>

Tracer OVO 1.2 – test taniego tabletu 7″

Tracer OVO 1.2 to drugi niskobudżetowy tablet sygnowany tą marką. Producent stosunkowo niedawno zadebiutował w tym segmencie, rzucając wyzwanie sprzętowi z logo Goclever i Adax. Stawia przy tym na uniwersalność i mobilność, co stara się dobitnie podkreślić przy opisie urządzenia. Specyfikacja techniczna jednak nie zachwyca oryginalnością. Postanowiliśmy sprawdzić, czy mamy do czynienia z kolejnym, tanim szaraczkiem, czy może rodzina OVO przejmie pozycję lidera w swojej klasie. Zapraszam do lektury!

Tracer OVO 1.2 / fot. tabletManiaK

Wideo recenzja Tracer OVO 1.2

Tracer OVO 1.2 – specyfikacja

Budowa
Wymiary 194 x 121 x 10 mm
Waga 360 g
Kolory czarny i biały
Ekran
Przekątna 7″
Typ ekranu LCD
dotykowy, pojemnościowy, obsługa multidotyku (5 punktów)
Rozdzielczość 800 x 480 pikseli
Podzespoły
Procesor 1,2 GHz
Allwinner A10 Cortex A8
GPU Mali-400 MP
RAM 512 GB DDR3
Pamięć użytkowa 8 GB
Nośniki microSDHC
System
OS Android 4.0.3 (Ice Cream Sandwich)
Bateria
Typ litowo-jonowa
Pojemność 4000 mAh
Aparat
Matryca 0,3 Mpix
Łączność
Modem 3G nie
WLAN Wi-Fi 802.11b/g/n
Bluetooth nie
USB mini-USB 2.0
HDMI mini-HDMI
Pozostałe
Dodatki żyroskop
akcelerometr
gniazdo 3,5 mm
Zestaw fabryczny tablet
instrukcja obsługi
karta gwarancyjna
ładowarka sieciowa
kabel USB
przejściówka mini-USB na USB

Mały, zgrabny i ładny

Tracer OVO 1.2 na pierwszy rzut oka nie sprawia wrażenia taniego. Prosta, utrzymana w czarno-białej kolorystyce konstrukcja charakteryzuje się solidną jakością wykonania. Tylny panel oraz wyraźnie zaznaczone ścianki boczne zostały wykrojone z jednego fragmentu utwardzanego plastiku. Z taflą ochronną ekranu głównego łączy się szczelnie – nic nie trzeszczy pod palcami. Nie znajdziemy tu zbędnych dodatków i wymyślnych wykończeń. Naroża i krawędzie zostały ładnie wyokrąglone. Niestety miły dla oka, lakierowany plastik, może się ślizgać w palcach.

Konstrukcja jest bardzo smukła / fot. tabletManiaK

Jak wspomniałem, producent postawił na mobilność swojego sprzętu i widać to gołym okiem. Konstrukcja jest bardzo smukła (mierzy zaledwie 1 cm grubości), a 7-calowy ekran ma format 16:9. Waży przy tym jedynie 360 gramów. Bez większych problemów znajdzie swoje miejsce w kieszeni kurtki lub bojówek oraz w damskiej torebce. Warto przy tym zainwestować w jaką ochronę na wyświetlacz.

Tablet posiada solidną, wykształconą ramkę okalającą właściwy ekran. Niestety tafla ochronna przykrywa całą frontowy panel, a szkło chętnie przyciąga tłuste odciski palców, brud i kurz. Estetom polecam noszenie odpowiedniej szmatki. Ergonomia pracy niestety trochę kuleje. Domyślne ustawienie ekranu wymusza na użytkowniku zakrycie głośnika dłonią. O wiele lepiej sprzęt sprawdza się po obróceniu go o 180 stopni. Przy 7-calach i formacie 16:9, układ pionowy nie jest w zasadzie wskazany.

Producent postawił na mobilność / fot. tabletManiaK

Gniazda stanowią klasyczny dla tego segmentu zestaw komunikacyjny, ale ilość fizycznych przycisków została znacząco ograniczona. Na pokładzie znajdziemy zaledwie trzy przyciski nie licząc Resetu – ON/OFF oraz kontrolę głośności. Pozostałe elementy sterowania są wyłącznie dotykowe, co jest charakterystyczne dla wielu urządzeń pracujących pod kontrolą nowej wersji Androida. Zostały przesunięte do prawej strony tabletu (przy układzie domyślnym).

