>

Test tabletu MODECOM FreeTAB 9000 IPS IC

Niedawno w nasze ręce trafiło urządzenie o dość nietypowej konfiguracji. 9-calowy ekran o proporcjach 16:10 oraz procesor Intel Atom z technologią Hyper-Threading to w świecie tabletów z Androidem rzadko spotykane atrybuty. Jak to połączenie sprawdzi się w praktyce?

Modecom 9000 IPS IC / fot. tabletManiaK

Specyfikacja MODECOM FreeTAB 9000 IPS IC

Dane podstawowe
Wymiary 236 x 151 x 8.8 mm
Waga 450 g
Ekran
Typ IPS 8.9'', rozdzielczość 1920x1200, 254ppi
Kluczowe podzespoły
SoC Intel Atom Z2580
Procesor 2 rdzeniowy, 2.0GHz, Intel Atom Z2580
GPU PowerVR SGX544MP2
RAM 2.0 GB
Pamięć 16GB
Obsługa kart pamięci microSD, do 32 GB
Bateria 6500 mAh
System operacyjny
Wersja Android 4.2 Jelly Bean
Łączność, komunikacja i wyjścia
WiFi 802.11 b/g/n, Wi-Fi hotspot
GPS brak
Bluetooth 2.1 + EDR
Modem obsługuje zewnętrzne
Porty micro USB2 (obsługuje OTG), audio
Aparat fotograficzny
Główny 5 MP (2592x1944), wideo HD Ready (720), 23 kl/s
Dodatkowy 2 MP (1600x1200)

Skrótem, czyli wideorecenzja MODECOM 9000 IPS IC

Obudowa / jakość wykonania

Elegancki i masywny

Kształty testowanego tabletu bez wątpienia były inspirowane ostatnimi wersjami iPhone’a. Jeśli chodzi o walory wizualne, można uznać to zdecydowanie za zaletę –  sprzęt wygląda bardzo elegancko i dostojnie. Gorzej jest od strony praktycznej – przez charakterystyczny kształt i ostre krawędzie, urządzenie sprawia wrażenie odrobinę grubszego, niż jest w rzeczywistości. Co więcej, to nie jedyne mylne wrażenie na niekorzyść FreeTAB 9000 IPS IC. Kolejnym jest jego masa. Może to kwestia kształtu, może wyważenia – ciężko powiedzieć – ale po wzięciu do ręki urządzenia można odnieść wrażenie że jest cięższe, niż 450 gramów, które pokazuje waga. Na szczęście są to odczucia na tyle mało istotne, że można o nich zapomnieć już po kilku minutach zabawy tabletem.

Za bardzo dobrą należy uznać jakość wykonania. Dwie największe powierzchniowo ściany zostały pokryte szkłem, a boki aluminium. Nie można się przyczepić również do spasowania poszczególnych elementów. Konstrukcja jest sztywna i wydaje się być solidną. Niestety szkło którym pokryta jest przednia i tylna część urządzenia nie posiada żadnego certyfikatu wytrzymałości ani ochronnej powłoki, co skutkuje dużą podatnością na zarysowania oraz ewentualne uszkodzenia przy upadku.

Ilość przycisków fizycznych ograniczono do trzech, czyli absolutnego minimum. Wszystkie skupione są w jednym miejscu  – górnej części prawej krawędzi urządzenia (trzymając je w pionie) – i bardzo skutecznie zakamuflowane w czarnej, ozdobnej listwie. Na środku tej samej krawędzi znajdziemy równie dobrze ukryty otwór na kartę micro SD. Zaraz obok nich znajduje się wejście micro USB a po nim słuchawkowe. Trzymając tablet poziomo, po lewej i prawej stronie zobaczymy głośniki (stereo).

Aparat, w który wyposażony jest MODECOM FreeTAB 9000 IPS IC to tabletowy standard. 5 megapikseli, praktycznie bez żadnych dodatkowych efektów, z prowizorycznym autofocusem sprawdzą się tylko jako awaryjna opcja. Tak samo wygląda sytuacja z przednią, 2-megapikselową kamerą. Miłośnicy filmowania liczyć mogą na pliki w rozdzielczości HD (1280 x 720, 23 kl/s).

