Goclever Tab A73 to jeden z najciekawszych tabletów w segmencie budżetowym. Kosztujące mniej niż 500 PLN urządzenie cechuje się pojemnościowym ekranem dotykowym, systemem Android w wersji 2.3.4 (producent zapewnia, że doczekamy się aktualizacji do najnowszej edycji ICS) oraz dostępem do sklepu Android Market. Na pierwszy rzut oka propozycja Goclever wygląda świetnie. A jak jest w rzeczywistości?
Goclever Tab A73 – cena
Goclever Tab A73 – specyfikacja
- Matryca: 7″, ekran pojemnościowy, rozdzielczość 800×480 pikseli;
- Procesor: Allwinner A10 1 GHz (ARMv7, GPU ARM Mali400);
- Pamięć: 512 pamięci RAM, 4 GB pamięci użytkowej;
- Łączność bezprzewodowa: Wi-Fi 802.1 b/g/n
- Inne: kamera przednia 0,3 MPix, czytnik kart pamięci microSD, micro-USB, mini-HDMI;
- Bateria: 3.200 mAh;
- Waga: 371 gramów;
- Wymiary: 192 x 122 x 12 mm;
- OS: Google Android 2.3.4.
Goclever Tab A73 – budowa
Obudowa i jakość wykonania
Estetycznie zaprojektowane pudełko kryje, poza samym urządzeniem, także ładowarkę i 2 kable – przejściówkę umożliwiającą podpięcie nośników USB oraz kabel USB służący do podłączenia tabletu do komputera. Na pierwszy rzut oka Goclever Tab A73 nie przypomina tabletu budżetowego. Obudowa wykonana została z stopu aluminium i plastików przyzwoitej jakości, a kolorystyczne zestawienie czarnej ramki i grafitowej oprawy sprawia pozytywne wrażenie. Nie można mieć również większych zastrzeżeń co do spasowania poszczególnych elementów – chwytając tablet w dłoń nie usłyszymy pisków, zgrzytów czy skrzypienia, co dobrze świadczy o wykonaniu A73.
Do naszej dyspozycji oddano klasyczny zestaw portów – microSD, micro-USB, mini-HDMI oraz audio jack. Podobnie standardowo prezentuje się układ przycisków – poza trzema dotykowymi (Home, Back i Ustawienia) na obudowę wyprowadzono jeszcze przycisk ON/OFF oraz regulację głośności.
Tablet pewnie leży w dłoni – zasługę ma w tym zarówno waga, jak i gabaryty sprzętu. Warto jednak wspomnieć o tym, że A73 to urządzenie zaprojektowane przede wszystkim z myślą o orientacji pionowej. Co za tym idzie, sterowanie jest ergonomiczne jedynie w tym trybie – po przekręceniu tabletu o 90 stopni widoczne stają się dwie irytujące wady. Po pierwsze zmuszeni jesteśmy zasłonić głośnik, a po drugie – trzymając za boczną ścianę urządzenia musimy bardzo uważać, aby nie nacisnąć przypadkowo jednego z przycisków fizycznych.
Na koniec warto jeszcze wspomnieć o rozmieszczeniu głośnika i kamery. Ten pierwszy trafił na boczną listwą tabletu, zaraz obok gniazda kart pamięci. Jego skuteczność nie jest duża, a jakość dźwięku nie powala na kolana, ale to w tym segmencie cenowym trudno poczytać za wadę. Kamera o rozdzielczości 0,3 Mpix ulokowana została na panelu frontowym, na linii przycisków dotykowych. Nie towarzyszy jej dioda doświetlająca, co nie jest specjalnym zaskoczeniem – z kamerki korzystać będziemy w zasadzie tylko w czasie rozmów wideo.
Ekran
Słaba jakość panelu dotykowego jest zazwyczaj jedną z cech wyróżniających tablety budżetowe. A jak jest w wypadku A73? Zdecydowanie lepiej.
Producent postawił na 7-calowy ekran pojemnościowy LCD TFT, o rozdzielczości 800×480 pikseli. Jak na sprzęt wyceniony za mniej niż 500 PLN, jego charakterystyka jest bardzo przyzwoita. Dobra reakcja i wsparcie dla multidotyku to w urządzeniach tej klasy rzadkość. Niestety nie ma róży bez kolców – wyświetlacz ma również swoje wady. Pośród nich najważniejszymi są relatywnie słaby poziom podświetlenia, sporadyczne problemy z opóźnioną reakcją na dotyk oraz kiepskie odwzorowanie barw – kolory na ekranie A73 są przytłumione i wyprane. Nie zapominajmy jednak, iż cały czas piszemy tu o tablecie ponad 2-krotnie tańszym, niż propozycje takie jak Acer Iconia A100 czy BlackBerry PlayBook.
