W połowie grudnia ubiegłego roku zaprezentowaliśmy Wam zestawienie najlepszych tabletów na rynku. Dwa miesiące w branży mobilnej to niewiele, tym bardziej, że piszemy o dwóch miesiącach z okresem świątecznym. Mimo to, pojawiło się już kilka ciekawych nowości z tegorocznych targów w Las Vegas. Stąd też – jeszcze przed rozpoczęciem Mobile World Congress – zdecydowaliśmy się odświeżyć nasze zestawienie najbardziej interesujących lub najwydajniejszych tabletów z systemami Android, iOS, jak i Windows. Jak zawsze czekamy na Wasze opinie i propozycje – piszcie koniecznie w komentarzach, co zmienilibyście w naszej liście i dlaczego.
Aktualizacja 08.05.2017
Uwaga. Rynek i dostępne modele, które poleca redaKcja techManiaK.pl cały czas się zmieniają. Od publikacji tego wpisu minęło już trochę czasu, dlatego też zachęcam Cię do zobaczenia naszego najnowszego zestawienia:
Sony Xperia Z3 Tablet Compact
To sprzęt świetnie zoptymalizowany, ładny, wodoszczelny, piekielnie szybki i zasadnie wyceniony; Sony po raz kolejny pokazuje, że bierze sobie do serca większość uwag użytkowników, starając się dostarczyć na rynek produkt zgodny z oczekiwaniami ogółu. Mówiąc krótko – udało się. Znowu.
– fragment maniaKalnej recenzji
Specyfikacja: 8-calowa matryca Triluminos o rozdzielczości 1920 x 1200 pikseli, 4-rdzeniowy Qualcomm Snapdragon 801 o taktowaniu 2.5 GHz, 3 GB RAM, pamięć 16/32 GB, akumulator o pojemności 4500 mAh, Google Android 4.4 KitKat.
Sony Xperia Z3 Tablet Compact to propozycja tabletu o kompaktowych rozmiarach, w którym drzemią spore pokłady mocy (jeszcze nie wykorzystane w 100%). Ten sprzęt nie posiada wielu wad, a z zalet wymienić należy wodoszczelną obudowę, w której osadzono frontowe głośniki stereo oraz akumulator zapewniający wyjątkowo długi czas pracy na jednym ładowaniu. Na uwagę zasługuje również wysoka kultura pracy systemu z nieprzesadnie rozbudowaną nakładką na interfejs.
Tablet znalazł się w naszym zestawieniu dlatego, że jest jedynym w swoim rodzaju urządzeniem z Androidem na pokładzie – wodoszczelna obudowa (rarytas w dalszym ciągu w tym segmencie), minimalistyczny i stylowy design to tylko niektóre atuty przemawiające za wejściem w posiadanie Sony Xperia Z3 Tablet Compact. Nawet, jeśli nie jest urządzeniem tanim.
Apple iPad Air 2
Apple pokazuje światu nowego iPada Air i jednocześnie demonstruje, że pierwsza generacja odchudzonego iPada to był dopiero początek. Wraz z drugą odsłoną Air’a dostajemy urządzenie o szczuplejszej sylwetce i z udoskonalonymi komponentami.
– fragment maniaKalnej recenzji
Specyfikacja: 9.7-calowa matryca Retina o rozdzielczości WUXGA (2048 x 1536 pikseli), 3-rdzeniowy Apple A8X o taktowaniu 1.5 GHz, 2 GB RAM, pamięć 16/64/128 GB, akumulator o pojemności 7430 mAh, Apple iOS 8.1.
Apple iPad Air 2 to jeden z najsmuklejszych, a zarazem najwydajniejszych tabletów multimedialnych dostępnych na rynku. Sprzęt zostawia konkurencję daleko w tyle – nie od dziś też wiadomo, że produkty giganta z Cupertino to gwarancja stabilności pracy na najwyższym poziomie. Podejście Apple to sztuka tworzenia bez kompromisów – dobrze zoptymalizowane oprogramowanie, rewelacyjnie dobrane podzespoły, a także bogata sekcja aplikacji w markecie. Druga generacja Air to także produkt wykonany z najlepszej jakości komponentów (szkło i aluminium), a także czujnik biometryczny.
