>


 
 

SYSTEM / MULTIMEDIA

Różnice w systemach

ManiaKalna arena to przede wszystkim porównywanie konkretnych urządzeń, warto jednak przy okazji napisać o tym, czym w zasadzie różnią się najpopularniejsze systemy operacyjne.

Testowane tablety pracują w miażdżącej większości pod kontrolą systemu Android – zwykle w przestarzałej już wersji 4.2. iPad to oczywiście iOS, natomiast segment sprzętu z Windowsem reprezentuje w naszym zestawieniu Toshiba Encore WT8-A-102.

  System operacyjny Wersja systemu
NavRoad NEXO GO Android 4.2
Yarvik Noble Mini Android 4.2
Toshiba Encore WT8-A-102 Windows 8.1
Samsung Galaxy Tab 3 8.0 3G Android 4.2
Samsung Galaxy Tab Pro 8.4 Android 4.4
Samsung Galaxy Note 8.0 Android 4.1
Prestigio Multipad 4 DIAMOND 7.85 3G Android 4.2
Prestigio MultiPad 4 Ultimate 8.0 3G Android 4.2
Omega MID 8501 Android 4.1
NavRoad NEXO Free Android 4.2
MODECOM FreeTab 8014 IPS X4 Android 4.2
MODECOM FreeTab 8001 IPS X2 3G Android 4.1
MODECOM FreeTAB 7800 IPS IC Android 4.2
MODECOM FreeTab 1001 Android 4.2
MODECOM FreeTab 7.4 IPS X4 Android 4.2
MODECOM FreeTAB 7.5 IPS X4 3G+ Android 4.2
Manta Duo Power HD MID801 Android 4.1
LG G Pad 8.3 Android 4.2
Kiano Elegance 8 3G Android 4.2
Kiano SlimTab 8 Android 4.2
Haier Pad 7.85 D85 3G Android 4.2
Haier HaierPad 781 Android 4.2
GOCLEVER Aries 785 Android 4.2
GOCLEVER INSIGNIA 785 PRO Android 4.2
GOCLEVER ORION 785 Android 4.2
Colorovo CityTab Supreme 785 Android 4.2
ASUS Memo Pad 8 Android 4.2
Apple iPad Mini (Retina 2013) WiFi iOS 7.1
Acer Iconia A1-811 Android 4.2

 

W największym uogólnieniu, każdy z systemów zapewni zbliżoną, podstawową funkcjonalność. Diabeł tkwi jednak w szczegółach. Każda z platform zaprojektowana została w innym duchu, a przez to, kierowana jest do innych użytkowników.

Android to system otwarty, co z jednej strony czyni go wrażliwym na atak z poziomu złośliwego oprogramowania, z drugiej, pozwala na wysoki poziom personalizacji ustawień i interfejsu. Nie bez znaczenia jest również szerokie zaplecze aplikacji i gier – choć Google Play pod pewnymi względami ustępuje App Store, to nadal jest olbrzymim magazynem, w którym znaleźć można niemal wszystko, co przeciętnemu użytkownikowi może być potrzebne.

iOS jest systemem zamkniętym, a stojący za nim producent bardzo restrykcyjnie podchodzi do kwestii udostępniania wrażliwych części systemu programom firm trzecich. W efekcie, czasami nawet najprostsze – z punktu widzenia użytkownika Androida – czynności, na iPadzie rosną do rangi wyzwania. Z drugiej strony, podchodząc do iOSa bez bagażu uprzedzeń i przyzwyczajeń rodem z peceta, błyskawicznie jasnym się staje, dlaczego ten OS jest taki popularny – to system dla ludzi szukających sprzętu, który „po prostu działa” i nie potrzebujących zgłębiać, dlaczego tak się dzieje.

Zamykający nasze zestawienie Windows to w największym uproszczeniu przeniesienie komputera PC do tabletu. System działa identycznie, jak na laptopie czy „stacjonarce”, pozwalając na wykorzystywanie tych samych programów i ustawień – to ogromne udogodnienie dla tych, którzy albo nie lubią się uczyć nowych rzeczy, albo którym po prostu szkoda na to czasu. Warto zauważyć, że dedykowany ekranom dotykowym i ósmej wersji Windowsa sklep Microsoftu jest bez porównania skromniejszy, niż Google Play czy App Store – jeśli jednak pod uwagę wziąć możliwość instalowania „normalnych” wersji programów (choćby pakietu biurowego MS), mamy tu do czynienia z najbardziej wszechstronną i uniwersalną platformą.

fot. tabletManiaK.pl

Jeśli jeszcze nie wiecie, z którym ekosystemem chcecie się związać, zerknijcie na na nasze porównanie iPada Air i Sony Xperia Tablet Z2 (jedną z sekcji testu Antek poświęcił wypunktowaniu wad i zalet iOSa oraz Androida) i tekst poświęcony omówieniu różnic między Androidem a Windowsem.