Podsumowując krótko, pomimo wymienionych minusów, wyświetlacz A73 pozwala na komfortową pracę z dokumentami i aplikacjami, przeglądanie internetu czy oglądanie klipów z sieci. A to już w zupełności powinno wystarczyć wszystkim, którzy zastanawiają się nad zakupem sprzętu z segmentu budżetowego.
Łączność i porty
Komunikacja to z pewnością jedna z najsłabszych stron A73. Producent starał się oszczędzić jak tylko mógł i w efekcie, na pokładzie tabletu znajdziemy jedynie moduł WiFi w standardzie b/g/n. Jego wydajność jest przeciętna – w większości wypadków pracuje poprawnie, pozwalając na stabilne przesyłanie plików w obrębie danej sieci. Od czasu do czasu urządzenie miewa „czkawki” – wtedy musimy liczyć się z nawet kilkudziesięciosekundowymi przerwami w pracy. Irytujący może być również fakt, iż po wyjściu z trybu uśpienia antena potrzebuje dłuższej chwili na złapanie sygnału – czasami niezbędne jest nawet wyłączenie i ponowne włączenie modułu WiFi. Jeśli liczyliście na takie udogodnienia, jak Bluetooth czy modem 3G, tutaj na próżno ich szukać. Raz jeszcze jednak warto mieć na uwadze cenę tabletu – w tym segmencie braki A73 to normalna rzecz.
Wyposażenie uzupełnia trio portów – czytnik kart pamięci microSD, złącze mini-HDMI oraz gniazdo micro-USB. Producent w zestawie dołączył przejściówkę micro-USB do USB, dzięki czemu możemy do tabletu bez problemu podpiąć rozmaite akcesoria kompatybilne z tym standardem. W czasie testów z sukcesem podłączyliśmy dyski twarde i nośniki pamięci, myszkę, a także aparaty cyfrowe (system widział je jako nośniki danych). Nie mieliśmy okazji sprawdzić, jak działa zewnętrzny modem 3G – w sieci spotkać można natomiast opinie, iż także ta funkcja działa poprawnie w wypadku wybranych modeli.
Bateria
Goclever Tab A73 wyposażony został w zintegrowany z obudową akumulator o pojemności 3.200 mAh. W czasie testów tablet pozwolił na odpowiednio:
- 133 minuty pracy przy bardzo dużym obciążeniu (włączona i aktywna łączność WiFi, uruchomiony program Adobe Reader wraz z „ciężkim”, wielowarstwowym plikiem PDF i odtwarzaczem muzyki, w tle działający pakiet standardowych usług, jasność ekranu 100%);
- 200 minut pracy przy dużym obciążeniu (włączona i aktywna łączność WiFi, uruchomiony klip wideo lub jedna z gier, w tle działający pakiet standardowych usług, jasność ekranu 40%);
- 327 minut pracy przy normalnym obciążeniu (włączona i aktywna łączność WiFi, uruchomiona przeglądarka internetowa, tryb energooszczędny, jasność ekranu 40%).
Goclever Tab A73 – funkcjonalność
System i interfejs
Czas na omówienie jednego z najważniejszych punktów w naszej recenzji. Trzeba przyznać, iż producent stanął tu na wysokości zadania – A73 pracuje pod kontrolą Androida w wersji 2.3.4, a w planach jest również aktualizacja do najnowszej edycji ICS. Co więcej, ta zapowiedź nie jest tylko pustą deklaracją, bowiem w sieci już teraz znaleźć można zdjęcia prezentujące tablet pracujący pod wczesnymi, jeszcze testowymi wersjami Androida 4.0.
Choć może to niektórym naszym czytelniKom wydać się niemożliwe, system na tablecie Goclever działa zaskakująco płynnie. 512 MB RAM oraz kombinacja procesora Allwinner A10 (taktowanie 1 GHz) z GPU ARM Mali400 stworzyły dobrze zoptymalizowany układ, który radzi sobie z wymogami Androida 2.3.4. Czujnik pozycji działa poprawnie, choć widoczne jest zauważalne opóźnienie w dostosowaniu ekranu do nowego widoku. Poruszanie się po menu, uruchamianie aplikacji czy przeglądanie stron internetowych jest raczej komfortowe – chwilowych przycięć i spowolnień, szczególnie w trakcie pracy z mocno obciążającymi programami nie unikniemy, jednak ogólny efekt jest jak najbardziej pozytywny.
