Akumulator
Kolejnym po ekranie ważnym elementem wyposażenia jest akumulator. Wbrew pozorom, oba te komponenty są od siebie silnie zależne — wielkość baterii powinna być adekwatna do przekątnej wyświetlacza. Trzeba sobie zdać sprawę z tego, że nieważne z jak wspaniałym tabletem mamy do czynienia — jeśli nie pozwoli on na odpowiednio długą pracę na baterii, jego przeznaczenie mija się z celem. Kolejny raz możemy przyjąć za kryterium ogólne, że im pojemniejszy akumulator, tym lepiej. Jednakże błędnym jest myślenie, że wielkość ogniwa przekłada się na konkretną wydajność. Akurat w tym przypadku swój udział mają inne elementy — zamontowany procesor, zainstalowany system oraz jego optymalizacja pod kątem wyposażenia danego modelu.
Nie sposób więc ocenić na podstawie samej tylko specyfikacji technicznej i pojemności baterii, jak długo tablet będzie pracować bez konieczności ponownego ładowania. W oparciu o dostępne w sprzedaży modele, możemy stworzyć niewielkie zestawienie przeciętnych pojemności akumulatorów w zależności od oferowanej wielkości ekranu:
Wielkość ekranu | Przeciętna pojemność baterii |
---|---|
13″ > 10,1″ | od 9000 mAh wzwyż |
10,1″ – 9,7″ | 6000 – 9000 mAh |
8″ – 7″ | 2800 – 4000 mAh |
W tym przypadku warto odnieść się już do konkretnego testu lub rankingu tabletów, aby sprawdzić wydajność akumulatora konkretnego modelu. Wiadomo, że im bliżej maksymalnej przeciętnej pojemności, tym większa gwarancja dłuższych przebiegów. Poniżej np. znajdują się wyniki testów baterii przeprowadzonych na trzech tabletach z 10-calowym ekranem: Lenovo Yoga Tablet 10 (9000 mAh), Overmax Qualcore 1010 (5000 mAh) i Kiano Intelect 10 3G (7100 mAh).
Warto jednak zwrócić uwagę na to, że pojemniejsze baterie są zwykle cięższe i wymagają dłuższego czasu, aby się naładować. W niektórych przypadkach proces uzupełnienia energii może potrwać nawet całą noc.
Akumulator w pigułce: na co zwrócić uwagę?
Dowiedz się, jaka jest pojemność baterii tabletu i zweryfikuj ją z naszą tabelą. Zadaj sobie trud poszukania w Internecie recenzji wybranego modelu, aby przekonać się, jak wypada on w teście wydajności akumulatora.
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
niedawno kupiłem SmartView 8 LTE i jestem w sumie zadowolona 🙂
Tablet na Androidzie? Czy ktoś tutaj na głowę upadł? Przecież tam 90% aplikacji to rozciągnięte wersje smartfonowe… W dodatku idiotyczne jak na tablet proporcje 16:10/16:9. Marka się nie liczy? Wręcz przeciwnie. Apple iPad i Microsoft Surface 3/Pro 3 – to są tablety warte wydania więcej, niż 800 zł. W dodatku sprzedamy jabłko za więcej niż 50% ceny po dwóch latach użytkowania, powodzenia, żeby Androida sprzedać za choćby 1/3 ceny po tym czasie…
Własnie zastanawiam się nad tabletem do oglądania filmów ewentualnie grania. Znalazłem wytyczne które na pewno mi pomogą :-). Ale czy mogę prosić o jakąś propozycję? Wcześniej używałem Ipad 1, ale teraz nie można już oglądać filmów na Youtube.I czy trzeba się bać tego, że za 2 klata Air 2 również nie da rady?
Od premiery iPada pierwszej generacji Youtube przeszło sporo zmian, dlatego tablet już trochę nie domaga. Wzrosła jakość filmów, a co za tym idzie, aplikacja / przeglądarka stały się bardziej wymagające od procesora. Sądzę jednak, że iPad Air 2 będzie sobie radzić z multimediami jeszcze przez najbliższe 3 – 4 lata (minimum!). Chyba że wcześniej standardem stanie się strumieniowanie filmów 4K albo 8K (koniecznie 60 fps!). 😀
Ludzie z kwartału na kwartał aplikacje sa wymagające na adroida i nie każdy tablet czy smartfon da rade. Kiedyś było prościej a dziś tablety to małe komputery mają CPu lepsze jak i GPu lepsze.. Wszystko idzie w kierunku budowy komputera więc aplikacje mają swoje wymagania..
full hd i 4K to optymalne wartości w tablecie 8 i 10 calowym ? czy ktoś tu upadł na głowę ?. Artykuł o wszystkim i o niczym nawet taki początkujący ma więcej informacji niż jest w tekście. Wszystko co jest na tych 7 stronach można zmieścić w kilku zdaniach.
Dlaczego upadł na głowę? Sam mam okazję pracować z tabletami 8″ i 10″ każdego dnia – widzę różnicę między HD i Full HD. Wygodniej korzysta mi się z Full HD, sam więc również poleciłbym sprzęt z takimi parametrami. Tym bardziej, że nawet w segmencie tanich tabletów Full HD staje się standardem. Pozdrawiam
Android najlepszy bo uniwersalny?
Bez jaj, już sam brak aktualizacji i przeciętną jakość aplikacji każą się się nad nim zastanowić.
Poza tym warto by chociaż wspomnieć o WiFi 802.11ac, modemie 4G LTE i czytniku kart pamięci micro SD.
Niestety największą wadą i bolączką Androida jest kiepska a nawet fatalna polityka Google związana z aktualizacjami:(. Każdy producent robi jak chce, stosuje jakie chce nakladki co naprawdę wnerwia ale pod względem aplikacji i ich jakości jest naprawdę badzo dobrze. To już nie te czasy kiedy aplikacji było niewiele i właściwie tyllko iOS oferował porządne aplikacje. Korzystam zarówno z iOS jak i Androida i zdecydowanie lepiej i przyjemniej korzysta mi się z apliakcji androidowych. Aktualnie aplikacje androidowe niczym nie ustępują tym z iOS i nawet na ich podstawie widać jak system Google się rozwinął.
Dziwny artykuł . Przeczytałem i nic nie zapamiętałem.
Spróbuj raz jeszcze, może coś zostanie. 😉