>

Test tabletu NavRoad NEXO NOVA

Rozdzielczość Full HD, Android 4.2 i Rockchip RK3188 z dwoma gigabajtami RAM-u. Czy to nie brzmi idealnie?

Skrótem, czyli wideorecenzja NEXO NOVA

Specyfikacja techniczna

Budowa
Wymiary 260 x 170 x 10 mm
Waga 626 g
Kolory czarny, srebrny
Ekran
Przekątna 10,1″
Typ ekranu IPS
dotykowy, pojemnościowy, obsługa multidotyku (10 punktów)
Rozdzielczość Full HD (1920 x 1200 pikseli)
Podzespoły
Procesor Cortex-A9, 1,6 GHz
Rockchip RK3188
GPU Mali-400MP4
RAM 2 GB DDR3
Pamięć użytkowa 16 GB
Nośniki microSD
System
OS Android 4.2.2 (JB)
Bateria
Typ litowo-polimerowa
Pojemność 10 000 mAh
Aparat główny
Matryca 5 Mpix, autofocus
Aparat przedni
Matryca 2 Mpix
Łączność
Modem 3G nie
WLAN Wi-Fi 802.11 b/g/n 2.4GHz
Bluetooth tak
USB microUSB
GPS nie
HDMI tak
Pozostałe
Dodatki Akcelerometr
Złącze audio jack 3,5 mm
G-sensor
Zestaw fabryczny tablet
ładowarka sieciowa
kabel USB
przejściówka microUSB – USB
instrukcja

 

NavRoad NEXO NOVA / fot. tabletManiaK.pl

Budowa / jakość wykonania

Gwieździsty plastik, proszę Państwa

Nie lubię typowo plastikowych tabletów, ale NOVA w pewnym stopniu do mnie przemawia; rozumiem, dlaczego producent podjął taką, a nie inną decyzję. Zadbano tu o estetykę, choć ograniczono koszt. Widać, że materiały nie są najwyższej jakości. Wszystko to po to, by móc sprzedawać sprzęt z dobrą konfiguracją w dobrej cenie – o tym jednak za chwilę. Na razie wróćmy do fizycznych aspektów naszej nowości.

NOVA mierzy 260 x 170 x 10 milimetrów przy wadze 626 gramów. Tylny panel został wykończony w czarnym kolorze typu metalik, tj. zauważalne są nim drobne, błyszczące kropeczki. Ogółem – nie wygląda to źle. Plusem jest też pięciomegapikselowy aparat z autofocusem; rzecz zazwyczaj niespotykana w tym progu cenowym. 10,1-calowy ekran zajmuje większą część NOVA, a otaczające go rami są na tyle szerokie, by możliwe było wygodne chwycenie tabletu.


Przykładowe zdjęcia

 

Przykładowy film

Ekran

Jasny i dobrze nasycony. Aż miło popatrzeć!

10,1-calowy wyświetlacz oferuje 1920 pikseli w poziomie i 1200 w pionie. Panel IPS gwarantuje dobre kąty widzenia i odpowiednie nasycenie kolorów, z neutralnym balansem bieli. Gęstość wynosi 224 PPI – nie dociera zatem do granic ekranów „Retina” na 9,7-calowych urządzeniach, ale jest w pełni użyteczna. Na widoczne gołym okiem piksele nie mogę narzekać, na ostrość małych czcionek też nie.

NavRoad NEXO NOVA / fot. tabletManiaK.pl

Wykorzystanie Full HD jest też zdecydowanie lepszym pomysłem, niż użycie 1280 x 800 pikseli; komfort pracy ulega znacznej poprawie względem mniej zaawansowanych tabletów. Zresztą, to w końcu parametry żywcem zdjęte z Xperii Tablet Z, świetnego produktu od Sony.

NavRoad NEXO NOVA - kąty widzenia / fot. tabletManiaK.pl

Maksymalna jasność w NOVA wynosi 370 cd/m2, co jest wynikiem bardzo dobrym jak na ten segment cenowy. Ba, tak dobrym, że bez wygłupienia się można porównać go ze wspomnianą Xperią (gdzie maksymalnie osiągnęliśmy ok. 420 cd/m2). Kapitalnie rozwiązano też sprawę jasności minimalnej, sprowadzając ją do poziomu 52 kandeli na metr kwadratowy. Da się? Da się. Obraz czytelny jest dzięki temu w słońcu, ale też nie razi, gdy czytamy tekst na jasnym tle w zaciemnionym pomieszczeniu.

