Spis treści
Ekran
ViewSonic ViewPad 7 wyposażony został w 7-calowy, pojemnościowy ekran dotykowy pracujący z natywną rozdzielczością 800 x 480 pikseli i dodatkowo wspomagany jest przez technologię multi-touch. Takie matryce stosowane są najczęściej w budżetowych tabletach, choć jak widać używają ich również bardziej znani producenci sprzętu elektronicznego. Chodzi tu przede wszystkim o relatywnie niską rozdzielczość ekranu, choć ma ona też swoje dobre strony. Przeważająca większość aplikacji oraz gier dostępnych za pośrednictwem sklepu Android Marketplace została stworzona właśnie na ekrany o takiej właśnie rozdzielczości, a z tego co pamiętam, wyposażony w matrycę o rozdzielczości 1024 x 600 pikseli Samsung Galaxy Tab, miewał problemy z poprawnym wyświetleniem niektórych aplikacji. W tablecie ViewPad 7 tego problemu akurat nie miałem, więc punkt dla firmy ViewSonic. Szkło, które chroni ekran wydaje się być mocne i bardzo wytrzymałe. Nie miałem odwagi sprawdzać jego granic wytrzymałości, ale jestem pewien, że podczas przeglądania stron www i właściwie standardowej pracy, nasza matryca jest jak najbardziej bezpieczna.
Kontynuując jeszcze kwestię rozdzielczości… Gdy testowałem Samsunga Galaxy Tab wydawało mi się, że obraz jest bardzo dobrze wyświetlany, głównie dlatego, że ekran oferuje podwyższoną rozdzielczość. ViewSonic, który oferował relatywnie niższą rozdzielczość, powinien wyświetlać obraz w nieco gorszej jakości. Jak się jednak okazało różnica ta była praktycznie niezauważalna. W zależności od naszych upodobań możemy ustawić automatyczną jasność ekranu, którą reguluje czujnik światła umieszczony tuż nad ekranem, lub też samodzielnie możemy wybrać z jakim natężeniem ma świecić podświetlenie matrycy. Ta pierwsza możliwość jest dla tabletu znacznie korzystniejsza, gdyż w ten sposób wydłużymy nieco czas pracy baterii, a oprócz tego, ekran będzie świecił z jasnością dostosowaną do zewnętrznych warunków oświetleniowych.
Matryca jest niezwykle czuła, dzięki czemu dobrze i szybko reaguje na dotyk. Niewątpliwie jest to zasługa pojemnościowego ekranu, który zastosowany został w tablecie. Czasami zdarza się tak, że producent do zestawu z urządzeniem dołącza również specjalny rysik, który ułatwia pracę – zwłaszcza podczas pisania odręcznego – ale w tym przypadku rysika nie otrzymaliśmy. Właściwie nie jest to wielka strata, głównie dlatego, że jest on praktycznie niepotrzebny. Wszystkie czynności możemy wykonywać posługując się przy tym własnymi palcami i właściwie nie potrzebujemy żadnych dodatkowych wskaźników. Matryca generuje bardzo jasny, czysty i wyraźny obraz. Kolory są wiernie odzwierciedlone – nawet przy słabym oświetleniu, jednakże najżywsze barwy zauważmy dopiero po ustawieniu maksymalnej jasności ekranu.
