>

Lenovo S5000 3G – test tabletu

Lenovo S5000 dostępny jest na rynku już od dłuższego czasu, a mimo to nie miałem wcześniej z nim styczności. Elegancki, niezwykle lekki, z ciekawym wyposażeniem, a przy tym niedrogi. To z pewnością model warty przetestowania. Zapraszam do lektury!

Lenovo S5000 / fot. tabletManiaK.pl

Lenovo IdeaTab S5000 3G

od: 499 zł »

Za udostępnienie sprzętu do testów dziękujemy sieci sklepów X-KOM, w której Lenovo S5000 3G znajdziecie w cenie 649 zł.

Specyfikacja Lenovo S5000 3G

Dane podstawowe
Wymiary 115 x 190 x 6.0 mm
Waga 250 g
Ekran
Typ IPS 7.0'', rozdzielczość 1280x800, 216ppi
Kluczowe podzespoły
SoC MediaTek MT8389
Procesor 4 rdzeniowy, 1.2GHz, Cortex-A7
GPU PowerVR SGX544MP
RAM 1.0 GB
Pamięć 16GB
Obsługa kart pamięci NIE
Bateria 3450 mAh
System operacyjny
Wersja Android 4.2 Jelly Bean
Łączność, komunikacja i wyjścia
WiFi 802.11 a/b/g/n
GPS AGPS
Bluetooth 4.0
Modem 3G
Porty micro USB2 (obsługuje OTG), audio
Aparat fotograficzny
Główny 5 MP (2592x1944), wideo FullHD (1080), 30 kl/s
Dodatkowy 2 MP (1600x1200), wideo HD Ready (720), 30 kl/s

Skrótem, czyli wideorecenzja Lenovo IdeaTab S5000

Budowa / jakość wykonania

Plastikowa obudowa może być ładna

Testowany Lenovo S5000 to nie czarna a srebrna owca w rodzinie tabletów chińskiego producenta. Widać pewne nawiązania do innych urządzeń tej marki, ale recenzowany model zdecydowanie wybija się w kwestii stylistyki. Otrzymujemy niewiarygodnie lekką i cienką konstrukcję wykonaną z tworzywa sztucznego, w którą świetnie wpasowano szklaną powłokę ekranu. Plecki tabletu posiadają chropowatą powierzchnię. Przypominają metal, ale dotyk zdradza, że to tworzywo sztuczne. Niemniej jednak sprzęt sprawia bardzo dobrze wrażenie.

Na prawej krawędzi tabletu ulokowano przyciski fizyczne — dwufunkcyjny do budzenia i usypiania oraz osobny do regulacji głośności multimediów. Są one ułożone w odwrotnej kolejności, niż w większości popularnych urządzeń z Androidem, więc przyzwyczajenie do układu proponowanego przez Lenovo może zająć Wam chwilę. Tablet posiada frontowy głośnik monofoniczny ulokowany nad ekranem, a z tyłu zamontowano soczewkę głównego aparatu. Wyposażenia dopełnia wyjście audio umieszczone na górnej krawędzi oraz gniazdo microUSB na dolnej. Choć konstrukcja potrafi się wygiąć, to szklana powłoka silnie broni się przed naciskiem. Powstające odplamienia na wyświetlaczu są naprawdę minimalne. No Lenovo, umiesz zaskoczyć człowieka! 🙂

Aparat

Wbudowany aparat fotograficzny to 5 megapikselowy układ z autofokusem. Obsługuje się go za pomocą stockowej aplikacji, do której producent dorzuca kilka graficznych udogodnień i funkcjonalnych usprawnień. Możemy robić zdjęcia w kilku trybach, ale ich zestaw nie jest tak bogaty, jak w przypadku tabletów Samsunga. Mimo to wykonamy panoramę, zdjęcie w HDR, a także w trybie upiększania twarzy. Ustawienia pozwolą na wybór balansu bieli i ustawienie czułości ISO w zakresie ISO 100 – ISO 1600.

Świetnie działa autofokus, któremu możemy wskazać palcem na ekranie obszar do wyostrzenia. Zdjęcia są przyzwoite, choć do ideału jeszcze trochę im brakuje. Szczegółowość fotografii nie rzuca może na kolana, za to kolory zbliżają się do rzeczywistych. Aparat poradził sobie dobrze w warunkach dużego nasłonecznienia, natomiast fotografie wykonane w scenerii, gdzie ilość światła zastanego jest mała, posiadają zauważalne szumy. Zdarza się też, że zdjęcia wychodzą poruszone (brak stabilizacji obrazu).

