Goclever Tab A73 to jeden z najciekawszych tabletów w segmencie budżetowym. Kosztujące mniej niż 500 PLN urządzenie cechuje się pojemnościowym ekranem dotykowym, systemem Android w wersji 2.3.4 (producent zapewnia, że doczekamy się aktualizacji do najnowszej edycji ICS) oraz dostępem do sklepu Android Market. Na pierwszy rzut oka propozycja Goclever wygląda świetnie. A jak jest w rzeczywistości?
Goclever Tab A73 – cena
Goclever Tab A73 – specyfikacja
- Matryca: 7″, ekran pojemnościowy, rozdzielczość 800×480 pikseli;
- Procesor: Allwinner A10 1 GHz (ARMv7, GPU ARM Mali400);
- Pamięć: 512 pamięci RAM, 4 GB pamięci użytkowej;
- Łączność bezprzewodowa: Wi-Fi 802.1 b/g/n
- Inne: kamera przednia 0,3 MPix, czytnik kart pamięci microSD, micro-USB, mini-HDMI;
- Bateria: 3.200 mAh;
- Waga: 371 gramów;
- Wymiary: 192 x 122 x 12 mm;
- OS: Google Android 2.3.4.
Goclever Tab A73 – budowa
Obudowa i jakość wykonania
Estetycznie zaprojektowane pudełko kryje, poza samym urządzeniem, także ładowarkę i 2 kable – przejściówkę umożliwiającą podpięcie nośników USB oraz kabel USB służący do podłączenia tabletu do komputera. Na pierwszy rzut oka Goclever Tab A73 nie przypomina tabletu budżetowego. Obudowa wykonana została z stopu aluminium i plastików przyzwoitej jakości, a kolorystyczne zestawienie czarnej ramki i grafitowej oprawy sprawia pozytywne wrażenie. Nie można mieć również większych zastrzeżeń co do spasowania poszczególnych elementów – chwytając tablet w dłoń nie usłyszymy pisków, zgrzytów czy skrzypienia, co dobrze świadczy o wykonaniu A73.
Do naszej dyspozycji oddano klasyczny zestaw portów – microSD, micro-USB, mini-HDMI oraz audio jack. Podobnie standardowo prezentuje się układ przycisków – poza trzema dotykowymi (Home, Back i Ustawienia) na obudowę wyprowadzono jeszcze przycisk ON/OFF oraz regulację głośności.
Tablet pewnie leży w dłoni – zasługę ma w tym zarówno waga, jak i gabaryty sprzętu. Warto jednak wspomnieć o tym, że A73 to urządzenie zaprojektowane przede wszystkim z myślą o orientacji pionowej. Co za tym idzie, sterowanie jest ergonomiczne jedynie w tym trybie – po przekręceniu tabletu o 90 stopni widoczne stają się dwie irytujące wady. Po pierwsze zmuszeni jesteśmy zasłonić głośnik, a po drugie – trzymając za boczną ścianę urządzenia musimy bardzo uważać, aby nie nacisnąć przypadkowo jednego z przycisków fizycznych.
Na koniec warto jeszcze wspomnieć o rozmieszczeniu głośnika i kamery. Ten pierwszy trafił na boczną listwą tabletu, zaraz obok gniazda kart pamięci. Jego skuteczność nie jest duża, a jakość dźwięku nie powala na kolana, ale to w tym segmencie cenowym trudno poczytać za wadę. Kamera o rozdzielczości 0,3 Mpix ulokowana została na panelu frontowym, na linii przycisków dotykowych. Nie towarzyszy jej dioda doświetlająca, co nie jest specjalnym zaskoczeniem – z kamerki korzystać będziemy w zasadzie tylko w czasie rozmów wideo.
Ekran
Słaba jakość panelu dotykowego jest zazwyczaj jedną z cech wyróżniających tablety budżetowe. A jak jest w wypadku A73? Zdecydowanie lepiej.
Producent postawił na 7-calowy ekran pojemnościowy LCD TFT, o rozdzielczości 800×480 pikseli. Jak na sprzęt wyceniony za mniej niż 500 PLN, jego charakterystyka jest bardzo przyzwoita. Dobra reakcja i wsparcie dla multidotyku to w urządzeniach tej klasy rzadkość. Niestety nie ma róży bez kolców – wyświetlacz ma również swoje wady. Pośród nich najważniejszymi są relatywnie słaby poziom podświetlenia, sporadyczne problemy z opóźnioną reakcją na dotyk oraz kiepskie odwzorowanie barw – kolory na ekranie A73 są przytłumione i wyprane. Nie zapominajmy jednak, iż cały czas piszemy tu o tablecie ponad 2-krotnie tańszym, niż propozycje takie jak Acer Iconia A100 czy BlackBerry PlayBook.