NavRoad NEXO NOVA - jasność maksymalna / fot. tabletManiaK.pl

NavRoad NEXO NOVA - jasność minimalna / fot. tabletManiaK.pl

Panel dotykowy rozpoznaje do 10 punktów nacisku i szybko reaguje na polecenia.

Wyposażenie

Jest o czym mówić, choć nie spodziewajcie się rewolucji

WiFi funkcjonuje sprawnie, utrzymując zasięg tam, gdzie większość niskobudżetowych urządzeń nie może sobie poradzić. NavRoadowi należą się wielkie brawa za dobór tego modułu i jego sprawną implementację.

Test przeprowadziliśmy odpowiednio:

  • w pomieszczeniu, w którym stoi testowy router;
  • w innym pomieszczeniu, niż router, ale na tym samym poziomie (8 metrów w linii prostej, ściany);
  • w innym pomieszczeniu, niż router, piętro niżej.

NavRoad NEXO NOVA / fot. tabletManiaK.pl

O modemie wewnętrznym, znanym m.in. z NEXO 10 3G, możemy zapomnieć. W NOVA postawiono natomiast na współpracę z modemami zewnętrznymi, dzięki czemu sprzęt może łączyć się z wykorzystaniem kart polskich operatorów bądź przez Aero2 (konieczne jest ręczne wpisanie APN-ów). Navroad wspiera zarówno starsze, jak i nowsze modemy Huawei.

NOVA dobrze działa też z innymi sprzętami podpinanymi przez USB OTG – o ile nie są to huby (aktywne bądź pasywne), bo z tymi tablet nie poradzi sobie w ogóle. Nie udało nam się też odczytać zawartości pendrive’a w formacie NTFS, natomiast FAT32 funkcjonował bez zarzutu. Podobnie zresztą z dyskiem zewnętrznym z własnym zasilaniem.

NavRoad NEXO NOVA / fot. tabletManiaK.pl

Włożony w NOVA głośnik generuje dźwięk o natężeniu maksymalnie 73 decybeli (pomiar z odległości ok. 40 centymetrów). Świetną sprawą – programową – jest natomiast płynna obsługa Flasha, zarówno na stronach, jak i podczas strumieniowania wideo z innych serwisów.

Akumulator

10 000 miliamperogodzin. Dużo, ale wyniki są średnie

Litowo-polimerowe ogniwo o pojemności zdecydowanie większej, niż NEXO GO wypadło w testach porównywalnie do mniejszego kuzyna. Cztery i pół godziny odtwarzania filmów, podobny wynik w przeglądaniu sieci po Wi-Fi czy rozmowach na Skype – nie są to zachwycające wartości, dlatego też ogólna ocena NOVA musi na tym ucierpieć.

Wszystkie testy przeprowadzamy z jasnością ustawioną na 120 cd/m2.

Wydajność / funkcjonalność

Tu również NOVA pozytywnie zaskakuje

NavRoad NEXO NOVA / fot. tabletManiaK.pl

Navroad NEXO NOVA funkcjonuje pod kontrolą tego samego chipsetu, który znajdziemy w mniejszym – równie udanym – NEXO GO. W tablecie 10,1-calowym producent zdecydował się jednak wspomóc dotychczasową specyfikację dwoma gigabajtami RAM-u. I słusznie, bo dzięki temu NOVA chodzi jak burza. Używanie tego sprzętu jest przyjemnością.

Rockchip RK3188 z czterema rdzeniami Cortex-A9 taktowanymi częstotliwością 1,6 GHz zapewnia nie tylko płynną nawigację w menu i pulpitach, ale też świetną współpracę z przeglądarkami internetowymi. Wyniki z Peacekeepera, SunSpidera czy Krakena są w pewnym sensie zbliżone, choć w pierwszym i trzecim wygrywa program stockowy. W SunSpiderze, z kolei, najlepiej wypada Chrome.

Od strony benchmarków systemowych: Quadrant Pro wskazuje wartość wykraczającą ponad średnią, podobnie zresztą AnTuTu czy 3DMark. Słowem – warto się NOVĄ zainteresować, jeśli szukasz tabletu z nie tylko dobrym ekranem, ale też niezłą wydajnością.

Na plus zasługuje tu również udana optymalizacja Androida 4.2.2 Jelly Bean, który funkcjonuje tak samo, jak funkcjonował w NEXO GO.

