Wydajność i funkcjonalność
Największą zmianą w stosunku do poprzedniej generacji tabletu jest wyposażenie techniczne. Wydajny układ Intel Atom Z3745 zastąpiono nie jego następcą, a najsłabszym w rodzinie Qualcomma — Snapdragonem 210 z 4-rdzeniowym procesorem Cortex-A7 o taktowaniu 1,3 GHz oraz grafiką Adreno 304 (200 – 456 MHz). Do tego dołożono jeszcze 1 GB pamięci operacyjnej.
Takie zestawienie dobrze się spisuje przy zainstalowanym Androidzie 5.1, kiedy nie wymagamy od tabletu zbyt dużo. Nie zauważyłem, aby system miał duże problemy z płynnością działania, ale z pewnością czas reakcji czasami jest wydłużony. Uruchamianie się programów czy nawet wysunięcie klawiatury zajmuje czasami dłuższą chwilę. Mimo to, tablet spisywał się dobrze.
Korzystanie z przeglądarki internetowej przy działającym w tle odtwarzaczu muzyki nie powoduje większych problemów z płynnością działania urządzenia. I szczerze powiedziawszy, moim zdaniem producent tak wyobrażał sobie, że ten tablet będzie używany — do czytania i oglądania.
U konkurentów zaczynają się pojawiać różne konfiguracje. Na tych samych targach IFA, gdzie Lenovo pokazało Yoga Tab 3, LG pochwaliło się nowymi tabletami opartymi o Snapdragona 800. Różnica w wydajności będzie ogromna! A co zobaczymy u dostępnych na polskim rynku konkurentów?
Przedział cenowy pomiędzy 799 a 1100 zł został mocno obstawiony przez Lenovo i większość pozycji, które znajdziemy w tym zakresie należy właśnie do tego producenta. Z tego też względu porównam wydajność Yogi Tab 3 Lenovo TAB S8-50L (Intel Atom Z3745), oraz trochę droższą konkurencją w postaci Samsunga Galaxy Note 8 (Exynos 4 Quad) i Sony Xperia Z3 Tablet Compact (Snapdragon 801).
GFXBench
Offscreen
Sony Xperia Z3 Tablet Compact | |
Samsung Galaxy Note 8.0 | |
Lenovo Yoga Tab 3 8 | |
Lenovo TAB S8-50L |
Analizując wykresy ma się wrażenie, że niesprawiedliwie dobrałem konkurentów dla Lenovo, ale chciałem tylko pokazać, że staż produktu na rynku lub data premiery niewiele mają wspólnego z postępem technologicznym. Lenovo Yoga Tab 3 8.0 to sprzęt dedykowany bardzo mało wymagającym użytkownikom. Takim, którzy zamiast po gry sięgają po e-booka lub czytają wiadomości ze świata.
Mimo to sprawdziłem, jak tablet radzi sobie z niektórymi tytułami. Asphalt 8 czy Dead Trogger 2 uruchamiają się na niskich ustawieniach graficznych, ale i tu zauważymy znaczne zacięcia i spadki płynności działania. Jeśli chodzi o filmy, tablet najlepiej radzi sobie z wideo 720p. Większe rozdzielczości i przepustowość bywają już dla niego problematyczne.
Oprogramowanie od Lenovo — nakładka graficzno-systemowa doinstalowana do Androida nie wprowadza większych zmian w kwestii wyglądu interfejsu. Ponownie spotykamy się z bardzo podobną kolorystyką i wzornictwem, które jednym może się podobać, innym niekoniecznie. Jest kolorowo, ale bez większych wodotrysków i upiększeń.
Z konkretnych ulepszeń zauważyłem wspomniany już przy ekranie Tryb inteligentny Lenovo sterujący profilem kolorystycznym i korektorem graficznym w zależności od ustawienia tabletu. Stojak — kolor żywy, dźwięk film; w ręku — kolor pastele (sepia), dźwięk muzyka, itd. Czas reakcji jest krótki, a sama reakcja nieomylna.
Mamy jeszcze kilka aplikacji z rodziny XXXit: SHAREit, SYNCit, ale ostatnio Lenovo nie przepada za wkładaniem wielu programów do swoich tabletów.
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
Mam ten tablet i od jakiegos czasu mam wielki problem z ladowaniem baterii. Tablet jest podlaczony np. cala noc i naladuje sie zaledwie na 7%. Macie jakies rady lub sposoby jak zresetowac baterie? Moze istnieje jakas appka do formatowania baterii.
Nie wiem jak ten sprzęt, ale ja mam Lenovo tab2 i jest fantastyczny- a na dodatek dostałam go w prezencie od Netii, kiedy kupowałam pakiet z TV i internetem i telefonem mobilnym.
Ten tablet to pomylka, sprzety z supermarketu za polowe ceny szybciej dzialaja. Tu nawet na obrocenie ekranu czeka sie w nieskonczonosc …. Zenada!
Nie bardzo rozumiem, dlaczego Yoga 2 8″ w wersji z W8 ma 1920×1080, 2GB ramu a Yoga 3 ma 1280×800 i 1 GB. Co to za downgrade…
Merr, jeżeli faktycznie uznajesz tylko jedną marke… Te dodatkowe 1GB przydałoby ci się tylko gdybyś chciał mieć na nim milion niepotrzebnych aplikacji.
Mam Lenovo S8-50L(C – wgrałem ten inny soft). I tak się zastanawiam, czy nie wymienić go na Lenovo Yoga 3 10′ z LTE.
Pomijając kwestię dzwonienia i LTE, czy taka wymiana wyjdzie mi na dobre? Za Yogą przemawia 10 cali i podstawka, którą uwielbiam (miałem poprzednią wersję). Ale S8 ma 2GB RAM.
HELP :V
Moim zdaniem zaczeli produkować te dziadostwo tylko dlatego,że było już za póżno na jakieś działania.Będą chcieli jak najszybciej o tym zapomnieć.
Kogoś tu porąbało i to zdrowo z ceną za ten „sprzęt”!