>

Test tabletu GOCLEVER ARIES 70

7 cali, modem 3G, etui w zestawie i dobry ekran – wszystko za ok. 600 złotych. Tym razem GOCLEVER pokazał tablet nieco mniejszy, ale i tak opłacalny. Sprawdźmy, jak radzi sobie w praktyce.

GOCLEVER ARIES 70 / fot. tabletManiaK.pl

GOCLEVER ARIES 70

od: 593 zł »

Specyfikacja techniczna GOCLEVER ARIES 70

Budowa
Wymiary 188 x 115 x 9 mm
Waga 312 g
Kolory ciemnoszary
Ekran
Przekątna 7″
Typ ekranu IPS
dotykowy, pojemnościowy, obsługa multidotyku
Rozdzielczość 1280 x 800 pikseli
Podzespoły
Procesor ARM Cortex-A7, 4×1,2 GHz
MediaTek MT8389
GPU PowerVR SGX 544
RAM 1 GB DDR3
Pamięć użytkowa 8 GB
Nośniki microSD
System
OS Android 4.2.2 Jelly Bean
Bateria
Typ
Pojemność 3 900 mAh
Aparat główny
Matryca 2 Mpix, autofocus
Aparat przedni
Matryca 0,3 Mpix
Łączność
Modem 3G tak, 3G/HSPA+ 900/2100 MHz
WLAN IEEE 802.11 b/g/n
Bluetooth tak, 4.0
USB microUSB
GPS tak
HDMI nie
Pozostałe
Dodatki Akcelerometr
czujnik światła
G-sensor z obsługą 3D
Zestaw fabryczny tablet
ładowarka sieciowa
kabel USB
przewód OTG
podstawka/case do tabletu
instrukcja obsługi

 

Skrótem, czyli wideorecenzja GOCLEVER ARIES 70

Budowa / jakość wykonania

Biorąc pod uwagę cenę – nie sposób się przyczepić

GOCLEVER ARIES 70 jest niewielkim, 7-calowym tabletem o profilu grubości 9 milimetrów. To urządzenie typowo kompaktowe – nie tylko ze względu na swoją przekątną, ale też i niską wagę, wynoszącą ledwo 312 gramów.

Sprzęt został zamknięty w aluminiowej obudowie (za wyjątkiem wąskich pasków u góry i dołu konstrukcji), która wydaje się zauważalnie lepiej złożona, niż w przypadku nieco większego ARIES-a 785.


 

Metal będzie tu funkcjonować nie tylko jako zabezpieczenie przed uszkodzeniami mechanicznymi, ale i sposób na odprowadzanie nadmiernego ciepła, które – wcześniej czy później – pojawi się na pewno. Nie musicie się jednak bać, bo nawet uruchomienie 3G i wymagającej gry nie wywoła na tyle wysokiej temperatury, by można było mówić o zauważalnym dyskomforcie użytkowania.

Na froncie dominuje 7-calowy wyświetlacz IPS, nad którym zauważymy kamerę do wideorozmów (0,3 megapiksela) i głośnik słuchawkowy (ARIES 70 może służyć też jako dorywczy telefon). Same ramki nie są grube (ok. 1 cm na dłuższych bokach).

Prawa strona tabletu pozostała gładka, pozbawiona elementów sterujących, które zauważymy dopiero na lewej ściance. Są to kolejno włącznik, przycisk multimedialny i fizyczny przycisk powrotu do poprzednio używanej aplikacji. Na górnym panelu producent umieścił wyjście słuchawkowe i gniazdo Micro USB, na dolnym – slot na karty microSD i karty Mini SIM. Biorąc pod uwagę możliwość przeprowadzania rozmów telefonicznych, widać tu także mikrofon.

Tylny panel to logo i standardowe informacje produktowe, ale też całkiem donośny głośnik (73 dB) i 2-megapikselowy aparat główny, umożliwiający rejestrowanie zdjęć w rozdzielczości 1600 x 1200 i nagrywanie filmów w jakości HD bądź Full HD (przy spadku prędkości do 10 klatek na sekundę). Materiały testowe znajdziecie poniżej.

