- « Poprzedni
- 1/8
- Następny »
Wystarczająco małe, aby zmieścić się w dłoni jednej ręki, ale już odrobinę za duże, aby konkurować ze smartfonami. Idealne dla ceniących sobie multimedia i mobilność. 7-calowe tablety posiadają ogromny potencjał rynkowy i stale zyskują na popularności. Postanowiliśmy przyjrzeć się z bliska najpopularniejszym modelom, porównać, poszukać podobieństw i znaleźć różnice. W sumie zebraliśmy 25 urządzeń od 12 producentów – przed wami wielki, maniaKalny test tabletów z ekranem 7″.
Jak wybieraliśmy sprzęt?
Podstawowym kryterium wyboru tabletów do tego testu była odpowiednia przekątna ekranu, dlatego wśród ujętych w teście urządzeń można znaleźć odpowiedniki z różnych kategorii cenowych. Nie sugerowaliśmy się datą premiery. Postanowiliśmy nie rezygnować ze starszych modeli, które wciąż są chętnie wybierane przez klientów, ale w teście ujęliśmy także kilka zupełnie nowych propozycji, które dopiero co pojawiły się na półkach sklepowych, albo w niedługim czasie na nich zagoszczą. Naszym celem jest zaoferowanie Wam maksymalnie najlepszego oglądu na dostępne w sprzedaży tablety, aby ułatwić Wam wybór konkretnego modelu.
Jak wyglądała nasza procedura?
Wszystkie modele poddaliśmy tym samym procedurom testowym, do wszystkich podeszliśmy jednakowo, i wszystkie sprawdzaliśmy w tym samym czasie. Sprzęt ocenialiśmy w kilku różnych kategoriach opisanych poniżej.
Jakość wykonania
Sprawdzamy, z jakiego materiału tablet został zrobiony, z jaką dbałością spasowano poszczególne elementy obudowy oraz definiujemy wady i zalety każdej konstrukcji. Oceniamy wytrzymałość urządzenia mając na względzie odporność na uszkodzenia mechaniczne i możliwe problemy wynikłe z zastosowanych przez producenta rozwiązań. Wreszcie oceniamy, w odniesieniu do innych modeli, zastosowane wzornictwo. To cecha, która podlega subiektywnej opinii recenzenta, dlatego ostatecznie to jakość i materiały, a nie design mają decydujący wpływ na ocenę końcową urządzenia.
Ekran
Dokonujemy rozpoznania technologii, w jakiej dana matryca została wykonana, z uwzględnieniem specyfiki danego ekranu. Sprawdzamy, jak wyświetlacz radzi sobie z odzwierciedleniem barw pod ustalonymi kątami, badamy jasność maksymalną i minimalną podświetlenia oraz poprawność rozdystrybuowania światła po powierzchni całego ekranu. W tej kategorii bierzemy także pod uwagę rozdzielczość, w jakiej pracuje dany wyświetlacz i zagęszczenie pikseli. Sprawą drugorzędną, aczkolwiek wciąż ujętą w testach szczegółowych jest maksymalna ilość punktów dotyku rozpoznawana przez ekran.
Bateria
Oceny baterii dokonujemy nie na podstawie jej pojemności, a w oparciu o autorskie testy, w ramach których – przy podświetleniu zredukowanym do wartości 120 cd/m2 – sprawdzamy przebiegi ogniwa podczas przeglądania Internetu z wykorzystaniem Wi-Fi, modemu 3G lub 4G, oglądania filmów oraz prowadzenia wideo rozmowy za pośrednictwem Skype’a. Najistotniejszymi wynikami wchodzącymi w skład oceny końcowej są czasy zarejestrowane podczas surfowania po Sieci przez Wi-Fi i odtwarzania wideo.
