iPady są ładne, funkcjonalne, poręczne, lekkie – praktycznie na każdym polu najlepsze. Nie znaczy to jednak, że nie ma dla nich alternatyw!
Zamiast iPada Air 2
Gdybyśmy mieli streścić w kilku punktach najważniejsze cechy iPada Air 2 to na pewno wymienilibyśmy fantastyczny ekran, znakomitą wydajność sprzętową oraz doskonałe wzornictwo. Czy któryś z dostępnych na rynku modeli oparty o Androida powiela te cechy? Sądzę, że niejeden, aczkolwiek najbliższą iPadowi Air 2 alternatywę stanowi według mnie Samsung Galaxy Tab S2.
Podstawą podobieństwa między tymi modelami jest przekątna ekranu — 9,7 cala, która przekłada się też na specyficzne proporcje 4:3. Taki wyświetlacz sprawdza się fantastycznie podczas czytania dłuższych tekstów (stron internetowych, dokumentów czy nawet plików PDF), bo wygląda on ładniej i naturalniej. Konsekwentnie, w parze z proporcjami powinien iść współczynnik zagęszczenia pikseli na cal. Zarówno w iPadzie Air 2, jak i w Galaxy Tab S2 wynosi on 264 ppi, dając tym samym wyraźny obraz z dużą ilością szczegółów.
Pod względem wydajności sprzętowej trudno doścignąć iPada Air 2. W każdym z testów syntetycznych wyprzedza on Samsunga, choć w realnym przełożeniu nie powinno mieć to większego wpływu na odczucia podczas korzystania z tabletu. Galaxy Tab S2 bez trudu poradzi sobie z wymagającymi grami pokroju Mortal Kombat X czy Modern Combat 5, a poza tym radzi sobie z innymi multimediami. Kiedy go testowałem, nie zauważyłem też żadnych spadków wydajności w codziennym użytku. System działa bardzo płynnie, nawet podczas korzystania z funkcji wielozadaniowości.
Kolejna sprawa — design. W tej kwestii każdy powinien wypowiedzieć się sam, choć fakty pozostają faktami. iPad został zamknięty w aluminiowej obudowie, a Samsung korzysta z tworzywa sztucznego, więc generalnie w tym aspekcie tablet Apple’a pozostaje niezastąpiony. Galaxy Tab S2 jest za to odrobinę lżejszy i smuklejszy, a użyty plastik w gruncie rzeczy nie wygląda źle. Skierujemy wzrok w stronę produktów Microsfotu. Ich najnowszy tablet — Microsoft Surface 3 — wymyka się z definicji tej kategorii sprzętu. A to z kilku względów.
Wykonana ze stopu magnezu obudowa MS Surface 3 posiada własną podstawkę podtrzymującą tablet w pozycji podobnej do ekranu laptopa. Jeśli chcielibyśmy w tej sposób postawić iPada, musielibyśmy kupić specjalne etui, a tu mamy już taką funkcję od wyjęcia urządzenia z pudełka. Wprawdzie Surface jest znacznie grubszy i cięższy od tabletu Apple’a, ale Microsoft przekuł to na własną korzyść. Na pokładzie znajdziemy m.in. port USB 3.0, dlatego podłączenie dysku lub myszki nie będzie wymagało dokupienia specjalnej przejściówki.
Tablet pracuje w oparciu o układ Intel Atom x7-Z8700, a co za tym idzie, możemy spokojnie uruchomić większość podstawowych aplikacji desktopowych od pakietu biurowego po prostsze gry. To właśnie jest przewagą tego tabletu nad iPadem — posiada standardowego Windowsa zamkniętego w ultramobilnej obudowie, a pośród akcesoriów dedykowanych znajdziemy specjalne piórko. Możemy mieć jedynie zastrzeżenia do ekranu, bo posiada niższą niż u iPada rozdzielczość (1920 na 1280 pikseli), co przy przekątnej 10,8″ daję trochę niższy współczynnik zagęszczenia pikseli (214 ppi).
Microsoft Surface 3 został mocno ukierunkowany na umożliwienie pracy biurowej, a jeśli ktoś chciałby oprócz tego korzystać z multimedialnego oblicza tabletu, może rozważyć jeszcze jedną alternatywę — Sony Xperia Z4 Tablet, czyli urządzenie z 10,1-calowym ekranem, którego dodatkowym wyposażeniem jest klawiatura bezprzewodowa z gładzikiem. Możemy w niej umieścić tablet, a łączność odbywa się za pośrednictwem Bluetooth. Po złożeniu, akcesorium ochrania ekran tworząc tym samym spójną i elegancką całość.
We wnętrzu Sony Xperii Z4 Tablet mieści się Snapdragon 810 z układem graficznym Adreno 430 i pamięcią operacyjną 3 GB. W testach syntetycznych tabletowi zabrakło troszkę do iPada Air 2, ale ogólnym rozrachunku to bardzo wydajna maszynka pozwalająca na oglądanie filmów 4K (ekran ma rozdzielczość 2560 na 1600 pikseli, 299 ppi), a gry i aplikacje działają bardzo płynnie. Poniekąd Xperia Z4 Tablet stanowi przenośny mini-laptop i centrum rozrywki. Jako jedyny z wymienionych wyżej alternatyw posiada frontowe głośniki stereofoniczne.
A zamiast iPada Mini 4?
iPad Mini 4 jest wierną kopią iPada Air 2, tylko że zamkniętą w mniejszej obudowie z ekranem 7,9 cala. Co ciekawe, pomimo mniejszej przekątnej, ekran iPada Mini posiada tę samą rozdzielczość, co jego większy odpowiednik.
Daje to znacznie wyższy współczynnik ppi, który powtarza się tylko u Samsunga Galaxy Tab S2 8.0 — modelu analogicznego do 9,7-calowego wariantu, których specyfikacja jest niemal bliźniacza. Jeśli więc szukasz odpowiednika dla iPada Mini z systemem Android, Galaxy Tab S2 8.0 będzie najbliższy temu, czego oczekujesz. Poza tym, Samsung posiada wejście na kartę microSD.
Mamy też Sony Xperia Z3 Tablet Compact — urządzenie oparte o Snapdragona 801, więc odrobinę mniej wydajne od 4 gen. iPada Mini. Sony ma za to do zaoferowania wodoszczelną obudowę, a jego bateria pozwala na około 12 godz. oglądania filmów i 9 godz. surfowania po Sieci. Poza tym, jak praktycznie każdy tablet Xperii, tak i ten posiada frontowe głośniki stereofoniczne, co docenią osoby słuchające muzyki lub lubiące oglądać filmy w podróży.
Leave a Reply