Przykładowe zdjęcia

Przykładowy film

Ekran

Nietypowy ekran o niezłych parametrach

Wyświetlacz tabletu to jedna z jego najmocniejszych stron. 8.9-calowy IPS to najwyższa półka pod każdym względem. Ładne, nasycone kolory, oraz imponująca rozdzielczość Full HD sprawiają że wszelkie czynności, nawet tak prozaiczne jak poruszanie się po menu, stają się przyjemniejsze. Gęstość pikseli na cal wynosi 254, co powinno wystarczyć nawet bardziej najbardziej wymagającym tabletManiaKom.

Modecom 9000 IPS IC / fot. tabletManiaK

Także kąty widzenia nie pozostawiają wiele do życzenia. Obraz jest dobrze widoczny przy odchyleniu w każdą stronę a zmiana kolorów jest niemal niewidoczna. Maksymalna jasność wynosi 330 cd/m2, co jest wartością przeciętną, ale też wystarczającą w większości wypadków (jedynie praca przy mocnym świetle słonecznym może być utrudniona).

Jasność maksymalna Modecom 9000 IPS IC / fot. tabletManiaK

Jasność minimalna Modecom 9000 IPS IC / fot. tabletManiaK

Podświetlenie musimy regulować ręcznie (zabrakło czujnika światła), przy czym najniższa dostępna wartość równoznaczna jest z podświetleniem ustawionym na 58 cd/m2 – wysoko. Warto pochwalić za to nierównomierność podświetlenia, która wynosi tylko 9%.

Panel dotykowy jest bardzo czuły i obsługuje do pięciu niezależnych punktów dotyku.

Wyposażenie

Jest nieźle, choć konfiguracja zewnętrznych modemów może sprawiać trudności

Moduł WiFi w Modecomie 9000 IPS IC pracuje w standardzie 802.11 b/g/n, a jego działanie można nazwać poprawnym. W tym samym pokoju oraz w pomieszczeniach sąsiednich na tym samym piętrze, sygnał jest mocny i stabilny. Problemy mogą pojawiać się natomiast przy próbie połączenia z routerem, który znajduje się na piętrze wyżej lub niżej. Nietrudno wtedy o utracenie połączenia, którego wartości balansują cały czas na granicy.

Testowana wersja tabletu nie posiada niestety modemu 3G ani GPS. Obie te funkcje można natomiast dodać eksperymentując z USB OTG – sprzęt obsługuje całą gamę zewnętrznych urządzeń oraz pamięci. Niestety te ostatnie tylko w formacie FAT32.

Warto przy okazji wspomnieć jeszcze o jednej, ważnej rzeczy – konfiguracji połączenia. Z uwagi na fakt, że tablet pracuje w oparciu o procesor Intela, kwestia kompatybilności z zewnętrznymi modemami 3G wygląda nieco inaczej, niż w konkurencyjnych tabletach bazujących na układach MediaTeka czy Rockchipa. Zacznijmy od tego, że producent dostarczył nam już listę obsługiwanych modeli – znajdziecie ją poniżej.

Lista obsługiwanych modemów dla MODECOM FreeTAB 9000 IPS IC / fot. MODECOM

Jeżeli dysponujecie kompatybilnym modemem, podłączycie go przez port micro USB – system automatycznie wykryje nowe urządzenie, po czym wyświetli panel konfiguracyjny – a ten na pierwszy rzut oka może się wydawać skomplikowany, zwłaszcza dla kogoś, kto nie jest zaawansowanym tabletManiaKiem. Ustawiając parametry połączenia podać trzeba nie tylko APN (Aero 2 także jest obsługiwane), ale również ręcznie wpisać port modemu i uzupełnić pole „Dialling string”. Jak? Tego dowiecie się z poniższej ściągawki.

Konfiguracja modemu dla MODECOM FreeTAB 9000 IPS IC / fot. MODECOM

Mimo iż tablet posiada teoretycznie 16 GB pamięci wbudowanej, to w praktyce użytkownik otrzymuje dokładnie 12,02 GB. Nie jest to mała wartość, ale jeśli ktoś potrzebuje więcej miejsca, pamięć można rozszerzyć o dalsze 32 GB, dzięki wejściu na karty micro SD. Zainstalowanych aplikacji nie można przenosić na zewnętrzne nośniki.

