Obudowa i jakość wykonania
Oba urządzenia od strony wizualnej prezentują się niezwykle interesująco. Podczas gdy obudowa w Samsungu Galaxy Tab jest wykonana z wysokiej jakości plastiku, o tyle ViewPad 7 posiada bardzo stylową, aluminiową oprawę z nielicznymi, plastikowymi elementami. Bardziej wytrzymały i odporny na zarysowania oraz różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne wydaje się więc być tablet marki ViewSonic. Wygląd zewnętrzny jest niezwykle ważnym elementem, gdyż w głównej mierze to właśnie on decyduje o ostatecznym wyborze urządzenia w momencie, gdy porównywane przez nas modele posiadają bardzo zbliżoną specyfikację.
Zarówno Galaxy Tab jak i ViewPad 7 posiadają 7-calowy ekran dotykowy, więc całkowity rozmiar obu urządzeń jest do siebie bardzo zbliżony. Niewiele większy wydaje się być Galaxy Tab, jednakże różnica jest tak znikoma, że praktycznie niezauważalna. Tablet Samsunga posiada natomiast znacznie grubszą ramkę wokół ekranu, co niekorzystnie wpływa na ogólny wygląd wizualny urządzenia – ale design zawsze pozostaje kwestią sporną.
Rozmieszczenie poszczególnych portów oraz złącz w obu tabletach jest zadowalające, jednakże w przypadku modelu Samsunga wspomnieć należy o jednej, drobnej wadzie. Koreański producent zdecydował się na zastosowanie specjalnego portu dokującego, który jest jednocześnie portem ładowania. W efekcie, na nasze nieszczęście, gdy zapomnimy zabrać ze sobą ładowarkę, nie możemy zastąpić jej niczym innym. ViewSonic znacznie lepiej rozwiązał ten problem, gdyż sprzęt ładujemy poprzez port micro USB.
* Punkt za styl, elegancję, design i świetne wykonanie dla tabletu ViewSonic ViewPad 7
Matryca
Jak już wcześniej wspomniałem, oba porównywane przez nas tablety wyposażone zostały w 7-calowy, pojemnościowy ekran dotykowy wspomagany przez technologię multi-touch. Producenci porównywanych przez nas urządzeń niestety nie zdecydowali się na zastosowanie nowoczesnej matrycy typu Super AMOLED, lecz standardowej LCD. Podczas testu obu tabletów miałem wrażenie, że mimo wszystko nieco lepiej na dotyk reaguje ekran w Samsungu Galaxy Tab. Obraz przesuwał się nieco płynniej i był bardziej czytelny.
Może i oba urządzenia posiadają matrycę o przekątnej 7-cali, ale mimo wszystko znaczną przewagę ma tutaj Galaxy Tab, ponieważ jego ekran pracuje z natywną rozdzielczością 1024 x 600 pikseli, podczas gdy ViewPad tylko 800 x 480 px. Różnica może nie jest duża, ale za to wyraźnie ją widać przy przeglądaniu stron www. Na ekranie mieści się wtedy więcej, dzięki czemu mamy lepszy widok całości.
W recenzji tabletu ViewPad 7 wspomniałem także, że mniejsza rozdzielczość – w tym przypadku 800 x 480 px – ma też swoje zalety. Przeważająca większość aplikacji tworzonych na Androida to wersje przygotowane na smartfony o mniejszych ekranach (do 4,3-cala) i mniejszej rozdzielczości. W związku z czym istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że na Galaxy Tab niektóre programy i gry nie będą wyświetlane poprawnie, a jedynie na połowie ekranu. Jakość wyświetlanego obrazu, obsługa matrycy, reakcja na dotyk i tym podobne elementy, które bezpośrednio dotyczą funkcjonowania ekranu w obu urządzeniach stoją właściwie na tym samym poziomie. Niemniej jednak relatywnie wyższa rozdzielczość przemawia zdecydowanie na korzyść tabletu Samsunga.
Ceny ViewSonic ViewPad 7
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
Z technicznego punktu widzenia, tak. Niebawem będzie też aktualizacja systemu do wersji Android 2.3 Gingerbread.
Wypadałoby wybrać Samsunga. No zobaczymy.