Spis treści
- Wstęp i specyfikacja techniczna
- Wygląd, obudowa i wykonanie
- Ekran
- System i interfejs, klawiatura
System i interfejs
ViewSonic ViewPad 7 wyposażony został w system operacyjny Google Android 2.2 Froyo, który jak wiemy nie został stworzony do obsługi urządzeń, które posiadają ekran większy niż 4-cale. System ten miał być stosowany przede wszystkim w nowoczesnych smartfonach, które posiadały procesor oparty na architekturze ARM, a ponieważ na chwilę obecną nie ma jeszcze systemu, który idealnie nadawałby się do obsługi tabletów, producenci sprzętu elektronicznego decydują się właśnie na zastosowanie Androida w wersji 2.2 (Froyo). Jest to wybranie tak zwanego „mniejszego zła” i trzeba będzie czekać aż do oficjalnej premiery Google Androida 3.0 Honeycomb, stworzonego specjalnie dla multimedialnych tabletów.
Osobiście nie widzę niczego złego w tym, żeby tablety pracowały na Androidzie 2.2 Froyo. Obecnie ponad 50% wszystkich urządzeń przenośnych opartych na systemie Android posiada tę właśnie wersję systemu. W statystykę tą wliczane są również tablety. Nie sądzę też, aby producenci „rzucili” się na nowego Androida Honeycomb, gdy ten zostanie oficjalnie wydany przez firmę Google. System bez wątpienia będzie znacznie droższy od stosowanych dotychczas wersji, przez co wzrośnie również cena tabletu.
Google Android 2.2 dostarczany jest na tak zwanej licencji OpenSource, dzięki czemu producenci i deweloperzy mogą dostosowywać system do własnych potrzeb, albo raczej do potrzeb użytkowników. Wielu producentów sprzętu elektronicznego bardzo chętnie korzysta z tego przywileju i modyfikuje przede wszystkim interfejs graficzny Androida, aby wyróżniać się na tle konkurencji. Podobnie uczyniła też firma ViewSonic, która delikatnie zmodyfikowała menu powitalne systemu, układ ikon, i kilka innych, istotnych elementów. W praktyce wygląda to dość dobrze, a sam interfejs ładnie się prezentuje, jednakże nie należy spodziewać się cudów – Samsung zrobił to nieco lepiej.
Nie znam minimalnych wymagań sprzętowych jakie musi spełniać tablet, aby można było wyposażyć go w system operacyjny Google Android 2.2. 600 MHz procesor jaki znajdziemy w ViewSonic ViewPad 7 wydaje się być w zupełności wystarczający, gdyż wspomniany system działa niezwykle płynnie i przez cały czas trwania testów nie miałem z nim najmniejszego problemu. Jeśli jeszcze nie wspomniałem, to testowany przeze mnie egzemplarz posiadała angielską wersję Androida, a polska wersja ma pojawić się pod koniec stycznia tego roku. Najprawdopodobniej stanie się to w momencie rozpoczęcia sprzedaży urządzenia na polskim rynku, jednakże Froyo w wersji ENG nie stanowi żadnego wyzwania. Przeważająca większość opcji ma swój własny interfejs graficzny, a cały system jest niezwykle prosty w obsłudze i przede wszystkim intuicyjny.
Klawiatura
Wygodna klawiatura w tablecie to sprawa pierwszorzędna. Jeśli producent nie rozwiąże tego elementu w korzystny dla użytkownika sposób, to właściwie już na starcie jest na straconej pozycji. Firma ViewSonic poradziła sobie z tym elementem wyśmienicie, co zasługuje na najwyższe uznanie. W ViewPad 7 mamy właściwie 3 różne rodzaje klawiatur, które różnią się od siebie rozmiarem i sposobem, w jaki z nich korzystamy. Pierwsza to standardowa klawiatura QWERTY, druga ma klasyczny układ jak w każdym telefonie, trzecia zaś jest można powiedzieć połączeniem obu układów.
