WYPOSAŻENIE
Tablet posiada frontowe głośniki stereofoniczne – grają one z donośnością sięgającą 82 dB i emitują bardzo przyjemny dźwięk o dobrze odwzorowanych tonach wysokich i niskich. Co więcej, nie dają się usłyszeć mocne zniekształcenia dźwięku.
Brzmienie głośników wspomaga technologia Dolby Atmos. Za pomocą specjalnej aplikacji możemy dostosować profile dźwiękowe w zależności od odtwarzanych multimediów — do filmu, muzyki, gry, a także spersonalizować dwa własne. Dalsze ustawienia pozwalają na normalizację brzmienia, uwydatnienie dialogów i wirtualizację dźwięku.
Łączność i GPS
Wbudowana bezprzewodowa karta zgodna ze standardami 802.11 b/g/n, pracuje w dwóch zakresach — 2.4 i 5 GHz. W czasie testowania tabletu nie miałem problemów ze stabilnością połączenia, natomiast szczegółowy pomiar pokazał, że kiedy tablet znajdzie się na innej kondygnacji, niż router, wówczas połączenie z siecią może zostać zerwane. Nie zauważyłem natomiast, aby obudowa tabletu posiadała jakiś martwy punkt, którego dotknięcie przekładałby się na spadek zasięgu.
Moduł GPS zlokalizował tablet w czasie krótszym, niż 30 sekund, ale test pokazał, że nie pomiar nie jest nazbyt dokładny. Przykładowo zapisana trasa na mapie znacząco różni się od tej, którą faktycznie przebyłem. W przypadku tego modelu korzystanie z A-GPS-u jest nie tyle opcjonalne, co niemal konieczne, warto więc wyposażyć się w model z modemem.
Pamięć, OTG, Miracast
Tablet posiada 16 GB pamięci wbudowanej, z czego 9 GB to faktyczna przestrzeń, jaką użytkownik otrzymuje na własne dane. Pamięć można rozszerzyć o kartę microSD do 128 GB, co przetestowałem na naszym redaKcyjnym Kingstonie 128 GB microSDXC Ultra Class10 UHS-1. Menadżer aplikacji posiada moduł transportowania programów na zewnętrzny nośnik, ale przenoszony jest wyłącznie plik APK.
Tablet obsługuje akcesoria OTG, choć nie wszystkie — nie ma problemu z myszką i pendrive’em (tylko system plików FAT32), oraz, co ciekawe, zewnętrznym modemem. Ostatecznie nie udało mi się nawiązać połączenia z siecią komórkową, sam nie wiem dlaczego, ale tablet jest kompatybilny z następującymi modemami: Huawei E303, E3131, EC177; ZTE MF667,MF197, MF193A, AC2787, AC582.
Sprzęt nie ma też problemu z obsługą technologii Miracast. Przesyłany obraz jest płynny i bardzo dobrej jakości.
WYDAJNOŚĆ
Tablet pracuje w oparciu o 64-bitowy układ MediaTeka, który występuje pod dwoma różnymi oznaczeniami — MT8161 i MT6735, natomiast dotyczą one chipsetu o takich samych parametrach: posiadającego 4-rdzeniowy procesor Cortex-A53 taktowany prędkością 1,3 GHz i wspierany grafiką Mali-T720, która w tej konfiguracji najprawdopodobniej posiada dwa rdzenie. Całość uzupełnia niewielka, bo 1-gigabajtowa pamięć operacyjna.
W porównaniu do poprzedniego modelu z tej serii, TAB 2 S8-50F charakteryzuje większa wydajność sprzętowa, choć wciąż tabletowi nie uda się wyzwolić z grona urządzeń dedykowanych podstawowym czynnościom. Testy syntetyczne pokazują, że osiągi układu graficznego są dwukrotnie większe od jednostki Mali-400MP montowanej w poprzedniku, natomiast nota sama w sobie nie należy do największych.
Wydajność jednostki jest porównywalna do tej, którą oferuje Intel Atom Z2520 — najsłabszy z rodziny Intela montowany w Kiano Intelect 8 3G. Warto jeszcze w tym miejscu zerknąć na zestawienie ogólnych ocen przyznany w teście AnTuTu. Te pokażą, że nowszy układ, choć 64-bitowy, nie wprowadza diametralnej poprawy wydajności.
