System operacyjny
Na rynku prym wiodą trzy główne platformy systemowe: Android, iOS oraz Microsoft Windows. Oczywiście różnią się wyglądem, funkcjonalnością oraz charakterem działania i interakcji. I rzecz jasna — każda platforma ma swoich zwolenników i przeciwników. Nie sposób w poradniku dokładnie porównać je ze sobą, ale spróbujemy je scharakteryzować.
System od Google’a: Android
Największą popularnością wśród użytkowników, a tym samym największą dostępnością cieszy się Google’owski Android. To system, z którym każdy z nas najprawdopodobniej miał już styczność, a co za tym idzie, nie wymaga nauki obsługi. Jeśli się nawet tak zdarzy, że konkretny tablet posiada inną wersją tego systemu niż my znamy, to zauważymy, że jego podstawowe elementy oraz funkcje są praktycznie takie same. Jednak sami producenci nierzadko instalują dodatkowe nakładki graficzne, które w znacznym stopniu modyfikują wygląd oraz funkcjonalność Androida. Niektóre tablety oparte o ten system umożliwiają pracę na dwóch oknach jednocześnie, inne nie. Trzeba więc wiedzieć, że Android Androidowi nierówny.
Dotyczy to także wersji tego systemu. Na rynku znajdziemy modele tabletów, które różnią się czasem premiery, a co za tym idzie, posiadają starsze lub nowsze dystrybucje platformy. Tutaj także panuje zasada, że im nowsza wersja, tym lepsza. Wśród budżetowych modeli trudno będzie na chwilę obecną znaleźć model z Androidem 5.0 Lollipop, ale już wersja 4.4.x jest wystarczająca. Modele pracujące w oparciu o Androida 3.0 lub starszego należy od razu skreślić z listy rozpatrywanych przez opcji. Nie dość, że wizualnie taki system nie wygląda dobrze, to jeszcze nie jest rozwiązaniem przyszłościowym.
Android z uwagi na swój długi staż może pochwalić się dużą ilością dostępnych pozycji w sklepie aplikacji. Niezależnie od oczekiwać, każdy coś tam znajdzie dla siebie. Użytkownicy tabletów mogą jedynie narzekać, że nie wszystkie programy są odpowiednio przystosowane pod urządzenia wyposażone w większy niż w telefonie ekran. Z drugiej strony nie będzie trudno o znalezienie alternatywy dla pozycji, która nam odpowiada.
System od Apple’a: iOS
Innym, równie silnym pozycją i rozbudowaniem systemem jest iOS będący częścią bogatej, lecz zamkniętej rodziny urządzeń Apple. Ta platforma charakteryzuje się przyjaznym użytkownikowi interfejsem, ale uwaga — spotkamy się z nią wyłącznie w iPadach. Jeśli Twoje dotychczasowe doświadczenie ogranicza się go systemu Google’a, to system Apple może wymagać na początku przyzwyczajenia się do zmian. iOS nie posiada standardowego pulpitu z widgetami, posiada odrębny sklep z aplikacjami, książkami i muzyką oraz korzysta z innych rozwiązań w przypadku np. współdzielenia plików.
Nowy użytkownik iOS-a doceni go za przyjazny wygląd i względnie prosty interfejs. W tym przypadku nie musimy się specjalnie martwić o wersję systemu, ponieważ dostępne w sprzedaży modele iPada otrzymują regularne aktualizacje. System Apple może pochwalić się bogatym ekwipunkiem aplikacji; możemy też mieć pewność, że pobierane ze sklepu aplikacje będą odpowiednio przystosowane pod kątem posiadanego przez nas iPada. Ta platforma jest też najlepszym wyborem dla tych, którzy na co dzień korzystają z MacBooka lub iPhone’a, ponieważ urządzenia te komunikują się między sobą pozwalając na współdzielenie treści, powiadomień i programów.
Od Microsoftu: Windows
System Microsoft Windows 8.1 dostępny obecnie na tabletach wizualnie nie różni się od tego, który instalowany jest na laptopach — otrzymujemy więc dostęp do interfejsu MetroUI, pulpitu i programów otwieranych w okienkach. Na takim tablecie uruchomimy też typowo desktopowe aplikacje oraz gry. System nie wymaga przy tym oswajania się z nowym interfejsem (za wyjątkiem przejścia z widoku kafelek do pulpitu). Nie możemy też narzekać na urodzaj dostępnych programów; zazwyczaj tablety z Windowsem są sprzedawane z roczną subskrypcją MS Office, a Microsoft dba również o regularne aktualizacje.
Który wybrać?