Tracer OVO 1.2 / fot. tabletManiaK

Na przednim panelu znajdziemy ponadto kamerkę internetową ulokowaną na środku górnej ramki okalającej ekran. Nie można jednak powiedzieć, aby ten element wyróżniał OVO w segmencie niskobudżetowym. Projektanci nie wyszli bowiem poza standardowe 0,3 megapikseli. Umożliwi prowadzenie rozmów na Skype, ale szału nie ma. Na podobną ocenę zasługuje wbudowany mikrofon oraz głośnik.

Przeciętny ekran

Tablet został wyposażony w 7-calowy ekran LCD. Charakteryzuje się klasyczną dla tego rozmiaru rozdzielczością 800 x 480 pikseli. Niestety również pozostałe parametry wyświetlania pozostają na poziomie przeciętnym przez co, sprzęt nie wyróżnia się w swojej klasie. Kąty widzenia stają się niekorzystne już przy około 30-stopniowym odchyleniu. Zmiana kontrastu i nasycenia barw jest gwałtowna i drastyczna. Przy oglądaniu filmów i klipów w większym gronie, lepiej podłączyć sprzęt za pomocą HDMI do telewizora lub monitora.

Kąty widzenia / fot. tabletManiaK

Podświetlenie ekranu stoi na wysokim poziomie, przy czym możemy je płynnie regulować. Sprawdzi się rewelacyjnie, do czasu gdy wyjdziemy z tabletem na słońce. Przy ostrym świetle, tafla ochronna zaczyna przypominać ciemne lustro. Ekran został zbudowany w oparciu o technologię pojemnościową z obsługą multidotyku – będziemy mogli skorzystać w sumie z pięciu punktów dotyku. Czułość matrycy jest dobra. Niestety, przy mocniejszym nacisku na taflę ochronną, zauważyliśmy efekt „jacuzzi” – serię drobnych zniekształceń rozchodzących się pod wyświetlaczem.

Portów mało, ale jest przejściówka

Projektanci umieścili wszystkie porty komunikacyjne na jednej, bocznej ściance tabletu. Użytkownik ma dostęp do standardowego zestawu, na który składa się port mini-USB, mini-HDMI, slot kart SDHC, gniazdo jack 3,5 mm oraz oczywiście złącze dedykowane zasilaczowi sieciowemu. Ponadto, producent dorzucił do zestawu specjalną przejściówkę na pełnowymiarowy port USB 2.0. Dzięki niej podłączymy nie tylko całą gamę pamięci flash oraz dysków twardych, ale również zewnętrzny modem 3G. Ostatnią z możliwości przetestowaliśmy z sukcesem na modemie Huawei E173 i karcie Play.

Na pokładzie znajdziemy standardowy zestaw portów / fot. tabletManiaK

Tracer OVO 1.2, jak przystało na urządzenie mobilne, został wyposażony w kartę WiFi. Sprawdziliśmy stabilność łącza w oparciu o regularną pracę w internecie, jak i transfer małych i dużych plików. Urządzenie przez cały czas utrzymywało połączenie, o ile utrzymywaliśmy włączony ekran. Po wygaszeniu wyświetlacza, po kilku minutach karta przechodziła w tryb uśpienia. W ustawieniach systemu nie znalazłem opcji zapewniającej nieprzerwaną transmisję danych.

Na pokładzie nie znajdziemy modułu Bluetooth, ani modemu 3G. Brakuje też GPSu. W kwestii kompatybilności zewnętrznej, tj. z urządzeniami peryferyjnymi, projektanci spisali się na medal. Sprzęt bez problemów wykrywał wszystkie podłączane do niego dyski twarde z własnym zasilaniem oraz pamięci typu flash.