7-calowa matryca doskonale nadaje się do przeglądania stron internetowych. Co prawda na 10-calowym ekranie obraz byłby nieco większy, ale z drugiej strony, korzystanie poza domem z tak dużego tabletu z pewnością nie będzie należało ani do najłatwiejszych, ani też do najprzyjemniejszych. Przeważająca większość stron www wyświetlana była dobrze i poprawnie, a tablet dodatkowo skaluje sobie stronę tak, aby spokojnie zmieściła się na 7-calowym ekranie. W razie problemów w prosty sposób możemy przybliżyć sobie widok. Tutaj z pomocą przychodzi technologia multi-touch lub dwukrotnie kliknięcie w wolną powierzchnie na ekranie. Oba sposoby działają wyśmienicie. W razie potrzeby możemy również obrócić tablet, a wtedy wbudowany akcelerometr automatycznie zmieni ułożenie obrazu. Ze względu na nieco wolniejszy procesor niż w Samsungu Galaxy Tab, musimy niestety chwilę poczekać aż obraz ustawi się w odpowiedniej pozycji. Niemniej jednak G-Sensor działa dobrze i sprawnie. Warto również dodać, że widoku nie możemy zmienić w głównym menu systemowy – oknie powitalnym. Dlaczego? Nie wiem – po prostu nie da się i już. Najprawdopodobniej ma to swoje logiczne uzasadnienie… Moim zdaniem producent zasugerował nam w ten sposób, aby z tabletu korzystać w pozycji poziomej (świadczy też o tym specyficzne ułożenie głośników).
Na koniec chciałbym wspomnieć o jeszcze jednym, a właściwie dwóch ważnych elementach, które w przypadku komputerów przenośnych – w tym również tabletów – odgrywają dość istotną rolę. Pierwszą z nich są kąty widzenia. Standardowe ekrany TFT mają to do siebie, że posiadają relatywnie słabe kąty widzenia. Tak też było w przypadku testowanego przez nas tabletu ViewSonic ViewPad 7. Barwy dość szybko traciły swoje kolory, a obraz stawał się niewyraźny. Działo się tak przede w momencie, gdy za bardzo przechylimy obraz w płaszczyźnie pionowej. W poziomie było już znacznie lepiej, ale i tak najlepszy widok jest wtedy, gdy trzymamy tablet dokładnie przed sobą. Drugim elementem, o którym również chciałem wspomnieć (i zrobiłem to nieco wcześniej) jest szklana pokrywa matrycy. Większość tabletów posiada błyszczący ekran, który w słoneczny dzień powoduje dość mocne refleksy uniemożliwiające komfortową pracę. Na to akurat nie ma rozwiązania. Jak na razie jedynie firma Notion Ink w swoim tablecie zastosowała matowy ekran, jednakże nie wiadomo nawet jak on sprawdza się w praktyce. Tablet ten na trafić do sprzedaży już wkrótce.
Ceny ViewSonic ViewPad 7
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
Mam też problem z apn (w play) jak byś mógł napisać jak i co dokładnie wpisałeś,to bym był wdzięczny
Witam.
Pytanie do Krzysztofa. Mam problem z połaczeniem z internetem . Karta z VECTRY ( PLAY) i komunikat,że nie posiada ona pozwolenia do połaczenia. Byłbym wdzięczny za pomoc.
pozdrawiam
osobiście nabyłem tablet i go użytkuję. To z czym walczyłem na początku to modem – ale przewalczyłem, łączenie przez APN dane i dostawcy w moim przypadku Playa.
Kolejna bolączka to spolszczenie. Myślałem, że to problem ale okazało się, że tab działa instynktownie i spolszczenia nie są potrzebne.
Korzystanie bardzo łatwe tak pisanie jak i rozmowy telefoniczne – przez BT.
Bateria rewelka.
Co do porównania do Galaxy Tab to:
waga taka sama, jakość rozmów taka sama, jakość wykonania taka sama,
+ View to jest mniejszy,
+ bateria trzyma znacznie lepiej,
+ cena niższa, dużo niższa cena,
+ internet chodzi bardzo płynnie,
– mniej gadżetów do View,
– przekręcanie tabletu upierdliwe – niektóre pozycje są przyblokowane i otwierają się tylko w jednej pozycji, nie wiem dlaczego np. telefon lub sms -y,
– flash – faktycznie jak chodzi to przekłamuje,
– ciężko nieraz myśli, chodź spadki formy zdarzały się i galaxy,
– mało rozbudowana funkcja synchronizacji z komputerem – przyzwyczaiłem się do Cominicatora i może dlatego
Jarek, napisz w jakiej sieci chcesz skonfigurować internet? U mnie (mBank mobile) poza konfiguracja APNu(http://mban…ienia.html), musiałem jeszcze aktywować u dostawcy usługę ” GPRS i MMS” -> *101*11*02#, restart telefonu i internet ruszył ;).