Przekłada się to jednak na ogólną kulturę pracy systemu, która w większości czasu jest nienaganna. Zdarzają się natomiast momenty, kiedy tablet lekko się przytnie lub gdy będzie potrzebować większej ilości czasu, aby uruchomić aplikację. Bywało również, że przeglądarki miały problemy z płynnością działania. To dziwne, ponieważ urządzenie samo w sobie nie miało problemów z uruchomieniem nawet bardziej wymagających gier. Przetestowałem Asphalta 8: Airborne i Dead Triggera 2. Obie cechowała bardzo dobra płynność działania przy średnich ustawieniach graficznych.
Nowszy układ to większa kompatybilność z plikami wideo. Wprawdzie filmy 4K to wciąż za wysoka poprzeczka dla MT8161, ale z Full HD już sobie poradzi. W tym przypadku notujemy największą poprawę w stosunku do poprzednika.
Testy syntetyczne i benchmarki
Odtwarzanie multimediów
– mkv, 480p, xvid, 1mbps, he aac, napisy;
– mkv, 720p, h264, 600kbps, aac / mp3 dual audio;
– mp4, 720p, h264, 3mbps, aac;
– mkv, 720p, h264, 3mbps , vorbis, napisy;
– mp4, 720p, h264, 6mbps, ac3;
– mkv, 1080p, h264, 10mbps, dts;
– mkv, 1080p, h264, 40mbps;
– mp4, 4K (3840×2160), h264, 34mbps (brak płynności);
– mp4, 4K (4096×1716), h264, aac, 35mbps (brak płynności).
Tablet pracuje w oparciu o Androida Lollipop w wersji 5.0.2, który dodatkowo wzbogacono nakładką producenta. Większość zmian, w odróżnieniu od niektórych modeli Lenovo, wprowadzono w szacie graficznej. Zintegrowano siatkę aplikacji z pulpitami usprawniając tym samym pracę na tablecie, pozmieniano ikony programów i dodano kilka aplikacji.
Nie znajdziemy tutaj jednak żadnych usprawnień pokroju wielozadaniowości czy mini-aplikacji uruchamianych w małych okienkach. Zrezygnowano też z belki wysuwanej z bocznej krawędzi wyświetlacza — taką można było znaleźć w niektórych modelach producenta.. Wielka szkoda.
Wśród aplikacji dodanych znajdziemy standardowy dla Lenovo zestaw: SYNCit HD i SHAREit do współdzielenia i przechowywania w chmurze danych i HiCare — asystent wsparcia technicznego. Tablet posiada także kilka innych preinstalowanych programów, ale pochodzą one ze sklepu Google’a, np. Snapchat, Instagram czy WPS Office.
Ceny Lenovo TAB 2 A8-50F
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
Niestety mam problem z tym modelem. Jest niesamowicie wolny. Czasami zeby zareagował potrzeba nawet 8 sekund. Nawet świeżo po przywróceniu ustawień fabrycznych było to samo. Miałem w rękach ten sam model i śmigał bezbłędnie. Android ten sam. Ktoś ma pomysł?
czy ten model współpracuje z etui które ma funkcję wake up?
W egzemplarzu z datą produkcji 09-06-2015 jest zamontowany procesor MT6735 64bit oraz jest aktualizacja systemu do wersji 5.1
Czy jest wersja tego tabletu z modemem 3G?
O jaki tablet chodzi w recenzji- raz mowa o A8-50F a raz o S8-50F?
Naturalnie o A8-50F, tylko w pamięci zalegał mi wciąż model S8, którego też testowałem. Stąd te nieścisłości. Już powinno być w porządku.
czym się różni ta wersja od a8-50L?
Największą wadą tego tableta jest jego cena.Nawet przy założeniu popremierowej obniżki ceny.No bo cena nijak się ma do o niebo lepszego Tab2 A10-70 LTE.Chyba,że Lenovo idzie w politykę cenową Samsunga.
Kiedy ukaże się recenzja Lenovo Tab 2 A10-70?