Multimedia
Internet
Przeglądarka, która trafiła na pokład A73 w domyślnie zainstalowanym pakiecie oprogramowania nadaje się do sporadycznego serfowania po sieci, ale jeśli planujecie często bywać on-line, zdecydowanie polecamy Wam wybór innej aplikacji. W czasie testów sprawdziliśmy między innymi Operę, która na A73 działała bez najmniejszych problemów. Tablet dobrze radzi sobie z zawartością stron internetowych, również tych cięższych w multimedialne dodatki. Producent zapewnił wsparcie dla Adobe Flash. Co ważne, o czym na początku testów nie wiedzieliśmy, domyślny tryb pracy zainstalowanej w A73 przeglądarki zakłada wykorzystanie standardu HTML5, nie Flash, co skutkuje tym, że filmy na YouTube oglądać można tylko z użyciem osobnej aplikacji – warto więc zmodyfikować to ustawienie w panelu Browser Mode, w opcjach przeglądarki.
Klawiatura
Ekranowa klawiatura ułożona została w cztery rzędy, a do dyspozycji mamy cztery panele (duże litery + małe litery + znaki alfanumeryczne i interpunkcyjne + znaki specjalne). Całość jest wygodna w obsłudze – szczególnie w pozycji poziomej wielkość wirtualnych płytek dobrze odpowiada wielkości palców.
Filmy, muzyka
A73 nie jest może multimedialnym kombajnem ale z odtwarzaniem plików wideo czy audio radzi sobie bardzo dobrze. Domyślny odtwarzacz wideo nie rzuca na kolana, ale po zastąpieniu go programem MX Video Player (listę innych, ciekawych alternatyw znajdziecie w zestawieniu „Jaki odtwarzacz filmów na Androida” na łamach serwisu gsmManiaK.pl), tablet zdecydowanie nabiera skrzydeł. W czasie testów bez trudu radził sobie z plikami skompresowanymi H.264, poprawnie wyświetlał polskie czcionki w napisach i co najważniejsze – zachowywał płynność nawet przy odtwarzaniu filmów w standardzie 1080p.
Zdjęcia
System spokojnie radzi sobie z przeglądaniem większych ilości zdjęć. Poruszanie się pomiędzy kolejnymi fotografiami jest płynne, choć załadowanie pełnego zdjęcia w dużej rozdzielczości oznacza z reguły minimum 2 sekundy zwłoki. Obsługa multidotyku działa bez zastrzeżeń, pozwalając błyskawicznie zmniejszać i powiększać wybrane partie kadru.
Dokumenty
W czasie testów sprawdziliśmy, jak A73 radzi sobie z elektronicznymi publikacjami. Nie mieliśmy zastrzeżeń co do plików ePUB (wykorzystaliśmy domyślnie zainstalowaną w naszym egzemplarzu aplikację iReader), również praca z dokumentami przy użyciu programu Documents to Go nie sprawiła nam problemu. Nieco gorzej było w wypadku plików PDF – choć użyty przez nas Adobe Reader szybko i płynnie obsłużył elektroniczne książki (także te większe i „cięższe”), to w przypadku publikacji stworzonych przy pomocy najnowszego softu Adobe pojawiły się już błędy. Niestety bez sukcesów również próbowaliśmy otworzyć na A73 interaktywne formularze (np rozliczenia PIT).
Gry
Goclever Tab A73 nie został zaprojektowany ani jako konsola, ani nawet jako namiastka konsoli do gier. Nie zmienia to jednak faktu, że na tablecie możemy uruchomić większość tytułów z Android Market, choć w wypadku niektórych pozycji na bezproblemową rozgrywkę nie ma co liczyć. Jeśli ktoś koniecznie jednak chciałby „podrasować” swój sprzęt, w sieci można już znaleźć przepisy na zwiększenie wydajności tabletów opartych o podobne podzespoły co A73 – droga do eksperymentów stoi więc otworem. Z góry jednak uprzedzamy – takie zabawy mogą się dla Was skończyć wizytą w serwisie.