Możliwe, ze Ty także u swojego providera musisz aktywować pakiet GPRS/internet?
——–
Pytanie z innej beczki. Czy słyszeliście coś o podkręcaniu procesora?Na XDA trochę o Tym piszą, ale podobno w nowej serii(ta z andkiem 2.2) touchscreen nie jest kompatybilny z overclockingiem?
Szczerze mówiąc nie pamiętam tej całej konfiguracji, dlatego niestety muszę odesłać cię do firmy Guest, która wypożyczyła nam sprzęt. Tam wszyscy dokładnie wyjaśnią ci, krok-po-kroku w jaki sposób ustawić modem 3G.
Nabyłem ten tablet na ibood i właśnie otrzymałem informację, że do sprzedaży trafiła partia uszkodzonych urządzeń. Po sprawdzeniu swojego, okazało się, że nie potrafię się połączyć z internetem poprzez kartę sim. W teście przeczytałem, że wymaga to specjalnych ustawień ( wydawało mi się, że próbowałem wszystkiego ). Proszę o ew. wskazówki bo muszę podjąć szybko decyzję o odesłaniu sprzętu do ibood.
Nasz tablet również posiadał angielską wersję systemu, ale Froyo jest tak łatwe w obsłudze, że właściwie nie potrzebuje translacji. Ewentualnie możesz spróbować na forum XDA. Tam pewnie coś już wymyślili w tym temacie.
Jeśli chodzi o kartę pamięci, to bez zamontowany w tablecie czytnik powinien poradzić sobie z 32 GB microSDHC.
witam ,mam kupiłem na ibood -brak polskiego menu czy ktoś wie jak wgrać łatke pl czy coś w tym stylu , karta pamięci do 32 gb ale czy ktoś wie czy sdhc 16gb bedzię wykrywać??
Byl w wyprzedarzy w ibood za 700zl za ta cene baaardzo oplacalne
ZAPRASZAMY NA WYPRZEDAŻ 1299zł !!!!
ILOŚĆ SZTUK OGRANICZONA !!
http://www.viewpad.pl
Czyli około 1700-1800 zł.. Nie wiem, czy to już tablet „budżetowy”. Galaxy Taba widziałem już za 2200, więc ja bym dołożył te 500 złotych i miał sprzęt klasę lepszy.
Obsługuje tryb USB host / USB OTG? A konkretniej – da radę podłączyć do niego zewnętrzną pamięć USB (z własnym zasilaniem) np. aparat cyfrowy żeby zgrać fotki „w terenie”.
Wielu elementów nie opisałem w teście, bo po prostu zająłby on znacznie więcej miejsca, dlatego wolę odpowiadać każdemu użytkownikowi na pytania właśnie w komentarzach.
Przez tablet możemy rozmawiać na 3 sposoby.
1. Poprzez dołączony zestawu jest zestaw słuchawkowy z wyjściem jack 3.5.
2. Przez słuchawkę bluetooth, w którą musimy się sami zaopatrzyć,
3. Przez zintegrowany w tablecie mikrofon.
Jeśli nie podłączymy żadnych zewnętrznych słuchawek, to uruchomiony zostanie główny głośnik i tryb głośnomówiący. Innej możliwości nie ma.
Gdy dzwoniłem przez tablet, mój rozmówca twierdził, że bardzo słabo mnie słyszał, choć tablet leżał dosłownie przede mną, z mikrofonem skierowanym w moją stronę… To chyba powinno w miarę jasno nakreślić sytuację.
Cena wyniesie około 460 euro, choć do tego nie jestem akurat w 100% pewien.
Pozdrawiam.
Test ok. Ja mam tylko pytanie jak z takiego tabletu telefonować? Czy aby inna osoba nie słyszała rozmowy trzeba korzystać z zestawu słuchawkowego? Jest coś takiego w paczce? Czy lepiej na bt? No i przydałaby się informacja o poziomie cen w Polsce/Europie