Jeśli krótko miałbym podsumować kluczowe różnice między trzema wspomnianymi platformami, skoncentrowałbym się głównie na czynniku użyteczności:

  • Windows to system dla osób nie tylko konsumujących treść, ale również aktywnie ją tworzących – w kontekście kompatybilności z peryferiami (na przykład drukarkami czy dyskami zewnętrznymi), plikami multimedialnymi i komputerowym oprogramowaniem Windows nie ma sobie równych, a do tego jest dobrze skonfigurowany już w wersji fabrycznej. To jednak również system o dwóch obliczach – jedno przygotowane zostało pod ekrany dotykowe (słynne kafle) i działa bez zarzutu, co zasługuje na pochwałę. Drugie – klasyczny pulpit – to wyjątkowo mało ergonomiczny interfejs, który może świetnie obsługuje się piórkiem czy myszką, ale sterowanie wyłącznie z użyciem palców wymaga jeszcze dopracowania. Zapomnijcie również o pełnej kompatybilności ze strony gier pecetowych – tytuły i owszem ruszą, będą nawet czasami grywalne, ale tylko z pomocą zewnętrznych kontrolerów – nie były w końcu projektowane pod dotyk (z wyjątkiem pozycji ze sklepu MS). Pomimo to, osobiście uważam Windowsa za najciekawszą propozycję dla osób szukających możliwie wszechstronnego urządzenia.
  • Android to system wymagający włożenia sporego wysiłku w ustawienie optymalnej konfiguracji – wersja czysta (obecna w większości tabletów z niższej półki) pozbawiona jest wielu kluczowych aplikacji, a edycja wzbogacona o nakładki producenta (zobaczycie ją na przykład w tabletach Samsunga czy LG) bywa przesycona wodotryskami i niepotrzebnymi dodatkami zajmującymi zasoby systemowe. W efekcie, bez względu na opcję, kupując sprzęt z Androidem i próbując dostosować go pod siebie (a nie mając dużego doświadczenia w tym zakresie), spędzimy nad konfiguracją dużo czasu. Warto jednak dodać, że w nagrodę otrzymamy sprzęt dobrze dopasowany do naszych potrzeb – z poziomu Androida można pracować nad rozbudowanymi dokumentami (choć obsługa plików powstałych w komercyjnych, windowsowych edytorach będzie nadal wątpliwa), amatorsko obrabiać zdjęcia a nawet programować. Wszystko sprowadza się jedynie do wybrania (i nauczenia się obsługi) konkretnych narzędzi.
  • iOS to system idealny dla osób wchodzących w świat tabletów. Fachowcy z Apple zbudowali jasny, ładny i intuicyjny interfejs, który jest spójny z filozofią projektowania giganta z Cupertino – obsługa sprzętu ma być przyjemnością, nie pracą. Warto też wspomnieć o olbrzymim zapleczu w postaci App Store – ilość dostępnych na iOS aplikacji może być głównym argumentem za wyborem iPada. Trzeba jednak pamiętać o tym, że tablet Apple to przede wszystkim urządzenie do konsumowania treści i z racji sporych ograniczeń (OTG jest tu dobrym przykładem), narzędziem stricte do pracy może być tylko w rękach świadomego użytkownika.

Odtwarzanie filmów

Obsługa różnych formatów multimedialnych to – do pewnego stopnia – zarówno kwestia systemu (i jego ograniczeń), jak i konkretnej konfiguracji tabletu. Niektóre procesory radzą sobie z odtwarzaniem „ciężkich” plików bardzo dobrze, w wypadku innych liczyć możecie na maksymalnie 720p. Niekwestionowanym liderem na tym polu są układy marki Allwinner – te niskobudżetowe SoC w testach stabilności wypadają może i słabiej, ale jak przychodzi do przetwarzania materiału wideo, są bezkonkurencyjne. Najlepszym tego dowodem jest choćby MODECOM FreeTAB 8014 IPS X4, który mimo „podeszłego” wieku radzi sobie nawet z klipami w rozdzielczości 4K. Największym przegranym wydaje się być tablet Apple – tutaj jednak kiepskie osiągi wynikają raczej z kłopotów programowych, nie słabej wydajności. Nagminnym problemem jest brak obsługi dźwięku DTS – jak widzicie w poniższym zestawieniu, zaledwie mniej, niż połowa recenzowanych urządzeń wypadła w teście satysfakcjonująco.