Podsumowanie, ocena i opinia
Goclever Tab A73 to jedna z niewielu perełek w segmencie budżetowych tabletów. Sprzęt zaskakuje jakością wykonania i wydajnością, w tyle zostawiając większość popularnych na polskich giełdach klonów aPadów. Niewątpliwą zaletą tego urządzenia jest niska cena – za mniej niż 500 zł dostajemy funkcjonalne i przydatne narzędzie, które pomimo swoich ograniczeń dobrze sprawdza się w codziennym użytkowaniu.
Warta podkreślenia jest możliwość płynnego odtwarzania filmów w standardzie HD i FullHD (dzięki mini-HDMI możemy A73 podłączyć do telewizora zamieniając tablet w multimedialny odtwarzacz), jak również wygodna praca z większością elektronicznych publikacji i internetową przeglądarką. Biorąc pod uwagę ten segment cenowy, A73 nie ma wielu rywali na rynku.
Każdy z najważniejszych elementów składowych został oceniony w skali od 1 do 10 punktów, gdzie 1 prezentuje poziom bardzo słaby, 5 jest odpowiednikiem standardów rynkowych, a 10 jest notą najwyższą. Średnia ocen stanowi ocenę całkowitą.
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- WYGLĄD / JAKOŚĆ WYKONANIA6
- EKRAN4
- WYDAJNOŚĆ ZASILANIA4
- WYDAJNOŚĆ6
- OPROGRAMOWANIE6
- WYPOSAŻENIE6
ZALETY
|
WADY
|
Wyróżnienie redaKcji techManiaK.pl
Tablet zasługuje naszym zdaniem na wyróżnienie “Dobry zakup“.
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
Witam
proszę potwierdzcie moje śledztwo bo mi trzeba prosto jak łopatą:
ów tablet nie posiada gps, prawda? to chyba duży minus produktu czy da się bez tego żyć?
Ciekawi mnie jak wyświeltić film w formacie 2160P. Przez HDMI raczej nie pójdzie skoro to 1.3. Na Tablecie tylko 800×480. Jak uzyskać rozdzielczość 3960×2160?
Czy przetestował ktoś bluetootha albo podczerwień w adapterze?
@wojtekmarchewka: tablet radzi sobie z odtwarzaniem plików MKV, choć lepiej do tego celu użyć zewnętrznej aplikacji (w sensie nie tej, która jest w pakiecie startowym). W instrukcji tabletu jest również informacja, że sprzęt wspiera, cytuję: „…Full HD wideo obsługa (2160P, 1080P, 720P, 480P), MKV, AVI, RM/RMVB, WMV, 3GP, MOV, MP4, ASF, MPG, DAT, VOB, FLV).
Pozdrawiam
@wojtekmarchewka
Ze strony producenta:
” Supported video files
AVI, 3GP, RM, RMVB, FLV, DAT „
Witam
test jak dla mnie super czytelny i wyjaśniający wiele,ale mam pytanie czy odtworzę plik MKV ??? ,na stronie producenta nie ma go w opisanych formatach,w Biedronce od 5 będzie za 369zł uważam to za rewelacyjną ofertę
Dzięki piękne. No, teraz to chyba wiemy wszystko o tym modelu.
@creativa: W wypadku tego i większości innych tabletów, akumulator jest fabrycznie zintegrowany z obudową, więc nie jest wymienny. Z urządzeń posiadających wymienną baterię do głowy przychodzi mi w tej chwili tylko Sony Tablet P. Pozdrawiam.
Czy w tego typu modelach istnieje możliwość wymiany akumlatora gdy padnie? Dzięki z góry.
@kulfon: Tablet wyjechał od nas niedługo po publikacji tego wpisu (styczeń 2012), stąd też nie damy już rady przeprowadzić nowych testów. Proszę skontaktować się z infolinią Goclever – być może oni będą w stanie powiedzieć coś więcej. Pozdrawiam
Rozumiem. Proszę w miarę możliwości przetestować jeszcze pod względem kompatybilności z urządzenia tj. BT, IRDA, tuner TV.
Jak wygląda korzystanie z urządzenia na stałe podłączonego przez HDMI do telewizora? Co możemy a czego nie?
@kulfon: Nie rozbieraliśmy tabletu na części na pierwsze, stąd też sposób przymocowania akumulatora nie jest nam znany. Co do jego parametrów, to według informacji producenta, napięcie wynosi 3.7V. Pozdrawiam
Dziękuję za odpowiedź. W razie możliwości prosiłbym o odpoweidź na brakujące a szczególnie ad.1 i ad.5.