Podsumowując krótko, pomimo wymienionych minusów, wyświetlacz A73 pozwala na komfortową pracę z dokumentami i aplikacjami, przeglądanie internetu czy oglądanie klipów z sieci. A to już w zupełności powinno wystarczyć wszystkim, którzy zastanawiają się nad zakupem sprzętu z segmentu budżetowego.
Łączność i porty
Komunikacja to z pewnością jedna z najsłabszych stron A73. Producent starał się oszczędzić jak tylko mógł i w efekcie, na pokładzie tabletu znajdziemy jedynie moduł WiFi w standardzie b/g/n. Jego wydajność jest przeciętna – w większości wypadków pracuje poprawnie, pozwalając na stabilne przesyłanie plików w obrębie danej sieci. Od czasu do czasu urządzenie miewa „czkawki” – wtedy musimy liczyć się z nawet kilkudziesięciosekundowymi przerwami w pracy. Irytujący może być również fakt, iż po wyjściu z trybu uśpienia antena potrzebuje dłuższej chwili na złapanie sygnału – czasami niezbędne jest nawet wyłączenie i ponowne włączenie modułu WiFi. Jeśli liczyliście na takie udogodnienia, jak Bluetooth czy modem 3G, tutaj na próżno ich szukać. Raz jeszcze jednak warto mieć na uwadze cenę tabletu – w tym segmencie braki A73 to normalna rzecz.
Wyposażenie uzupełnia trio portów – czytnik kart pamięci microSD, złącze mini-HDMI oraz gniazdo micro-USB. Producent w zestawie dołączył przejściówkę micro-USB do USB, dzięki czemu możemy do tabletu bez problemu podpiąć rozmaite akcesoria kompatybilne z tym standardem. W czasie testów z sukcesem podłączyliśmy dyski twarde i nośniki pamięci, myszkę, a także aparaty cyfrowe (system widział je jako nośniki danych). Nie mieliśmy okazji sprawdzić, jak działa zewnętrzny modem 3G – w sieci spotkać można natomiast opinie, iż także ta funkcja działa poprawnie w wypadku wybranych modeli.
Bateria
Goclever Tab A73 wyposażony został w zintegrowany z obudową akumulator o pojemności 3.200 mAh. W czasie testów tablet pozwolił na odpowiednio:
- 133 minuty pracy przy bardzo dużym obciążeniu (włączona i aktywna łączność WiFi, uruchomiony program Adobe Reader wraz z „ciężkim”, wielowarstwowym plikiem PDF i odtwarzaczem muzyki, w tle działający pakiet standardowych usług, jasność ekranu 100%);
- 200 minut pracy przy dużym obciążeniu (włączona i aktywna łączność WiFi, uruchomiony klip wideo lub jedna z gier, w tle działający pakiet standardowych usług, jasność ekranu 40%);
- 327 minut pracy przy normalnym obciążeniu (włączona i aktywna łączność WiFi, uruchomiona przeglądarka internetowa, tryb energooszczędny, jasność ekranu 40%).
Goclever Tab A73 – funkcjonalność
System i interfejs
Czas na omówienie jednego z najważniejszych punktów w naszej recenzji. Trzeba przyznać, iż producent stanął tu na wysokości zadania – A73 pracuje pod kontrolą Androida w wersji 2.3.4, a w planach jest również aktualizacja do najnowszej edycji ICS. Co więcej, ta zapowiedź nie jest tylko pustą deklaracją, bowiem w sieci już teraz znaleźć można zdjęcia prezentujące tablet pracujący pod wczesnymi, jeszcze testowymi wersjami Androida 4.0.
Choć może to niektórym naszym czytelniKom wydać się niemożliwe, system na tablecie Goclever działa zaskakująco płynnie. 512 MB RAM oraz kombinacja procesora Allwinner A10 (taktowanie 1 GHz) z GPU ARM Mali400 stworzyły dobrze zoptymalizowany układ, który radzi sobie z wymogami Androida 2.3.4. Czujnik pozycji działa poprawnie, choć widoczne jest zauważalne opóźnienie w dostosowaniu ekranu do nowego widoku. Poruszanie się po menu, uruchamianie aplikacji czy przeglądanie stron internetowych jest raczej komfortowe – chwilowych przycięć i spowolnień, szczególnie w trakcie pracy z mocno obciążającymi programami nie unikniemy, jednak ogólny efekt jest jak najbardziej pozytywny.