Produkty Apple nigdy nie były tanie, ale płacimy tu za jakość, długi czas pracy na jednym cyklu ładowania, a także za możliwości oferowane przez system iOS. Air to sprzęt kompletny, niemal pozbawiony poważnych wad, mogący posłużyć przez najbliższe kilka lat.
NVIDIA Shield Tablet
Wyglądający jak skrzyżowanie biznesowego tabletu HTC z konsolą dla geeków, SHIELD Tablet jest bez wątpienia urządzeniem unikalnym. Wyjątkowość tego sprzętu nie pochodzi jednak wyłącznie z wykorzystanej kombinacji podzespołów, ale raczej z programowej otoczki, na którą składa się rozbudowany zestaw przydatnych aplikacji i funkcji.
– fragment maniaKalnej recenzji
Specyfikacja: 8-calowa matryca IPS o rozdzielczości 1920 x 1200 pikseli, 4-rdzeniowy Nvidia Tegra K1 o taktowaniu 2.2 GHz, 2 GB RAM, pamięć 16/32 GB, akumulator o pojemności 5200 mAh, Google Android 5.0 Lollipop.
NVIDIA Shield Tablet to jedna z najlepszych propozycji dla graczy, i to nie tylko z uwagi na wykorzystane podzespoły, ale także doświadczenie producenta w branży gier (z uwagi na karty graficzne) oraz rozbudowane oprogramowanie, umożliwiające między innymi uruchomienie gier z serwerów GRID, czy też strumieniowanie gier z komputerów klasy PC. Jaki tablet konkurencji to potrafi?
NVIDIA Shield Tablet to pierwszy na świecie tablet z udostępnioną aktualizacją oprogramowania do Androida 5.0 Lollipop, co tylko potwierdza duże zaangażowanie producenta, a także daje nam poczucie, że NVIDIA dba o klienta. Warto jeszcze dodać, że tablet został wyposażony w stylus oraz dedykowane rysowaniu aplikacje. Jego przeznaczenie to jednak przede wszystkim mobilna rozgrywka, w czym pomoże dedykowany kontroler.
Microsoft Surface 3 Pro
Specyfikacja: 12-calowa matryca IPS o rozdzielczości 2160 X 1440 pikseli, do Intel Core i7 czwartej generacji, do 8 GB RAM, pamięć 64/128/256/512 GB (SSD), akumulator zapewniający do dziewięciu godzin pracy, Windows 8.1.
Microsoft Surface 3 Pro to coś więcej, niż tylko tablet pracujący w oparciu o system Windows 8.1. To przede wszystkim niezwykle wydajna hybryda, która dzięki wykorzystaniu procesora Intel Core i7 czwartej generacji, z powodzeniem zastąpi laptopa oraz uatrakcyjni pracę poprzez wykorzystanie dedykowanego stylusa, wyświetlacza dotykowego oraz klawiatury (ta posłuży również jako etui). Surface 3 Pro to zdecydowanie jeden z najbardziej wydajnych produktów w naszym zestawieniu – sprzęt dla prawdziwych profesjonalistów i dobrze znających swoje wymagania.
Tablet Microsoftu jest przede wszystkim narzędziem do pracy – możemy zabrać go na łono natury, a także spokojnie postawić na biurku wiedząc, że nas nie zawiedzie i poradzi sobie nawet z grami. Do zakupu może zniechęcić natomiast cena, która na polskim rynku (za model z procesorem Intel Corei7-4650U) zaczyna się od około 10000 złotych – a za tyle możemy kupić naprawdę fajny sprzęt dla graczy lub grafików.
Acer Aspire Switch 12
To charakterystyczne urządzenie wyposażono w bezzatrzaskową, odpinaną klawiaturę magnetyczną, pozwalającą na korzystanie z niego w pięciu różnych trybach. Moc obliczeniową zapewnia najnowszy procesor Intel Core M, a matryca Full HD zwiększa wszechstronność tego wydajnego notebooka.
– fragment informacji prasowej
Specyfikacja: 12.5-calowa matryca IPS o rozdzielczości Full HD (1920 x 1080 pikseli), dwurdzeniowy (4-wątkowy Intel Core M-5Y10a) o taktowaniu do 2.0 GHz, 2 GB RAM, pamięć 60 GB (SSD), czas pracy do ośmiu godzin, Windows 8.1.