Modecom 9000 IPS IC / fot. tabletManiaK

Warte szczególnej uwagi są znajdujące się z dwóch stron urządzenia głośniki stereo. Są one nieocenionym atutem tabletu, szczególnie przy oglądaniu filmów. Dźwięk który się z nich wydobywa jest czysty, donośny i w miarę możliwości przestrzenny. Maksymalna zmierzona przez nas głośność wyniosła 76 dB.

Akumulator

8-godzinny seans filmowy? Nie ma problemu

Pod względem czasu pracy na jednym ładowaniu MODECOM FreeTAB 9000 IPS IC nas nie zawiódł. Ogniwo zasilające urządzenie ma pojemność 6500 mAh – dużo, ale jednak zapotrzebowanie na energię jest spore. Na szczęście siły te równoważą się w rozsądny sposób, dając nam w efekcie całkiem niezłe czasy pracy. Ponad osiem i pół godziny oglądania filmów i prawie szczęść godzin przeglądania sieci powinno zadowolić większość użytkowników.

Uwaga: wszystkie testy baterii robiliśmy z jasnością ustawioną na 120 cd/m2.

Wydajność / funkcjonalność

„Serce” tabletu dostarczył Intel

Testowany sprzęt bazuje na podzespołach Intela, czym producent chwali się na każdym kroku. Od pudełka, po obudowę. Jak wykazały nasze testy, jest to zachowanie w pełni uzasadnione, ponieważ dwurdzeniowy Intel Atom Z2580 jest wydajny i zapewnia osiągi w pełni wystarczające do obsługi urządzenia nawet pod sporym obciążeniem. Układ posiada dodatkowo technologię wielowątkowości współbieżnej Hyper-Threading, znaną z dużo wydajniejszych, komputerowych procesorów, co może być jedną ze składowych dobrej wydajności urządzenia. Kolejną z pewnością jest solidne 2 GB pamięci RAM oraz GPU PowerVR SGX544MP2, odpowiadający za możliwości graficzne.

W praktyce otrzymujemy całkiem niezłą konsolę przenośną. Testowane przez nas tytuły: Real Racing 3, Modern Combat 4: Zero Hour, GT Racing 2 oraz Dead Trigger 2 działały bez zająknięcia, dając ogromną przyjemność z rozgrywki, potęgowaną dodatkowo przez rewelacyjny wyświetlacz.

Wyniki w benchmarkach potwierdzają dobrą wydajność urządzenia. Ponad 20000 pkt w AnTutu to już porządny wynik, szczególnie biorąc pod uwagę półkę cenową, z jaką mamy do czynienia.

Niedogodnością, na którą warto zwrócić uwagę, jest brak kompatybilności z niektórymi aplikacjami, wynikający z zastosowania standardowej dla Intela architektury x86. Nie jest to poważny problem, jednak może czasami denerwować – tym bardziej, że dotyczy prostych aplikacji codziennego użytku (np. Dolphin Browser).

1. Testy przeglądarek
Testy sprawdzające wydajność tabletu pod kątem przeglądania zasobów sieci.

2. Testy syntetyczne systemu
Testy sprawdzające ogólną wydajność tabletu.

3. Testy syntetyczne systemu (grafika)
Testy sprawdzające wydajność tabletu z naciskiem na grafikę 3D.

4. Odtwarzanie multimediów
Test odtwarzania popularnych formatów multimedialnych w aplikacji MX Player (z pakietem najnowszych kodeków).

– mkv, 480p, xvid, 1mbps, he aac, napisy;
– mkv, 720p, h264, 600kbps, aac / mp3 dual audio;
– mp4, 720p, h264, 3mbps, aac;
– mkv, 720p, h264, 3mbps , vorbis, napisy;
– mp4, 720p, h264, 6mbps, ac3;
mkv, 1080p, h264, 10mbps, dts (brak wsparcia dla dźwięku DTS, obraz płynny);
– mts, 1080p, h264, 12mbps;
– mkv, 1080p, h264, 40mbps;
mp4, 4K (3840×2160), h264, 34mbps (obraz klatkuje);
mp4, 4K (4096×1716), h264, aac, 35mbps (obraz klatkuje).

