System i interfejs
Google Android 2.2 Froyo jest najczęściej stosowanym systemem operacyjnym w 7-calowych tabletach. Tak samo też było w przypadku naszych dwóch egzemplarzy. Dzięki temu, że Android dostarczany jest na licencji Open Source, producenci mogą go dodatkowo personalizować, aby lepiej wyróżniać się na tle konkurencji. Jak więc wygląda sytuacja u naszych bohaterów? Całkiem dobrze, lecz bez większych rewelacji. Znacznie lepiej poradził sobie z tym Samsung, ale ViewSonic nie odstaje daleko w tyle. System w ViewPadzie 7 jest po prostu bardziej podobny do wersji oryginalnej, która jest trochę zbyt „surowa” i tradycyjna jak na obecne czasy.
Pomijając już kwestie estetyczne, warto również wspomnieć o płynności i stabilności działania samego systemu operacyjnego. Android 2.2 nie jest zbyt wymagający, więc nawet starsze procesory o relatywnie niskiej częstotliwości taktowania „udźwigną” ten OS, lecz jak wiadomo im szybszy – tym lepszy. Oba testowane przez nas tablety bardzo dobrze radziły sobie z obsługą Androida 2.2, lecz ze względu na mocniejszy procesor to Samsung Galaxy Tab okazał się być jednak nieco lepszy.
Ważnym elementem jest również klawiatura ekranowa, która z reguły powinna ułatwić pracę na tablecie. Jak wiemy zbyt małe przyciski są tylko powodem samych problemów i niepotrzebnej frustracji, dlatego producenci starają się jak najlepiej wykonać ten element. W Samsungu Galaxy znajdziemy 2 rodzaje klawiatur – QWERTY oraz Swype. ViewPad 7 z kolei posiada aż 3 różne układy, a oprócz tego pełnowymiarowa klawiatura QWERTY jest tutaj nieco lepsza i wygodniejsza. Powodem jest specyficzne ułożenie przycisków na ekranie, które umożliwiło powiększenie poszczególnych klawiszy. Takie rozwiązanie okazało się praktyczniejsze oraz korzystniejsze dla tabletu firmy ViewSonic.
Wydajność
Samsung Galaxy Tab wyposażony został w jednordzeniowy procesor Samsung Hummingbird 1 GHz, oparty na architekturze ARM Cortex-A8. Układ ten wspomagany jest przez 512 MB pamięci operacyjnej RAM oraz układ graficzny PowerVR SGX540. Taki zestaw pozwala nam na oglądanie materiałów wideo w wysokiej jakości 1080p oraz zapewnia nieprzeciętną wydajność urządzenia. Oprócz tego tablet posiada wbudowany dysk NAND Flash o pojemności 16 GB z możliwością rozbudowy o dodatkowe 32 GB dzięki czytnikowi kart micro SD.
Jeśli chodzi o specyfikację tabletu ViewSonic, to prezentuje się ona trochę słabiej. ViewPad 7 wyposażony został w nieco przestarzały procesor Qualcomm MSM7227 taktowany zegarem o częstotliwości 600 MHz, który wspomagany jest przez 512 MB pamięci operacyjnej RAM i dysk twardy NAND Flash o pojemności 512 MB. Dodatkowo pojemność dysku możemy zwiększyć do 32 GB dzięki czytnikowi kart micro SD – podobnie jak w Galaxy. Największą wadą procesora w tym tablecie jest niestety brak wsparcia dla technologii Adobe Flash 10.1, co praktycznie z miejsca dyskwalifikuje go w dalszej batalii.
Słabszy procesor, albo raczej mniej zaawansowany technologicznie, ma też swoje zalety. Dzięki temu, że producent zastosował wolniejszy układ, cena tabletu jest znacznie niższa. Oprócz tego, osoby, które nie muszą oglądać filmów w jakości 1080p zadowolą się słabszym procesorem, gdyż płacenie za funkcje, których i tak się nie wykorzysta, trochę mija się z celem. Wspomniany brak Flasha w ViewSonic ViewPad 7 jest zauważalny, lecz nie do tego stopnia, aby niemożliwa była komfortowa praca na tablecie. Niemniej jednak, pod względem wydajności Galaxy Tab okazuje się być znacznie lepszy – i posiada Flasha 10.1.
Ceny ViewSonic ViewPad 7
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
Z technicznego punktu widzenia, tak. Niebawem będzie też aktualizacja systemu do wersji Android 2.3 Gingerbread.
Wypadałoby wybrać Samsunga. No zobaczymy.