Multimedia
Internet
Przeglądarka, która trafiła na pokład A73 w domyślnie zainstalowanym pakiecie oprogramowania nadaje się do sporadycznego serfowania po sieci, ale jeśli planujecie często bywać on-line, zdecydowanie polecamy Wam wybór innej aplikacji. W czasie testów sprawdziliśmy między innymi Operę, która na A73 działała bez najmniejszych problemów. Tablet dobrze radzi sobie z zawartością stron internetowych, również tych cięższych w multimedialne dodatki. Producent zapewnił wsparcie dla Adobe Flash. Co ważne, o czym na początku testów nie wiedzieliśmy, domyślny tryb pracy zainstalowanej w A73 przeglądarki zakłada wykorzystanie standardu HTML5, nie Flash, co skutkuje tym, że filmy na YouTube oglądać można tylko z użyciem osobnej aplikacji – warto więc zmodyfikować to ustawienie w panelu Browser Mode, w opcjach przeglądarki.
Klawiatura
Ekranowa klawiatura ułożona została w cztery rzędy, a do dyspozycji mamy cztery panele (duże litery + małe litery + znaki alfanumeryczne i interpunkcyjne + znaki specjalne). Całość jest wygodna w obsłudze – szczególnie w pozycji poziomej wielkość wirtualnych płytek dobrze odpowiada wielkości palców.
Filmy, muzyka
A73 nie jest może multimedialnym kombajnem ale z odtwarzaniem plików wideo czy audio radzi sobie bardzo dobrze. Domyślny odtwarzacz wideo nie rzuca na kolana, ale po zastąpieniu go programem MX Video Player (listę innych, ciekawych alternatyw znajdziecie w zestawieniu „Jaki odtwarzacz filmów na Androida” na łamach serwisu gsmManiaK.pl), tablet zdecydowanie nabiera skrzydeł. W czasie testów bez trudu radził sobie z plikami skompresowanymi H.264, poprawnie wyświetlał polskie czcionki w napisach i co najważniejsze – zachowywał płynność nawet przy odtwarzaniu filmów w standardzie 1080p.
Zdjęcia
System spokojnie radzi sobie z przeglądaniem większych ilości zdjęć. Poruszanie się pomiędzy kolejnymi fotografiami jest płynne, choć załadowanie pełnego zdjęcia w dużej rozdzielczości oznacza z reguły minimum 2 sekundy zwłoki. Obsługa multidotyku działa bez zastrzeżeń, pozwalając błyskawicznie zmniejszać i powiększać wybrane partie kadru.
Dokumenty
W czasie testów sprawdziliśmy, jak A73 radzi sobie z elektronicznymi publikacjami. Nie mieliśmy zastrzeżeń co do plików ePUB (wykorzystaliśmy domyślnie zainstalowaną w naszym egzemplarzu aplikację iReader), również praca z dokumentami przy użyciu programu Documents to Go nie sprawiła nam problemu. Nieco gorzej było w wypadku plików PDF – choć użyty przez nas Adobe Reader szybko i płynnie obsłużył elektroniczne książki (także te większe i „cięższe”), to w przypadku publikacji stworzonych przy pomocy najnowszego softu Adobe pojawiły się już błędy. Niestety bez sukcesów również próbowaliśmy otworzyć na A73 interaktywne formularze (np rozliczenia PIT).
Gry
Goclever Tab A73 nie został zaprojektowany ani jako konsola, ani nawet jako namiastka konsoli do gier. Nie zmienia to jednak faktu, że na tablecie możemy uruchomić większość tytułów z Android Market, choć w wypadku niektórych pozycji na bezproblemową rozgrywkę nie ma co liczyć. Jeśli ktoś koniecznie jednak chciałby „podrasować” swój sprzęt, w sieci można już znaleźć przepisy na zwiększenie wydajności tabletów opartych o podobne podzespoły co A73 – droga do eksperymentów stoi więc otworem. Z góry jednak uprzedzamy – takie zabawy mogą się dla Was skończyć wizytą w serwisie.
Podsumowanie, ocena i opinia
Goclever Tab A73 to jedna z niewielu perełek w segmencie budżetowych tabletów. Sprzęt zaskakuje jakością wykonania i wydajnością, w tyle zostawiając większość popularnych na polskich giełdach klonów aPadów. Niewątpliwą zaletą tego urządzenia jest niska cena – za mniej niż 500 zł dostajemy funkcjonalne i przydatne narzędzie, które pomimo swoich ograniczeń dobrze sprawdza się w codziennym użytkowaniu.