Spójrzmy tymczasem na wyniki maniaKalnych testów syntetycznych.

1. Testy przeglądarek
Testy sprawdzające wydajność tabletu pod kątem przeglądania zasobów sieci.

2. Testy syntetyczne systemu
Testy sprawdzające ogólną wydajność tabletu.

3. Testy syntetyczne systemu (grafika)
Testy sprawdzające wydajność tabletu z naciskiem na grafikę 3D.

4. Odtwarzanie multimediów
Test odtwarzania popularnych formatów multimedialnych w aplikacji MX Player (z pakietem najnowszych kodeków).

– mkv, 480p, xvid, 1mbps, he aac, napisy;
– mkv, 720p, h264, 600kbps, aac / mp3 dual audio;
– mp4, 720p, h264, 3mbps, aac;
– mkv, 720p, h264, 3mbps , vorbis, napisy;
– mp4, 720p, h264, 6mbps, ac3;
– mkv, 1080p, h264, 10mbps, dts;
– mkv, 1080p, h264, 40mbps (niemożliwość przewijania obrazu);
– mp4, 4K (3840×2160), h264, 34mbps (brak obrazu);
– mp4, 4K (4096×1716), h264, aac, 35mbps (brak obrazu).

NOVA nie osiąga może takich wyników, jak NEXO, ale pracuje na dużo wyższej rozdzielczości. I nie są to przecież złe rezultaty; dwukrotnie droższa Xperia Tablet Z wcale nie wypada dwukrotnie lepiej, nieprawdaż? Niestety, nie mieliśmy jeszcze okazji testować ASUSa MeMO Pad 10 FHD, natomiast widzieliśmy w akcji Acer Iconia A700 oraz ASUS Transformer 700T. Jeśli NOVA im ustępuje, to w niewielkim stopniu.

NavRoad NEXO NOVA / fot. tabletManiaK.pl

Uogólniając – NEXO NOVA funkcjonuje kapitalnie. Uruchomimy tu najciekawsze gry, również te wymagające (Asphalt 8, Real Racing 3, Modern Combat 4), pobawimy się aplikacjami i otworzymy kilkanaście kart w przeglądarce. Rockchip RK3188 jeszcze przez jakiś czas na pewno będzie zdolny do obsługi nowych tytułów z Google Play.

NavRoad NEXO NOVA / fot. tabletManiaK.pl

Tablet dysponuje 16 GB pamięci. Użytkownik otrzymuje z tego przestrzeń 12,6 GB, podczas gdy za pamięć wewnętrzną służy 1,97 GB.

NavRoad NEXO NOVA / fot. tabletManiaK.pl

Sprzęt oparto na Androidzie 4.2.2 Jelly Bean. Co ciekawe, tabletu nie trzeba aktualizować – sprzedawany jest od razu z tą wersją systemu.

Podsumowanie / ocena / opinia

Świetna rzecz do filmów. I nie tylko

Akumulator może być uznany za jedyną wadę NEXO NOVA. Czasy pracy są jednak zupełnie do przełknięcia, zwłaszcza jeśli spojrzymy na inne zalety tabletu. Dobry, wydajny układ Rockchipa, wyświetlacz IPS o użytecznych parametrach, nawet pięciomegapikselowy aparat czy 16 gigabajtów wbudowanej pamięci – to wszystko w cenie poniżej tysiąca złotych.

NavRoad NEXO NOVA / fot. tabletManiaK.pl

Całość zamknięto w obudowie plastikowej, której jakość wykonania nie ma wiele wspólnego z drugim – też nowym – dzieckiem polskiej firmy. GO jest wyraźnie lepiej zrobiony, ale też zrezygnowano w nim z dodatkowego gigabajta RAM-u i wyświetlacza o wysokiej rozdzielczości.

Każdy z najważniejszych elementów składowych został oceniony w skali od 1 do 10 punktów, gdzie 1 prezentuje poziom bardzo słaby, 5 jest odpowiednikiem standardów rynkowych, a 10 jest notą najwyższą. Średnia ocen stanowi ocenę całkowitą.