Wideo rejestrowane jest w rozdzielczości 1920 na 1088 pikseli, przy 30 klatkach na sekundę, jednak filmy zapisywane do pliku 3GP sprawiają wrażenie przeskalowanych z mniejszego formatu na większy. Choć skromnej jakości i pozbawione dużej ilości detali, pokazują, że autofokus potrafi działać w trybie ciągłym. S5000 nie ma szans na zostanie tabletem fotograficznym, ale i tak jest nieźle.

Przykładowe zdjęcia

Przykładowy film

Ekran

IPS z szerokimi kątami widzenia

Tablet posiada ekran pracujący w rozdzielczości 1280 na 800 pikseli, a to z kolei przekłada się na nieduże, ale wystarczające zagęszczenie pikseli – strony internetowe można przeglądać bez trudu w ułożeniu poziomym, układ pionowy też jest akceptowalny. Technologia IPS zapewnia szerokie kąty widzenia oraz charakteryzuje się dobrym odwzorowaniem barw. Na tym polu nie mam S5000 nic do zarzucenia.

Lenovo ideaTab S5000 - ekran kąty / fot. tabletManiaK.pl

Lenovo ideaTab S5000 - ekran kąty / fot. tabletManiaK.pl

Lenovo ideaTab S5000 - ekran kąty / fot. tabletManiaK.pl

Równie dobrze sprzęt prezentuje się od strony podświetlenia maksymalnego (489 cd/m2), które jest na tyle duże, aby w większości przypadków zapewnić właściwą czytelność obrazu w słoneczne dni. Gorzej wypada wartość minimalnej luminacji – 59 cd/m2 uprzykrzy obsługę tabletu po ciemku, ponieważ światło bijące od ekranu będzie razić oczy. Wyświetlacz obsługuje do 5 punktów dotyku, a nierównomierność podświetlenia wynosi 11 %.

Wyposażenie

microUSB z możliwością doładowania innego sprzętu

Głośnik monofoniczny ulokowany ponad ekranem urządzenia emituje dźwięk o dużym natężeniu (82 db), ale przy ustawieniu maksymalnej głośności słychać trzask i zniekształcenia. Basy nie doczekały się odpowiedniego odzwierciedlenia, a tony wysokie gdzieś giną – spotkałem się już z lepszymi głośnikami.

Producent nie zdradza, jaki dokładnie model karty bezprzewodowej odpowiedzialny jest za łączność Wi-Fi w S5000, za to nasze pomiary wskazują na układ pracujący w standardzie 802.11 b/g/n. Sprawdziliśmy stabilność połączenia i niestety wyniki okazały się być rozczarowujące. Tablet utracił połączenie z routerem, kiedy zmieniłem kondygnację, a na przeszkodzie pomiędzy jednym a drugim stanęło kilka ścian. Modułowi GPS potrzeba do 2 minut, aby znaleźć lokalizację – podaje przy tym informację o położeniu z dokładnością do 23 stóp.

Lenovo IdeaTab S5000 - test GPS / fot. tabletManiaK.pl

Tablet posiada wbudowany modem 3G (potrzebna będzie karta microSIM) zgodny z siecią Aero2. Kartę mocujemy na wysuwanej tacce i tu muszę nadmienić, że bardzo trudno ją wydostać. Miłym dodatkiem jest opcja pisania wiadomości tekstowych. Gniazdo microUSB obsługuje akcesoria OTG takie jak nośniki flash, HUB-y i myszki, ale dysku zewnętrznego bez własnego zasilania nie udało mi się uruchomić. Złącze ma jeszcze jedną funkcję – można nim podładować inne urządzenie.

Pamięć wewnętrzna to 16 GB, z czego prawie 13 GB to obszar wydelegowany dla użytkownika. Uwaga: tablet nie ma wejścia na kartę microSD.

Akumulator

Na cały dzień pracy

Producent wyposażył swój sprzęt w ogniowo o pojemności 3450 mAh. Przetestowaliśmy je przy podświetleniu zredukowanym do wartości 120 cd/m2 i wyniki są zdumiewające. W czasie pracy z S5000 testowałem równocześnie kilka innych modeli tabletów 7-calowych (w przygotowaniu jest nasza arena 7-calówek) i to właśnie ten model wytrzymywał najdłużej spośród wszystkich (a rywalizował z modelami Lenovo A3500 i Samsungami).