Warta podkreślenia jest możliwość płynnego odtwarzania filmów w standardzie HD i FullHD (dzięki mini-HDMI możemy A73 podłączyć do telewizora zamieniając tablet w multimedialny odtwarzacz), jak również wygodna praca z większością elektronicznych publikacji i internetową przeglądarką. Biorąc pod uwagę ten segment cenowy, A73 nie ma wielu rywali na rynku.
Każdy z najważniejszych elementów składowych został oceniony w skali od 1 do 10 punktów, gdzie 1 prezentuje poziom bardzo słaby, 5 jest odpowiednikiem standardów rynkowych, a 10 jest notą najwyższą. Średnia ocen stanowi ocenę całkowitą.
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- WYGLĄD / JAKOŚĆ WYKONANIA6
- EKRAN4
- WYDAJNOŚĆ ZASILANIA4
- WYDAJNOŚĆ6
- OPROGRAMOWANIE6
- WYPOSAŻENIE6
ZALETY
|
WADY
|
Wyróżnienie redaKcji techManiaK.pl
Tablet zasługuje naszym zdaniem na wyróżnienie “Dobry zakup“.
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
oczywiście mam na myśli wśród tabletów 9-10 calowych do 1000zł a takie chyba są najbardziej poszukiwane i cieszą się najwiekszą popularnością – wystarczy popatrzeć na allegro 🙂
Szymon a może by tak test i porównianie za jednym zamachem A103 i R93 bo to wydaje mi się teraz najpopularniejsze tableciki budzetowe
Pozdrawiam
Witam, Bardzo prosiłbym o test tabletu Goclever Tab A103
@Groszek: Właśnie skończyłem ładować akumulator w A73 – zajęło mi 2 godziny i 58 minut, czyli faktycznie o blisko 30 minut dłużej niż poprzednio. Przez większość tego czasu sprzęt był wyłączony, przez ostatnie kilkadziesiąt minut zaś włączony i wygaszony – to wystarczyło jednak by spowolnić proces ładowania.
UPDATE: @Groszek: Nie miałem wystarczająco dużo czasu by rozładować akumulator ponownie, ale serfowałem na tablecie przez 71 minut (przy domyślnych ustawieniach jasności ekranu), co zmniejszyło dostępne zasoby energii o 22%. W tym tempie, do poziomu 5%, doszedłbym w 306 minut. Wydaje się więc, że można liczyć na ponad 5 godzin pracy przy standardowych ustawieniach (wszystko zostawiłem w trybie domyślnym).
Pozdrawiam
oki Dziekuję :), będę czekać na test R93 z niecierpliwością bo moim zdaniem jest to jeden z najlepszych tabletów budżetowych który przy 9 calach ma rozdz. 1280×800 a to jest chyba ewenement wśród chińczyków i chociażby dlatego warto go przetestować 🙂
Pozdrawiam
@kartafilus: w tej chwili mamy jeszcze czekające w kolejce tablety Sony i Asusa – jak się z nimi uporamy postaramy się wziąć na celownik albo coś GoClevera albo któryś z tańszych tabletów dostępnych na giełdzie 🙂 Pozdrawiam
Drogi Panie Szymonie
KIEDY TEST GOCLEVER R93????
Pozdrawiam
@Szymon – Właśnie wróciłem do domu i (ku mojemu zdziwieniu) tutaj również wszystko gra. Przepraszam za małe zamieszanie.
Jeśli chodzi o wersję oprogramowania – Nie zmieniałem nic od momentu zakupienia sprzętu, a więc Android w wersji 2.3.4.
@Groszek:
„…Bedąc w domu, na komputerze stacjonarnym, był cały test z wyłączniem tej informacji (przed napisaniem komentarza sprawdzałem kilkukrotnie – przeglądarka Opera). Teraz będąc w pracy (na laptopie) jest, a więc sam nie wiem co jest grane…”
Przyznam szczerze, że ja również nie mam pojęcia, co mogło spowodować taki efekt.
„…akumulator ma pojemność 3.000 mAh, a nie 3.200mAh…”
To jedna z tych informacji, w których podawane dane są sprzeczne. Według dołączonej instrukcji, akumulator ma pojemność 3000 mAh, według strony producenta (zarówno ENG i PL) – 3200 mAh i tym też się sugerowałem. Tą informację postaram się jeszcze zweryfikować, by ustalić która wersja jest prawdziwa.
„…Byłbym bardzo wdzięczny gdybyście jeszcze raz sprawdzili czas pracy na baterii i czas jej ładowania….”
Tak też uczynimy – być może już jutro będziemy mieli okazję jeszcze na chwilę wziąć A73 i wtedy zrobimy wszystkie testy raz jeszcze. Ważne pytanie – którą wersją oprogramowania dysponujesz?
