>

Lenovo ThinkPad Helix 2 – test. Mocny tablet z Windows 10, rysikiem i klawiaturą

Spis treści

  1. Wyposażenie / Wydajność

Wyposażenie

Głośniki multimedialne

Stereofoniczne głośniki w systemie Dolby® Home Theater™ umieszczono w dolnych narożnikach tylnej płyty obudowy. Mimo nieprzemyślanego położenia (korzystając z urządzenia bez stacji dokującej często zakrywa się je dłonią) grają zaskakująco ładnie – wysokie tony są czyste i dobrze słyszalne i dopiero przy najwyższych poziomach głośności (78 dB) dźwięk wyraźnie traci na jasności. Z uwagi na obecność wtyku jack 3,5 mm nie będzie problemem podłączenie zewnętrznego zestawu audio.

Łączność

Na tym polu rzadko który ThinkPad rozczarowuje. Jak na biznesowy sprzęt przystało, Helix 2 oferuje kompletny zestaw.

Moduł WiFi to dwuzakresowy układ Intela – Dual Band Wireless-AC 7260 z dołączonym modułem Bluetooth 4.0. Tym samym ThinkPad Helix 2 gwarantuje połączenie w pasmach 2,4 GHz i 5 GHz, oferując szybki transfer danych przez sieć ac (do 868 Mbps). Do tego wspiera biznesowe standardy spod znaku vPro.

Lenovo ThinkPad Helix 2 / fot. tabletManiaK.pl

Przetestowałem Helixa w każdym z naszych naszych typowych scenariuszy – z każdego wyszedł „z tarczą”. W najtrudniejszym wariancie, kiedy między routerem a tabletem jest różnica pięter, zanotowałem tymczasowe trudności z połączeniem w paśmie 5 GHz (co było do przewidzenia), ale transfer w oparciu o sieć 2,4 GHz pozostawał cały czas stabilny.

Dla miłośników pracy w terenie przygotowano modem LTE – to układ Sierra Wireless EM7345 pracujący w standardach LTE/HSPA/GSM/GPRS/EDGE a przy okazji oferujący funkcję GPS. Całość uzupełnia moduł NFC. Zarówno połączenie 4G, jak i lokalizacja w oparciu o GPS działają bezbłędnie – przynajmniej w Krakowie, gdzie testowałem Helixa 2.

Lenovo ThinkPad Helix 2 / fot. tabletManiaK.pl

Pamięć wbudowana, OTG

Podobnie, jak wspominany wcześniej Kruger&Matz Edge 1161 oraz Surface Pro 4, ThinkPad Helix 2 wyposażony został w szybki dysk SSD. To nośnik dostępny w kilku wariantach, ja trafiłem na model Samsung MZHPV5112HDGL o imponującej pojemności 500 GB. To bardzo wydajny nośnik – szybszy od pamięci zainstalowanej w tabletach konkurencji.

Helix może również odczytać karty pamięci microSD o pojemności nawet 128 GB (co sprawdziłem na redaKcyjnym Kingstonie 128 GB microSDXC Ultra Class10 UHS-1), przy czym szybkość transferu złacza kart jest porównywalnej do tego, co widziałem w innych tabletach z Windows 10.

Jak na tablet z systemem Windows przystało, ThinkPad Helix 2 w pełni wspiera OTG. Do tabletu podłączyć można nie tylko urządzenia wskazujące (jak myszki czy klawiatury) ale również pamięci, zewnętrzne dyski (z własnym zasilaniem i bez niego, w systemie FAT32 i NTFS) oraz HUBy USB. Pomaga w tym fakt, że sprzęt oferuje pełnowymiarowy port USB oraz kolejny w stacji dokującej.

Wydajność

Przez bardzo długi czas, z niezrozumiałych dla mnie powodów polski oddział Lenovo promował wyłącznie tablety oparte na słabych procesorach Atom. Na szczęście ta epoka powoli przechodzi do historii, a na rynku debiutuje coraz więcej urządzeń bazujących na procesorach Core i Core M. Testowany przez mnie ThinkPad Helix 2 należy do grona tych drugich.