Tablet działa pod kontrolą systemu Android w wersji 4.2.2, bez nakładki producenta. Jedyną ingerencją firmy MODECOM jest dodanie aplikacji do aktualizacji (co dobrze wróży) oraz odnośnika do strony internetowej. Interfejs działa bardzo płynnie i przez ponad tydzień intensywnych testów udało mi się zawiesić go tylko raz, co jest wynikiem bardzo dobrym. Mimo, iż systemowa przeglądarka domyślnie nie obsługuje flasha to przeglądanie Internetu na tym urządzeniu jest bardzo przyjemne, bo szybkie i stabilne.

Podsumowanie i ocena

Zaskakująco dobry tablet

MODECOM FreeTAB 9000 IPS IC jest urządzeniem świetnie wykonanym, z porządnym ekranem i o dobrych podzespołach. Jeśli nie przeszkadza Wam brak wbudowanego modemu 3G i niekompatybilność z niektórymi aplikacjami, powinniście wziąć pod uwagę ten model niezależnie od rozmiaru urządzenia, jakiego szukacie. 8,9-calowy ekran jest uniwersalnym rozwiązaniem, a niewygórowana cena pozwala tabletowi być niewygodną konkurencją dla klasy średniej, każdego formatu.

Ocena końcowa testu [1-10]: 7.1

  • Bateria7,4
  • Ekran7,4
  • Jakość8,0
  • Wydajność7,5
ZALETY
  • Dobra jakość wykonania
  • Porządny ekran
  • Dobra bateria
  • Sprawne działanie systemu
  • Niezła wydajność
WADY
  • Niekompatybilność z niektórymi aplikacjami
  • Brak wsparcia dla DTS
  • Działanie WiFi mogłoby być lepsze
  • Brak GPS

Wyróżnienie redaKcji techManiaK.pl

Alternatywne propozycje

Bezpośrednią konkurencją w takim samym formacie jest Samsung Galaxy Tab 8.9. Jest on jednak urządzeniem z długim stażem, które najlepsze lata ma już za sobą, a jego specyfikacja jest dużo słabsza, niż testowanego urządzenia.

Odpowiedzi na wasze pytania

Sebastian: 1. Jakie tanie dongle 3G współpracują z tym tabletem i Areo2?
2. Da się jakoś dotworzyć strony z flash?
3. Jak działa WiDi i Miracast z obsługującym tą technologie TV albo donglem?
4. Pewnie to niemożliwe ale skoro szkło to nie Gorilla Glass jakieś info o odporności na zadrapania byłoby fajne
5. Jakieś info o kompatybilności aplikacji z x86.
6. Współpraca równocześnie z donglem 3G i GPS z komórki po Bluetooth.
7. Czy jest jakieś pasujące etui.

Serwis Modecoma w korespondencji z klientami zapowiada, że pracują nad aktualizacją i prawdopodobnie w styczniu będzie gotowy KitKat 4.4.2 więc pewnie będą zmiany w kompatybilności aplikacji ale póki co warto wiedzieć co nie bangla.

1. W teście opublikowaliśmy listę kompatybilnych z tabletem modemów (w dniu pisania recenzji).
2. Domyślnie nie ma takiej możliwości. Można jednak na własną rękę ściągnąć aplikację Adobe Flash.
3. Nie udało mi się połączyć przez WiDi. Testowałem na Samsungu Smart TV.
4. Niestety odporność na zarysowania jest słaba. Warto zaopatrzyć się w jakieś etui.
5. Z kompatybilnością nie jest źle. Większość aplikacji działa bez problemu.
6. Nie powinno być z tym problemu.
7. Jest i to nie jedno. Proszę szukać też pod bliźniaczy tablet Ramos i9.

zainteresowany: Jak wypada wydajność w stosunku do markowych produktów typu Asus, Nexus, Samsung , szybkość otwierania aplikacji, ładowanie stron internetowych?