Natomiast ad.7 w znaczeniu o jakich parametrach (V/A) zastosowano akumulator. Jego demontaż to nie problem:) Interesuje w jaki sposób został przymocowany.
Pozdrawiam
@kulfon:
1) Kompatybilność z zewnętrznymi urządzeniami jest jedną ze słabości Androida – to, że tablet poprawnie wykryje jeden dysk twardy lub modem 3G, nie znaczy, że podobnie będzie w wypadku każdego urządzenia tego typu. Jeśli ma Pan pytania dotyczące konkretnych urządzeń, najlepiej kierować je do dystrybutora sprzętu. Proszę jednak pamiętać, iż w wypadku przeważającej większości peryferyjnych produktów, ich sterowniki przygotowane są wyłącznie pod systemy z rodziny Windows, MacOS lub Linux – Android nie jest jednym z nich.
2) Nie próbowaliśmy takiej operacji.
3) Jeśli dobrze pamiętam, można wyłączyć auto obracanie ekranu.
4) Tak można ładować przez port USB. Czasu ładowania dla takiego przypadku nie mierzyliśmy.
5) Nie potrafię udzielić odpowiedzi na to pytanie.
6) Tablet nie może zastąpić komputera, gdyż nie posiada wystarczającej funkcjonalności (współpraca z aplikacjami biurowymi, narzędziowymi itp). Do tabletu można podpiąć myszkę i klawiaturę, jednak po pierwsze, niezbędne będzie dzielenie sygnału (jest tylko jeden port USB), po drugie – obniży się wydajność systemu, co w niektórych wypadkach może drastycznie zmniejszyć płynność nawigacji itp.
7) Odpowiedź znajduje się w tekście: „Goclever Tab A73 wyposażony został w zintegrowany z obudową akumulator…”. Akumulator nie jest wymienny i nie może zostać zastąpiony.
8 ) Obudowa nie jest uszczelniona, nie posiada również żadnych zabezpieczeń przed upadkiem. W związku z tym ciężko mówić tu o jakiejkolwiek odporności…
9) Nie potrafię udzielić odpowiedzi na to pytanie.
10) Podłączone urządzenia pobierają energię z tabletu – poziom zapotrzebowania zależy od konkretnego urządzenia.
A103 posiada ten sam format obrazu (16:9). Większy tablet posiada również dodatkowe, pełnowymiarowe gniazdo USB.
Pozdrawiam
Tablet to też komputer. Czyżby nie było sterowników do tunera? A jak rozpoznaje np. modem na USB? Niby sterowniki są w samym urządzeniu, ale to chyba nie o to chodzi.
To nie jest komputer tylko tablet, możesz pomarzyć o podłączeniu tunera tv, drukarki itp.
Czy działa modem huawei e353s-2 ?
Proszę Państwa o udzielenie odpowiedzi na interesujące mnie kwestie.
1. Czy pod USB działać będzie i czy rzeczywiście działa: BlueTooth, tuner TV, drukarka, podczerwień do sterowania pilotem, przenośny napęd DVD? Czy będzie można wypalić płytkę?
2. Kamerka jest źle rozmieszczona. Czy podłączenie zewn. może pełnić rolę tej wbudowanej?
3. Czy można zablokować ekran w żądanej pozycji, tak aby się nie obracał gdy go obrócimy?
4. Czy ładowanie może się odbywać przez port USB? Ile takie trwa a ile z sieci?
5. Czy wyjście HDMI umożliwia pełną obsługę urządzenia na zewn. ekranie czy może obraz przełącza się na zewn. tylko w momencie wyświetlania filmów?
6. Podobno dla 23% użytkowników tego typu urządzeniem pełni funkcję głównego/stacjonarnego komputera. Gdyby podłączyć klawiaturę, myszkę i monitor zewn. a odpowiedź na powyższe pytania byłaby twierdząca, to wtedy raczej tak. Zatem czy to prawda?!?
7. Czy jest możliwość łatwej wymiany baterii? Jakim stykiem jest podłączona? Czy da się wstawić „paluszki” czyli AA 1.2V Ni-MH o pojemności 2000 mAh?
8. Jak wygląda wytrzymałość na upadek, przypadkowe zalanie wodą/używaniem na deszczu?
9. Posiadając bezprzewodowy zestaw klaw-mysz zostanie poprawnie odczytana.
10. Jak wygląda pobór energii w zależności od podłączonego/ych urządzeń pod USB?
Czym się różni wersja A73 od A103? Poza rozmiarem i rozdzielczością ekranu, baterią. Czy format ekranu jest taki sam?
