkownik będzie zadowolony z ogólnej wydajności urządzenia. Bez większych kłopotów zagraliśmy w zaawansowane graficznie gry – tłukliśmy zombie w Dead Trigger i ratowaliśmy Gotham City Batmanem w The Dark Knight Rises. Jeśli najdzie nas ochota na seans filmowy, możemy liczyć na obsługę standardu Full HD. Oglądając materiały flash z sieci, odtworzymy je bezpośrednio w przeglądarce internetowej.
Warto pobrać z Google Play program typu appkiller, który pomoże nam trwale powyłączać nieużywane procesy.
Ponadto tablet oferuje dostęp do szeregu innych funkcji uzależnionych tylko i wyłącznie od pobranych z sieci aplikacji. Domyślnie zainstalowane to nie tylko pakiet multimedialny, mapy Google, nawigacja samochodowa, ale również program do rejestrowania filmów w trakcie podróży oraz pakiet biurowy.
Odpowiadamy na pytania czytelniKów
- Ciekawe czy ten model im wyszedł: Według mnie tak 🙂
- WiFi nie laczy sie z sieciami zabezpieczonymi kluczami WEP, WPA WPA2 itd: Nie doświadczyliśmy tego problemu. Tablet jednak zmienia przy każdym włączeniu adres MAC karty sieciowej – to ważna informacja dla osób, które na routerze ustawiły filtrowanie adresów MAC.
- Głośność tabletu jest źle skalibrowana:: Jak wspomniałem, tablet odznacza się wysokim poziomem głośności, co uznałem za zaletę. Nie powiedziałbym jednak że jest źle skalibrowany. Przy minimalnym poziomie możemy swobodnie, komfortowo słuchać muzyki na słuchawkach.
- W głośniku słychać sprzężenie z układem graficznym: Nie doświadczyliśmy tego problemu. Może wina egzemplarza?
- DVB-T nie działa wewnątrz budynków: Działa. Sprawdziliśmy funkcję w bloku (3 piętro, stare budownictwo, wokół dużo elementów ekranujących).
- Proszę o uwzględnienie w teście współpracy T76 z areo2 przez modem: Działa, tak jak wspomniałem w punkcie traktującym o wyposażeniu.
Podsumowanie, ocena i opinia
GoClever TAB T76GPSTV nie jest tabletem dla wszystkich. Bardziej wymagający użytkownicy sięgną po wydajniejszy sprzęt, jeśli jednak szukamy czegoś do samochodu, ciężko będzie znaleźć tablet o tak wysokiej funkcjonalności, w tak atrakcyjnej cenie. Dlatego też, urządzenie otrzymuje od nas specjalne wyróżnienie.
Każdy z najważniejszych elementów składowych został oceniony w skali od 1 do 10 punktów, gdzie 1 prezentuje poziom bardzo słaby, 5 jest odpowiednikiem standardów rynkowych, a 10 jest notą najwyższą. Średnia ocen stanowi ocenę całkowitą.
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- WYGLĄD / JAKOŚĆ WYKONANIA10
- EKRAN6
- WYDAJNOŚĆ ZASILANIA4
- WYDAJNOŚĆ6
- OPROGRAMOWANIE7
- WYPOSAŻENIE10
ZALETY
|
WADY
|
Wyróżnienie redaKcji techManiaK.pl
Tablet zasługuje naszym zdaniem na wyróżnienie “Dobry zakup“.
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
Leave a Reply