>

Kupujemy czytnik e-booków. Co jest ważne?

Ostatnie lata to dramatyczne wyniki badań dotyczących czytelnictwa w naszym kraju. Polacy nie czytają książek i wcale się tego nie wstydzą. Tym razem w wyjściu z tej patowej sytuacji mogą pomóc nowe technologie. Podczas gdy czytelnictwo klasycznych, papierowych książek upada, swoje najlepsze chwile przeżywają książki elektroniczne, czyli popularne e-booki. Co jest ważne przy wyborze czytnika tego typu dokumentów?

fot. Rob Stark, Fotolia.com

Zanim jeszcze świat opanowały tablety, w sprzedaży były dostępne czytniki e-booków. Ich niezaprzeczalnymi zaletami od zawsze była stosunkowo niska cena oraz ekran, który nie męczy wzroku podczas długotrwałego czytania. Ale warto pamiętać, że czytnik e-booków to przede wszystkim narzędzie, a nie gadżet, dlatego osoby oczekujące od niego funkcjonalności tabletu powinny zrewidować swoje myślenie. Aby nie kupić czytnika e-booków i nie rzucić go szybko w kąt, warto zapoznać się ze specyfiką tych pomysłowych urządzeń.

Dla kogo?

Wydawać by się mogło, że czytnik e-booków można polecić każdej osobie, która regularnie czyta książki. Nic bardziej mylnego. Wydania papierowe najpopularniejszych dzieł literatury i ich cyfrowe wcielenia znacząco się od siebie różnią, i nie chodzi tylko o aspekt fizyczności danego tomu. Czytnik e-booków można polecić przede wszystkim osobom, które dużo podróżują, a nie chcą taszczyć ze sobą wielu ciężkich książek papierowych. W urządzeniu zbliżonym wielkościowo do klasycznej książki mogą zmieścić się setki, jeżeli nie tysiące książek elektronicznych, co pokazuje potencjał tego gadżetu. Czytnik e-booków ucieszy również osoby, które czytają pozycje nie tylko w rodzimym, polskim języku, ale i cechują się dobrą znajomością języka angielskiego. Jest to o tyle istotne, że zagraniczne księgozbiory e-booków wciąż są znacznie większe od polskich, a przy tym łatwo dostępne. Na czytnik powinny zdecydować się także osoby, które interesują się literaturą, chcą być oczytane i poznać mniej znanych autorów, a nie mają w domu miejsca na tworzenie fizycznej biblioteczki.

Dlaczego warto?

Dzięki zastosowaniu technologii e-ink, wyświetlacze czytników e-booków przypominają kartkę papieru. To właśnie dzięki temu ekrany nie męczą wzroku i mogą być komfortowo użytkowane zarówno w jasnych pomieszczeniach, jak i pełnym Słońcu. Wyświetlany na nich tekst jest wyjątkowo wyraźny, a dzięki niskiemu zużyciu energii, potrafią działać bez konieczności ładowania nawet kilkanaście dni. Nie bez znaczenia są również kompaktowe rozmiary czytników e-booków – urządzenia te są niewielkie, lekkie i co bardzo ważne – wykonane z dobrego jakościowo tworzywa sztucznego. Nikt nie powinien obawiać się wrzucić urządzenie do torby w obawie przed uszkodzeniem.

fot. Wrangler, Fotolia.com

Ale czytniki e-booków to nie tylko zalety. Należy być świadomym ograniczeń tych urządzeń, choć te wynikają głównie ze z nieprawidłowego zrozumienia zasady ich istnienia. Często oczekuje się od nich funkcjonalności tabletów, a przecież czytniki e-booków nie są urządzeniami multimedialnymi, a monochromatycznymi agregatami elektronicznej literatury. Trzeba być świadomym, że wszelkiego rodzaju grafiki na czytniku e-booków będą wyglądały słabo, natomiast kolorów w ogóle tu nie uświadczymy. Niektóre książki nigdy nie będą dostępne w formie elektronicznej, a wtedy konieczne jest sięgnięcie po ich wersję papierową.

Na co zwrócić uwagę?