DZIĘKUJĘ
A od 5 Kwietnia bedzie w Biedrące za 369 zeta więc za taką kase polecam.
Lista działających modemów 3G na A73, oto one:
HUAWEI E230, E176G, E160E, E182G, E1782, E1750, E1756, UMG1691,
ZTE MF633BP-1, MF633, MF637U.
Ja podłączałem E1750 sam go wykrył i połączył nie trzeba było nic ustawiać.
Za tą cenę naprawdę warto.
Bardzo dobry sposób na Marker.
http://foru…dex12.html
Na tej stronie forum użytkownik :”themin” ładnie opisuje jak można ściągać aplikacje bezpośrednio na komputer bo podmiana pliku build.prop nie zawsze działa w 100% Sposób jest sprawdzony i legalny
Areo2 to kwestia ustawienia, w sieciach ustawia się nazwę sieci i internet a w Areo2 wpisuje się darmowy masa informacji na forum android.
http://aero…hp?tid=149
http://www….php?t=7589
Poradnik dla początkujących Goclever A73 >>
http://foru…73-125124/
Informacja o aktualizacji do Android 4
http://gocl…ews/view/9
W tym przedziale cenowym to jakoś wykonania i wygląd jest ok nie jak u innych sam plastik.
działa GG instalujesz wersje gg GG_v3.0.0.apk czy Skype_2.7.0.907_v14.apk i masz video rozmowy wystarczy poszukać w google, yutube czy profesjonalne odpowiedzi porady w android,com.pl wpisujesz Goclever A73 i masa informacji Tylko więcej chęci.
@An2rez hehe też go tam zauważyłem i właśnie przeczytałem test 😛
Dobra cena bo taniej niż na allegro ;]
W czerwonym kropkowanym owadzie od 5.04 za 369 zł/szt.
@master: Jeśli dobrze pamiętam, akumulator w A73 jest litowo-polimerowy, czyli jest niepodatny na efekt pamięci i nie trzeba formatować baterii. Pozdrawiam
A jak to jest z pierwszym ładowaniem – ??!?!?!? – Czy trzeba ładować 3x po 12h czy nie – jak to jest z tym FORMATOWANIEM BATERII – Proszę o szybką i inteligentną wypowiedź. Z góry Dzięki.
ludzie jak podpiąć pod to bydle Bluetooth na usb i tel jako modem?
czy są jakieś stery pod androida/ linuxa?
proszę o pomoc pilne !!
Mam pytanie gdy rozładuje tablet do końca i podłącze go do ładowarki to czy na ekranie powinno byc coś wyświetlone?
Czy próbował ktoś podłączyć PADA do A73 🙂 ?
Podobno Xboxowe działają z tą apką https://play…738.usbjoy
Dziękuję pięknie za odpowiedź.
@creativa: To już zależy od oczekiwań. 🙂
7-calowy tablet to kompromis pomiędzy czytelnością treści, a mobilnością. 10″ jest wygodniejsze w serfowaniu po sieci i czytaniu książek, ale jest już na tyle duże, że do kieszeni taki sprzęt nie wejdzie. Czy jest różnica w zużyciu, tego nie wiem – nie mieliśmy jeszcze A103 w testach, więc ciężko powiedzieć. Co do Foxit Reader, to jest jego odpowiednik na tablety i smartfony – Foxit Mobile PDF: https://play…#038;hl=pl
Pozdrawiam
Witam, bardzo spodobał mi się ten tablet – używałabym go głównie do przeglądania i tworzenia dokumentów typy wpis na blogu, arkusz calc, notatnik, wpis w organizerze. mam pytanie czy do takiego użytkowania ta wersja jest wystarczająca, czy lepsza jest ta większa, np model a103? czy jest jakaś istotna różnica jeśli chodzi o zużycie energii między tymi modelami. I wreszcie, czy oprogramowanie typu foxit reader zadziała?