Wyposażenie
Od portu microUSB, przez gniazdo karty SIM, wyjście audio lub wideo, na kamerach kończąc. Sprawdzamy, jakie usprawnienia dany model posiada, włączając w to moduły łączności (Wi-Fi, Bluetooth), a także odbiornik GPS. Brak któregoś z elementów jest odnotowywany w naszych testach, a w ostatecznej ocenie liczą się także cechy będące wynikiem zaimplementowania danego podzespołu. W ten sposób możemy doliczyć dodatkowe punkty za kompatybilność z siecią Aero2, za funkcję telefonu bądź możliwość podłączenia ekranu zewnętrznego.
System i multimedia
W tej kategorii sprawdzamy wersję zainstalowanego w tablecie systemu, gdzie najwyższą notę otrzymują tablety posiadające najaktualniejszą odsłonę danej platformy. Oceniamy nakładkę graficzną oraz systemową, a także sprawdzamy, jak model radzi sobie z multimediami. Na potrzeby naszych testów skompilowaliśmy zestaw plików wideo pozwalających sprawdzić możliwości multimedialne tabletu, od filmów 720p po 4K.
Wydajność w grach
To przedłużenie poprzedniej kategorii, choć z większym naciskiem położonym na sprzętową wydajność tabletu. W tej sekcji analizujemy zamontowane podzespoły. Ich wydajność i potencjał sprawdzamy zarówno przy pomocy popularnych benchmarków (3DMark, GFXBench, AnTuTu, Quadrant), jak i bardziej wymagających gier, dostępnych w sklepie z aplikacjami. Najczęściej sięgaliśmy po dwa tytuły — Dead Trigger 2 i Asphalt 8: Airborne, które dają klarowną informację o zastosowanych ustawieniach grafiki. Na podstawie tych testów mogliśmy scharakteryzować specyfikę każdego z zamontowanych układów oraz określić jego przeznaczenie w praktycznym zastosowaniu.
Ocena końcowa
Wszystkie wymienione powyżej kategorie składają się na ocenę końcową, którą w tym teście prezentujemy w formie zestawienia testowanych modeli. W ramach podsumowania wyróżnimy także kilka urządzeń, które naszym zdaniem zasługują na szczególną uwagę.
Jakie modele testowaliśmy?
Lista modeli, które zostały ujęte w niniejszym teście:
- Acer Iconia A1-713 HD;
- Acer Iconia B1-730 HD;
- ASUS MeMO Pad 7 (ME176C);
- ASUS Fonepad 7 (ME372CL);
- ASUS Nexus 7;
- ASUS Nexus 7 (2013);
- Gigabyte Tegra Note 7;
- Kiano Elegance 7 3.G;
- Kruger&Matz KM0794GPS;
- Lark Evolution X2 7;
- Lark Evolution X2 7 3G-GPS;
- Lenovo Tab A7-A3500-FL;
- Lenovo Tab A7-A3500-H;
- Lenovo S5000;
- MODECOM FreeTAB 7001 HD IC;
- MODECOM FreeTAB 7004 HD+ X2 3G+;
- Overmax Quattor 7 II;
- Overmax Solution 7 III;
- Overmax Newbase III;
- Prestigio MultiPad 7.0 Ultra DUO;
- NavRoad NEXO SMART DUO;
- NavRoad NEXO EVO;
- Samsung Galaxy Tab 4 7.0 (Wi-FI);
- Samsung Galaxy Tab 3 7.0 3G;
- Samsung Galaxy Tab 3 7.0 3G Lite
- « Poprzedni
- 1/8
- Następny »
Spis treści
- Wstęp / procedura testowa
- Obudowa
- Ekran
- Wyposażenie
Ja mam 7″ tablet od Manty http://www….15-tablety i nie mam na co narzekać. Mój model na potrzeby „domowe” jak najbardziej się nadaje i faktycznie był tani. Czego chcieć więcej? 🙂
mialem manta mid02 ten tablet byl do huja niepodobny
Jeśli ktoś poszukuje taniego, lecz wydajnego tabletu z 3G i świetnym ekranem IPS, polecam Chuwi VX2. Posiadam od dwóch tygodni i teram tylko czekam na KitKata z rootem (który ma być wkrótce wrzucony na stronę polskiego dystrybutora).