Najlepsza, najłatwiejsza w użyciu i jednocześnie najwygodniejsza jest oczywiście pełnowymiarowa klawiatura QWERTY. Zajmuje ona całą wolną powierzchnie ekranu, a poszczególne klawisze są dość sporych rozmiarów – dla porównania są one nieco większe od tych w Samsungu Galaxy Tab. Jeśli do tego wszystkiego weźmiemy pod uwagę, że rozmiarami ViewPad 7 jest nieco mniejszy, to otrzymamy całkiem praktyczne połączenie. Podsumowując, tablet firmy ViewSonic posiada dużą klawiaturę QWERTY z naprawdę sporymi przyciskami. Na ekranie głównym nie ma żadnych (i jednocześnie zbędnych) klawiszy, które zajmowałyby cenną, wolną przestrzeń, dlatego kolejny plus dla firmy ViewSonic.
Wspomniałem, że są trzy różne rodzaje klawiatur ekranowych. Ja podczas testów z tej właśnie korzystałem najczęściej, gdyż była ona moim zdaniem najbardziej praktyczna, a klawiatury telefonicznej po prostu nie lubię. Przełączanie pomiędzy poszczególnymi układami jest dziecinnie proste. Wystarczy przyłożyć palec w dowolnym miejscu na wyświetlonej klawiaturze, mocno docisnąć i przesunąć w lewą lub prawą stronę. Układ automatycznie zmieni się i dopasuje do ekranu.
Jeśli w trakcie pisania, obrócimy nasz tablet do pozycji pionowej, to również klawiatura i cała zawartość ekranu odpowiednio dopasuje się do nowej pozycji. Jak wiadomo ekran będzie nieco węższy, przez co poszczególne klawisze jak i cała klawiatura także ulegnie zmniejszeniu. Wtedy z pomocą przychodzą dwa pozostałe układy, które znacznie lepiej spisują się w pozycji pionowej, niż pełnowymiarowa klawiatura QWERTY.
Spis treści
- Wstęp i specyfikacja techniczna
- Wygląd, obudowa i wykonanie
- Ekran
- System i interfejs, klawiatura
Ceny ViewSonic ViewPad 7
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
Mam też problem z apn (w play) jak byś mógł napisać jak i co dokładnie wpisałeś,to bym był wdzięczny
Witam.
Pytanie do Krzysztofa. Mam problem z połaczeniem z internetem . Karta z VECTRY ( PLAY) i komunikat,że nie posiada ona pozwolenia do połaczenia. Byłbym wdzięczny za pomoc.
pozdrawiam
osobiście nabyłem tablet i go użytkuję. To z czym walczyłem na początku to modem – ale przewalczyłem, łączenie przez APN dane i dostawcy w moim przypadku Playa.
Kolejna bolączka to spolszczenie. Myślałem, że to problem ale okazało się, że tab działa instynktownie i spolszczenia nie są potrzebne.
Korzystanie bardzo łatwe tak pisanie jak i rozmowy telefoniczne – przez BT.
Bateria rewelka.
Co do porównania do Galaxy Tab to:
waga taka sama, jakość rozmów taka sama, jakość wykonania taka sama,
+ View to jest mniejszy,
+ bateria trzyma znacznie lepiej,
+ cena niższa, dużo niższa cena,
+ internet chodzi bardzo płynnie,
– mniej gadżetów do View,
– przekręcanie tabletu upierdliwe – niektóre pozycje są przyblokowane i otwierają się tylko w jednej pozycji, nie wiem dlaczego np. telefon lub sms -y,
– flash – faktycznie jak chodzi to przekłamuje,
– ciężko nieraz myśli, chodź spadki formy zdarzały się i galaxy,
– mało rozbudowana funkcja synchronizacji z komputerem – przyzwyczaiłem się do Cominicatora i może dlatego
Jarek, napisz w jakiej sieci chcesz skonfigurować internet? U mnie (mBank mobile) poza konfiguracja APNu(http://mban…ienia.html), musiałem jeszcze aktywować u dostawcy usługę ” GPRS i MMS” -> *101*11*02#, restart telefonu i internet ruszył ;).