Aby czytnik e-booków dobrze spełniał swoją rolę, należy zwrócić uwagę na kilka elementów jego budowy. Dla nikogo nie będzie wielkim odkryciem stwierdzenie, że najważniejszy jest ekran. Większość czytników, w przeciwieństwie do tradycyjnych tabletów, wykorzystuje wyświetlacze wykonane w technologii e-papieru (e-ink). Taki ekran nie generuje własnego światła, a co za tym idzie – nie męczy wzroku. Co prawda, są na rynku dostępne tanie urządzenia z wyświetlaczami LCD, jednak one nie nadają się do bardziej intensywnego czytania książek i nie powinny być traktowane jako realna alternatywa.

W przypadku ekranu ważna jest także jego przekątna, przy czym najbardziej optymalne są model 7- i 8-calowe. Warto zwrócić uwagę na rozdzielczość, jaką dysponuje dany sprzęt. W specyfikacji technicznej może być ona podana na dwa sposoby: w pikselach (najczęściej 800 x 600 pikseli) lub dpi (najczęściej w przedziale 160-200 dpi). Nie bez znaczenia jest także kontrast – zasada jest prosta: im wyższy, tym lepiej – najczęściej spotykaną wartością jest 6:1. Podobnie rzecz ma się z poziomem szarości – im więcej, tym lepiej, bo dzięki temu zarówno tekst, jak i obrazki w e-książce będą wyglądać lepiej. Najlepsze modele na rynku charakteryzują się aż szesnastoma poziomami szarości.

fot. Kzenon, Fotolia.com

Przy wyborze czytnika e-booków ważna jest również pojemność akumulatora. Wiadomo, że im jest ona większa, tym dłużej sprzęt będzie działać z dala od gniazdka zasilania. Warto wiedzieć, że niektórzy producenci zamiast pojemności wyrażonej w mAh podają liczbę odświeżeń ekranu (czyli de facto ile stron książki przeczytamy, zanim bateria ulegnie rozładowaniu). Trzeba jednak pamiętać, że pewne czynności mogą skracać czas użytkowania urządzenia, np. włączenie modułu WiFi czy ustawienie zbyt dużej jasności ekranu.

Kupując czytnik e-booków warto spojrzeć także na listę obsługiwanych przez niego formatów plików. Najczęściej jest to standardowy zestaw ePUB, PDF, mobi, txt, html, rft i doc, ale im lista dłuższa, tym większa pewność, że odczytamy plik w niestandardowym formacie. Warto sprawdzić czy model, który chcemy kupić wspiera obsługę Adobre DRM (forma zabezpieczenia e-booków) – jej brak może uniemożliwić otworzenie niektórych pozycji.

Pojemność wbudowanej pamięci określonej przez producenta może okazać się niewystarczająca, zwłaszcza gdy lubimy gromadzić na dysku także przeczytane e-książki. Dlatego warto zadbać, by czytnik, którego kupnem jesteśmy zainteresowani umożliwiał obsługę kart SD. Dzięki temu stopień jego użyteczności będzie jeszcze większy.

fot. Wrangler, Fotolia.com

Nowoczesne czytniki e-booków coraz częściej są wyposażone w dodatkowe funkcje, takie jak choćby Text To Speech (umożliwia przeczytanie tekstu przez programowy syntezator mowy), odtwarzacz mp3 (umożliwia odtwarzanie audiobooków) czy interaktywny indeks, dzięki któremu błyskawicznie dostaniemy się do dowolnego fragmentu książki.

Czytniki e-booków z założenia są urządzeniami tanimi, jednak czasami warto zainwestować w jedno z przydatnych akcesoriów dodatkowych. Warto rozważyć zakup specjalnego etui, które zabezpiecza przed zarysowaniami ekranu, kartę SD rozszerzającą ilość miejsca na e-książki czy lampkę LED, która przyda się podczas nocnego czytania.