No i kolejna ciekawostka jaką zaobserwowałem w trakcie odtwarzania filmów z pendrive’a otóż tablecik zapamiętuje miejsca w których przerwane było odtwarzanie filmów u mnie pamiętał 6 różnych filmów nagranych w różnych standardach i zatrzymanych w różnych miejscach po kilku minutowych ciągłych odtwarzaniach. Po prostu miłą niespodzianka jak dla mnie. Efekt pamięci utrzymuje się nawet po wyłączeniu urządzenia i ponownym uruchomieniu następnego dnia i podłączeniu Pendrive’a. Sprawnie radzi sobie z napisami wklejonymi nie gubi polskich literek, gorzej wypada syntetyczny lektor IVONA głos wypada nadzwyczaj sztucznie bez względu na to czy słuchamy bez słuchawek czy na słuchawkach.
Aż tak drastycznie chyba nie jest chociaż dokładnie nie mierzyłem czasu pracy, natomiast zauważyłem, że faktycznie początkowo poziom naładowania baterii spada znacznie szybciej niż po kilkunastu minutach użytkowania. Mam natomias kolejny problem, tablet wyłącza się po kżdym zablokowaniu ekranu gdy m włączone wi fi, ktoś wie co z tym zrobić?
Witam, przyglądam się Panów dyspucie odnośnie ładowania akumulatorka i u mnie wygląda to podobnie tzn. ładowanie przy wyłączonym tablecie wynosi blisko 3 godziny +/_ 2h 55 ' – 2h 50′. Co do sprawdzenia poziomu naładowania to przy nadal podpiętym kablu ładowarki i włączeniu tableta pojawia się 100% naładowania by po jego odłączeniu dosłownie po około 1-2 minutach pokazało się 96%. Przy oglądaniu filmu z pendrive’a o długości 1h 52′ przy 60% głośności poziom naładowania wykazywał 27-28%, (przy wyłączonych zbędnych aplikacjach i WiFi). Po ponownym naładowaniu na maxa tj. znowu pojawiło się 96% i włączeniu WiFi skonfigurowaniu połączenia z siecią domową (co zajęło góra ok. 9-10 minut – podczas których sprawdzałem też moc sygnału w 3 pokojach)- poziom naładowania „dramatycznie spadł” do poziomu 62%. Przeglądanie sieci poprzez WiFi około 42-43 minuty i komunikat podłącz zasilanie poziom naładowania 23%. Ciekawe jak u innych użytkowników wyglądają te spostrzeżenia.
Ciekawi mnie tylko jaka jest różnica względem R73 jeżeli chodzi o gry.
Dzięki tak też zrobię, dziś znalazłem na android forum posty dotyczące tego samego problemu, więc to nie odosobniony przypadek, niestety żaden z postów nie traktował o tym jaka jest przyczyna i jakie rozwiązanie 🙂 jeszcze raz dzięki 🙂
@bruderk: nie, nie przypominam sobie by opisany przez Ciebie efekt występował w tym sprzęcie. Może warto zadzwonić do producenta i zapytać o jego opinię w tej sprawie? Pozdrawiam
Witam ponownie, chyba mam pecha bo dostrzegłem inną przypadłość, pytam o różne rzeczy, bo jak to przy zakupach on-line mam 10 dni na oddanie lub wymianę. Czy to normalne, że w czasie pracy Wi-Fi (gdy szuka lub łączy się z siecią) z głośniczka wydobywają się ciche trzaski, podobne do dzwieków jakie wydaje twardy dysk w czasie pracy?
Jak kupilem był zainstalowany es menadżer zadań, i dziś dorzuciłem battery indictor, pokazuje to smo 🙁 spróbuję dziś z tym co mówisz, zastnowiło mnie to że na sybolu bateri przy wyłączonym tabecie nawet po całej nocy niepojawia sie napis 100% cała zielona ale bez tego symbolu i włączam to nastarcie jes 96% 🙁
@bruderk: Z tego co pamiętam, akumulator ładował się do „setki”. Jakiego programu używasz do monitorowania baterii? Spróbuj może np Battery Stats i sprawdź, czy wyciągnięty na ekran widget poprawnie wskazuje Ci poziom naładowania. Pozdrawiam
Przepraszam za literówki, pisałem w pośpiechu z tabletu, tak przy okazji działa elegancko zmodemem, którego nie ma nawet na lście współpracujących 🙂
Szymon dzieki za odpowiedz, nie wiem tylko czy on ma taka funkcje bo jej nie widze, mamjesze jedno pytanie czy na koniec ladowania ma sie pojawic pelna bateria czy tak jak w tel z symbolem 100%, bo po alej nocy wyloczony tablet, nie ma 100%, a wskaznimi okazuja zawsze 96%?
