Aparat fotograficzny
Nie będę wiele się rozpisywał na temat fotograficznych możliwości testowanych tabletów, bo jak wiadomo – tablety nie najlepiej nadają się do robienia zdjęć. A oba testowane modele – w szczególności. To znaczy, jeśli nie macie wyjścia oczywiście zdjęcie zrobicie, ale jakość nie spełnia niestety standardów jakości, które dla smartfonów, nawet tych z niższej półki, są oczywiste.
Zdjęcia przykładowe TAB3 A7
Zdjęcia przykładowe TAB3 A8
>>> Zdjęcia w pełnej rozdzielczości umieściliśmy w galerii: dla modelu A7 oraz modelu A8.
W obu przypadku 8-calowego modelu producent zdecydował się na 5-megapikselowy aparat z tyłu oraz 2-megapikselowy z przodu. 7-calowy TAB3 pod tym względem prezentuje się znacznie gorzej – 2 Mpix z tyłu i zaledwie 0,3 Mpix z przodu. Ale przecież to nie mała liczba megapikseli wpływa na jakość obrazu. Problemem jest optyka aparatu oraz jego matryca. Praktycznie żadne zdjęcie nie jest w pełni ostre, kadry są rozmazane, pomiar światła co chwile przekłamuje, przez co wiele zdjęć jest za ciemnych. Pisząc krótko – dobrze nie jest. Tryb filmowy to natomiast teoretycznie HD 720p, choć jak dla mnie obraz wygląda znacznie gorzej.
Aplikacja aparatu w obu przypadkach jest identyczna. Jest prosta w obsłudze i uboga w opcje. Nie dostajemy zaawansowanego trybu manualnego, ale możemy ustawiać na przykład zakres ISO. Mamy do dyspozycji również efekt panoramy oraz upiększania – przydatny do selfie. Nie zabrakło również efektu HDR, choć przyznam szczerze, że nie zauważam jego działania. Z pewnością jednak nikt nie kupuje tabletu, zwłaszcza taniego, z myślą o robieniu zdjęć.
W przypadku aparatu tylnego liczba megapikseli nie robi wielkiej różnicy – w obu przypadkach zdjęcia wyglądają bardzo podobnie, czyli niezbyt dobrze. Większą różnicę zauważyć można w aparacie przednim. W TAB3 A7 rozdzielczość VGA skutkuje fatalną jakością, więc nie warto w ogóle z tego aparatu korzystać.
Bateria
Pojemność baterii mniejszego z modeli wynosi 3450 mAh, natomiast większego – 4200 mAh. Biorąc pod uwagę wielkości ekranów, żaden nie zapewni przesadnie długiego czasu pracy – dla przykładu pojemność również powyżej 4000 mAh znajdziemy w smartfonie LG X Power dysponującym, rzecz jasna, zdecydowanie mniejszym ekranem. Jednak w swojej kategorii cenowej oba modele nie odbiegają od innych, stając się średniakami.
TAB3 A8 dzięki większej pojemności baterii w każdym z testów notuje lepsze wyniki od mniejszego konkurenta – najlepiej różnicę widać w teście PC Mark – ponad 100 minut, co jednocześnie jest sporą poprawą względem poprzednika. Również najnowszy TAB3 A7 wypada lepiej niż model poprzedniej generacji. W teście Manhattan 3.1 A8 osiąga wynik 504 minut, natomiast A7 o ponad pół godziny gorszy. Oznacza to, że w przypadku A8 teoretycznie możemy liczyć na ponad 8 godzin intensywnej zabawy. Całkiem nieźle. Tak przedstawiają się pozostałe wyniki pokazujące czas pracy
PC Mark Android
Internet Wi-Fi
Filmy (Wi-Fi off)
Czas ładowania
A jak benchmarki przekładają się na praktykę? Oba tablety stosunkowo szybko pochłaniają energię. Najwięcej podczas oglądania filmów czy grania w gry, choć i przeglądanie internetu zakończy się dla nas już po kilku godzinach intensywnego użytkowania. Jeżeli nie będziemy pamiętać o tym, by wyłączyć otwarte w tle aplikacje to okaże się, że również w trybie czuwania bateria będzie się zużywać w szybszym niż można oczekiwać tempie.
Na naładowanie akumulatora do pełna będziemy potrzebowali w obu przypadkach ponad dwóch i pół godziny. Tragedii więc nie ma, ale jeśli zamierzacie zabrać ze sobą tablet na wyjazd, warto zaopatrzyć się w powerbank.
Ceny w sklepach
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
Witam
Posiadam lenovo tab 3 850m, ostatnio po aktualizacji androida do 6.0 pojawił się problem z baterią, która w rozładowuje się nawet w 12h gdy tablet leży nie używany. Czy to może być efektem aktualizacji, czy po prostu zbieg okoliczności i tablet czeka serwis z baterią.
Tak czytam te testy na różnych stronach i od jakiegoś czasu odnoszę jedno i to samo wrażenie. Że ci „nowi dziennikarze” chyba nie czytają tego co piszą. Autor cały czas podkreśla wyższość modelu A8, jednak jak popatrzymy na benchmarki to różnica w wydajności żadna. A w PC Mark Android Work wręcz osiąga przedostatnie miejsce, gorsze niż A7. To jak to jest z tymi niby lepszymi procesorami ? Brak porównań do poprzednich modeli Tab2 które miały procesory 1,3. Bo ja w końcu tego nie rozumiem czy ta seria 3 jest wydajniejsza od serii 2, czy nie? Bo może lepiej poszukać starszego z wyżej taktowanym procem? Uwaga o filmach 4K rozwalająca. Ludzie teraz telewizory 60calowe 4K kupują żeby na nich filmy DVD oglądać a tu zonk bo na 7 lub 8 calowym tablecie 4K nie obejrzymy… straszne..
Wprowadzacie ludzi w błąd.
Piszecie o cenie dla modelu A8-50M a strona przekierowuje do A8-50F (bez modemu lte).
To w najlepszym przypadku jest nierzetelność, w najgorszym oszustwo.
Jeśli nie ten TAB3 A8-50F 16GB to jaki od konkurencji może być brany pod uwagę?
Te 7cali dwa rozne tablety sa w ofercie L. Chcialbym miec na Tab3 A7-10F Pianke i waska ramke. Nie mowie o obecnosci modemu, takie magiczne slowo „Essential” jest tu kluczowe. Co w ogole bylo testowane? 😉
Tab 3 A7 10f nie posiada 2 slotów a jedynie jeden, – na kartę micro a komunikacja odbywa
się za pomocą zewnętrznego modemu USB lub Wi-Fi / Wi- Fi Direct.
Lenovo w sprzęcie niskobudżetowym coraz częściej oszukuje klientów
wypuszczając na początku wersje full a następnie obcina hardware zyskując
dobrą opinie żeruje na ludziach ufającym takim jak ten niedokładnym testom….
Dokładna nazwa testowanego modelu to TAB3 A7-730X, jednak pod taką nazwą w Ceneo na przykład trudno go znaleźć. Z oznaczeniami modeli Lenovo jest problem, bo często dokładna nazwa „pudełkowa” brzmi inaczej niż ta, pod którą znajdziemy go w sklepach, stąd wynikać mogły pomyłki w nazewnictwie w teście. Testowany przez nas model posiada również wejście na kartę micro SIM.