W tym przypadku Android jest najlepszym wyborem, ponieważ jest najbardziej uniwersalny, a przy tym nie jesteśmy tu ograniczeni w wyborze do jednego producenta. iOS to szczególnie interesująca opcja dla osób, które już mają inne urządzenie Apple’a, natomiast Windows to dobra propozycja dla studentów oraz użytkowników, dla których od gier i zabawy na tablecie ważniejsza jest użyteczność w pracy.
System w pigułce: na co zwrócić uwagę?
W przypadku Androida, przejdź do ustawień tabletu i znajdź informację o wersji zainstalowanego systemu (min. to 4.4.2 KitKat). Oceń łatwość obsługi — włącz lub wyłącz Wi-Fi, zmień jasność ekranu lub spróbuj zmienić tapetę. Kolejno, możesz uruchomić sklep z aplikacjami Google Play i poszukać programów, na których najbardziej Ci zależy. Podobnie możesz zrobić z iPadem, gdzie duża ilość aplikacji jest płatna.
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
niedawno kupiłem SmartView 8 LTE i jestem w sumie zadowolona 🙂
Tablet na Androidzie? Czy ktoś tutaj na głowę upadł? Przecież tam 90% aplikacji to rozciągnięte wersje smartfonowe… W dodatku idiotyczne jak na tablet proporcje 16:10/16:9. Marka się nie liczy? Wręcz przeciwnie. Apple iPad i Microsoft Surface 3/Pro 3 – to są tablety warte wydania więcej, niż 800 zł. W dodatku sprzedamy jabłko za więcej niż 50% ceny po dwóch latach użytkowania, powodzenia, żeby Androida sprzedać za choćby 1/3 ceny po tym czasie…
Własnie zastanawiam się nad tabletem do oglądania filmów ewentualnie grania. Znalazłem wytyczne które na pewno mi pomogą :-). Ale czy mogę prosić o jakąś propozycję? Wcześniej używałem Ipad 1, ale teraz nie można już oglądać filmów na Youtube.I czy trzeba się bać tego, że za 2 klata Air 2 również nie da rady?
Od premiery iPada pierwszej generacji Youtube przeszło sporo zmian, dlatego tablet już trochę nie domaga. Wzrosła jakość filmów, a co za tym idzie, aplikacja / przeglądarka stały się bardziej wymagające od procesora. Sądzę jednak, że iPad Air 2 będzie sobie radzić z multimediami jeszcze przez najbliższe 3 – 4 lata (minimum!). Chyba że wcześniej standardem stanie się strumieniowanie filmów 4K albo 8K (koniecznie 60 fps!). 😀
Ludzie z kwartału na kwartał aplikacje sa wymagające na adroida i nie każdy tablet czy smartfon da rade. Kiedyś było prościej a dziś tablety to małe komputery mają CPu lepsze jak i GPu lepsze.. Wszystko idzie w kierunku budowy komputera więc aplikacje mają swoje wymagania..
full hd i 4K to optymalne wartości w tablecie 8 i 10 calowym ? czy ktoś tu upadł na głowę ?. Artykuł o wszystkim i o niczym nawet taki początkujący ma więcej informacji niż jest w tekście. Wszystko co jest na tych 7 stronach można zmieścić w kilku zdaniach.
Dlaczego upadł na głowę? Sam mam okazję pracować z tabletami 8″ i 10″ każdego dnia – widzę różnicę między HD i Full HD. Wygodniej korzysta mi się z Full HD, sam więc również poleciłbym sprzęt z takimi parametrami. Tym bardziej, że nawet w segmencie tanich tabletów Full HD staje się standardem. Pozdrawiam
Android najlepszy bo uniwersalny?
Bez jaj, już sam brak aktualizacji i przeciętną jakość aplikacji każą się się nad nim zastanowić.
Poza tym warto by chociaż wspomnieć o WiFi 802.11ac, modemie 4G LTE i czytniku kart pamięci micro SD.
Niestety największą wadą i bolączką Androida jest kiepska a nawet fatalna polityka Google związana z aktualizacjami:(. Każdy producent robi jak chce, stosuje jakie chce nakladki co naprawdę wnerwia ale pod względem aplikacji i ich jakości jest naprawdę badzo dobrze. To już nie te czasy kiedy aplikacji było niewiele i właściwie tyllko iOS oferował porządne aplikacje. Korzystam zarówno z iOS jak i Androida i zdecydowanie lepiej i przyjemniej korzysta mi się z apliakcji androidowych. Aktualnie aplikacje androidowe niczym nie ustępują tym z iOS i nawet na ich podstawie widać jak system Google się rozwinął.
Dziwny artykuł . Przeczytałem i nic nie zapamiętałem.
Spróbuj raz jeszcze, może coś zostanie. 😉