Możliwe, ze Ty także u swojego providera musisz aktywować pakiet GPRS/internet?
——–
Pytanie z innej beczki. Czy słyszeliście coś o podkręcaniu procesora?Na XDA trochę o Tym piszą, ale podobno w nowej serii(ta z andkiem 2.2) touchscreen nie jest kompatybilny z overclockingiem?
Szczerze mówiąc nie pamiętam tej całej konfiguracji, dlatego niestety muszę odesłać cię do firmy Guest, która wypożyczyła nam sprzęt. Tam wszyscy dokładnie wyjaśnią ci, krok-po-kroku w jaki sposób ustawić modem 3G.
Nabyłem ten tablet na ibood i właśnie otrzymałem informację, że do sprzedaży trafiła partia uszkodzonych urządzeń. Po sprawdzeniu swojego, okazało się, że nie potrafię się połączyć z internetem poprzez kartę sim. W teście przeczytałem, że wymaga to specjalnych ustawień ( wydawało mi się, że próbowałem wszystkiego ). Proszę o ew. wskazówki bo muszę podjąć szybko decyzję o odesłaniu sprzętu do ibood.
Nasz tablet również posiadał angielską wersję systemu, ale Froyo jest tak łatwe w obsłudze, że właściwie nie potrzebuje translacji. Ewentualnie możesz spróbować na forum XDA. Tam pewnie coś już wymyślili w tym temacie.
Jeśli chodzi o kartę pamięci, to bez zamontowany w tablecie czytnik powinien poradzić sobie z 32 GB microSDHC.
witam ,mam kupiłem na ibood -brak polskiego menu czy ktoś wie jak wgrać łatke pl czy coś w tym stylu , karta pamięci do 32 gb ale czy ktoś wie czy sdhc 16gb bedzię wykrywać??
Byl w wyprzedarzy w ibood za 700zl za ta cene baaardzo oplacalne
ZAPRASZAMY NA WYPRZEDAŻ 1299zł !!!!
ILOŚĆ SZTUK OGRANICZONA !!
http://www.viewpad.pl
Czyli około 1700-1800 zł.. Nie wiem, czy to już tablet „budżetowy”. Galaxy Taba widziałem już za 2200, więc ja bym dołożył te 500 złotych i miał sprzęt klasę lepszy.
Obsługuje tryb USB host / USB OTG? A konkretniej – da radę podłączyć do niego zewnętrzną pamięć USB (z własnym zasilaniem) np. aparat cyfrowy żeby zgrać fotki „w terenie”.
Wielu elementów nie opisałem w teście, bo po prostu zająłby on znacznie więcej miejsca, dlatego wolę odpowiadać każdemu użytkownikowi na pytania właśnie w komentarzach.
Przez tablet możemy rozmawiać na 3 sposoby.
1. Poprzez dołączony zestawu jest zestaw słuchawkowy z wyjściem jack 3.5.
2. Przez słuchawkę bluetooth, w którą musimy się sami zaopatrzyć,
3. Przez zintegrowany w tablecie mikrofon.
Jeśli nie podłączymy żadnych zewnętrznych słuchawek, to uruchomiony zostanie główny głośnik i tryb głośnomówiący. Innej możliwości nie ma.
Gdy dzwoniłem przez tablet, mój rozmówca twierdził, że bardzo słabo mnie słyszał, choć tablet leżał dosłownie przede mną, z mikrofonem skierowanym w moją stronę… To chyba powinno w miarę jasno nakreślić sytuację.
Cena wyniesie około 460 euro, choć do tego nie jestem akurat w 100% pewien.
Pozdrawiam.
Test ok. Ja mam tylko pytanie jak z takiego tabletu telefonować? Czy aby inna osoba nie słyszała rozmowy trzeba korzystać z zestawu słuchawkowego? Jest coś takiego w paczce? Czy lepiej na bt? No i przydałaby się informacja o poziomie cen w Polsce/Europie