Przykładowe zdjęcia

 

Przykładowe filmy

Ekran

IPS o wysokiej jasności

7-calowy wyświetlacz o rozdzielczości 1280 x 800 pikseli (216 PPI) jest w stanie zapewnić całkiem ostry i czytelny obraz, choć nie może być on porównywany z ekranami z najwyższej półki. Za ok. 600 złotych nie sposób jednak wymagać od tego sprzętu więcej: to w końcu panel IPS oferujący naprawdę dobre kąty widzenia. Nawet przy rzucie ukośnym nie widać tu drastycznej zmiany kolorów czy kontrastu, co wcale tak często nie zdarza się w niskobudżetowych produktach. Odwzorowanie barw i balans bieli można uznać za naturalne; nie odchodzą ani w stronę nadmiernej zieleni, ani zbyt ciepłej temperatury barwowej.

GOCLEVER ARIES 70 - kąty widzenia / fot. tabletManiaK.pl

Wysoka jasność maksymalna (421 cd/m2) to kolejna zaleta ARIES-a 70, zapewniające czytelność wyświetlacza nawet przy silnym nasłonecznieniu. Wartość minimalna jest to ok. 50 cd/m2, co mieści się w średniej; martwi natomiast spora nierównomierność, wynosząca aż 23,6 procent. W codziennym użytkowaniu nie będzie to może szczególnie doskwierać, ale nie mogę nie odnotować wskazań kalibratora. Niżej zamieszczam 9-polowy pomiar jasności dla dwóch scenariuszy.

GOCLEVER ARIES 70 - jasność maksymalna / fot. tabletManiaK.pl

GOCLEVER ARIES 70 - jasność minimalna / fot. tabletManiaK.pl

Panel dotykowy działa tu poprawnie, choć konieczne będzie przyzwyczajenie się do nieco przeskalowanych (mniejszych) elementów interfejsu.

Wyposażenie

Sporo przydatnych funkcji

Moduł Wi-Fi, jaki trafił do nowego ARIES-a, minimalnie od reszty kart implementowanych w niskobudżetowych tabletach. Połączenie było stabilne w każdym z testowych scenariuszy, utrzymywane było nawet w najbardziej wymagającej lokalizacji – ale nie sposób nie zauważyć nieco słabszego wskazania w scenariuszu pierwszym i drugim, choćby w zestawieniu z 8-calowym kuzynem.

Za granicę komfortowego użytkowania sieci przyjmujemy wartość -70 dBm.

Kolejną, istotną sprawą w testach tabletów jest zgodność z modemami 3G. Tutaj jednak znajdziemy modem wbudowany (3G/HSPA+ 900/2100 MHz) i to on pozwolił na połączenie się z sieciami Plus i Orange bez najmniejszych kłopotów. Z Aero2 również można korzystać (po uprzedniej konfiguracji APN-ów).

Chipset MediaTeka pozwolił GOCLEVER-owi na zamontowanie modemu 3G i modułu GPS, ale też Bluetooth w wersji 4.0 i zapewnienia odtwarzania filmów w jakości Full HD. Mała uwaga co do nawigacji: z wyłączonym transferem danych tablet potrzebuje ok. 2-3 minut, by móc precyzyjnie ustalić pozycję.

GOCLEVER ARIES 70 / fot. tabletManiaK.pl

Z akcesoriami podłączanymi przez USB OTG tablet radzi sobie dobrze; problem stanowiły dla niego wyłącznie dyski bez własnego zasilania i pendrive’y sformatowane w NTFS. Z myszkami, pamięciami FAT32, hubami USB (aktywnymi i pasywnymi) ARIES 70 radzi sobie bez problemu, szybko nawiązując połączenie i odczytując zawartość. Dane wystarczy przeglądnąć przy pomocy dowolnego eksploratora plików – w redakcji korzystamy akurat z ES File Explorer.

GOCLEVER ARIES 70 / fot. tabletManiaK.pl

O głośniku wspominałem już przy okazji omawiania konstrukcji tabletu, ale wrócę do niego na chwilę. Jakość dźwięku nie jest zachwycająca – wystarczy do okazjonalnego odsłuchania audycji czy przeprowadzenia rozmowy telefonicznej, choć już oglądanie filmów może być poważniejszym wyzwaniem, niż początkowo się wydaje.

Stockowa przeglądarka nie obsługuje stron opartych na Flashu, natomiast będzie on działać prawidłowo po ręcznych doinstalowaniu odpowiednich bibliotek (wersja 11.1). Z wykorzystaniem Chrome’a, którego traktujemy jako drugą przeglądarkę testową, wsparcia dla Flasha nie otrzymujemy odgórnie.