Pozdrawiam
@Szymon – Bedąc w domu, na komputerze stacjonarnym, był cały test z wyłączniem tej informacji (przed napisaniem komentarza sprawdzałem kilkukrotnie – przeglądarka Opera). Teraz będąc w pracy (na laptopie) jest, a więc sam nie wiem co jest grane 😉 Będąc w domu z pewnością jeszcze raz to sprawdzę.
Nie zmienia to jednak faktu, że czas pracy na baterii jest znacznie krótszy (oczywiście mam wyłączone wszelkie zbędne aplikacje). Nie mam pojęcia, co musiałbym uczynić, aby tablet pracował 6 godzin. Poza tym akumulator ma pojemność 3.000 mAh, a nie 3.200mAh (przynajmniej u mnie).
Byłbym bardzo wdzięczny gdybyście jeszcze raz sprawdzili czas pracy na baterii i czas jej ładowania.
Jednocześnie prosiłbym o opinie innych użytkowników, aby porównać te „parametry”, bo jeszcze się okaże, że mój akumulator nie spisuje się tak jak powinien.
@Groszek: To ciekawe, czas ładowania akumulatora wynosił w wypadku testowanego przez nas egzemplarza około 2,30h, czyli znacznie krócej. Jeżeli będzie taka możliwość, raz jeszcze sprawdzimy ten punkt.
Co do informacji odnośnie długości pracy na naładowanej baterii, to nie bardzo rozumiem o co chodzi – dane są cały czas na stronie w rozdziale poświęconym akumulatorowi w niezmienionej formie. Mógłbym prosić o rozwinięcie tej myśli?
Pozdrawiam
Piszę to nie po to, aby…* – wkradł się błąd.
@Szymon – „Średnia długość ładowania akumulatora to 2 godziny i 22 minuty.” – Chyba mamy różne zegarki 😉 Mój tablet został zakupiony w połowie stycznia. Innymi słowy – jest nowy, a bateria ładuje się nieco ponad 4 godziny (od mniej niż 10% do 100%, czyli pełen cykl). Proszę ,w miarę możliwości, odpowiedzieć mi, co oznacza „średnia długość ładowania akumulatora” 😉
PS. Z tego, co zauważyłem, zostały usunięte informacje odnośnie długości pracy na naładowanej baterii. I dobrze, bo były mocno przekłamane. Czas pracy na najmniejszym podświetleniu, w 80 % czasu surfując po sieci to … 4 godziny.
Piszę to, nie aby wytknąć pewne nieścisłości (choć po części również) lecz przede wszystkim po to, aby inni, potencjalni nabywcy tego gadżetu wiedzieli jak jest naprawdę 🙂
Pozdrawiam
Est dla mne cikawe, chzy est mozhliwosc podlanczyc do niego dysk twardy???
Dzekuje.
Wtrącę tylko jedno ale a propos WiFi 😛 Router w odległości od drugiego pokoju przynajmniej tak na oko 7-8 metrów i sieć działa idealnie, również po wybudzeniu ze stanu spoczynku i ponownym połączeniu. Rożnica jest tylko w zasięgu, bo zamiast 3 są 2 kreski, ale ja nie wiedzę problemu.
@kajf: Średnia długość ładowania akumulatora to 2 godziny i 22 minuty. Co do straty energii przy wyłączonym tablecie – przyznam szczerze że nie wiem. 🙁 Pozdrawiam
Witam, może będzie głupie pytanie z mojej strony, ale czy to użądzenie w jakiś sposób mogłoby działać również jako GPS ? Co trzeba by było zrobić, jeśli by się dało. Dzięki za jakieś info. Pozdrawiam
mam pytanie jak długo trwa ładowanie sie bateri w tym sprzęcie.,,i ile godzin dni miesięcy..a może lat 🙂 trzyma ona swój stan przy wyłączonym urządzeniu..dzięki
Panie Szymonie dziekuje za poprawę. Dla mnie obecna wersja jest uczciwsza i niejest niedomówieniem.
@e1mo: możliwe, ze tak jednak czytając wiadomość zwrotną od producenta dostałem wiadomość, ze antena w tym tablecie jest bardzo mała to i zasięg pozostawia wiele do życzenia. Jak cała linia produkcyjna zawiera takie antenty to wole oddać i się już więcej nie męczyć.
pozdrawiam
@hjalmar: musiałeś dostać uszkodzony egzemplarz. U mnie WiFi działa bez problemu na odległości 10 metrów (przez zamknięte dwoje drzwi, ponieważ router znajduje się w innym pokoju), a po wybudzeniu od razu łapie sieć. Co do modemów 3G, to nie będę się wypowiadał, bo poza domem korzystam z internetu ad-hoc przez smartfona (Samsung Galaxy Gio) i ta funkcja działa bez problemu.