Przykładowe czytniki e-booków

Amazon Kindle Paperwhite 2

Amazon Kindle Paperwhite 2

Amazon Kindle Paperwhite 2

od: 299 zł »

Amazon Kindle Paperwhite 2 to czytnik e-booków z 6-calowym dotykowym ekranem e-ink (rozdzielczość 1024 x 768 pikseli). Sprzęt pracuje w 16-stopniowej skali szarości i pozwala zmieścić do 1100 książek (2 GB pamięci wewnętrznej, ok. 1,25 GB dla zawartości użytkownika). Czytnik na jednym ładowaniu może pracować do miesiąca czasu (wyłączone WiFi), licząc pół godziny dziennie czasu na czytanie. Przy korzystaniu z WiFi, Kindle działa krócej, niż 3 tygodnie. Czas pełnego naładowania urządzenia to niecałe 3 godziny. Paperwhite 2 obsługuje formaty AZW, PDF, MOBI, PRC, TXT, HTML, DOC, JPEG, GIF, PNG, BMP.

Onyx C65 HD AfterGlow

Onyx C65 HD AfterGlow

Onyx BOOX C65 HD AfterGlow to 6-calowy czytnik e-booków z dotykowym ekranem pracującym w rozdzielczości 1024 x 768 pikseli. Sprzęt ma 4 GB przestrzeni na e-książki, a z dala od gniazdka zasilania wytrzyma nawet do 8 tygodni (z wyłączonym WiFi). Sprzedawane w wielu sklepach modele Onyx mają już wgrane ponad 2000 światowych bestsellerów i lektur po polsku. Czytnik obsługuje formaty CHM, DJVU, DOC, EPUB, FB2, HTML, MOBI, PDB, PDF, RTF i TXT.

Lark Freebook 6.0

Lark Freebook 6.0

Lark Freebook 6.0 ma 6-calowy ekran e-ink pracujący w rozdzielczości 800 x 600 pikseli, wykonany w technologii E-Ink Pearl, która pozwala na zwiększenie współczynnika kontrastu i wydłużenie żywotności baterii. Urządzenie ma wbudowane 2 GB pamięci na książki, przy czym dla użytkownika będzie dostępne ok 1,5 GB. Z dala od gniazdka zasilana Lark Freebook 6.0 wytrzyma nawet 2-3 tygodnie, więc bez problemu można go zabrać nawet na długie wakacje. Urządzenie obsługuje formaty EPUB, FB2, HTML, MOBI, PDB, PDF, RTF, TXT, a wyciągając sprzęt z pudełka użytkownik ma już wgrany pakiet 1300 dzieł literatury pięknej, w tym lektur szkolnych.

Sony PRS-T3 E-Book

Sony PRS-T3 E-Book

Sony PRS-T3 E-Book to poręczny czytnik e-booków ze zintegrowaną obudową w kolorze czerwonym. Sprzęt ma 6-calowy ekran pracujący w rozdzielczości 1024 x 758 pikseli i 2 GB pamięci wewnętrznej (plus oczywiście slot na kartę microSD do 32 GB). Zaletą czytnika jest funkcja Quick Charge pozwalająca na szybkie, 3-minutowe ładowanie baterii, które pozwoli na przeczytanie powieści do końca. Załączona bateria wytrzyma bez ładowania nawet do 2 miesięcy, oczywiście przy wyłączonym WiFi. Czytnik Sony obsługuje najpopularniejsze formaty EPUB, PDF, TXT czy FB2.

Pocketbook 626 Touch Lux 2

Pocketbook 626 Touch Lux 2

Pocketbook 626 Touch Lux 2 ma 6-calowy ekran pracujący w rozdzielczości 1024 x 758 pikseli, oferujący równomierne podświetlenie. Czytnik oświetla ekran z góry od dołu, dzięki czemu nie powinno ono razić użytkownika i męczyć oczu. Poziom oświetlenia można regulować lub nawet całkowicie go wyłączyć. Sprzęt ma 4 GB wbudowanej przestrzeni na e-książki, którą można zwiększyć do 32 GB i pomieścić aż 17 tys. pozycji. Touch Lux 2 ma aż 20 wbudowanych słowników ABBY Lingvo, dzięki którym możliwe jest przetłumaczenie słowa bez wychodzenia z książki. Wystarczy dotknąć konkretnego miejsca ekranu, a tłumaczenie po krótkiej chwili się wyświetli. Czytnik ma akumulator pozwalający na 2 miesiące pracy bez ładowania (z wyłączonym podświetleniem). Przez ten czas spokojnie można przeczytać do 35 książek średniej długości. Sprzęt obsługuje formaty PDF, PDF(DRM), EPUB, EPUB(DRM), DJVU, FB2, FB2.ZIP, DOC, DOCX, RTF, PRC, TCR, TXT, CHM, HTM, HTML, MOBI i ACSM.