Bateria na dwa filmy

Najnowszy model z rodziny OVO został wyposażony w akumulator litowo-jonowy, o pojemności 4.000 mAh. Producent zapewnia, że ogniwa umożliwią nieprzerwaną pracę przez trzy do pięciu godzin. Nie jest to szacunek na wyrost. Przy najintensywniejszym wykorzystaniu podzespołów, tablet wytrzymał obiecane 3 godziny. Odpowiednio większej żywotności możemy się spodziewać przy zmniejszonym obciążeniu urządzenia, w trybie uśpienia oraz przy sporadycznym wykorzystywaniu – np. w przerwach od pracy. To przeciętny wynik, który łatwo możemy przeliczyć na raptem dwa filmy. Standardowo przeprowadziliśmy zestaw testów wydajnościowych, których osiągi znajdziecie poniżej.

  • 3 godziny (180 minut) pracy przy normalnym obciążeniu (tryb czytnika – wyłączona łączność WiFi, uruchomiony plik w formacie PDF, uruchomiony odtwarzacz muzyki, w tle działający pakiet standardowych usług, jasność ekranu 100%);
  • 4 godziny i 10 minut (250 minut) pracy przy normalnym obciążeniu (tryb przeglądarki – włączona łączność WiFi, aktywne połączenie z siecią, uruchomiona przeglądarka, w tle działający pakiet standardowych usług, jasność ekranu 40%);
  • 2 godziny i 50 minut (170 minut) pracy przy dużym obciążeniu (włączona i aktywna łączność WiFi, uruchomiony film Full HD, jasność ekranu 40%).

Producent dołączył oczywiście do zestawu dedykowany zasilacz sieciowy. Orientacyjny czas naładowania akumulatora do 100% to nieco ponad 2 godziny. Ponadto, baterię możemy podładować za pośrednictwem kabla USB, chociaż trwa to odpowiednio dłużej.

Tani, ale niezły

Tablet zbudowany jest w oparciu o procesor Allwinner A10 oparty na architekturze Cortex A8, o taktowaniu 1,2 GHz. Jednostka obliczeniowa współpracuje z układem graficznym Mali-400 MP i 512 megabajtami pamięci RAM. Jako magazyn danych wykorzystać możemy 8 GB pamięci użytkowej. Oczywiście część z tego jest zajęta przez zainstalowane aplikacje oraz wymagający system operacyjny Android 4.0 (Ice Cream Sandwich). Powyższą specyfikację widzimy nie po raz pierwszy w sprzęcie niskobudżetowym. Nie spodziewając się zatem wodotrysków, zabrałem się do testowania.

Specyfikacja techniczna / fot. tabletManiaK

Jak się szybko okazało, konfiguracja sprzętowa OVO radzi sobie bardzo dobrze – oczywiście w swojej klasie. Nieznacznie wybija się ponad segment budżetowy, oferując podobną funkcjonalność co konkurencja, ale w trochę płynniejszej oprawie. Oczywiście bardziej wymagający użytkownicy, szukający mobilnej platformy do gier i multimediów, mogą być zawiedzeni wydajnością podzespołów. Jeśli jednak szukamy uniwersalnego tabletu, który obsłuży podstawowe zadania, raczej będziemy zadowoleni. Dodatkowym smaczkiem może być fakt, że udało nam się uruchomić na OVO kilka bardziej zaawansowanych graficznie pozycji z Google Play (w tym Shadowgun i Blood and Glory)

Zestawienie wyników / fot. tabletManiaK

Zerknijmy na cyferki. Przeprowadziliśmy cztery popularne benchmarki – zaczynając od góry, mamy wyniki dla Smartbench 2012 (587/1908 pkt.), Quadrant (1854 pkt.), AnTutu (3200 pkt.) i An3DbenchXL (23949 pkt.). Jak widać, sprzęt jest wystarczająco mocny, aby rzucić wyzwanie konkurencji w segmencie tanich 7-calowców.

Tracer OVO 1.2 / fot. tabletManiaK

Tablet obsługuje Adobe Flash w wersji 11.1. Niestety na sprzęcie testowym pojawiły się trudności związane z uruchomieniem niektórych klipów z poziomu przeglądarki. Jedynym sposobem na ominięcie tego problemu, było ściągnięcie ich bezpośrednio na pamięć wewnętrzną i uruchomienie w odtwarzaczu. Innych problemów z obsługą Adobe Flash nie zarejestrowaliśmy.