Sercem tabletu jest 2-rdzeniowy układ Intel Core M-5Y71 – to procesor generacji Broadwell, o niskim napięciu (tylko 4.5 W TDP) i taktowaniu 1200 MHz (z opcją tymczasowego podwyższenia do 2900 MHz). Wykonany w 14-nanometrowym procesie SoC zawiera również kontroler pamięci LPDDR3/DDR3L oraz zintegrowaną grafikę HD Graphics 5300. Krócej pisząc, to zestaw typowy dla tegorocznego Ultrabooka pokroju Yoga 3 Pro – energooszczędny, a jednocześnie relatywnie wydajny. Na uwagę w mojej konfiguracji zasługuje aż 8 GB pamięci RAM – to dużo nawet jak na laptopa, a tu mówimy przecież o tablecie.

  SoC Procesor CPU: rdzenie GPU RAM
Kruger & Matz EDGE 1161 Intel Core M M-5Y10c 2 Intel HD Graphics 5300 4.0
Microsoft Surface Pro 4 Intel Core i5-6300U 2 Intel HD 520 4.0
Lenovo ThinkPad Helix 2 Intel Core M M-5Y71 2 Intel HD Graphics 5300 8.0

Co tu dużo kryć: mocy w Helixie nie brakuje. A przynajmniej nie w wypadku „zwykłego” wykorzystania tabletu. Praca z edytorami tekstu, bazami danych, serfowanie po Sieci – to wszystko drobiazg dla testowanego ThinkPada. Sprzęt zaczyna się krztusić dopiero przy dużym obciążeniu – obsługując aplikacje pokroju Photoshopa, AutoCADa czy Movie Studio. Multimedia nie są problemem – oglądałem zarówno filmy Full HD, jak i klipy w wyższej rozdzielczości. Na brak płynności narzekać mogłem dopiero przy próbie odtworzenia „surówki 4K” z cyfrowej lustrzanki, co samo w sobie jest nie lada wyzwaniem nawet dla dużo mocniejszych niż Helix maszyn.

Stabilność działania systemu operacyjnego nie budzi żadnych zastrzeżeń – nie spotkałem się ani razu z koniecznością restartowania urządzenia, nie miałem również okazji podziwiać niebieskiego ekranu. Testując sprzęt w wersji z Windows 10 Pro nie napotkałem problemów z brakującymi sterownikami lub błędami w aktualizowaniu. Wszystko działało dokładnie tak, jak powinno.

Lenovo ThinkPad Helix 2 / fot. tabletManiaK.pl

Co warto podkreślić, ThinkPad Helix 2 jest sprzętem z linii biznesowej, a tym samym w pełni korzysta z zalet technologii vPro. To więcej, niż tylko czytnik linii papilarnych z tyłu obudowy. To przede wszystkim wsparcie dla Trusted Platform Module (TPM), a więc gwarancja zabezpieczenia danych już na poziomie sprzętowym, nie tylko programowym. Dla Kowalskiego rzecz zbędna, dla pracowników korporacji czy urzędników – cecha na wagę złota.

Czas na kilka benchmarków – na początek PCMark 8, czyli jeden z najważniejszych testów sprawdzających wydajność tabletu / laptopa w czasie „zwykłej” aktywności, jak surfowanie po Sieci, wideo-rozmowy czy obróbka zdjęć. Dla porównania: najmocniejszy „tani” tablet polskiej marki, flagowy produkt Microsoftu oraz wspomniany wcześniej Ultrabook Lenovo.

Jak widać, różnice nie są tak duże, jak może to sugerować cena. A przynajmniej nie w programach użytkowych – bo gry to już inna historia. Poniżej zamieściłem wyniki testów w dwóch popularnych benchmarkach mierzących wydajność w grach – 3DMark oraz GFXBench.

Tutaj przewaga Helixa nad tańszym EDGE staje się już bardziej widoczna – choć oba modele bledną w towarzystwie Surface Pro 4. Czas uruchomić kilka gier – na celownik wziąłem trzy desktopowe tytuły: Starcraft 2, Diablo 3 i Battlefield 4.

Jak widać, na granie w Full HD przy najwyższych ustawieniach nie ma co liczyć nawet w starszych tytułach. Płynna zabawa możliwa jest za to przy zredukowaniu ustawień na niskie (a czasami nawet średnie). Jak na tablet to imponujący wynik. Bo pamiętać trzeba, że mówimy tutaj o desktopowych tytułach projektowanych pod „zwykłe” komputery – gry ze sklepu Windows działają płynnie przy każdych ustawieniach.