Marcepan

Komentarze

  • Jeśli ktoś kupuje czytnik do czytania beletrystyki to polecałbym przede wszystkim sprawdzić czy ma on fizyczne przyciski zmiany stron. Dotykowy ekran to tylko fajny bajer w urządzeniu w którym 99% wykonywanych czynności to zmiana strony. I tylko fizyczne przyciski pozwalają bezproblemowo posługiwać się czytnikiem jedną ręką, np stojąc w autobusie.

  • Mam Nook Simple Touch.Kupilem za 270 zl.Zmienilem firmvare,teraz czyta wszystkie formaty.Sciagnelem z netu tysiace ksiazek,Czytam po polsku,rosyjsku ,litewsku i w innych slowianskich jezykach.W necie najwiecej jest rosyjskich ksiazek,chcialbym wiecej polskich,ale bezplatnych jak na lekarstwo.Moze ktos dac linka?

    • moge podeslac na maila,mam pokazna bilblioteke,zalezy co Cie interesuje.Nie za darmo,ale za porcje koldunow lub cepelinow no w ostatecznosci kilka kibinai ;))

    • W onyksach masz funkcję reflow dla pdf'ów. Oczywiście pdf musi być dobrze sformatowany, a nie skan w jpg zapisanyn jako pdf.

Udostępnij
Autor
Marcepan

Najnowsze artykuły

Świąteczny poradnik zakupowy 2023. Wybieramy najlepsze prezenty pod choinkę!

Świąteczny poradnik zakupowy techManiaK.pl to mnóstwo ciekawych pomysłów na prezent pod choinkę w 2023 roku…

30 listopada 2023

Jaką konsolę wybrać? Poradnik przed Black Friday

Znudziło Ci się już granie na komputerze? A może chcesz poprawić swoje wrażenia z cyfrowej…

6 listopada 2023

Tablety premium – na jaki model postawić?

Tablet to wielofunkcyjne urządzenie, które łączy w sobie mobilność z możliwościami komputera. Sprzęt z tej…

29 września 2023

iPad – wszechstronne urządzenie mobilne dla Ciebie i Twojej rodziny

W dzisiejszych czasach mobilność jest kluczowa. Niezależnie od tego, czy jesteś studentem, pracownikiem, czy rodzicem…

22 maja 2023

Bogowie, co za bestia. Xiaomi stawia na LTPO 144 Hz, 120 W i SD8+G1, a to nawet nie jest flagowiec!

Xiaomi Pad 6 (Pro 5G) dostanie ekran LTPO AMOLED 144 Hz, ładowanie 120 W, i…

30 maja 2022

To już dziś! Gdzie oglądać finał Ligi Mistrzów w 4K?

Odliczamy godziny do finału Ligi Mistrzów, gdzie zmierza się ze sobą Real Madryt i Liverpool.…

28 maja 2022

Wraz z naszymi partnerami stosujemy pliki cookies i inne pokrewne technologie, aby zapewnić jak najlepszą obsługę naszej strony internetowej. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane na urządzeniu końcowym. Używamy plików cookies, aby wyświetlać swoim Użytkownikom najbardziej dopasowane do nich oferty i reklamy oraz w celach analitycznych i statystycznych. Jeśli korzystasz z naszej strony internetowej bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza to, że nie masz nic przeciwko otrzymywaniu wszystkich plików cookies z naszej strony internetowej oraz naszych partnerów. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień dotyczących cookies.

Polityka Cookies