Klawiatura ekranowa składa się z czterech rzędów przycisków. Jest bardzo wygodna przy układzie poziomym. Klawisze są ułożone wyspowo, dzięki czemu nie klikniemy przez przypadek niepożądanego przycisku. W układzie pionowym jednak tablet wydaje się być zbyt mały. Klawisze są zwężone i ściśnięte – łatwo się pomylić, a przez to pisanie staje się uciążliwe.

Tracer OVO 1.2 / fot. tabletManiaK

W kwestii kompatybilności z formatami multimedialnymi oraz pakietami biurowymi, nie mamy żadnych zastrzeżeń. Sprzęt bez większych problemów otworzył w zasadzie każde popularne rozszerzenie, począwszy od wirtualnych książek zapisanych jako ePUB i PDF, przez dokumenty i zdjęcia, aż po filmy (AVI, MKV, RMVB, 3GP, MP4) i muzykę (FLAC, WAV i MP3). Oczywiście warto pamiętać, że wiele zależy od aplikacji, odtwarzaczy i kodeków, jakie pobierzemy i zainstalujemy na pokładzie tabletu. Sprzętowe możliwości urządzenia pozwalają ponadto na uruchomienie klipów w standardzie Full HD, chociaż pełną rozdzielczością będziemy się cieszyć dopiero po podłączeniu do telewizora.

Podsumowanie, ocena i opinia

Tracer OVO 1.2 jest urządzeniem o dużym potencjale. Z pewnością nie zdobędzie uwagi bardziej wymagających użytkowników. Jeśli jednak szukamy uniwersalnego i mobilnego modelu, warto zastanowić się nad tą inwestycją. Zwłaszcza, że jeśli dobrze poszukamy, zakup tabletu nie wyniesie nas drożej jak 390 złotych. Oczywiście wciąż rozmawiamy o typowym sprzęcie niskiej klasy – szaraku, który nieznacznie wybija się ze swojego segmentu. Osoby szukające przenośnej konsoli do gier powinny zainteresować się innymi propozycjami.

Każdy z najważniejszych elementów składowych został oceniony w skali od 1 do 10 punktów, gdzie 1 prezentuje poziom bardzo słaby, 5 jest odpowiednikiem standardów rynkowych, a 10 jest notą najwyższą. Średnia ocen stanowi ocenę całkowitą.

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • WYGLĄD / JAKOŚĆ WYKONANIA7
  • EKRAN6
  • WYDAJNOŚĆ ZASILANIA5
  • WYDAJNOŚĆ7
  • OPROGRAMOWANIE6
  • WYPOSAŻENIE6

Haier HaiPad D85 3G

Ocena końcowa testu: 6.2

ZALETY
  • Bogaty zestaw;
  • Solidna konstrukcja;
  • Dobra jakość wykonania;
  • Obsługa zewnętrznych modemów 3G i pamięci flash;
  • Wysoka kompatybilność zewnętrzna;
  • Możliwość odtworzenia praktycznie każdego popularnego formatu.
WADY
  • Brak wbudowanego modemu 3G i GPSu;
  • Usypianie karty WiFi;
  • Kiepskie kąty widzenia.
Arkadiusz Marcjanek

Komentarze

  • Mi po 3 dniach użytkowania padła bateria i już od 2 lat nie mogę go naładowac zawiodłem się na nim :-(

  • Hej, niedawno zakupiłem sobie taki tablet i kolega ustawił mi blokade na wzór, nie zwracając uwagi na to jaki to wzór, nie mogę go odblokować :(. Pozostaje Hard reset ale nie wiem jak go wykonać na tym tablecie poprzez recover. Trzymam razem przyciski VOL+ i POWER, a po pewnym czasie pojawia się ikonka androida z trójkątem z wykrzyknikiem. Nie wiem co dalej robić. Czy ktos pomoże ????

