WYPOSAŻENIE
Głośnik 80b Helium 4G nie porywa ani intensywnością odtwarzanego dźwięku, ani jego klarownością. Ot, otrzymujemy membranę wyprowadzoną na tylny fragment obudowy, generującą odgłosy czytelne, ale płaskie, pozbawione zarówno tonów wysokich, jak i niskich. Ulokowanie głośniczka też nie jest specjalnie fortunne; można w dość prosty sposób przysłonić go dłonią, gdy korzystamy z tabletu w pozycji horyzontalnej.
Zintegrowany modem umożliwia połączenie się z siecią Aero2 po uprzedniej konfiguracji APN. W przypadku darmowej sieci nie uda nam się uruchomić LTE (z racji na specyfikę samego Aero), ale już bazując na zwykłych kartach operatorskich bez trudu aktywujemy połączenie danych przez 4G. Plusem są tu dwa sloty na karty SIM, z których każda działa zgodnie ze standardem 3G (SIM2 do 3G, SIM1 do 4G), co jest niezaprzeczalną zaletą urządzenia.
Moduł GPS szybko znajduje nasze położenie. Jego dokładność można określić jako dostateczną, gdy nie jest wspierany przez A-GPS; po włożeniu karty SIM, przy wspomaganiu masztami operatorów, nie ma już zupełnie na co narzekać.
Poniżej widzicie zrzuty ekranowe z aplikacji analitycznych. Testy przeprowadzaliśmy mierząc czułość samego modułu, bez wsparcia ze strony sieciowej.
Wbudowany moduł Wi-Fi pracuje w standardzie 802.11b/g/n, wspierając dwa zakresy częstotliwości (2,4 i 5 GHz), co pozwala na osiągnięcie lepszego połączenia z kompatybilnym routerem. Zarówno podczas testów syntetycznych, jak i w trakcie normalnego użytkowania, nie miałem powodów do narzekania na jakość połączenia.
Tablet pozwala również na obsługę akcesoriów podpinanych przez USB OTG, od pendrive’ów począwszy (tylko w formacie FAT32), a na myszkach, klawiaturach i hubach (aktywnych i pasywnych) skończywszy. Nie udało mi się natomiast uruchomić dysków zewnętrznych, ani tych z własnym zasilaniem, ani tych, które energię czerpią z kabla USB.
Wbudowana pamięć o pojemności 8 GB szybko zostanie zapełniona (do dyspozycji użytkownika na starcie, po odjęciu plików systemowych, pozostaje 5,38 GB), dlatego też cieszy wsparcie nośników microSD do pojemności 64 GB. Przenoszenie aplikacji na nośnik zewnętrzny jest możliwe, ale polega wyłącznie na transporcie pliku APK. Dane pozostają w pamięci urządzenia.
Udało się nam również skorzystać z Miracasta, nawiązując połączenie z telewizorem i bezprzewodowo przesyłając na niego zawartość wyświetlaną na tablecie. Obraz strumieniowany był z niewielkimi opóźnieniami. Nie zauważyłem za to zniekształceń czy pikselizacji.
WYDAJNOŚĆ
Archos 80b Helium 4G bazuje na wykonanym w technologii 28 nm, obsługującym architekturę 64-bitową chipsecie MediaTek MT8732, w skład którego wchodzi 4-rdzeniowy procesor ARM Cortex-A53 o częstotliwości taktowania 1,5 GHz, grafika Mali-T760 MP2 oraz 1 GB pamięci operacyjnej. Szału nie ma, owszem, ale w tablecie za ograniczoną kwotę jest to w zupełności zrozumiałe.
Generalna płynność działania jest w zupełności wystarczająca. Tablet pracuje dostatecznie sprawnie przy codziennych działaniach, takich jak uruchamianie aplikacji biurowych czy obsłudze kilku kart przeglądarki Chrome. Archos dobrze radzi sobie również z dokumentami, YouTube’em czy e-bookami.
Urządzenie poradziło sobie też z bardziej wymagającymi grami, takimi jak Dead Trigger 2, Asphalt 8, Real Racing 3 czy nawet Modern Combat 5. Przeważnie działały one płynnie, bez zauważalnego spadku klatkażu; zwykle konieczne było natomiast ograniczenie detali.
Pod względem odtwarzania filmów i zabawy z multimediami tablet nie zaskakuje. Uruchomiliśmy wszystkie klipy testowe poza tymi nagranymi w 4K i jednym, gdzie dźwięk kompresowany był w systemie DTS (ten problem rozwiąże doinstalowanie odpowiednich kodeków).
Kluczowe testy
Wszystkie testy
– mkv, 480p, xvid, 1mbps, he aac, napisy;
– mkv, 720p, h264, 600kbps, aac / mp3 dual audio;
– mp4, 720p, h264, 3mbps, aac;
– mkv, 720p, h264, 3mbps , vorbis, napisy;
– mp4, 720p, h264, 6mbps, ac3;
– mkv, 1080p, h264, 40mbps;
– mp4, 4K (3840×2160), h264, 34mbps , nie odtwarza;
– mp4, 4K (4096×1716), h264, aac, 35mbps , nie odtwarza.
SYSTEM
Archos 80b Helium 4G będzie sprzedawany z fabrycznie preinstalowanym Androidem 4.4.4 KitKat. System jest stockowy, choć producent wprowadził tu kilka dodatkowych aplikacji (o których za chwilę). OS przez większość czasu funkcjonował stabilnie; zdarzały mu się okresy zamyślenia lub braku reagowania na polecenia, ale były one na tyle sporadyczne, że można je tabletowi wybaczyć.
Przejdźmy natomiast do programów, które Archos dostarcza wraz z tabletem. Po pierwsze mamy możliwość skorzystania z trybu pilota do telewizora (aplikacja firmowana jest logo firmy, choć podobnych funkcjonalnie odpowiedników w Google Play znajdziemy na pęczki), po drugie – z Archos Video, a więc odtwarzacza multimediów, znajdziemy również funkcję Media Server. Od strony funkcjonalności to – w gruncie rzeczy – wszystko. Producent proponuje nam jeszcze instalację kilku dodatkowych produktów (przykładowo – gier z Gameloftu) w trakcie wstępnej konfiguracji tabletu.
80b Helium 4G nie został doposażony w wyszukane, autorskie rozwiązania ani od strony programowej, ani ergonomicznej. Nie znajdziemy tu więc szczególnie wyszukanych, preinstalowanych aplikacji czy udogodnień w rodzaju podwójnego tapnięcia, wybudzającego tablet z uśpienia. Producent postawił na prostotę – i założenie to rynek będzie weryfikować już od przyszłego miesiąca, kiedy Archos zaliczy swój debiut na sklepowych półkach.
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
Testowaliśmy sprzęt jeszcze przed rynkową premierą – w artykule pisałem o szacowanych terminach dostępności (lipiec, prawdopodobnie). Na razie nic się nie zmienia.
Może i udany model, ale nigdzie nie ma ….
Gdzie mozna kupic produkty marki archos ?