Na koniec warto poświęcić akapit na opis systemu chłodzenia. Podobnie jak w propozycji Kruger&Matz, tak i tutaj znajdziemy wyłącznie pasywny układ odprowadzania ciepła. Co za tym idzie, tablet nie hałasuje – nie ma tu wirujących wentylatorów ani dysku magnetycznego, więc użytkownik Helixa liczyć może na błogą ciszę (czego nie można już powiedzieć o posiadaczach Surface Pro 4).

Decyzja projektantów nie odbiła się czkawką – procesor nie cierpi na Throttling, nie ma również tendencji do nadmiernego przegrzewania się. Temperatury CPU w stresie dochodzą do granicy 64 stopni – w tym samym czasie obudowa osiąga góra 38 stopni i tylko w niektórych miejscach.

Spis treści

  1. Wyposażenie / Wydajność

Ceny Lenovo Ultrabook Keyboard

Lenovo Ultrabook Keyboard

od: 193 zł »

Szymon Marcjanek

Komentarze

  • Polecam dokonać testu serwisu Lenovo.

    4 dniowy tablet dotarł do serwisu w Niemczech 2 grudnia. Należało wgrać system i partycję recorvery. Do tej pory nie mam żadnej wiadomości z serwisu. Konsultant stwierdził czekają na części zamienne WTF. Zero wiadomości co i jak. W życiu niech nikt nie kupuje Lenovo. Polecam też poczytać posty na FB Lenovo Polska.

    • Jeśli mnie pamięć nie myli, ThinkPady korzystają chyba z innego serwisu, niż \"zwykłe\", konsumenckie produkty Lenovo.

  • Przy takiej cenie...to nie jest "mocny tablet z windows 10 rysikiem i klawiaturą", a tylko "bardzo drogi tablet z windows 10 rysikiem i klawiaturą". Pogięło ich? Z lepszymi prockami za ta samą cenę dostaniemy: Surface pro 3/4, dell venue 11, HP PRO X2, czy też sporo tańszego K&M EDGE 11!!!
    Zwariowali z tą ceną, czy mi się tylko tak wydaje :) ?

  • "tablet wyraźnie ukierunkowany na zastosowywania biznesowe"' czyli wiele poza excelem i wordem nie uruchomimy?

    • Nie samym arkuszem i wordem biznes żyje. A Helix to sprzęt projektowany głównie pod korporacje, nie jednoosobowe firmy. ;)

Najnowsze artykuły

Jak przenieść dane ze starego iPhone’a na nowy?

Zakup nowego telefonu zawsze wiąże się z koniecznością przeniesienia danych ze starego urządzenia. Jak ten…

21 stycznia 2025

Świąteczny poradnik zakupowy 2023. Wybieramy najlepsze prezenty pod choinkę!

Świąteczny poradnik zakupowy techManiaK.pl to mnóstwo ciekawych pomysłów na prezent pod choinkę w 2023 roku…

30 listopada 2023

Jaką konsolę wybrać? Poradnik przed Black Friday

Znudziło Ci się już granie na komputerze? A może chcesz poprawić swoje wrażenia z cyfrowej…

6 listopada 2023

Tablety premium – na jaki model postawić?

Tablet to wielofunkcyjne urządzenie, które łączy w sobie mobilność z możliwościami komputera. Sprzęt z tej…

29 września 2023

iPad – wszechstronne urządzenie mobilne dla Ciebie i Twojej rodziny

W dzisiejszych czasach mobilność jest kluczowa. Niezależnie od tego, czy jesteś studentem, pracownikiem, czy rodzicem…

22 maja 2023

Bogowie, co za bestia. Xiaomi stawia na LTPO 144 Hz, 120 W i SD8+G1, a to nawet nie jest flagowiec!

Xiaomi Pad 6 (Pro 5G) dostanie ekran LTPO AMOLED 144 Hz, ładowanie 120 W, i…

30 maja 2022

Wraz z naszymi partnerami stosujemy pliki cookies i inne pokrewne technologie, aby zapewnić jak najlepszą obsługę naszej strony internetowej. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane na urządzeniu końcowym. Używamy plików cookies, aby wyświetlać swoim Użytkownikom najbardziej dopasowane do nich oferty i reklamy oraz w celach analitycznych i statystycznych. Jeśli korzystasz z naszej strony internetowej bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza to, że nie masz nic przeciwko otrzymywaniu wszystkich plików cookies z naszej strony internetowej oraz naszych partnerów. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień dotyczących cookies.

Polityka Cookies