@hjalmar: Testując sprzęt nie można siłą rzeczy sprawdzić kompatybilności z każdym urządzeniem na rynku – można jednak w ważnych dla Czytelników kwestiach wspomnieć o tym, co piszą inni użytkownicy. Gdybym napisał, że tablet jest w 100% kompatybilny z modemami 3G, nie sprawdzając tego wcześniej, Pańskie oburzenie byłoby słuszne. Jeśli jednak napisałem, wyraźnie zaznaczając, że nie mieliśmy okazji funkcji modemu 3G w kontekście A73 sprawdzić, ale wielu użytkowników twierdzi, że ich egzemplarze są kompatybilne w 100% z modemami 3G, to nie rozumiem gdzie tu jest skrót myślowy?
Skoro jednak uważa Pan, że sens cytowanego zdania jest nieczytelny, być może jest coś na rzeczy. Dlatego też kontrowersyjne w Pana opinii sformułowanie zamieniłem na „Nie mieliśmy okazji sprawdzić, jak działa zewnętrzny modem 3G – w sieci spotkać można natomiast opinie, iż także ta funkcja działa poprawnie w wypadku wybranych modeli.” Mam nadzieję, iż teraz fraza jest czytelniejsza.
Pozdrawiam
Drogi Panie Szymonie, no to zgodnie z tym co Pan pisze, po co pisać coś o czym sie dokładnie nie wie, nie można opierać się tylko na wierze i niesprawdzonych informacjach czytelników. Pisząc słowa, które Pan zacytował ,a przede wszystkim „funkcja jest w 100% sprawna” można się spodziewać że każdy modem bedze działał, a prawda jes taka, że spośród n modemów działa z 10. Albo Pan opiera się na niesprawdzonych, nierzetelnych informacjach, które są dla mnie nieprawdziwe albo używa Pan skrótów myślowych, które są za duże.Pozdrawiam
@hjalmar : Witam. W teście znajduje się zarówno wzmianka o problemach z WiFi, jak i o tym, że NIE WIEMY jak zachowują się modemy zewnętrzne podpięte pod ten tablet: cytuję „Nie mieliśmy okazji sprawdzić, jak działa zewnętrzny modem 3G, ale jeśli wierzyć w opinie naszych czytelniKów, również ta funkcja jest w 100% sprawna.” W którym więc miejscu pisze nieprawdę? Pozdrawiam
Prawda jest taka ze ten tablet jest kiepski, rozumiem ze kazdy chcialby miec sprzet za 500 zł w bebechami wartymi 1,5-2 tys. Miałem swoj egzemplarz równo 2 dni i ciesze sie ze juz go oddałem. WiFi dalej niz 5 m od anteny nie działa, a po wejsciu w tryb uspienia juz nie zaskoczy-3eba restartować. Tym bardziej go poznawałem tym coraz częsciej mi sie zawieszał.
I radze zmienic jednak fragment z tymi zewn modemami 3G bo niestety Panie Szymonie pisze Pan nieprawde i wprowadzania potencjalnych klientów w błąd. Lista modemów działających z tym tabletem jest bardzo uboga.: HUAWEI: E230, E176G, E160E, E182G, E1782, , E1756, UMG1691,
ZTE: MF633BP-1, MF633, MF637U. I ja również podchodziłbym z dystansem do tej listy bo napisać, że są kompatybilne jest łatwo, gorzej z weryfikacją. Pozdrawiam
@seven: Co prawda, to prawda. 🙂 Pozdrawiam
Ja też nie miałem na myśli grania, przeciwnie rzadko gram 😛 Chodzi mi po prostu o codzienne używanie na wszelkie sposoby. Co ludź to obyczaj 😀
@seven: Ja miałem na myśli raczej pracę z dokumentami i przeglądarką, niż zabawę 😉
” Co do orientacji, to interfejs nie wygląda szczególnie ładnie w trybie pionowym, to fakt, ale za to ergonomia tabletu jest zdecydowanie lepsza, co osobiście uważam za ważniejsze.”
W ogóle się nie zgodzę 😀 Ale to może wynika z tego, że jestem przyzwyczajony do obsługi w poziomie (stare nawyki np. z konsoli do gier jak Sega) i wolę się bawić trzymając urządzenie w obydwu dłoniach.
