Często pytacie nas o to, jaki tablet kupić. Faktycznie, w gąszczu przeróżnych modeli dostępnych obecnie na rynku, bardzo ciężko „z marszu” wybrać właściwy sprzęt – dlatego też regularnie publikujemy nasze poradniki, grupowe testy i rankingi. Zanim jednak zdecydujecie się na ich lekturę, poznajcie 5 (bardzo) podstawowych zasad, którymi powinniście się kierować szukając idealnego tabletu dla siebie.
Aktualizacja 07.05.2015
Uwaga. Rynek i dostępne modele, które poleca redaKcja techManiaK.pl cały czas się zmieniają. Od publikacji tego wpisu minęło już trochę czasu, dlatego też zachęcam Cię do zobaczenia naszego najnowszego zestawienia:
1. Wybór systemu to (zwykle) wybór na lata
Przeglądając tablety dostępne w sklepach szybko zauważycie, że zazwyczaj pracują pod kontrolą jednego z trzech najpopularniejszych systemów operacyjnych – Androida, iOS i Windowsa. Wspomniane platformy różnią się od siebie nie tylko wyglądem i funkcjonalnością (o czym pisaliśmy między innymi tutaj), ale są również częścią odmiennych ekosystemów. Co to oznacza?
Używając tabletu bazujecie na stworzonym na Wasze potrzeby koncie użytkownika – to coś więcej, niż tylko adres mailowy. To również Wasze elektroniczne alter ego, do którego przypięte zostaną wszystkie pobrane aplikacje, a nawet kupione utwory muzyczne czy książki. I co bardzo ważne – zwykle nie da się ich wyeksportować pomiędzy różnymi systemami. Kupując więc dzisiaj grę na iOSie, a kilka miesięcy później zmieniając tablet na sprzęt z Androidem, interesujący Was tytuł zakupić będziecie musieli ponownie – w kolejnym ekosystemie.
To mało wygodne rozwiązanie sprawia, że – zwłaszcza z perspektywy osoby dysponującej mniejszą ilością gotówki – wybór systemu operacyjnego powinien być pierwszą i przede wszystkim świadomą decyzją każdego potencjalnego nabywcy.
2. Modem 3G nie zawsze jest niezbędny
Czytając nasze poradniki na pewno już zdążyliście zauważyć, że za bezdyskusyjną uznajemy przewagę modemów wbudowanych nad zewnętrznymi – są wygodniejsze i mniej zasobożerne. Nie zawsze jednak łączność 3G w tablecie jest niezbędna.
Jeżeli z tabletu korzystać będziecie głównie w domu czy w pracy – w zasięgu sieci WiFi – modem 3G pozostanie nieużywanym, a przez to zbędnym gadżetem, niepotrzebnie powiększającym koszt zakupu sprzętu. Jest również inna opcja – z tabletu lubicie korzystać w drodze, ale opieracie się na połączeniu udostępnianym z poziomu telefonu, wychodząc z założenia, że wolicie mieć jedną kartę SIM na wszystkie urządzenia. W obu wypadkach warto poważnie przemyśleć sensowność zakupu modelu z 3G. Być może w Waszym wypadku jest to nieopłacalne przedsięwzięcie.
3. Pamięć magazynowa jest ważna
Analizując wyniki testów i czytając recenzje, łatwo pominąć jeden, wydawałoby się nieistotny punkt specyfikacji – wielkość pamięci wbudowanej. W końcu w dobie taniejących kart SD i microSD, dodatkowe gigabajty są łatwo dostępne, prawda? Błąd.
Nie każdy tablet przygotowano do tego, aby traktował pamięć zewnętrzną w identyczny sposób, jak wewnętrzną. I tak, nawet dysponując sporym zapasem GB na dane i dokumenty, nie będziecie w stanie przenieść na nośnik zainstalowanych aplikacji. A te – zwłaszcza gry – potrafią „ważyć” bardzo dużo. W efekcie zostaniecie z niewielkimi zapasami wbudowanej pamięci, które szybko zaczną się wyczerpywać.
Jak temu zaradzić? Albo zainwestować w droższy model z większą ilością GB, albo upewnić się, że wybrany przez Was tablet obsługuje opcję przenoszenia aplikacji na zewnętrzne nośniki.
4. Dobrze dobrane gabaryty ułatwiają życie
Jakiś czas temu opublikowaliśmy poradnik, w którym pokrótce opisaliśmy różne rodzaje przekątnych oferowanych w dzisiejszych tabletach – wraz z wypunktowaniem ich wad, i zalet. Ale jak łatwo zgadnąć, rozmiar ekranu to nie jedyna, istotna wielkość.
Ciężko czasami ocenić faktyczne gabaryty urządzenia tylko po parametrach technicznych prezentowanych w specyfikacjach – warto więc przed zakupem upewnić się, że wybrany sprzęt będzie dobrze leżał w dłoni. Nawet najbardziej „wypasiony” model okaże się chybionym pomysłem, jeśli będzie dla Was za duży, i za ciężki.
5. Dodatki nie zawsze warte są swojej ceny
Choć w sloganach reklamujących produkty nie brakuje haseł „darmowy”, „prezent” i „bonus”, to w rzeczywistości każdy dodatek kosztuje. Kupując tablet uważajcie, aby nie wpaść w pułapkę lekkomyślności – wybierajcie tylko to, co jest Wam faktycznie potrzebne. Jeżeli modem 3G ma być używany od święta, lepiej go zignorować. Jeśli łączności Bluetooth ostatni raz używaliście 5 lat temu, mało prawdopodobne, aby nagle okazała się kluczowa. Jeżeli w samochodzie macie nawigację, a chodząc po mieście używacie mapy zainstalowanej w telefonie, z modułu GPS w tablecie prawdopodobnie nigdy nie skorzystacie. Listę rozwijać można jeszcze przez dłuższą chwilę, ale jej puenta się nie zmieni – zawsze wiedzcie, co kupujecie, i dlaczego kupujecie.
Udanych zakupów. 🙂
Aktualizacja
Aktualne zestawienie znajdziesz tutaj:
Jak kupić tablet i nie stracić? Na co zwracać uwagę? |
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
dla mnie własnie ważne jest żeby tablet miał wszystko, szczególnie 3 G(internet Aero2 i innn.) i Bluetooth (np. mocne głośniki zewnętrzne, słuchawki) i telewizję, ale to już super.Cenna uwaga o pamięci o której nikt nie myśli.Jak widzę, jak ktoś fotografuje dużym tabletem, to myślę, ze chyba lepiej podobnym smart fonem z lepszą kamerą,