Rockchip zaprezentował najnowszą jednostkę mobilną – RK3399, która dedykowana jest urządzeniom pracującym pod kontrolą systemu Google Android, Linux oraz Windows 10 Mobile.
Rockchip RK3399 to jednostka nowej generacji, która stała się następcą popularnego RK3288 (4xARM Cortex-A17), którego spotkać możemy w tabletach oraz Chromebookach. Nowy układ SOC wykorzystuje technologię big.LITTLE opracowaną przez ARM, a to oznacza, że Rockchip zdecydował się na wykorzystanie rdzeni głównych oraz pomocniczych, które aktywowane będą do mniej wymagających zadań. Taki zabieg przełoży się na mniejsze zapotrzebowanie na energię.
Rockchip RK3399 to 6-rdzeniowy układ SoC wytworzony w przestarzałym, 28-nanometrowym procesie technologicznym, w którym zastosowane zostały dwa rdzenie główne oparte o architekturę ARM Cortex-A72 oraz cztery rdzenie pomocnicze ARM Cortex-A53. Częstotliwość taktowania rdzeni pomocniczych wynosić będzie maksymalnie 1.5 GHz, natomiast dwa rdzenie oferujące znacznie większą moc charakteryzują się taktowaniem 2.0 GHz.
Poza sześcioma rdzeniami ARM, zastosowano w Rockchip RK3399 także układ graficzny Mali-T864. Na ten moment nie została ujawniona liczba rdzeni oraz taktowanie.
Rockchip RK3399 obsługuje między innymi standard HDMI 2.0, który zaoferuje potencjalnemu nabywcy jeszcze bardziej efektywne przekazywanie obrazu na zewnętrzne monitory, gdyż jest w stanie prezentować obraz w maksymalnej rozdzielczości 4096 x 2160 pikseli i 60 Hz. HDMI 2.0 potrafi także przesłać do 32 nieskompresowanych kanałów audio, a także prezentować kolory do 12 bitów.
Pierwsze tablety wykorzystujące układ SoC Rockchip RK3399 (te pracujące pod kontrolą Windows 10 Mobile i Android) zaprezentowane zostać powinny podczas targów Mobile World Congress 2016 (pod koniec lutego) lub na czerwcowych targach technologicznych Computex.
CES 2016 odbywają się w Las Vegas w terminie 6-9 stycznia 2016 roku.
Dzięki blogom grupy techManiaK będziesz na bieżąco - Raport CES 2016
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
W tym przypadku chyba raczej dla Qualcomma 😉
konkurencja dla intela mile widziana 😛
…która stała sie naszepcą…do poprawki 🙂