Tajwańczycy przy produkcji Acer Aspire Switch 12 patrzyli na japońską konkurencję – to jedna z tych hybryd z systemem Microsoftu, które umożliwi pracę w aż pięciu trybach. Decydując się na zakup, klient otrzymuje produkt uniwersalny, o niecodziennym wyglądzie, który sprawdzi się jako większy tablet biurkowy, laptop, a nawet „komputer stacjonarny”, gdyż możliwe jest odłączenie klawiatury od całości. Swoją uniwersalność Aspire Switch 12 od Acera zawdzięcza również niezłej specyfikacji technicznej
Aspire Switch 12 w zestawieniu zabraknąć nie mogło, gdyż jest to urządzenie jedyne w swoim rodzaju, właśnie z uwagi na tryby pracy. O ile nie przemawia do Was wspomniana cecha, być może przekona Was energooszczędny procesor z rodziny Intel Core M, a także niewygórowana cena, która zaczyna się od 2499 złotych. Tajwańczycy mocno wzięli się za siebie w ostatnim czasie, a zatem o jakość wykonania i wykorzystanych komponentów nie ma się co martwić. Warto przy okazji dodać, że nowa generacja układów Intela nie zapewni wysokiej wydajności w grach dedykowanych PC, a zatem nie jest to sprzęt dla graczy, a bardziej dla osób podążających za najnowszymi trendami.
Lenovo Yoga Tablet 2 Pro
Specyfikacja: 13.3-calowa matryca IPS o rozdzielczości WQHD (2560 x 1440 pikseli), 4-rdzeniowy Intel Atom Z3745 o taktowaniu 1.86 GHz, 2 GB RAM, pamięć 32 GB, akumulator o pojemności 9000 mAh, Google Android 4.4 KitKat.
Lenovo Yoga Tablet 2 Pro to typowo multimedialna propozycja z wyświetlaczem o ponadprzeciętnej przekątnej oraz rozdzielczości. Sprzęt świetnie sprawdzi się w mniejszych mieszkaniach, gdzie nie można pozwolić sobie na duży telewizor – został wyposażony w pikoprojektor, który rzuca obraz o wielkości pięćdziesięciu cali. Wydajne podzespoły zagwarantują płynną pracę systemu i umożliwią uruchomienie niemal każdego tytułu dostępnego w Google Play.
Wbudowana podstawka pozwoli użytkownikowi na korzystanie z urządzenia w kilku trybach. Multimedialność Yoga Tablet 2 Pro podkreślają również frontowe głośniki JBL z dużymi komorami rezonacyjnymi i subwooferem, dźwięk przestrzenny, a także renomowany wzmacniacz Wolfson.
Toshiba Satellite Click Mini
Specyfikacja: 8.9-calowa matryca IPS o rozdzielczości WUXGA (1920 x 1200 pikseli), 4-rdzeniowy Intel Atom Z3735F, 2 GB RAM, 5-megapikselowy przetwornik, akumulator o pojemności do 16h, Windows 8.1.
Toshiba Satellite Click Mini urzekła mnie przede wszystkim kompaktowymi rozmiarami, a także niezwykle długim czasem pracy na jednym cyklu ładowania. Sprzęt zadebiutował na targach w Las Vegas, a teraz zaczyna się pojawiać na europejskim rynku. Satellite Click Mini jest hybrydą, a zatem połączeniem tabletu z laptopem (dzięki obecności stacji dokującej). Konfiguracja sprzętowa nie jest najwyższych lotów, ale umożliwi pracę z aplikacjami w interfejsie Modern.
Wszystkie wymienione powyżej zalety sprawiają, że Satellite Click Mini to idealne rozwiązanie dla często podróżujących, którzy nie dysponują wolnym miejscem w walizce, a koniecznie podczas podróży muszą napisać sprawozdanie dla szefa, czy też czują potrzebę zrelaksowania się podczas oglądania filmu.
Toshiba Portégé WT20
Specyfikacja: 12.5-calowa matryca IPS o rozdzielczości FHD (1920 x 1080 pikseli), Intel Core M, 4 GB / 8 GB RAM, 5-megapikselowy aparat główny, akumulator do 8h, Windows 8.1.