Akumulator

Mocna czwórka

3900 miliamperogodzin nie jest szczególnie budującą wartością, ale w zupełności wystarczającą, jeśli weźmiemy pod uwagę kompaktowe rozmiary testowanego tabletu. Wyniki osiągnięte podczas standardowych procedur pozwoliły zaklasyfikować ARIES-a 70 powyżej średniej.

Ponad 7 godzin na Wi-Fi i niecałe 6 godzin z wykorzystaniem modemu 3G to dobre wyniki, w pełni zasługujące na taką właśnie ocenę. Wszystkie pomiary przeprowadzamy z jasnością bieli ustawioną na 120 cd/m2.

Uzupełnianie energii odbywa się za pośrednictwem dołączonej do zestawu, dwuczęściowej ładowarki USB. Proces ten trwa ok. 3,5 godziny.

Wydajność / funkcjonalność

MediaTek MT8389 wystarczy i do gier, i do prostej pracy

4-rdzeniowy SoC od MediaTeka staje się dość popularny ze względu na niewysoką cenę, niezłą wydajność i sporą kompatybilność. Chipset wykonano w architekturze big.LITTLE i wyposażono w rdzenie Cortex-A7 z taktowaniem 1,2 GHz. Proces technologiczny 28 nm i gigabajt pamięci RAM to kolejne cechy charakterystyczne nowego ARIES-a. Nie zapominajmy też o grafice, czyli 4-rdzeniowej PowerVR SGX544, która zapewnia zgodność z rozmaitymi, zaawansowanymi grami z Google Play.

Mamy do czynienia z układem bliźniaczym do tego instalowanego w ARIES-ie 785 i Acerze Iconii A1-810; jest to zatem jednostka sprawdzona pod kątem stabilnej, wydajnej pracy. Od strony wydajności MT8389 plasuje się trochę niżej niż konkurencyjne układy – Tegra 3 od nVidii i Exynos 4412, produkowany przez Samsunga.

MediaTek wystarczy do uruchomienia takich gier, jak Death Dome, Asphalt 7: Heat czy Real Racing 3, ale i masy prostszych, mniej wymagających graficznie tytułów. Najbardziej wymagające produkcje – jak Asphalt 8 – stanowiły dla tabletu zbyt duże wyzwanie, objawiające się w znacznym spowolnieniu animacji.

Tradycyjnie, przeprowadziliśmy też testy syntetyczne, w trakcie których tablet nie raz rozgrzewał się do czerwoności (metaforycznie rzecz ujmując).

Szczegółową analizę prezentujemy poniżej.

1. Testy przeglądarek
Testy sprawdzające wydajność tabletu pod kątem przeglądania zasobów sieci.

2. Testy syntetyczne systemu
Testy sprawdzające ogólną wydajność tabletu.

3. Testy syntetyczne systemu (grafika)
Testy sprawdzające wydajność tabletu z naciskiem na grafikę 3D.

4. Odtwarzanie multimediów
Test odtwarzania popularnych formatów multimedialnych w aplikacji MX Player (z pakietem najnowszych kodeków).

– mkv, 480p, xvid, 1mbps, he aac, napisy;
– mkv, 720p, h264, 600kbps, aac / mp3 dual audio;
– mp4, 720p, h264, 3mbps, aac;
– mkv, 720p, h264, 3mbps , vorbis, napisy;
– mp4, 720p, h264, 6mbps, ac3;
– mkv, 1080p, h264, 10mbps, dts (brak wsparcia dla dźwięku DTS);
– mkv, 1080p, h264, 40mbps;
 mp4, 4K (3840×2160), h264, 34mbps (obraz klatkuje);
 mp4, 4K (4096×1716), h264, aac, 35mbps (klatkowanie).

Podobnie jak w modelu 785, tak i w ARIES-ie 70 znajdziemy pokaźny zestaw aplikacji dostarczonych przez producenta. Podobnie zachowuje się też sam system, jako że mamy do czynienia z identycznym wydaniem – Androidem 4.2.2, gdzie końcówka numeru kompilacji pokrywa się z tabletem testowanym przez nas wcześniej.

Wracając do „pakietu startowego”: firma oddaje nam do dyspozycji pakiet biurowy Kingsoft Office w polskiej wersji językowej, aplikację Legimi, własny menedżer plików czy aplikację Wydawnictwa Szkolnego PWN. Jest tu również preinstalowana nawigacja Mireo (w polskiej wersji językowej, ale z angielskim lektorem) z działającymi bez dostępu do sieci mapami Polski, Czech i Słowacji.


