Czy tani sprzęt automatycznie musi być kiepski? Nie zawsze, o czym przekonywaliśmy już Was w maniaKalnym teście tabletu HANNSpad. Niestety, pomimo wydajnych podzespołów, 10-calowego ekranu i niezłej jakości, wspomniany sprzęt cierpi na zasadnicza wadę – przestarzały system operacyjny, który skutecznie może utrudnić życie. A gdyby tak go wymienić na nowszego Androida?
Postanowiliśmy sprawdzić, czy na tablecie kosztującym mniej niż 1 tys złotych (w niektórych marketach dostać go można było za niespełna 800 zł) możliwe będzie zainstalowanie funkcjonalnej wersji systemu Android 3.x. I ku naszemu zdziwieniu – dało się. Pokażemy Wam jak tego dokonać krok po kroku. Nasz maniaKalny poradnik podzieliliśmy na trzy części. Dzisiaj zajmiemy się przygotowaniem tabletu do pracy z nowym systemem, czyli skoncentrujemy się na bezpiecznym rootowaniu.
Na początek trochę teorii
Termin „rootowanie” jest zapożyczeniem z języka angielskiego, a konkretniej powstał od słowa „root”, czyli korzeń. Można to potraktować niemal dosłownie – sięgamy do korzeni systemu, tam gdzie dostęp mają, czy też powinni mieć jedynie programiści. Należy przy tym zauważyć, że jest to proces naruszający w pewien sposób strukturę systemu, a co za tym idzie może się wiązać z utratą gwarancji.
Przed dokonaniem jakichkolwiek zmian, należy być 100% pewnym i świadomym podejmowanych działań. Nie odpowiadamy za jakiekolwiek uszkodzenia, czy też konsekwencje związane z pokazaną w poradniku ingerencją w strukturę systemu Android.
Istnieje wiele sposobów na rootowanie tabletu. Można instalować odpowiednie paczki i ulepszenia systemu, ale można też ograniczyć się do uruchomienia pojedynczej aplikacji. Na łamach naszej strony pokażemy jak to zrobić najłatwiej i najrzetelniej – krok po kroku.
Ściągnięcie odpowiedniej aplikacji
Aplikacja, która posłuży nam do zrootowania tabletu nosi nazwę z4root i jest to plik z rozszerzeniem .apk. W niniejszym poradniku bazowaliśmy na wersji 1.1, którą można znaleźć między innymi pod tym adresem (mirror). Musimy tu zaznaczyć, że prawa autorskie należą do użytkownika podpisaującego się pseudonimem z4ziggy oraz do Sebastian Krahmera.
Uruchomienie modułu debugowania
Zanim zainstalujemy aplikację, musimy być pewni, że nie napotka ona żadnych oporów ze strony zabzpieczeń systemowych. W tym celu wchodzimy w ustawienia systemu, następnie otwieramy zakładkę Aplikacje oraz podzakładkę Dla Programistów. Moduł Debugowania powinien być pierwszą opcją od góry. Upewnijmy się, że jest włączony.
Instalacja aplikacji i rootowanie
Aplikacja, którą chcemy zainstalować, musi się oczywiście znajdować w pamięci tabletu. Po przekopiowaniu lub ściągnięciu jej, klikamy na nią i ignorujemy wszystkie ostrzeżenia oraz zgadzamy się na dostęp do witalnych funkcji systemu. Po instalacji (co powinno trwać nie więcej niż kilka sekund) otwieramy z4root oraz klikamy na jedyny przycisk znajdujący się na ekranie – Root.
Teraz czeka nas dłuższa chwila bezczynności. Aplikacja zagnieździ się w systemie, a następnie uruchomi ponownie tablet. Aby mieć pewność, że rzeczywiście operacja się powiodła, wystarczy spojrzeć na ekran główny systemu i sprawdzić czy jest tam ikona aplikacji Superuser. Gotowe!
Zapraszamy również do obejrzenia poradnika wideo
Ceny Hannspree HannsPad
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
Hejka mam zapytanie jakiego masz androida bo fajnie wygloda
Linki padły Dajcie na inny serwer