EKRAN
Podobnie jak 8-calowy Intelect, SlimTab 8 Pro MS wyposażony został w 8-calową matrycę typu IPS, o rozdzielczości 1280 x 800 pikseli (189 ppi). Wyprodukowany przez Chi Mei panel nosi sygnaturę SL08PN21D0745 i cechuje się przeciętnymi parametrami – pod względem jakości odwzorowania kolorów i szerokości kątów widzenia nie odbiega od konkurencyjnych rozwiązań, cechuje się natomiast gorszymi parametrami, niż wyświetlacz zastosowany w modelu Kiano Intelect 8 3G MS.
Dominują zimne odcienie (temperatura barwowa ekranu przekracza 9 tys. K) nie zachwyca również jasność maksymalna, która wynosi tylko 280 cd/m2. W słoneczne dni z czytelnością ekranu może być zatem różnie – zwłaszcza, że tablet nie posiada powłoki antyrefleksyjnej; miłośników czytania po nocach ucieszy za to minimalny próg luminacji nieznaczenie przekraczający 10 cd/m2.
Panel dotykowy jest właściwie skalibrowany – w środowisku kafelkowym nie sprawia żadnych trudności, nieco gorzej jest w klasycznym trybie desktopowym, ale taka już specyfika systemu Windows. Pewne kłopoty może początkowo sprawiać powłoka chroniąca digitizer – stawia zauważalny opór pod palcem, co może początkowo przeszkadzać osobom przyzwyczajonym do „gładszych” wyświetlaczy. To wyłącznie kwestia przyzwyczajenia i wyczucia optymalnej siły nacisku.
WYPOSAŻENIE
W kontekście wyposażenia SlimTab 8 Pro MS oferuje tylko niezbędne minimum. Listę otwiera moduł bezprzewodowej łączności WiFi obsługujący standard 802.11 b/g/n. I choć mamy tu do czynienia z układem Realtek RTL8723BS, czyli identycznym, jak w serii Intelect, stabilność pracy i wydajność WiFi wydaje się być w praktyce nieznacznie wyższa, niż u poprzednika. Być może jest to zaleta obudowy z tworzywa sztucznego, być może innego rozmieszczenia anteny, a być może lepszej optymalizacji podzespołów i 2 GB pamięci RAM – bez względu na przyczynę, tablet z powodzeniem zakończył każdy z naszych testowych scenariuszy, bez trudu poradził sobie również z wielogodzinnym pobieraniem bardzo dużych plików.
Poza WiFi, użytkownik Kiano SlimTab 8 Pro MS może również liczyć na moduł Bluetooth w standardzie 4.0 – do jego działania nie można mieć żadnych zarzutów. Bez kłopotów podłączyłem tablet do bezprzewodowej klawiatury sparowałem z system audio i przeprowadziłem proces wymiany plików pomiędzy dwoma urządzeniami (tutaj warto pamiętać, że standardowo przy każdej operacji kopiowania należy ręcznie uaktywniać tryb czuwania na urządzeniu docelowym).
Miłośników bezprzewodowego strumieniowania obrazu na duży ekran ucieszy wiadomość, że tablet w pełni wspiera standard Miracast (choć nie jest oficjalnie oznaczony jako Wi-Fi CERTIFIED™).
Kiano SlimTab 8 Pro MS nie posiada ani wbudowanego modemu 3G (obsługuje natomiast zewnętrzne urządzenia, w tym również modemy pracujące z kartami Aero2), ani modułu GPS – to dwa najpoważniejsze ubytki wyposażenia względem starszego Intelecta.
Krokiem naprzód jest za to widoczne zwiększenie pamięci użytkowej, co zwłaszcza w wypadku tabletów z systemem Windows 8.1 jest zabiegiem wyjątkowo istotnym. Wykorzystana przez Kiano pamięć flash ma pojemność 32 GB, więc nawet biorąc poprawkę na stratę z tytułu plików systemowych i partycji Recovery, użytkownik nadal liczyć może na ponad 19 GB wolnej przestrzeni (przy pierwszym uruchomieniu systemu, bez uwzględnienia pakietu Office i aktualizacji) – a to wystarczy już na zainstalowanie najpotrzebniejszych aplikacji i kilku gier.
Gniazdo microSD teoretycznie obsługuje karty do 32 GB – teoretycznie, bo sprawdziliśmy nośnik 128 GB (Kingston 128 GB microSDXC Ultra Class10 UHS-1) i nie zanotowaliśmy żadnych problemów z jego działaniem. Gry i programy napisane dla środowiska desktopowego można instalować na zewnętrznych kartach. Aplikacje ze sklepu Windows – w domyślnej konfiguracji systemu – tylko w przestrzeni dysku C.
Jeśli planujecie wykorzystać zewnętrzny nośnik jako przestrzeń do instalowania gier i programów, pamiętajcie, że wydajność zapisu i odczytu w gnieździe microSD jest dużo niższa, niż pamięci flash, co może mieć wpływ na komfort pracy z aplikacjami. Nasz test wydajności robiliśmy w oparciu o szybką kartę Kingston 32 GB microSDXC UHS-I U3 (prędkość 90R/80W).