 

Z ARIES-a 70 można też dzwonić czy wysyłać SMS-y; obecność głośnika słuchawkowego pozwala tablet wykorzystywać dokładnie tak, jak smartfon (trochę większy, ale zawsze). To dodatkowa funkcjonalność, która jednak może przydać się w podbramkowych sytuacjach. Ze względu na wymiary urządzenia nie wyobrażam sobie, że mógłby zastąpić klasyczny telefon. Podobne wątpliwości towarzyszyły mi zresztą przy okazji testu ASUSa Fonepad.

Rolę pamięci wewnętrznej spełnia tu przestrzeń 0,98 GB przy – łącznie – 8 GB przestrzeni dyskowej, z czego dla użytkownika przeznaczono równo 5,06 GB. Resztę zajmuje system i presinstalowane aplikacje. Pamięć możemy rozszerzyć za pośrednictwem kart microSD o pojemności do 32 gigabajtów.

Podsumowanie / ocena / opinia

Modem 3G, niezły procesor i niska cena

Niewysoka kwota, jaką potencjalnym nabywcom przyjdzie zapłacić za ARIES-a 70, jest w pełni uzasadniona. Otrzymujemy tu bowiem niezły chipset, kompatybilny z większością gier w Google Play, w pełni użyteczny modem 3G, Bluetooth czy GPS ze wsparciem w postaci aplikacji nawigacyjnej z mapami trzech państw. Co więcej, tablet może też służyć jako telefon – nie jest to może sprawa priorytetowa, ale lepiej taką funkcję mieć, niż odwrotnie. Po stronie plusów trzeba też zapisać wysoką jasność maksymalną ekranu IPS i niezły czas pracy na baterii.

GOCLEVER ARIES 70 / fot. tabletManiaK.pl

Niektórym może natomiast przeszkadzać brak HDMI czy spora nierównomierność podświetlenia, która jednak – naszym zdaniem – nie przeszkadza w codziennym użytkowaniu. Niezależnie od preferencji pamiętajcie o jednym: ten tablet kosztuje tylko 600 złotych.

Każdy z najważniejszych elementów składowych został oceniony w skali od 1 do 10 punktów, gdzie 1 prezentuje poziom bardzo słaby, 5 jest odpowiednikiem standardów rynkowych, a 10 jest notą najwyższą. Średnia ocen stanowi ocenę całkowitą.

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • WYGLĄD / JAKOŚĆ WYKONANIA7,5
  • EKRAN7
  • WYDAJNOŚĆ ZASILANIA8
  • WYDAJNOŚĆ6,5
  • OPROGRAMOWANIE8,5
  • WYPOSAŻENIE7,5

Haier HaiPad D85 3G

Ocena końcowa testu: 7.6

ZALETY
  • dobra wydajność zasilania,
  • jasny ekran IPS,
  • modem 3G,
  • funkcja telefonu,
  • Bluetooth,
  • GPS,
  • rozbudowany zestaw aplikacji startowych,
  • niezła wydajność w grach
  • praktyczny pokrowiec w zestawie.
WADY
  • brak HDMI,
  • brak wsparcia dla dźwięku DTS,
  • niedokładna lokalizacja językowa,
  • brak obsługi nośników NTFS w trybie USB OTG.

 

Wyróżnienie redaKcji techManiaK.pl

Naszym zdaniem, tablet zasługuje na wyróżnienie “Dobry zakup“.

Alternatywna propozycja

Wśród 7-calowych tabletów konkurencji należy szukać w postaci ASUS-a Fonepad, który również pochwalić się modemem 3G i możliwością wykonywania połączeń głosowych. Produkt tajwańskiego giganta oparty jest jednak na jednordzeniowym procesorze Intela – jest też zauważalnie droższy.

Ceny GOCLEVER ARIES 70

GOCLEVER ARIES 70

od: 593 zł »

Antoni Żółciak

Komentarze

  • Użytkuję taki tablet od początku roku. I jestem na prawdę zadowolony. Po 10 miesiącach akumulator nadal wytrzymuje 3-4h filmów albo cały dzień pracy 3G.
    Jedyny mankament to wbudowana antena. Zasięg jest praktycznie w centrum miasta. I nie tylko 3G ale zwykły GSM. Tam, gdzie telefon ma 3-4 kreski, Aries nie widzi sieci. Irytujące jest wbudowane oprogramowanie - sporo gier dla dzieci, których nie można odinstalować a tylko wyłączyć.
    Poza tym - daje radę.