Dell Venue 7 mój numer jeden, szkoda że zabrakło go w tym teście
trzeba przyznać, że konkretny ten test 🙂
ciekawi mnie jak wyglądało przeprowadzanie testu GPSu, musiało być ciekawie 🙂
od początku stawiałem na Nexusa 7 (2013), to bez wątpienia killer w tym rozmiarze urządzeń, świetny sprzęt, choć w sumie dziwi mnie dlaczego za System dostał TYLKO 8.4 ptk, gdzie wiadomo, że to właśnie N7 ma najnowszy system i chyba najlepiej zoptymalizowany ze wszystkich innych urządzeń na rynku, nie mam pojęcia skąd taka „niska” ocena w tej kategorii
Na ocenę systemu składa się nie sama jego wersja, lecz także nakładka graficzna i systemowa, a także obsługa filmów. Nexus 7 (2013) otrzymał maksymalną notę za wersję systemu, za płynność jego działania oraz ocenę stosowną do możliwości obsługi wideo. Dodatkowo, oceniamy też nakładkę graficzną i systemową, które w tym Nexusa, gdzie jest stockowy Android, nie mogą konkurować choćby z Touch Wizem lub ZEN UI. Stąd też brakujące 1,6 punkta. Jak pisałem w arenie, Android Androidowi nierówny. Dziękuję za komentarz i uznanie. 🙂
szczerze mówiąc to śmiem mocno wątpić, że TouchWiz (czyt. LagWiz) należy traktować jako plus i podwyższać ocenę dzięki niemu… kupiłem niedawno Galaxy Tab S 8.4 i LagWiz wyleciał z niego po paru godzinach… na szybko: niewygodny, przeładowany, niefunkcjonalny, ciężki i lagujący… zastąpiłem go Novą
co prawda czysty Android z Google Now Launcherem funkcjonalny również nie jest, bo ma śladowe możliwości ustawień (choćby głupiej siatki czy rozmiaru ikon), ale za to jest bardzo lekki, szybki i „świeży”, moim zdaniem ciekawszy i lepszy niż TouchWiz
no ale ile ludzi tyle zdań
Można by było zrobić te tabelki w formie interaktywnej, żeby dało się ustawiać według wyników ?
Gdybym miał teraz kupować 7 calowy tablet to tylko Nexus 7 (2013). To naprawdę znakomity jeśli nie najlepszy 7 calowy tablet na rynku.
Przez parę dni miałem okazję mieć w rękach Nexusa 7 (tego 2013) posiadanie innej wersji nie ma sensu jeżeli ktoś nie kupił tabletu jeszcze. Działa naprawdę super polecam. Choć można znaleźć spokojnie cenę poniżej 900 zł nexusa 7 2013.
Wahałbym się tylko w przypadku gdyby Samsung wypuścił odświeżoną wersje Note 8.0 tak jak to zrobili z 10. Wersja 10.1 jest spoko ale za duży ekran dla mnie niestety.
tab 3 = teraz w promocji w media za 280 zloty to super cena — a nie jakies dno chinskie plastikowe imitacje
a gdzie dell Venue 7 ?:)
Niestety, nie udało nam się zdobyć tego tabletu.
Dlaczego twierdzicie że Nexus 7 nie jest już aktualizowany? Nie dość że posiada Androida 4.4.4 a nie 4.2 jak podaliscie to (wersja startowa wersji 3G, bo WiFi zaczynało z 4.1) to jeszcze Google udostępnił źródła L Preview dla Nexusa 7 2012 i 4, więc skąd wnioski o braku aktualizacji?
Próbowałem uaktualnić oprogramowanie w tym Nexusie, ale otrzymałem informację, że 4.2.2 jest aktualną wersją Androida dla tego modelu, gdzie wersja z 2013 roku otrzymała KitKata. Faktycznie, przyznaje się, że wniosek wysnułem zbyt pochopnie i usunę nieprawdziwą informację z artykułu. Dziękuję. 🙂
Po aktualizacji lenovo s5000 do androida 4.4 kitkat wynik w antutu oscyluje w granicach 16000