„Dla mnie ten sprzęt to udany model, co podkreślam w podsumowaniu Pozdrawiam”
Potwierdzam, re we la cja. Jeżeli ktoś się zastanawia mając 500zł, to niech lepiej kupuj póki jeszcze są, bo i tak nic lepszego teraz nie znajdzie za tą cenę.
@michal: Witam. W mojej opinii – w zupełności wystarczy. I zdecydowanie bardziej polecam A73, niż Larka: http://www….eeme-70-5/
Pozdrawiam
Mam wazne dla mnie pytanie – prowadze biznes i potrzebuje tabletu TYLKO I WYLACZNIE do poczty oraz przegladania stron internetowych, sklepu internetowego, rowniez w technologii flash.
Czy ten tablet dla mnie wystarczy?
Zastanawiam sie tez nad lark 70.5….
@Kamil: Jak zawsze wszystko zależy od punktu widzenia 😉 Dla mnie długi okres oczekiwania na włączenie WiFi i niedostatki w podświetleniu to wady, stąd też odpowiednia informacja w teście. Co do orientacji, to interfejs nie wygląda szczególnie ładnie w trybie pionowym, to fakt, ale za to ergonomia tabletu jest zdecydowanie lepsza, co osobiście uważam za ważniejsze. Czemu taka ocena, a nie inna? Ocena jest tylko prostym narzędziem do porównania różnych urządzeń i tylko do tego powinna służyć – o tym czy tablet jest wart 450 zł traktuje cały test i wydaje mi się, że po lekturze tej publikacji każdy wyrobi sobie własną (a więc najcenniejszą) opinię. Dla mnie ten sprzęt to udany model, co podkreślam w podsumowaniu 😉 Pozdrawiam
” Irytujący może być również fakt, iż po wyjściu z trybu uśpienia antena potrzebuje dłuższej chwili na złapanie sygnału – czasami niezbędne jest nawet wyłączenie i ponowne włączenie modułu WiFi.”
Ale przecież to jest zaleta, a nie wada! Po co WiFi ma działać, skoro ja nie używam taba? Bardzo dobrze, że tak jest, mniej baterii zżera. Wydaje mi się, że to nie jest niedociągnięcie tylko celowe zamierzenie ze strony producenta. Poczekać kilka sekund to żadne problem (tym bardziej, że włączanie WiFi trwa szybko) na rzecz dłużej działającej baterii.
„Warto jednak wspomnieć o tym, że A73 to urządzenie zaprojektowane przede wszystkim z myślą o orientacji pionowej. Co za tym idzie, sterowanie jest ergonomiczne jedynie w tym trybie – po przekręceniu tabletu o 90 stopni widoczne stają się dwie irytujące wady. Po pierwsze zmuszeni jesteśmy zasłonić głośnik, a po drugie – trzymając za boczną ścianę urządzenia musimy bardzo uważać, aby nie nacisnąć przypadkowo jednego z przycisków fizycznych”
Chyba źle to odebraliście 😛 Według mnie zostało zaprojektowane właśnie typowo pod poziom, a nie pion. Dlaczego? Wystarczy obrócić ekran do pionu i zauważyć zniekształcone elementu na ekranie. Jest to ewidenty defekt i niedopracownie. Prawidłowy wniosek nie może być inny niż mój 😛 Poza tym praca w poziomie jest o wiele wygodniejsza, przynajmniej dla mnie. A zasłonięcie głośniczka to niewielki problem, kwestia przyzwyczajenia.
„Niestety nie ma róży bez kolców – wyświetlacz ma również swoje wady. Pośród nich najważniejszymi są relatywnie słaby poziom podświetlenia,”
Kwestia oczekiwań i wymagań. Mam ustawione na minimum, żeby bateria dłużej trzymała (zresztą w Xperii X8 też) i jest idealnie, nigdy nie jest za ciemno. Nie mówię oczywiście o lecie, kiedy nawet ustawienie na max jest za słabe. Wniosek? Może nie pasować tylko mała różnica między max a mini.
Ocena końcowa według mnie za niska, przynajmniej 4 powinnno być. Przecież to jest sprzęt za 450-500 zł, a działa mega zaskakująco dobrze! Ja jestem niesamowicie zadowolony. Mam to czego oczekiwałem, wszystko zgadza się z opiniami w sieci. Wczoraj np. zaskoczył mnie pozytywnie, bo odtwarzał bez problemów fim rmvb 😉
OlaF: Witam. Tablet dość dobrze radzi sobie z odczytywaniem plików ePUB i PDF – w wypadku tych ostatnich problematyczne mogą być tylko „cieżkie” publikacje przygotowane z pomocą najnowszego softu Adobe, ale to też nie jest regułą. Warto przy okazji napisać, że przeglądanie skomplikowanych PDF (wielowarstwowych z dużymi ilościami grafiki i dodatków) jest dla akumulatora A73 jedną z najbardziej wycieńczających czynności. Pozdrawiam
Witam, a jak sie przedstawia sprawa z ebook’ami? czy wystepuja wieksze problemy podczas wgrywania plikow pdf? czy odczytuje wylacznie ten format? pozdrawiam
@anon: aluminium + nieco plastiku. Pozdrawiam
ten tablet jest z aluminium czy z plastiku tu
http://www….-wrazenia/ jest napisane że z plastiku a tu piszecie że z aluminium i jak jest naprawdę?