  • Mam pytanie: Czy ten tablet jest dobrym rozwiązaniem dla studenta?
    Potrzebuję nieduży tablet, żeby móc na zajęciach robić na nim notatki. Oczywiście chciałabym do niego dokupić podpinaną klawiaturę. Proszę o odpowiedź, lub ewentualnie podanie innego modelu, który do takich celów się nada

  • @Antoni Żółciak
    Czy wiesz jak się pozbyć tych zbędnych pustych pulpitów i zrzucić je do kosza aby zostały tylko np.;2 na których będę miał tylko kilka potrzebnych skrótów aplikacji

  • Też się zastanawiałem nad kupnem tego modelu, ostatecznie wybór padła na IdeaTab A3000 ma co prawda mniej dostępnej pamięci ale w zamian dostajemy (w porównaniu do Ariesa) dual sim.Co do reszty to niby to samo a WiFI zasuwa jak powinno, pamięć wew. jest szybka i instalacja apek jest błyskawiczna jak i praca całego systemu i oczywiście jakość wykonania że o głośnikach które słychać nie wspomnę.

  • Mam taki tablet od 3 tygodni i generalnie 600 zł. wydane dobrze jak nie kilka irytujących poważnych wad aby być w kontakcie i skorzystać z poczty lub przeglądać net .

    Kilka wad to strasznie muli system i brak mu świeżości na tych 4 rdzeniach MediaTek , mój sgs2 dualcore lepiej działa niż ten procesor budżetowy porażka

    Nie można odinstalować syfu dziadostwa aplikacji od producenta które blokują miejsce i są o kant potłuc .
    Aktualizacja tylko przez GoClaver co nic dobrego nie wróży i nie będzie żadnych raczej poprawek i wsparcia.
    Jakość dźwięku z głośnika jest tragiczna i 2 razy ciszej niż w SGS2 , finał taki że nie można korzystać bez słuchawek ze Skype bo nie słychać rozmówcy na głośniku

    Bateria w miarę poprawnie się sprawuje i spokojne 2 dni trzyma :)

    Tak czy siak ...więcej nie kupię takiego sprzętu z Android a nowy tablet już tylko z MS Windows 8.1

Najnowsze artykuły

Świąteczny poradnik zakupowy 2023. Wybieramy najlepsze prezenty pod choinkę!

Świąteczny poradnik zakupowy techManiaK.pl to mnóstwo ciekawych pomysłów na prezent pod choinkę w 2023 roku…

30 listopada 2023

Jaką konsolę wybrać? Poradnik przed Black Friday

Znudziło Ci się już granie na komputerze? A może chcesz poprawić swoje wrażenia z cyfrowej…

6 listopada 2023

Tablety premium – na jaki model postawić?

Tablet to wielofunkcyjne urządzenie, które łączy w sobie mobilność z możliwościami komputera. Sprzęt z tej…

29 września 2023

iPad – wszechstronne urządzenie mobilne dla Ciebie i Twojej rodziny

W dzisiejszych czasach mobilność jest kluczowa. Niezależnie od tego, czy jesteś studentem, pracownikiem, czy rodzicem…

22 maja 2023

Bogowie, co za bestia. Xiaomi stawia na LTPO 144 Hz, 120 W i SD8+G1, a to nawet nie jest flagowiec!

Xiaomi Pad 6 (Pro 5G) dostanie ekran LTPO AMOLED 144 Hz, ładowanie 120 W, i…

30 maja 2022

To już dziś! Gdzie oglądać finał Ligi Mistrzów w 4K?

Odliczamy godziny do finału Ligi Mistrzów, gdzie zmierza się ze sobą Real Madryt i Liverpool.…

28 maja 2022

Wraz z naszymi partnerami stosujemy pliki cookies i inne pokrewne technologie, aby zapewnić jak najlepszą obsługę naszej strony internetowej. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane na urządzeniu końcowym. Używamy plików cookies, aby wyświetlać swoim Użytkownikom najbardziej dopasowane do nich oferty i reklamy oraz w celach analitycznych i statystycznych. Jeśli korzystasz z naszej strony internetowej bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza to, że nie masz nic przeciwko otrzymywaniu wszystkich plików cookies z naszej strony internetowej oraz naszych partnerów. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień dotyczących cookies.

Polityka Cookies