W połowie października do sprzedaży trafił kolejny tablet oparty na systemie operacyjnym Windows 7. ExoPC ze względu na swoją szczegółową specyfikację oraz niezwykle interesujący interfejs jest jednym z najciekawszych tabletów, jakie pojawiły się ostatnio na sklepowych półkach. Redakcja serwisu Engadget jako pierwsza miała możliwość przetestowania możliwości tabletu ExoPC. Ogólne wnioski dotyczące urządzenia możecie przeczytać na łamach TabletManiaKa, natomiast pełną treść recenzji znajdziecie na stronie serwisu. Kolejnym portalem, któremu udało się zdobyć własny egzemplarz tabletu ExoPC jest netbooknews, a w rolę recenzenta wcieliła się Nicole Scott.
Szczegółowa specyfikacja tabletu ExoPC:
- Matryca: 11,6-calowa, dotykowa LCD TFT (1366 x 768 pikseli) z technologią multi-touch
- Procesor: Intel Atom Pineview-M N450 1,66 GHz
- Pamięć: 2 GB pamięci RAM DDR2
- Grafika: Intel GMA 3150, Broadcom Crystal HD
- Dysk twardy: 32GB /64 GB SSD
- Łączność bezprzewodowa: WiFi 802.11 b/g/n, Bluetooth 2.1 + EDR
- Inne: kamera internetowa 1.3 MPix, czytnik kart pamięci SD/SDHC (do 32 GB), złącze mini HDMI, 2 porty USB 2.0
- Bateria: do 4 godzin
- Wymiary: 295 x 195 x 14.0 mm
- Waga: 0.95 kg
- OS: Windows 7 Home Premium z nakładką ExoPC User Interface
Wyposażenie
Tablet ExoPC wyposażony został w procesor Intel Atom N450 taktowany zegarem o częstotliwości 1,66 GHz, wspomagany jest przez zintegrowany układ graficzny Intel GMA 3150 oraz 2 GB pamięci operacyjnej RAM. Oprócz tego, w tablecie znajdziemy dodatkowy akcelerator graficzny – Broadcom Crystal HD – który umożliwi odtwarzanie materiałów wideo w jakości HD. Dzięki temu, że tablet posiada sporą, bo aż 11,6-calową matrycę LCD HD, świetnie nadaje się do oglądania filmów. Ekran w tym urządzeniu jest błyszczący, co teoretycznie powinno utrudnić pracę poza domem oraz w słoneczny dzień. Jednakże biorąc pod uwagę wymiary tabletu oraz jego wagę (0,95 kg), znacznie częściej będziemy z niego korzystać w domu, aniżeli poza nim.
Zastosowanie
Obecność systemu operacyjnego Windows 7 Home Premium znacznie zwiększa możliwości wykorzystania tabletu, niż gdybyśmy mieli do czynienia z Androidem. System ten oferuje bowiem integrację tabletu z zewnętrznymi urządzeniami multimedialnymi takimi jak TV, odtwarzacz DVD itp. Oprócz tego, ExoPC wyposażony został w całą masę dodatkowego oprogramowania, w skład którego wchodzą między innymi aplikację, gry oraz programy edukacyjne, które nie tylko dostarczają rozrywki, ale również uczą. Tablet nie jest więc dedykowany jedynie dorosłym, ale również i dzieciom.
Bateria
Zdaniem recenzentki, największą wadą tabletu ExoPC jest bardzo słaba bateria, która pozwoli na maksymalnie 4 godziny nieprzerwanej pracy. Nicole Scott zauważyła również, że właściwie nie ma dużej różnicy pomiędzy odtwarzaniem filmu w jakości SD a HD. Zużycie baterii było podobne, a tablet rozładował się w mniej więcej tym samym czasie – po 3 godzinach. Nicole, dla poprawienia jakości obrazu (w obu przypadkach) zwiększyła jasność ekranu do 75%. W teorii, film HD powinien bardziej obciążyć procesor, co przekłada się na zwiększenie poboru mocy i skrócenie czasu pracy na baterii. Jak widać w praktyce jest zupełnie inaczej.
Matryca
ExoPC jest świetnym tabletem jeśli chodzi o obsługę multimediów, a wszystko dzięki sporemu, 11,6-calowemu ekranowi, pracującemu z natywną rozdzielczością 1366 x 768 pikseli. Niewielu producentów decyduje się na zastosowanie w swoim urządzeniu takiej matrycy, nie wspominając już o rozdzielczości HD. Do tej pory jedynie dwa tablety posiadają tak duży ekran. Są to: WeTab oraz Zoostorm SL8. 11,6″ ekran doskonale nadaje się do oglądania filmów, jednakże rozdzielczość HD wydaje się być czasami za duża, przez co wybranie niektórych przycisków w systemie Windows może być dość trudne. Na szczęście oprócz standardowego pulpitu Windows’a, producent przygotował również własny interfejs, który jest już znacznie łatwiejszy i przyjemniejszy w obsłudze.
Podsumowanie
Podsumowanie będzie krótkie, lecz treściwe. Tablet ExoPC bez wątpienia jest niezwykle interesującym urządzeniem w swojej klasie, choć jego cena może niektórych zaskoczyć. Największą zaletą ExoPC jest jego bogate wnętrze, mocna specyfikacja, przejrzysty interfejs oraz sporych rozmiarów, pojemnościowy ekran HD. Problemem może okazać się jednak stosunkowo krótki czas pracy na baterii, który wynosi zaledwie 4 godziny przy wykonywaniu podstawowych czynności. Jako urządzenie multimedialne, służące przede wszystkim do odtwarzania filmów HD, grania w niezbyt wymagające gry (przeznaczone dla tabletów), przeglądania internetu czy czytania e-booków w domowym zaciszu, tablet sprawdza się bardzo dobrze, natomiast jego mobilność pozostawia wiele do życzenia.
Za wersję z dyskiem 32 GB i modułem WiFi zapłacimy 624 USD, natomiast dodatkowy modem 3G oraz pojemniejszy (64 GB) dysk kosztować nas będzie już 720 USD.
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.