Testy syntetyczne wydajności w teście. W praktyce tablet działa bardzo szybko, ciężko go spowolnić. Aplikacje otwierają się szybko, strony również.

Modecom 9000 IPS IC / fot. tabletManiaK

Daro: to już nie można było testować wersji nowszej – z GPS ? w kwestii testów to w sumie powtórzę się po kimś – kwestia kompatybilności z aplikacjami z Google Play – PRZEDE WSZYSTKIM – tablet ma być użyteczny skoro pracuje na Androidzie, żywotność baterii ( dla mnie kluczowa sprawa – przez to przegrał u mnie Navroad NexoNova ) no szkoda że to nie wersja z GPS – można było by to również sprawdzić, oczywiście Aero2 współpraca OTG.

No i jeszcze jedna ważna kwestia – na innych forach dotyczących tego tabletu poruszano problem z wybudzeniem się tabletu gdy włączone jest WiFi oraz włożona karta pamięci – użytkownicy obserwowali to po odczekaniu aż tablet sam zgaśnie, i nie dało się go wybudzić. Podobno Modecom wypuszczał jakąś aktualizację mającą to naprawić, kolejny problem dotyczył problematycznego Bluetooth’a – tzn albo nie chciał nic przesłać, albo tylko pliki spakowane w jakieś archiwum typu .rar. Trzecia sprawa odnosiła się do zbytniego przegrzewania się tabletu- winiono za to szklane wykończenie tabletu. Jeszcze jeden problem dotyczył ustalenie położenia tabletu po WiFi – nie wiem czy to można nazwać problemem no ale zostawiam taką wskazówkę

Dużo wątpliwości co do konieczności formatowania baterii – wg zaleceń 5 cykli ładowania i rozładowania ma dać pełną wydajność, a to bateria li-lon chyba gdzie tęższe głowy odradzali takie postępowanie – to się w sumie podpina pod wydajność baterii

No i może praca samego WiFi – czy się nie rozłącza i nie gubi ustawień po wł/wył itp …
noo chyba więcej pytań nie mam

MODECOM FreeTAB 9000 IPS IC jest kompatybilny z większością aplikacji, jednak znajdą się takie, których nie obsłuży np. Dolphin Browser. Na 10 losowych, które zainstalowałem z Marketu, nie obsłużył jednej. Nie występuje problem z wybudzeniem tabletu. Bluetooth również działa poprawnie. Tablet nagrzewa się przy obciążeniu, jednak nie ekstremalnie, a do tego w miejscu mało uciążliwym (okolice aparatu). Tablet rzeczywiście nie chce ustalić lokalizacji na podstawie WiFi. Takich akumulatorów rzeczywiście się nie formatuje. 😉 WiFi pracuje stabilnie i przyjemnie ale do pewnej odległości od routera. Tam gdzie np. Xperia Z miała jedną kreskę, Free TAB jest już na granicy rozłączenia się.

Bartek: Witam,
1) czas pracy na baterii (WiFi, zewnętrzny modem 3G, filmy, wymagające gry)
2) jak tablet radzi sobie z ciekawszymi tytułami (Asphalt, Real Racing 3, GTA)
3) praca z dużymi plikami PDF
4) możliwość podłączenia zewnętrznej klawiatury, pen drive, dysków
5) stabilność systemu podczas pracy

1. Czasy pracy na baterii w teście powyżej.
2. Aphalt 7/8, Real Racing 3, GTA działają bez zarzutu.
3. Daje rade spokojnie nawet z 200 stronicowymi tytułami.
4. Wszystkie wymienione obsługuje.
5. System działa bardzo stabilnie.

Mariusz Łukawski: Prośba o informacje jak tam z dotykiem. Na forum android.com.pl część użytkowników narzeka na jakość dotyku.

W naszym egzemplarzu nie ma żadnych problemów z dotykiem. Jest bardzo czuły i dokładny.