Już po wstępnym zapoznaniu się ze specyfikacją techniczną Toshiba Portégé WT20 wiemy, że mamy do czynienia z propozycją mogącą pracować pod kontrolą systemu Microsoftu w wersji Windows 7 lub Windows 8. Energooszczędna jednostka centralna należąca do rodziny Intel Core M, w połączeniu z wyświetlaczem o wysokiej rozdzielczości to idealna mieszanka, która zapewni długi czas pracy na jednym cyklu ładowania (dochodzący do ośmiu godzin).
Kilka wariantów konfiguracyjnych, magazyn danych typu SSD, a także dedykowane cyfrowe piórko to kolejne zalety Toshiba Portégé WT20, które stawiają japońską myśl technologiczną niemal na równi z propozycją od giganta z Redmond. Warto jeszcze nadmienić, że w sprzedaży dostępna będzie również dedykowana stacja dokująca, która przeobrazi tablet w pełnoprawny laptop (o czym świadczy obecność złącza dokującego), a tym samym rozszerzy możliwości urządzenia.
Google Nexus 9
Specyfikacja: 8.9-calowa matryca IPS o rozdzielczości 2048 x 1536 pikseli, dwurdzeniowy NVIDIA Tegra K1, 2 GB RAM, pamięć 16/32 GB, akumulator o pojemności 6700 mAh, Google Android 5.0 Lollipop.
Nexus 9 to propozycja powstała w kooperacji wyszukiwarkowego giganta oraz tajwańskiego koncernu HTC. Tablet, jako pierwszy na świecie wyposażony został w 64-bitową jednostkę centralną od NVIDII, która w pełni wykorzysta potencjał systemu Google Android, zaś frontowe głośniki z technologią HTC BoomSound wykorzystywane przez HTC w smartfonach zapewnić mają niezapomniane wrażenia podczas odsłuchu.
Tablet znalazł się w naszym zestawieniu, gdyż to jedyna propozycja z Androidem na pokładzie, która oferuje użytkownikowi czyste oprogramowanie od Google. Nie jest już ono gwarantem otrzymania aktualizacji w pierwszej kolejności, ale zapewnia szybszą pracę urządzenia oraz mniejsze zapotrzebowanie na pamięć operacyjną RAM.
Samsung Galaxy Tab S 8.4
Samsung Galaxy Tab S 8.4 nie jest pierwszym tabletem Galaxy, który chciałbym mieć, ale pierwszym tak świetnym. Producent postarał się o lepsze dopracowanie obudowy. Nie skrzypi i jest niezwykle solidna, a przy tym dobrze się prezentuje. Specyfikacja techniczna broni się sama i nie mam tutaj niczego do zarzucenia.
– fragment maniaKalnej recenzji
Specyfikacja: 8.4-calowa matryca Super AMOLED o rozdzielczości 2560 x 1600 pikseli, 8-rdzeniowy Exynos 5420 (5 Octa) o taktowaniu 1.9 GHz, 3 GB RAM, pamięć 16 GB, akumulator o pojemności 4900 mAh, Google Android 4.4 KitKat.
Samsung Galaxy Tab S 8.4 to jedna z najdłużej wyczekiwanych propozycji w asortymencie południowokoreańskiego koncernu. Samsung kazał czekać na tablet z ekranem Super AMOLED niemal trzy lata od momentu debiutu pierwszego urządzenia. Za to efekt końcowy budzi pozytywne emocje. Na wyposażeniu zagościły wydajne podzespoły, które pomimo problemów producenta z optymalizacją systemu (przejawiają się sporadycznymi spowolnieniami podczas codziennego użytkowania) są w stanie zadowolić nawet najbardziej wymagającą klientelę.
Smukła, stylowa i lekka konstrukcja o wadze zaledwie 295 gramów oraz dedykowany czytnik linii papilarnych wbudowany w przycisk fizyczny na frontowym panelu to kolejne zalety przemawiające za obecnością Galaxy Tab S 8.4 w naszym zestawieniu. Oczywiście nie gorzej prezentuje się wersja z ekranem o przekątnej dziesięciu cali, która podobnie, jak ta propozycja, występuje również w wersji z modułem szybkiej transmisji danych w standardzie LTE.
Aktualizacja
Aktualne zestawienie znajdziesz tutaj:
Najlepsze tablety. TOP-10 (2017) |
Leave a Reply