  • Tablet jest bardzo fajny, teraz wlasnie z niego pisze. Glosnik nie jest az tak slaby jak pisaliscie, a mikrofon calkiem przyzwoity. Oczywiscie na plus to ze odtwarza filmy w formacie bluray ale to pewnie jest zasluga mali ;)

  • mialem ovo 1. po lekkim wkurzeniu z uwagi na zwykle chamskie wprowadzanie klienta w blad oddalem z mysla o zakupie wlasnie ovo2. ale ze mam juz gca971... z ciekawosci zobaczenia testu ovo2 sprawdzilem na stronie tracera co sie dzieje z romami i dla ovo2 jest jaki wydluzajacy czas pracy na jednym ladowaniu. wiec jesli ma to komus pomoc a ma ovo2 to czemu nie sprobowac ;)

  • Wydaje mi się że Tracer mógłby być lepszym wyborem (wyżej taktowane CPU, 8GB pamięci wbudowanej) Dziś miałem A73 w rękach i wydaje mi się że mój dawny Tracer OVO miał też ładniejsze kolory (ale to może być bardzo subiektywna ocena). Za A73 przemawia za to jego większa popularność i z tego co wiem to mocniejsza bateria

  • Porównując 2 tablety: ten tracer oraz gocleaver a73. Który byłby bardziej opłacalny (net, filmy, muzyka, itp). Ewentualnie prosiłbym o porównywarkę pomiędzy tymi tabletami :)

  • No i jeszcze: "Tablet posiada solidną, wykształconą ramkę okalającą właściwy ekran" - stąd pytanie; gdzie ta ramka się kształciła? Coś musiało umknąć redaktorowi. A do sprawy; zgadzam się z oceną redaktorską; lekko wybijający się z "szaraczków" czyli przemyślmy do czego potrzebny nam jest tablet i wtedy może się okazać że ten Ovo "to jest to!" :)

  • Z baterią 4000mAh to trochę przesadziliście... (byłaby to największa bateria w 7calowych budżetowych tabletach)
    W rzeczywistości ma akumulator 2300mAh, i z takiej baterii nie wyciśniemy "5-6 godzin pracy" które napisano na opakowaniu.
    Procesor w nim (CPU) jest taktowany dokładnie 1152MHz (na najnowszej wersji oprogramowania, w starszych wersjach tylko 1000MHz)
    W sumie tablet całkiem niezły, ma niezłe wyniki w benchmarkach, ma dopracowane oprogramowanie, i przejsciowke w standardzie.
    Dla mnie wadą są niestety przyciski dotykowe (wylaczam sobie przypadkowo film trzymajac tablet) oraz tragiczny i cichy głośnik (u konkurencji jest trochę lepiej)

Najnowsze artykuły

Świąteczny poradnik zakupowy 2023. Wybieramy najlepsze prezenty pod choinkę!

Świąteczny poradnik zakupowy techManiaK.pl to mnóstwo ciekawych pomysłów na prezent pod choinkę w 2023 roku…

30 listopada 2023

Jaką konsolę wybrać? Poradnik przed Black Friday

Znudziło Ci się już granie na komputerze? A może chcesz poprawić swoje wrażenia z cyfrowej…

6 listopada 2023

Tablety premium – na jaki model postawić?

Tablet to wielofunkcyjne urządzenie, które łączy w sobie mobilność z możliwościami komputera. Sprzęt z tej…

29 września 2023

iPad – wszechstronne urządzenie mobilne dla Ciebie i Twojej rodziny

W dzisiejszych czasach mobilność jest kluczowa. Niezależnie od tego, czy jesteś studentem, pracownikiem, czy rodzicem…

22 maja 2023

Bogowie, co za bestia. Xiaomi stawia na LTPO 144 Hz, 120 W i SD8+G1, a to nawet nie jest flagowiec!

Xiaomi Pad 6 (Pro 5G) dostanie ekran LTPO AMOLED 144 Hz, ładowanie 120 W, i…

30 maja 2022

To już dziś! Gdzie oglądać finał Ligi Mistrzów w 4K?

Odliczamy godziny do finału Ligi Mistrzów, gdzie zmierza się ze sobą Real Madryt i Liverpool.…

28 maja 2022

Wraz z naszymi partnerami stosujemy pliki cookies i inne pokrewne technologie, aby zapewnić jak najlepszą obsługę naszej strony internetowej. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane na urządzeniu końcowym. Używamy plików cookies, aby wyświetlać swoim Użytkownikom najbardziej dopasowane do nich oferty i reklamy oraz w celach analitycznych i statystycznych. Jeśli korzystasz z naszej strony internetowej bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza to, że nie masz nic przeciwko otrzymywaniu wszystkich plików cookies z naszej strony internetowej oraz naszych partnerów. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień dotyczących cookies.

Polityka Cookies