@bruderk: Może ustawiłeś tryb dopasowania podświetlenia do światła zastanego? Przyznam szczerze, że nie rzuciła mi się w oczy wspomniana przez Ciebie przypadłość. Pozdrawiam
Ok mam info na temat update’u 2.3.4 http://gocl…a73_en.pdf Czy ktoś może instalował wspomnianą poprawkę i zauważył zmiany z changeloga ? Tzn dodanie Skype’a ustawienia Flash itp ?
Jak wygląda kwestia systemu Android który jest zainstalowany fabrycznie ? Czy przed zakupem w klepie można w jakiś sposób uzyskać informację czy jest to Android 2.3.4 z poprawkami o których mowa niżej ? Jeden ze sklepów który oferuje urządzenia w opisie modelu ma napisane: „Model 2011 2012” dlatego zastanawia mnie fakt wersji Androida w momencie zakupu. Podejrzewam, że sprzedawca nie będzie w stanie na to pytanie odpowiedzieć
„Jak poinformował nas przed chwilą przedstawiciel producenta, opracowana została nowa wersja systemu Android dla A73 – 2.3.4:
– oddano obsługę Skype,
– poprawiono szybkość urządzenia.
– zmieniono domyślne ustawienie przeglądarki na Flash,
– zwęszono partycję /data/ do 800MB, co daje możliwość instalacji większej ilości aplikacji.
Aktualizacja powinna już być dostępna.”
Witam, wczoraj kurier dostarczył mi A73, ogólne wrażenia bardzo pozytywne, nabyłem go między innymi po przeczytaniu tego testu, kupiłem głównie do odczytywania plików tekstowych (word, pdf) i tu pojawia się pewien n problem przy minimalnym podświetleniu i każdym poniżej 50 % po kilkunastu sekundach da się dostrzec delikatne migotanie podświetlenia, co bardzo męczy. Szymon czy zauważyłeś to samo, czy to tylko mój egzemplarz? Czy ktokolwiek inny zauważył podobny problem?
Z gór dziękuję za info, pozdrawiam 🙂
@essek: Nie jestem pewien, czy damy radę jeszcze zrobić benchmarki A73, natomiast prawdopodobnie już niedługo będziemy mieli u siebie Plug Impact, więc na test tego tabletu możesz liczyć. Nad ściągnięciem Aurory też pracujemy 😉 Pozdrawiam
Bardzo bym prosił o wyniki benchmarków dla tego tableciku np. w quadrant’cie.
Zastanawiam się nad wyborem pomiędzy nim, a ainolem aurorą oraz Plug impact. Wiadomo mi już że Ainol aurora nieco przewyższa Plug Impact.
Pozdrawiam
@Bruner: Na razie jeszcze nic pewnego o ICS nie wiemy. Pozdrawiam
A czy wiadomo coś na temat aktualizacji systemu do wersji ICS? Kiedy będzie?
@GroszeK: całą operacją przeprowadziłem po przywróceniu ustawień fabrycznych i na domyślnych ustawieniach – jedyną aplikacją zainstalowaną „ekstra” był Battery Monitor Widget, z którego pomocą mierzyłem poziom naładowania akumulatora. Nie instalowałem również aktualizacji ze strony producenta. Możemy założyć margines błędu na +/-1% – w wariancie pesymistycznym sprzęt powinien zatem wytrzymać 293 minuty serfowania po sieci. Warto też podkreślić, że w czasie tych 71 minut nie oglądałem filmów on-line – przeglądałem głównie wiadomości i grafiki. Ciekaw jestem Twoich wyników i obserwacji innych użytkowników tego sprzętu – jeśli błąd leży w naszym egzemplarzu, zastanawiam się co go powoduje? Pozdrawiam
@Szymon – Wielkie dzięki za ponowne sprawdzenie. Swoją drogą, strasznie dziwna to sprawa. U mnie, po naładowaniu, „moc” akumulatora spada nieco szybciej w początkowej fazie. Aż nie chce mi się wierzyć, że przez ponad godzinę „zasoby energii” – jak ładnie to ująłeś – spadły tylko o 22% Jak będę miał trochę wolnego czasu postaram się całkowicie rozładować tablet, na jednym włączeniu, tuż po ładowaniu.
Pozdrawiam
@luciow, kartafilus: Na pewno postaramy się zdobyć oba modele, ale czy w jednym czasie – tego nie wiem. Mimo popularności marki Goclever są przecież jeszcze inne, budżetowe i high-endowe tablety którymi warto się zainteresować 😉 Pozdrawiam