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • WYGLĄD / JAKOŚĆ WYKONANIA6
  • EKRAN9
  • WYDAJNOŚĆ ZASILANIA5,5
  • WYDAJNOŚĆ8,5
  • OPROGRAMOWANIE8
  • WYPOSAŻENIE7,5

Haier HaiPad D85 3G

Ocena końcowa testu: 7.4

ZALETY
  • matryca IPS,
  • rozdzielczość Full HD,
  • dobra jasność panelu,
  • obsługa DTS,
  • Bluetooth,
  • dobra kompatybilność z multimediami,
  • ponadprzeciętna jakość zdjęć,
  • HDMI,
  • niezła wydajność w grach,
  • natywne wsparcie Flasha – również strumieniowania.
WADY
  • wydajność baterii poniżej średniej,
  • tylny panel jest magnesem dla odcisków palców,
  • brak wsparcia OTG dla dysków bez własnego zasilania.
  • brak wsparcia OTG dla hubów USB.

Wyróżnienie redaKcji techManiaK.pl

Naszym zdaniem, tablet zasługuje na wyróżnienie “Dobry zakup“.

Alternatywna propozycja

Pośród dostępnych na rynku propozycji spełniających kryterium 10,1 cala i rozdzielczości Full HD warto wyróżnić ASUSa MeMO Pad 10 FHD, sporo droższą Xperię Tablet Z, Acera Iconię A700 oraz ASUSa Transformera Pad Infinity TF700T.

Antoni Żółciak

Komentarze

  • Mam kilka pytań:

    1. Wiemy jak głośny jest głośnik a jak ma się sprawa co do jego jakości?

    2. Czy da się z niego spokojnie korzystać w pokoju przy jasności grubo poniżej 120 cd/m2 ?

    3. Ekran jest ze szkła czy tak jak cała reszta z plastiku?

    4. Antutu powyżej średniej czyli ile dokladnie?

    5. Można z niego korzystać podczas ładowania czy jednak coś szfankuje?

    I jeszcze takie pytanko. Czy bedziecie mieli może do testów ? Jest już test na innym serwisie lecz wolałbym zobaczyć go u was. Tablet jest podobny lecz są między nimi istotne różnice i zastanawiam się nad wyborem. Z góry naprawdę dziękuję, zależy mi na odpowiedziach.

  • Dziękuje za recenzje. Jak dla mnie super tablecik za te pieniądze. I nawet piszecie, że działa Aero 2 z modemem zewnętrznym. Kupuję. Pozdrawiam

Najnowsze artykuły

Świąteczny poradnik zakupowy 2023. Wybieramy najlepsze prezenty pod choinkę!

Świąteczny poradnik zakupowy techManiaK.pl to mnóstwo ciekawych pomysłów na prezent pod choinkę w 2023 roku…

30 listopada 2023

Jaką konsolę wybrać? Poradnik przed Black Friday

Znudziło Ci się już granie na komputerze? A może chcesz poprawić swoje wrażenia z cyfrowej…

6 listopada 2023

Tablety premium – na jaki model postawić?

Tablet to wielofunkcyjne urządzenie, które łączy w sobie mobilność z możliwościami komputera. Sprzęt z tej…

29 września 2023

iPad – wszechstronne urządzenie mobilne dla Ciebie i Twojej rodziny

W dzisiejszych czasach mobilność jest kluczowa. Niezależnie od tego, czy jesteś studentem, pracownikiem, czy rodzicem…

22 maja 2023

Bogowie, co za bestia. Xiaomi stawia na LTPO 144 Hz, 120 W i SD8+G1, a to nawet nie jest flagowiec!

Xiaomi Pad 6 (Pro 5G) dostanie ekran LTPO AMOLED 144 Hz, ładowanie 120 W, i…

30 maja 2022

To już dziś! Gdzie oglądać finał Ligi Mistrzów w 4K?

Odliczamy godziny do finału Ligi Mistrzów, gdzie zmierza się ze sobą Real Madryt i Liverpool.…

28 maja 2022

Wraz z naszymi partnerami stosujemy pliki cookies i inne pokrewne technologie, aby zapewnić jak najlepszą obsługę naszej strony internetowej. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane na urządzeniu końcowym. Używamy plików cookies, aby wyświetlać swoim Użytkownikom najbardziej dopasowane do nich oferty i reklamy oraz w celach analitycznych i statystycznych. Jeśli korzystasz z naszej strony internetowej bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza to, że nie masz nic przeciwko otrzymywaniu wszystkich plików cookies z naszej strony internetowej oraz naszych partnerów. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień dotyczących cookies.

Polityka Cookies