 

 

Antoni Zaborski

Komentarze

  • Ludzie, to ze cos nie dziala to ty tylko wina dziwnego filtrowania ze sklepu Google'a. Jak sie sciagnie apke na innym tabie to mozna ja zainstalowac i dziala. Przeciez to Android, a aplikacje sa w javie i dzialaja na maszynie wirtualnej czyli niezaleznej od CPU. Dla CPU wazne sa jedynie biblioteki jadra, ktore najlepiej jesli sa skompilowane pod dana architekture. Najlepiej - bo ten Atom dziala rowniez w trybie emulacji Arma w zwiazku z czym w zasadzie wszystko powinno dzialac.
    Co do Flasha to wystarczy zainstalowac paczke od Adobe'a i po zrootowaniu taba wgrac biblioteke natywna pod Intela. Flash dziala jak na pececie. Nic nie muli jak na innych tabach.
    Problem z lokalizacja po WiFi tez jest do naprawienia. Chinole lub Modecom wrzucili z;y modul Googla. Znow jak sie ma roota mozna to naprawic. Podobnie synchronizacje kontaktow. WiDi tez podobno w pelni nie dziala, ale to malo kto ma szanse przetestowac.
    Szkoda, ze Modecom sam tego nie naprawi, bo nie kazdy chce rootowac tablet. Trzeba cisnac "producenta" w Polsce.
    Wrazenie kiepskiej czulosci dotyku moze byc spowodowane folia ochronna, ktora jest w standardzie (zreszta bardzo tandetnie naklejonej). Palec po niej slizga sie gorzej niz po szkle, a pod wplywem czasu folia sie rysuje, bo jest zbyt miekka. Najlepiej ja zupelnie zerwac jak juz bedzie mocno denerwowac.
    Tablet jest faktycznie ewenementem wsrod taniej chinszczyzny. Chociaz az tak tani nie jest, ale przynajmniej wart takiej kwoty. Rosjanie juz pracuja nad postawieniem na Ramosie i9 Windy 8.1 wtedy bedzie mozna miec 2 systemy i zaden Chinczyk czy inny Samsung nie podskoczy.

  • 26 grudnia kupilem ten tablecik, i wlasnie pisze ten komentarz z niego korzystajac z dolphin browsera :-) nie wiem jakim cudem nie mogliscie tego zainstalowac ze sklepu play :-) tablet ma super parametry jak za te pieniadze.

Najnowsze artykuły

Świąteczny poradnik zakupowy 2023. Wybieramy najlepsze prezenty pod choinkę!

Świąteczny poradnik zakupowy techManiaK.pl to mnóstwo ciekawych pomysłów na prezent pod choinkę w 2023 roku…

30 listopada 2023

Jaką konsolę wybrać? Poradnik przed Black Friday

Znudziło Ci się już granie na komputerze? A może chcesz poprawić swoje wrażenia z cyfrowej…

6 listopada 2023

Tablety premium – na jaki model postawić?

Tablet to wielofunkcyjne urządzenie, które łączy w sobie mobilność z możliwościami komputera. Sprzęt z tej…

29 września 2023

iPad – wszechstronne urządzenie mobilne dla Ciebie i Twojej rodziny

W dzisiejszych czasach mobilność jest kluczowa. Niezależnie od tego, czy jesteś studentem, pracownikiem, czy rodzicem…

22 maja 2023

Bogowie, co za bestia. Xiaomi stawia na LTPO 144 Hz, 120 W i SD8+G1, a to nawet nie jest flagowiec!

Xiaomi Pad 6 (Pro 5G) dostanie ekran LTPO AMOLED 144 Hz, ładowanie 120 W, i…

30 maja 2022

To już dziś! Gdzie oglądać finał Ligi Mistrzów w 4K?

Odliczamy godziny do finału Ligi Mistrzów, gdzie zmierza się ze sobą Real Madryt i Liverpool.…

28 maja 2022

Wraz z naszymi partnerami stosujemy pliki cookies i inne pokrewne technologie, aby zapewnić jak najlepszą obsługę naszej strony internetowej. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane na urządzeniu końcowym. Używamy plików cookies, aby wyświetlać swoim Użytkownikom najbardziej dopasowane do nich oferty i reklamy oraz w celach analitycznych i statystycznych. Jeśli korzystasz z naszej strony internetowej bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza to, że nie masz nic przeciwko otrzymywaniu wszystkich plików cookies z naszej strony internetowej oraz naszych partnerów. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień dotyczących cookies.

Polityka Cookies