Z przebiegami takimi, jak 12 godzin ciągłego seansu filmowego (około 9 godzin przeglądania Sieci przy użyciu Wi-Fi) S5000 prześciga konkurencję – a przynajmniej te modele 7-calowe, które miałem szansę przetestować. Trzeba się przygotować jednak na bardzo długie ładowanie, które sięga nawet 8 godzin. Myślę, że nie będzie to jednak duży problem. Sprzęt z łatwością przetrwa dzień intensywnej pracy, a baterię można doładować w nocy.

Wydajność / funkcjonalność

Bez wielkich niespodzianek

Tablet napędzany jest układem MediaTek 8389 z czterordzeniowym procesorem o taktowaniu 1.2 GHz, grafiką PowerVRSGX 544MP, a pojemność pamięci operacyjnej wynosi 1 GB. Asphalt 8: Airborne uruchamia się standardowo na najwyższych detalach, ale to sporo na wyrost. Na takich ustawieniach napotkamy dużą ilość lagów i spowolnień. Na średnich jest ich mniej, ale nadal są obecne. Pełną płynność gra osiąga dopiero na niskich detalach. Dead Trigger 2 uruchomił się, ale ładowanie misji trwa wieki. Jeśli zaliczymy test cierpliwości, możemy się cieszyć płynną rozgrywką. Trudno oczekiwać czegoś więcej po MT8389 – został on w końcu stworzony do podstawowych czynności.

Lenovo S5000 / fot. tabletManiaK.pl

Przeznaczenie tabletu najmocniej uwydatnia się w teście przeglądarek. Serfowanie po sieci cechuje się dużą płynnością, choć z jednym, małym wyjątkiem. Na komendę przewijania tablet reaguje z delikatnym opóźnieniem, ale animacje są płynne, tak samo jak przybliżanie i oddalanie. Sprzęt odtwarza pliki wideo 1080p, ale do określonej przepustowości. Wideo 4K i kodek dźwięku DTS wykraczają poza możliwości multimedialne urządzenia.

1. Testy przeglądarek
Testy sprawdzające wydajność tabletu pod kątem przeglądania zasobów sieci.

2. Testy syntetyczne systemu
Testy sprawdzające ogólną wydajność tabletu.

3. Testy syntetyczne systemu (grafika)
Testy sprawdzające wydajność tabletu z naciskiem na grafikę 3D. Brak wyniku oznacza, że dany test nie został ukończony z sukcesem.

4. Odtwarzanie multimediów
Test odtwarzania popularnych formatów multimedialnych w aplikacji MX Player.

– mkv, 480p, xvid, 1mbps, he aac, napisy;
– mkv, 720p, h264, 600kbps, aac / mp3 dual audio;
– mp4, 720p, h264, 3mbps, aac;
– mkv, 720p, h264, 3mbps , vorbis, napisy;
– mp4, 720p, h264, 6mbps, ac3;
mkv, 1080p, h264, 10mbps, dts (brak obsługi kodeku dts);
mkv, 1080p, h264, 40mbps (klatkujący obraz);
mp4, 4K (3840×2160), h264, 34mbps (brak obrazu);
mp4, 4K (4096×1716), h264, aac, 35mbps (klatkujący obraz).

Sprzęt pracuje w oparciu o system Android 4.2.2 Jelly Bean, którego smutną postać zastąpiono nakładką graficzną – różniącą się jednak od tej, którą możemy spotkać w innych produktach Lenovo. Czernie i szarości zastąpiono bielą, a wygląd podrasowano poprzez podmianę ikonek. Podobieństwem do innych tabletów Lenovo jest zlanie siatki aplikacji z pulpitami. Informacja o aktualizacji do wersji 4.4.2 pojawiła się tuż przed publikacją tego testu, wszelkie uwagi dotyczącego nowej wersji OS-u zawrę więc już w arenie tabletów 7″.

Zestaw programów wzbogacono o menadżer plików, menadżer zasilania, Personal HUB do dzielenia Internetu, Norton Mobile do ochrony antywirusowej oraz SHAREit do dzielenia się treściami multimedialnymi z innymi urządzeniami. Miło zobaczyć dodatkowe aplikacje, ale spolszczenie systemu jest bardzo słabe. Ilość angielskich napisów przeważa, a szkoda. Myślę, że nakładka ma duży potencjał aby odnieść sukces i być może producent będzie nadal ją rozwijać.