to panowie czekamy na recenzje 🙂
julas – Już jest model a103 z ekranem 10″ i bebechami a73
Czy jest szansa na powstanie brata modelu a73, w podobnej specyfikacji i ekranie 10″ ?
Witam
a czy ktos wie czy działa na nim modem HUAWEI E173?
pozdrawiam
no właśnie goclever r93 jet już dość długo na rynku jak już tu napisał kartafilus jest tani ma usb Hos więc powinno dać się podpiąć klawiature lub sterować nim myszą jak w przypadku goclever tab 101 ale co stego skoro nic o nim niema na necie poza podstawowymi informacjami
CHE TEST GOCLEVER R93 !!!!
Jak poinformował nas przed chwilą przedstawiciel producenta, opracowana została nowa wersja systemu Android dla A73 – 2.3.4:
– oddano obsługę Skype,
– poprawiono szybkość urządzenia.
– zmieniono domyślne ustawienie przeglądarki na Flash,
– zwęszono partycję /data/ do 800MB, co daje możliwość instalacji większej ilości aplikacji.
Aktualizacja powinna już być dostępna.
Dokładam się do prośby kolegi Budżetowca, że może by tak warto było zrobic test najlepszego moim zdaniem tabletu ze stajni goclevera czyli goclever R93? Jest juz jakis czas na rynku ale ani słowa o nim jakby nieistniał a myslę że jest świetny a w stosunku cena do jakości nie ma sobie równych na rynku 🙂
cześć bardzo fajny test mam nadzieje że będzie więcej recenzji tańszych tabletyów 🙂 prosiłbym także o recenzje tabletów :
Yarvik tab410
GOCLEVER TAB R93
tpad-7080
lub chociaż jednego z tych jeżeli jest to możliwe chodzi mi o tani tablet z USB Host
@bigfan: Nie twierdzę, że gry nie chodzą płynnie, jak na tą półkę cenową. Piszę natomiast, iż występuje problem z płynnością wielu tytułów albo z poprawnym wyświetlaniem grafiki – przykład Clouds & Sheep, gdzie na planszach widoczne są czarne kwadraty. Czy na A73 można grać? Można. Czy można grać komfortowo? W mojej opinii – niespecjalnie. I taka też informacja znalazła się w powyższym teście. Zachęcam jednak do wyrobienia sobie własnego zdania – na pewno znajdzie się wiele osób, które będą zadowolone z „gamingowych” możliwości tego tabletu. A sprzęt swoją drogą jest naprawdę wartościowym urządzeniem – dlatego też dostał od nas wyróżnienie. Pozdrawiam
Stwierdzenie, że gry nie działają płynnie na tym tablecie, jest co najmniej naciągane. Testowałem Angry Birds oraz Fruit Ninja i z ich płynnością nie ma problemów, szczególnie w przypadku tej półki cenowej. Jest to zapewne zasługa GPU Mali400.
Wydźwięk stwierdzeń zawartych w rozdziale o grach sugeruje, że tablet w ogólnie nie nadaje się do grania, podczas gdy jest wręcz przeciwnie i, co więcej, radzi sobie w tym temacie zdecydowanie lepiej, niż na przykład LG GT540 czy Sony Xperia X8.
@Martin: zgadza się, procesor to Cortex A8, jednakże sam układ nazywa się Allwinner A10: http://www….cification
Pozdrawiam
High performance many core Cortex A8 1GHz processor,
Mały błąd w opisie wd. producenta ma procesor A8, a nie jak w opisie A10
Modem 3G działa. Według testu innego portalu, współpracujące modemy to:
HUAWEI: E230, E176G, E160E, E182G, E1782, E1750, E1756, UMG1691
ZTE: MF633BP-1, MF633, MF637U
Świetny test! Brakowało testu A73 w sieci…
Miałem ten sprzęt w dłoniach tylko przez 30 min. ale też pozytywnie mnie zaskoczył. Mam nadzieje że GoClever rozszerzy rodzinę tabletów o podobne jednostki.