Port microUSB obsługuje funkcję OTG. Tablet z powodzeniem wykrył i skonfigurował każde z testowych akcesoriów, od myszek, przez HUBy USB i pamięci flash, na zewnętrznych dyskach 2,5″ i 3,5″ kończąc.
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
podkusiło mnie …po aktualizacji zrobiłem przywracanie czystego systemu – windows 10 ładuje nieprawidłowy sterownik ekranu dotykowego przez co dotyk praktycznie nie działa… jakieś pomysły?? może serwis Kiano zabierze głos ?
Czy komukolwiek udało sie wlaczyc „direct play” w skaldnikach systemu windows? Mój sygnalizuje uszkodzenie plikow systemowych. Serwis Kiano nie odpowiada na emaile. Chyba pozostanie mi reklamacja w xkom.
DirectPlay bez problemu u mnie działa. Wystarczyło włączyć Twierdzę Krzyżowiec i bez problemu się zainstalowało.
Jednak nie. Wtedy miałem soft od Intelecta 8. Na oficjalnym systemie od tego tabletu nie działa DirectPlay
Świetny, miałem co prawda pewne obawy, ale od pierwszej chwili z tym tabletem w rękach o wszystkim zapomniałem. Dobrze wyważony (świetnie leży w rekach), szybki i responsywny. Idealnie dopasowuje się z systemem Windows 8. Za tę cenę bardzo dobry wybór.
Uwielbiam ten tablet .towarzyszy mi wszędzie 🙂
Czy ktoś z posiadających tablet mógłby udostępnić obraz partycji recovery? Nieopatrznie usunąłem, a teraz tablet się nie uruchamia.
Jak na tym tablecie odpalić recovery albo dostać się do biosu
Przy starcie naciskasz klawisz ESC (musi być podłączona klawiatura na OTG), bądź też w opcjach zaawansowany restart i wtedy zmiana UEFI (coś podobnego).
Fajnie pięknie ale na usb są również tunery telewizyjne DVB-T i warto taki test również przeprowadzić.
Lekki, wydajny, bardzo dobrze wykonany co zwiększa komfort pracy. Tablet ma dobre odzwierciedlenie kolorów, reaguje bezproblemowo na dotyk. WiFi działa bez zarzutu. Ogólnie rewelacja – tablet wart jest swojej ceny i polecam wszystkim niezdecydowanym jak ja
Ten tablet jest super! Co prawda musiałem się przyzwyczaić do windowsa ale teraz już bym nie zamienił na androida. wszystko działa bardzo sprawnie,strony się szybko otwierają płynnie.Grafika super,odtwarznie filmów, teledysków, muzyki extra. Pobieranie i instalowanie aplikacji jest płynne.
Zakupiłam ten tablet miesiąc temu i uważam go za jedną z najlepszych decyzji. Wygląd nie pozostawia nic do życzenia, wymiary również. Bardzo wygodny w użytkowaniu.
Biorąc pod uwagę, że obecnie MS wyprzedaje HP Stream 7 w cenie około 300zł, nie wiem czy warto się interesować tym tabletem.
szkoda 300 zł na tego hpka…
szkoda bo? Używałeś? Masz złe doświadczenia? Czy tylko tradycyjny hejcik żeby lepiej się spało?
Nie warto ponieważ 7 cali dla windowsa to za mało, ma tylko 1 gb ramu i to też go dyskwalifikuje.
a ja go mam od dwóch dni i jestem bardzo zadowolony, dla przykładu bawiłem się wcześniej droższymi modelami z androidem, posiadam również ipada ale mały hp 7 stream jest naprawdę przydatny, windows to jego największa zaleta a 1GB RAM jest nieodczuwalny jako zbyt mała ilość, porównałbym to nawet do 2GB na andku 😉
Nie ma jak robić recenzję nie podając ceny..
Nie ma to jak pisać komentarz nie czytając najpierw tekstu. 😉
Cytuję: w chwili pisania tych słów X-KOM.PL prowadzi przedsprzedaż tabletu w cenie 499 zł.
Link też jest, uprzedzając kolejny zarzut. 😉
Nie otwiera 4K, a Teclast X98 3G Air z tymi samymi bebechami otwiera w Youtubie bez ścin..
W YT może i otwiera, ale pamiętaj, że YT oferuje pliki skompresowane według własnych algorytmów. Przepuść przez Telecasta pliki 4K o takich parametrach, jak te wspomniane w teście (34-35 mbps).
Będę musiał skądś taką próbkę skombinować i sprawdzić. Też pewnie poleci bez problemu, to akurat bardzo wydajny sprzęt poza masą innych wad (chodzą gry takie jak np diablo 3, cod mw 3, nawet far cry 3 widziałem ktoś odpalił płynnego na yt).
Generalnie wszystkie tablety z 4-rdzeniowym, nowym Atomem są wydajne – to największa zaleta konstrukcji opartych na SoC Intela. Nie na tyle oczywiście, aby zastąpić laptopa, ale i tak możesz spokojnie uruchomić niektóre starsze, desktopowe gry i bawić się na najniższych ustawieniach. A to spory plus. 🙂