Podsumowanie / ocena / opinia

Klasa S w tańszym wydaniu

Lenovo S5000 3G to świetny koncept, który doczekał się dobrej realizacji. Tablet przykuwa uwagę wyjątkową konstrukcją — nietuzinkową, oryginalną i ładną. Smukłość i lekkość urządzenia pozwolą zapomnieć o nim podczas całodziennego noszenia sprzętu w torbie. Tablet jest bardzo kompaktowy i pozwoli na szybki i wygodny dostęp do Sieci, albo przy pomocy modemu 3G, albo sieci Wi-Fi. Wspaniale wypadł od strony wydajności energetycznej i to pomaga odkryć jego prawdziwe przeznaczenie.

Lenovo S5000 / fot. tabletManiaK.pl

Przypisanie tabletowi etykiety czytnika i przeglądarki wydaje mi się słuszne i adekwatne do jego możliwości. Owszem, sprzęt poradzi sobie z grami, ale jego jego kompatybilność z nowszymi tytułami może być problematyczna. Idealnie leżeć będzie w damskiej dłoni, lecz jestem pewien, że także męskie grono maniaKów doceni atuty S5000. Jeśli miałbym wyrazić własne zdanie, to pierwszy tablet Lenovo, który naprawdę chciałbym mieć, i który mi się spodobał.

Ocena końcowa testu [1-10]: 7.2

  • Bateria10,0
  • Ekran6,9
  • Jakość7,4
  • Wydajność4,0
ZALETY
  • Matryca IPS z dobrym podświetleniem
  • Świetny design
  • Modem 3G z obsługą SMS
  • Aparat fotograficzny z autofokusem
WADY
  • Ograniczona wydajność
  • Brak gniazda kart microSD

Wyróżnienie redaKcji techManiaK.pl

Alternatywna propozycja

Nie spotkałem jeszcze tabletu tak lekkiego i poręcznego, jak S5000 3G. Ciężko mi więc znaleźć alternatywę dla niego, ale skłaniałbym się ku droższemu Samsungowi Galaxy Tab 4 7.0. Zapewni porównywalną wydajność, a przy tym uzupełni lukę, którą posiada Lenovo — system. Galaxy Tab 4 pracuje na Androidzie 4.4.2 KitKat i posiada rozbudowaną, dopracowaną nakładkę graficzną. Niestety, trzeba będzie dopłacić.

Michał Milc

Komentarze

Najnowsze artykuły

Świąteczny poradnik zakupowy 2023. Wybieramy najlepsze prezenty pod choinkę!

Świąteczny poradnik zakupowy techManiaK.pl to mnóstwo ciekawych pomysłów na prezent pod choinkę w 2023 roku…

30 listopada 2023

Jaką konsolę wybrać? Poradnik przed Black Friday

Znudziło Ci się już granie na komputerze? A może chcesz poprawić swoje wrażenia z cyfrowej…

6 listopada 2023

Tablety premium – na jaki model postawić?

Tablet to wielofunkcyjne urządzenie, które łączy w sobie mobilność z możliwościami komputera. Sprzęt z tej…

29 września 2023

iPad – wszechstronne urządzenie mobilne dla Ciebie i Twojej rodziny

W dzisiejszych czasach mobilność jest kluczowa. Niezależnie od tego, czy jesteś studentem, pracownikiem, czy rodzicem…

22 maja 2023

Bogowie, co za bestia. Xiaomi stawia na LTPO 144 Hz, 120 W i SD8+G1, a to nawet nie jest flagowiec!

Xiaomi Pad 6 (Pro 5G) dostanie ekran LTPO AMOLED 144 Hz, ładowanie 120 W, i…

30 maja 2022

To już dziś! Gdzie oglądać finał Ligi Mistrzów w 4K?

Odliczamy godziny do finału Ligi Mistrzów, gdzie zmierza się ze sobą Real Madryt i Liverpool.…

28 maja 2022

Wraz z naszymi partnerami stosujemy pliki cookies i inne pokrewne technologie, aby zapewnić jak najlepszą obsługę naszej strony internetowej. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane na urządzeniu końcowym. Używamy plików cookies, aby wyświetlać swoim Użytkownikom najbardziej dopasowane do nich oferty i reklamy oraz w celach analitycznych i statystycznych. Jeśli korzystasz z naszej strony internetowej bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza to, że nie masz nic przeciwko otrzymywaniu wszystkich plików cookies z naszej strony internetowej oraz naszych partnerów. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień dotyczących cookies.

Polityka Cookies