 
 

Szymon Marcjanek

Komentarze

  • Czemu poszczególne i końcowe oceny tabletów są inne niż w RANKINGU TABLETÓW na 1 stronie? Chodzi mi o te same modele tu i w tamtym rankingu? Czemu oceny się różnią?

    • Nasze oceny w recenzjach zamykamy w dniu publikacji testu lub areny i już w nie nie ingerujemy. Rankingi z drugiej strony są aktualizowane codziennie (w oparciu o dane zgromadzone w naszych bazach), więc i oceny się zmieniają wraz z upływem czasu (na przykład tablet, który 2 lata temu miał najwyższe noty jako konsola do gier, dzisiaj już musi ustąpić lepszym i nowszym modelom). Pozdrawiam

  • W takim razie czekam ze zniecierpliwieniem :) Bo zamierzam jakiś nabyć. Od kilku dni widzę też w necie zapowiedzi 8-calowego, podświetlanego PocketBooka InkPad.

  • A mnie natomiast interesuje porównanie modecom'a freetab 7800, a Pentagramem MINI Pro 3g którego nie uwzględniono w tym zestawieniu, a o którym trudno cokolwiek się dowiedzieć poza oficjalną stroną pentagrama. Co sądzicie o obu i na który byście się zdecydowali?

    • Nie mieliśmy okazji testować tego modelu Pentagrama, ciężko mi więc napisać cokolwiek konstruktywnego na jego temat. Może nasi Czytelnicy będą bardziej pomocni. Pozdrawiam

  • Z tego co wiem Kiano Elegance 8 3G ma 4 rdzeniowy procesor, a w tabeli jest 2. Jeśli mam rację to proszę poprawić.
    Kupiłem ten tablet dwa dni temu i jak na razie jest ok. Zdecydowały: 8", 3G, cena. Głównie dla dzieci, ale i nam rodzicom podoba się coraz bardziej.
    Porównanie możliwości tabletów najpraktyczniejszego rozmiaru tabletu 8" bardzo przydatne, niestety ja przeczytałem po zakupach =\

  • Meandry semantyki: "albo tworzywo sztuczne, albo plastik, ewentualnie połączenie obu powyższych".

    • Oczywiście chodzi o plastik i aluminium - dziękuję za wychwycenie błędu. Pozdrawiam

Najnowsze artykuły

Świąteczny poradnik zakupowy 2023. Wybieramy najlepsze prezenty pod choinkę!

Świąteczny poradnik zakupowy techManiaK.pl to mnóstwo ciekawych pomysłów na prezent pod choinkę w 2023 roku…

30 listopada 2023

Jaką konsolę wybrać? Poradnik przed Black Friday

Znudziło Ci się już granie na komputerze? A może chcesz poprawić swoje wrażenia z cyfrowej…

6 listopada 2023

Tablety premium – na jaki model postawić?

Tablet to wielofunkcyjne urządzenie, które łączy w sobie mobilność z możliwościami komputera. Sprzęt z tej…

29 września 2023

iPad – wszechstronne urządzenie mobilne dla Ciebie i Twojej rodziny

W dzisiejszych czasach mobilność jest kluczowa. Niezależnie od tego, czy jesteś studentem, pracownikiem, czy rodzicem…

22 maja 2023

Bogowie, co za bestia. Xiaomi stawia na LTPO 144 Hz, 120 W i SD8+G1, a to nawet nie jest flagowiec!

Xiaomi Pad 6 (Pro 5G) dostanie ekran LTPO AMOLED 144 Hz, ładowanie 120 W, i…

30 maja 2022

To już dziś! Gdzie oglądać finał Ligi Mistrzów w 4K?

Odliczamy godziny do finału Ligi Mistrzów, gdzie zmierza się ze sobą Real Madryt i Liverpool.…

28 maja 2022

Wraz z naszymi partnerami stosujemy pliki cookies i inne pokrewne technologie, aby zapewnić jak najlepszą obsługę naszej strony internetowej. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane na urządzeniu końcowym. Używamy plików cookies, aby wyświetlać swoim Użytkownikom najbardziej dopasowane do nich oferty i reklamy oraz w celach analitycznych i statystycznych. Jeśli korzystasz z naszej strony internetowej bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza to, że nie masz nic przeciwko otrzymywaniu wszystkich plików cookies z naszej strony internetowej oraz naszych partnerów. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień dotyczących cookies.

Polityka Cookies